Користувач:Дейноніх/Чернетка/Покращення існуючих статей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ебіра, жах з глибини[ред. | ред. код]

Ебіра, жах з глибини
ゴジラ・エビラ・モスラ 南海の大決闘
Оригінальний японський плакат фільму
Жанр наукова фантастика, жахи, пригодницький фільм, кайдзю, кримінал, токусацу
Режисер Дзюн Фукуда
Продюсер Томоюкі Танака
Сценарист Сін'іті Секідзава
У головних
ролях
Акіра Такарада, Кумі Мідзуно, Чотару Тогін, Хідео Суназука
Оператор Казуо Ямада
Композитор Масару Сато
Кінокомпанія Toho
Дистриб'ютор Toho
Тривалість 87 хвилин
Мова японська
Країна Японія
Рік 1966
Дата виходу 17 грудня 1966 (Японія)
Касові збори ¥330 мільйонів (Японія)
IMDb ID 0060464
Попередній «Ґодзілла проти Монстра Зеро»
Наступний «Син Ґодзілли»

«Ебіра, жах з глибини» (яп. ゴジラ・エビラ・モスラ 南海の大決闘, ґодзіра ебіра мосура нанкаі но дайкетто; «Ґодзілла, Ебіра, Мотра: Велика битва в південних морях») — японський науково-фантастичний кайдзю-фільм 1966 року режисера Дзюна Фукуди. Фільм був знятий та розповсюджений кінокомпанією Toho. Це сьомий фільм про гігатського динозавра Ґодзіллу, четвертий про гігантську міль Мотру, і перший за участю велетенського лобстера Ебіри. У фільмі знімались Акіра Такарада, Кумі Мізуно, Чотару Тогін, Хідео Суназука, Акіхіко Хірата та Ейсей Амамото, а також Харуо Накадзіма в ролі Ґодзілли та Хіросі Секіта в ролі Ебіри. Спецефекти у фільмі були зроблені Садамасі Арікавою під керівництвом Ейдзі Цубураї.

Спочатку головним героєм фільму повинен був бути Кінг-Конг, а не Ґодзілла. У японських кінотеатрах фільм вийшов 17 грудня 1966 року. У 1968 році фільм був показаний по телебаченню у США під назвою «Ґодзілла проти морського монстра».

Сюжет[ред. | ред. код]

Четверо підлітків (Ітин, Ніта, Рета і злодій Йосімура) відправляються на викраденій яхті в море, розшукуючи зниклого рибалку (брата одного з підлітків). Вони наирапляють на ураган, після чого їх корабель розбивається, а вони потрапляють на безлюдний острів, захоплений терористичною організацією «Червоний бамбук». Виявляється, що біля узбережжя мешкає страшне морське чудовисько — гігантський лобстер Ебіра. Рятуючись від загрози, підлітки зустрічають дівчину-тубілку і знаходять в печері Ґодзіллу, який спить. Вони дізнаються, що терористи змушують тубільців з острова Інфант видавлювати сік з фруктів, який відлякує гігантського лобстера.

Друзям вдається розбудити Ґодзіллу і той починає руйнувати острів. Після короткої сутички з гігантським кондором (який в порівнянні з Ґодзіллою був малим) монстр відправляється в море, де починає битву з Ебірою. Незабаром до бою приєднується Мотра, в результаті Ґодзілла розриває на частини Ебіру, а активована терористами бомба на острові вибухає, стираючи острів з лиця Землі. Головних героїв рятує Мотра, а Ґодзілла відпливає в невідомому напрямку.

Кайдзю[ред. | ред. код]

У ролях[ред. | ред. код]

?

