Комодський варан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Комодський варан
Varan de Komodo Thoiry 1981.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Scleroglossa
Інфраряд: Anguimorpha
Надродина: Varanoidea
Родина: Варани (Varanidae)
Рід: Varanus
Blasius Merrem, 1820
Вид: Комодський варан
Біноміальна назва
Varanus komodoensis
Розповсюдження комодського варану.Зеленим кольором - сучасний ареал, червоним - у минулому.
Розповсюдження комодського варану.
Зеленим кольором - сучасний ареал, червоним - у минулому.
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Varanus komodoensis
EOL logo.jpg EOL: 790179
ITIS logo.jpg ITIS: 202168
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 61221

Комодський варан або ж комодський дракон (Varanus komodoensis) — гігантський варан, найбільший представник не лише варанів, але і всіх сучасних ящірок. Мешкає комодський варан на островах Комодо, Рінджа, Падар і Флорес.

Найкрупніші екземпляри завдовжки понад 4,5 метри і важать до 150 кг (за останніми даними). Зазвичай їх довжина біля 3 метрів, а вага біля 70 кілограмів. Череп комодоського варана зазвичай біля 21 сантиметра завдовжки. Зуби у тварини загнуті назад, зполощені, зазубрені. Завдяки їм варан легко викусує цілі шматки з тіла жертви. Їжу ящур не жує, однак будова щелеп та глотки дозволяє ковтати великі шматки.

Komodo dragon with tongue.jpg

Викопує нори завглибшки до 5 метрів. Добре плаває. Харчується дикими свинями, козами, оленями, мавпами, собаками, а також падлом. Полює з засідки, кидаючись на жертву з невеликої відстані. Вполювавши здобич, розпорює їй живота і перш за все виїдає нутрощі.

Вважається, що в слині цієї тварини міститься багато бактерій, тому її укуси легко викликають зараження і зазвичай смертельні. Однак недавні дослідження австралійських вчених виявили, що комодоські варани мають отруту дещо схожу на зміїну, яка заважає згортанню крові та знижує тиск, внаслідок чого жертва швидко слабне. Відомі випадки нападу на людей. У травні самиця відкладає в нору до 25 яєць, кожне важить близько 200 грамів. Інкубаційний період — 8—8,5 місяців, дитинчата вилупилюються завдовжки до 30 сантиметрів. Тривалість життя варанів зазвичай не перевищує 50-и років.

Комодські варани знаходяться під охороною, а острови Комодо та Рінджа є частиною заповідника «Нуса тенггара».

Походження[ред.ред. код]

Учені встановили, що комодський дракон родом з Австралії. Вчені провели аналіз скам’янілих решток австралійських ящерів віком від 300 тисяч років до 4 мільйонів років. Серед них виявилося декілька, що нагадують сучасних комодських драконів. За словами дослідників, порівнявши рештки з особинами що існують нині, вчені виявили «ідеальну схожість». Звідси дослідники зробили висновок, що комодський дракон, ймовірно, розвинувся в Австралії, після чого переселився на прилеглі острови приблизно 900 тисяч років тому.

Таким чином, нові результати показують, що розмір комодських варанів останні кілька сотень тисяч років не змінювався. Раніше вважалося, що ці варани розвинулися з дрібніших предків в результаті адаптації до життя на островах. У 1980 році на індонезійських островах для захисту найбільшої ящірки був створений національний парк.