Виробництво[ред. | ред. код]

Спочатку головним героєм фільму повинен був бути Кінг-Конг, а не Ґодзілла. Робочою назвою фільму була «Операція „Робінзон Крузо“: Кінг-Конг проти Ебіри». Проект був відхилений Rankin/Bass Productions перед тим, як бути прийнятим Тохо, після чого роль Кінг Конга у фільмі була замінена Годзіллою [7]. Незважаючи на те, що Ейдзі Цубурая отримав режисерську заслугу за спецефекти, Садамаса Арікава фактично керував спецефектами під наглядом Цубурая, який на той момент мав власну компанію "Цубурая Продакшнз" [8]. Тохо вирішив встановити фільм на острові, щоб скоротити витрати на спецефекти [9]. Арікава назвав фільм неприємним досвідом, зазначивши: "Будівництво студії мало великі обмеження. Тохо не міг би пред'являти занадто багато вимог щодо бюджету, якби пан Цубурая відповідав. Студія знала, що я тоді вони теж займалися телевізійною роботою, тому вони, мабуть, припустили, що я можу зробити фільм дешево "[8].

Спецефекти [редагувати джерело]
Підводні послідовності знімали на критій звуковій сцені, де костюми Годзіли та Ебіри знімали через скло наповненого водою акваріума, а деякі сцени костюму Годзіли також знімали окремо під водою [8].  Харуо Накадзіма (виконавець костюму "Годзілла") одягав мокрий костюм під костюм "Годзілла" на кожну сцену, яка вимагала від нього перебування у воді, що займало тиждень, щоб завершити водні сцени, "Накадзіма заявив:" Я працював понаднормово приблизно до восьмої години  "Годинник щодня. Хоча під костюмом я носив мокрий костюм, я застудився. Але я ніколи не хворів, бо був настільки напруженим під час зйомок" [8].
Зйомки [редагувати джерело]
Це перший із двох фільмів "Годзілла", в яких тихоокеанський острів є головним місцем, а не місцем розташування всередині Японії.  Другий і останній - Син Годзілли (1967). [Цитування потрібно]
Випуск [редагувати джерело]
Ebirah, Horror of the Deep була випущена театрально в Японії 17 грудня 1966 року, де його розповсюдив Тохо [1].
Американська версія фільму була випущена безпосередньо на телебачення Continental Distributing у 1968 році під назвою "Годзілла проти морського чудовиська". [1]  Фільм міг отримати театральний розподіл у США як презентація Уолтера Ріда-молодшого, але це не підтверджено.


Спочатку головним монстром фільму повинен був стати Кінг-Конг, але кінокомпанія Toho в кінцевому підсумку замінила його на Ґодзіллу — більш відомого на той час кіномонстра. Але костюм Конга вже був виготовлений, тому в 1967 році він був використаний у фільмі «Втеча Кінг-Конга». Проте сюжет в цілому не змінили, тому Ґодзілла поводиться тут незвично і має риси характеру Кінг-Конга.

З 1991 року фільм відомий у всьому світі як «Ґодзілла проти морського монстра». У 2005 році фільм випущений Sony на DVD.

Сцени битви в океані знімалися в спеціально заповненому водою басейні.

Слоган фільму — «Існує один лобстер, якого ви б не побажали замовити».

В Японії фільм подивилися в кінотеатрах 3 450 000 глядачів.

У Німеччині фільм вийшов під назвою «Франкенштейн і монстр із моря».

Джерела[ред. | ред. код]

Токусацу[ред. | ред. код]

За лаштунками фільму «Ґодзілла» (1954)

[[Файл:Fancy Frontier 22 (9378004714).jpg|міні|Камен Райдер із однойменного телесеріалу 1971 року (косплей)] [[Файл:SDCC 2015-4711 (18947986584).jpg|thumb|250x250px|Персонажі токусацу-серіалу «Кіорю Сентай Зюренджер» та його американської адаптації «Могутні рейнджери» (косплей)]] Токуса́цу (яп. 特 撮, букв. «спецефекти») — японський термін для живий екшн фільм або телевізійна драма, який інтенсивно використовує спеціальний ефект. Розваги «Tokusatsu» часто мають справу з наукова фантастика, фантастика або жах, але фільми та телевізійні шоу в інших жанрах іноді також можуть вважатися «токусацу» . Найпопулярніші типи токусацу включають кайдзю фільми про монстрів, такі як «Годзілла» та «Gamera» серії фільмів; супергерой телесеріали, такі як Kamen Rider та Metal Hero; і mecha драми, як-от Giant Robo та Super Robot Red Baron. Деякі телевізійні програми «Токусацу» поєднують декілька з цих піджанрів, наприклад серії «Ультрамен» і «Супер Сентай».

кіножанр, що являє собою фантастичні історії з упором на спецефекти. У найбільш поширеному (але неповному) значенні — фільми і серіали про супергероїв, які за допомогою особливих магічних або технологічних предметів перетворюються за своїм бажанням з форми людини в форму супергероя (зазвичай в закритому чи напівзакритому костюмі). Виник в 50-і роки XX століття в Японії, де залишається найбільш поширеним. Токусацу також знімається в Китаї, США, Таїланді, Філіппінах і Бразилії.

Зазвичай класичний серіал у жанрі токусацу оповідає про те, як один або кілька героїв, що володіють якимись незвичайними здібностями, використовують свої сили для боротьби зі злом. Свої здібності герої отримують від спеціальних костюмів або високотехнологічних, або магічних предметів, або бувши перетвореними на кіборгів тощо. Сутички героїв з противниками наповнені сценами застосування бойових мистецтв, фантастичної зброї і магії (залежно від конкретного серіалу) і обставлені яскравими спецефектами. Частиною жанру є кайдзю — фільми про велетенських чудовиськ.

Особливості токусацу[ред. | ред. код]

З-поміж інших жанрів кінематографу й телебачення токусацу виділяє низка характерних рис. Його основу складає видовищність, що досягається спецефектами, такими як піротехніка чи комп'ютерна графіка. Жанру притаманна умовність у зображенні подій, певна нереалістичність. Токусацу-серіали як правило мають багато сезонів, що володіють провідною тематикою, яка визначає сюжет і риси героїв. Наприклад, один сезон присвячений темі ніндзя, інший — звірів тощо. Супергерої в токусацу мають особливий прийом перетворення зі звичайної людини на супергероя — хеншін. На ньому постійно акцентується увага, а саме перетворення доволі тривале і відбувається зі спецефектами. Позитивні персонажі часто ідеалізовані, а зло абсолютизоване і не має чітких паралелей з реальністю (чужопланетяни, демони, мутанти). Персонажі діють у команді, де кожен має унікальний набір умінь і доповнює інших.

Історія жанру[ред. | ред. код]

Залишається відкритим питання який фільм вважати першим токусацу. За однією з версій це «Super Giant» 1957-го року. Інші версії називають піонером жанру перший фільм про Годзиллу (1954-й рік).

Щодо токусацу, де герої перетворюються, використовуючи спеціальні засоби, то першим став серіал «Moonlight Mask» 1958-го року. 1966-го вийшов «Ultraman», який став одним з засновників сучасного супергеройського токусацу і вважається японському відповіддю Супермену. У 1971 стартував «Kamen Rider», численні сезони якого ніяк не пов'язані між собою, крім кросоверів між героями. 1975-го року почався «Super Sentai», націлений на сімейну аудиторію, нові сезони якого випускаються з того часу щорічно по сьогодні і є самостійними серіалами, майже не пов'язаними один з одним. З того часу токусацу представлені у вигляді серіалів в один або кілька сезонів, середня тривалість яких становить 36-52 епізодів. «Super Sentai» і «Kamen Rider» задали стандарти сучасного токусацу і породили більшість штампів, такі як ефектна фінальна атака, представлення героїв перед противниками (серіфу), поділ за кольорами, використання велетенських роботів. Формально жанр спочатку призначався для дітей, але поступово обріс піджанрами та окремими серіалами, які призначалися не тільки для дитячої аудиторії. Рівень натуралізму і жорстокості сильно різниться у різних випадках. Велика частина серіалів несе в собі прості повчання морального і етичного характеру, як в казках, але є і такі, що позиціонуються як жахи і серйозне кіно. З 1993-го року токусацу-серіали та повнометражні фільми регулярно виходять в США (в основному як адаптації японських серіалів, напр. «Power Rangers» та ін.), також в даний час свої власні проекти знімають в Китаї, Таїланді, Бразилії, Франції та Південній Кореї.

Приклади токусацу[ред. | ред. код]

Японські[ред. | ред. код]

США[ред. | ред. код]

Китайські[ред. | ред. код]

Індонезійські[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Craig Timothy J. Japan Pop!: Inside the World of Japanese Popular Culture / Timothy J. Craig. East Gate Book, 2000. — 360 p.
Godzilla in 1954's Godzilla. The techniques developed by Eiji Tsuburaya for Toho Studios continue to be used in the tokusatsu film and television industry.

Tokusatsu (яп. 特撮, Шаблон:Literal translation) is a Japanese term for live action film or television drama that makes heavy use of special effects. Tokusatsu entertainment often deals with science fiction, fantasy or horror, but films and television shows in other genres can sometimes count as tokusatsu as well. The most popular types of tokusatsu include kaiju monster films such as the Godzilla and Gamera film series; superhero TV serials such as the Kamen Rider and Metal Hero series; and mecha dramas like Giant Robo and Super Robot Red Baron. Some tokusatsu television programs combine several of these subgenres, for example the Ultraman and Super Sentai series.

Tokusatsu is one of the most popular forms of Japanese entertainment, but despite the popularity of films and television programs based on tokusatsu properties such as Godzilla or Super Sentai, only a small proportion of tokusatsu films and television programs are widely known outside and inside Asia. On the other hand, Godzilla is featured in popular American-made movies and the Super Sentai Series are adapted into Power Rangers since 1993. Шаблон:Fantasy

History[ред. | ред. код]

Tokusatsu has origins in early Japanese theater, specifically in kabuki (with its action- and fight-scenes) and in bunraku, which utilized some of the earliest forms of special effects, specifically puppetry. Modern tokusatsu, however, did not begin to take shape until the late 1940s,[1] with the conceptual and creative birth of Godzilla, one of the most famous monsters (kaiju) of all time.

The special-effects artist Eiji Tsuburaya and the director Ishirō Honda became the driving forces behind 1954's Godzilla. Tsuburaya, inspired by the American film King Kong, formulated many of the techniques that would become staples of the genre, such as so-called suitmation—the use of a human actor in a costume to play a giant monster—combined with the use of miniatures and scaled-down city sets. Godzilla forever changed the landscape of Japanese science fiction, fantasy, and cinema by creating a uniquely Japanese vision in a genre typically dominated by American cinema.[2]

In 1954, Godzilla kickstarted the kaiju genre in Japan called the "Monster Boom", which remained extremely popular for several decades, with characters such as the aforementioned Godzilla, Gamera and King Ghidorah leading the market.[3] However, in 1957 Shintoho produced the first film serial featuring the superhero character Super Giant, signaling a shift in popularity that favored masked heroes over giant monsters called the "Henshin Boom" started by Kamen Rider in 1971. Along with the anime Astro Boy, the Super Giant serials had a profound effect on the world of tokusatsu. The following year, Moonlight Mask premiered, the first of numerous televised superhero dramas that would make up one of the most popular tokusatsu subgenres.[4] Created by Kōhan Kawauchi, he followed-up its success with the tokusatsu superhero shows Seven Color Mask (1959) and Messenger of Allah (1960), both starring a young Sonny Chiba.

These original productions preceded the first color-television tokusatsu series, Ambassador Magma and Ultraman, which heralded the Kyodai Hero genre, wherein a regular-sized protagonist grows to larger proportions to fight equally large monsters.[5] Popular tokusatsu superhero shows in the 1970s included Kamen Rider (1971), Warrior of Love Rainbowman (1972), Super Sentai (1975, trademarked in 1979) and Spider-Man (1978).

Techniques[ред. | ред. код]

Suitmation technology[ред. | ред. код]

Докладніше: Suitmation

Suitmation (яп. スーツメーション, Sūtsumēshon) in Japanese identifies the process in tokusatsu movies and television programs used to portray a monster using suit acting. The exact origin of the term remains unknown. At the least, it was used to promote the Godzilla suit from The Return of Godzilla.[джерело?]

Franchises and productions[ред. | ред. код]

The many productions of tokusatsu series have general themes common throughout different groups.

Kaiju[ред. | ред. код]

Докладніше: Kaiju

Kaiju (яп. 怪獣, kaijū, literally "mysterious beast") productions primarily feature monsters, or giant monsters (яп. 大怪獣, daikaijū). Such series include Ultra Q, the Godzilla film series, the Gamera series, the Daimajin series, and films such as Mothra, War of the Gargantuas, and The X from Outer Space (яп. 宇宙大怪獣ギララ, Uchu Daikaijū Girara).

Kaijin[ред. | ред. код]

Kaijin (яп. 怪人, literally "mysterious person") productions primarily feature supervillains as their central character. This includes films such as The Secret of the Telegian, The Human Vapor, The H-Man, Half Human, and Tomei Ningen.

Popular franchises[ред. | ред. код]

Файл:Tokusatsu.jpg
Protagonists of the popular tokusatsu franchises mostly of the late 1970s (from back to front, left to right): Ultraman Jonias (Ultra Series), Battle Fever J (Super Sentai), Kamen Rider Stronger and Kamen Rider V3 (Kamen Rider Series), and Spider-Man. The photo also features anime character Doraemon on the far left.

Since about 1960, several long-running television-series have combined various other themes. Tsuburaya Productions has had the Ultra Series starting with Ultra Q and Ultraman in 1966. P Productions began their foray into tokusatsu in 1966 with the series Ambassador Magma. They also had involvement in the Lion-Maru series which concluded in November 2006.

Toei Company has several series that fall under their Toei Superheroes category of programming, starting in 1958 with the film series, Moonlight Mask. Then, they produced several other long running series, starting with Shotaro Ishinomori's Kamen Rider Series in 1971, the Super Sentai series in 1975, the Metal Hero Series in 1982, and the Toei Fushigi Comedy Series in 1981. Toei also produced several other television series based on Ishinomori's works, including Android Kikaider and Kikaider 01, Robot Detective, Inazuman and Inazuman Flash, and Kaiketsu Zubat. Toei was also involved in the Spider-Man television series, which influenced their subsequent Super Sentai series. In 2003, TV Asahi began broadcasting the Super Sentai and Kamen Rider series in a one-hour block airing each week known as Super Hero Time. Toho, the creators of Godzilla, also had their hands in creating the Chouseishin Series of programs from 2003 to 2006 and the Zone Fighter franchise.

In 2006, Keita Amemiya's Garo, a mature late-night tokusatsu drama was released, starting a franchise composed of several television series and films. Other mature late-night series followed, including a revival of Lion-Maru in Lion-Maru G, the Daimajin Kanon television series (based on the Daimajin film series), and Shougeki Gouraigan!! (also created by Amemiya).

Tokusatsu movies[ред. | ред. код]

Various movies classified as tokusatsu actually work like generalized science fiction films. These include Warning from Space (яп. 宇宙人東京に現わる, Uchūjin Tokyo ni arawaru, Spacemen Appear in Tokyo) (1956), Invasion of the Neptune Men (яп. 宇宙快速船, Uchū Kaisokusen, High Speed Spaceship), The Green Slime (яп. ガンマー第3号 宇宙大作戦, Ganmā daisan gō: uchū daisakusen, Ganma 3 Space Mission), The Birth of Japan (яп. 日本誕生, Nippon Tanjō), The Last War (яп. 世界大戦争, Sekai daisenso, Great World War), Japan Sinks (яп. 日本沈没, Nihon Chinbotsu, Japan Sinks), Virus (яп. 復活の日, Fukkatsu no Hi, Day of Resurrection), Sayonara Jupiter (яп. さよならジュピター, Sayonara Jupitā), The War in Space (яп. 惑星大戦争, Wakusei Daisensō, War of the Planets), and Sengoku Jieitai 1549 (яп. 戦国自衛隊1549).

Similar productions[ред. | ред. код]

Non-traditional tokusatsu productions[ред. | ред. код]

Non-traditional tokusatsu films and television programs may not use conventional special effects or may not star human actors. Though suitmation typifies tokusatsu, some productions may use stop-motion to animate their monsters instead, for example Majin Hunter Mitsurugi in 1973. TV shows may use traditional tokusatsu techniques, but are cast with puppets or marionettes: Uchuusen Silica (1960); Ginga Shonen Tai (1963); Kuchuu Toshi 008 (1969); and Go Nagai's X Bomber (1980). Some tokusatsu may employ animation in addition to its live-action components: Tsuburaya Productions' Dinosaur Expedition Team Bornfree (1976), Dinosaur War Aizenborg (1977) and Pro-Wrestling Star Aztekaiser (1976).

Japanese fan films[ред. | ред. код]

Hideaki Anno, Yoshiyuki Sadamoto, Takami Akai, and Shinji Higuchi set up a fan-based group called Daicon Film, which they renamed Gainax in 1985 and turned into an animation studio. Besides anime sequences, they also produced a series of tokusatsu shorts parodying monster movies and superhero shows. These productions include Swift Hero Noutenki (1982), Patriotic Squadron Dai-Nippon (1983), Return of Ultraman (1983) and The Eight-Headed Giant Serpent Strikes Back (1985).

Outside of Japan[ред. | ред. код]

Tokusatsu techniques have spread outside Japan due to the popularity of the Godzilla films.

Adaptations[ред. | ред. код]

Godzilla, King of the Monsters! first appeared in English in 1956. Rather than a simple dub of the Japanese-language original, this work represented an entirely re-edited version which restructured the plot to incorporate a new character played by a native English-speaking actor, Raymond Burr. Ultraman gained popularity when United Artists dubbed it for American audiences in the 1960s.

In the 1990s, Haim Saban acquired the distribution rights for the Super Sentai series from Toei Company and combined the original Japanese action footage with new footage featuring American actors, resulting in the Power Rangers franchise[6] which has continued since then into sequel TV series (with Power Rangers Beast Morphers premiering in 2019[7] and Power Rangers Dino Fury premiering in 2021), comic books,[8] video games, and three feature films, with a further cinematic universe planned.[9] Following from the success of Power Rangers, Saban acquired the rights to more of Toei's library, creating VR Troopers and Big Bad Beetleborgs from several Metal Hero Series shows and Masked Rider from Kamen Rider Series footage. DIC Entertainment joined this boom by acquiring the rights to Gridman the Hyper Agent and turning it into Superhuman Samurai Syber-Squad.

In 2002, 4Kids Entertainment bought the rights to Ultraman Tiga, but simply produced a dub of the Japanese footage, broadcast on the Fox Box. And in 2009, Adness Entertainment took 2002's Kamen Rider Ryuki and turned it into Kamen Rider: Dragon Knight, which began broadcast on The CW4Kids in 2009. It won the first Daytime Emmy for "Outstanding Stunt Coordination" for its original scenes.[10][11]

Original productions[ред. | ред. код]

In 1961 England-based film-makers produced the Godzilla-style film, Gorgo, which used the same suitmation technique as the Godzilla films. That same year, Saga Studios in Denmark made another Godzilla-style giant monster film, Reptilicus, bringing its monster to life using a marionette on a miniature set. In 1967, South Korea produced its own monster movie titled Yonggary. In 1975, Shaw Brothers produced a superhero film called The Super Inframan, based on the huge success of Ultraman and Kamen Rider there. The film starred Danny Lee in the title role. Although there were several other similar superhero productions in Hong Kong, The Super Inframan came first. With help from Japanese special effects artists under Sadamasa Arikawa, they also produced a Japanese-styled monster movie, The Mighty Peking Man, in 1977.

Concurrent with their work on Superhuman Samurai Syber-Squad, DIC attempted an original concept based on the popularity of Power Rangers in 1994's Tattooed Teenage Alien Fighters from Beverly Hills. In 1998, video from an attempted Power Rangers-styled adaptation of Sailor Moon surfaced, combining original footage of American actresses with original animated sequences.

Saban also attempted at making their own unique tokusatsu series entitled Mystic Knights of Tir Na Nog, set in medieval Ireland and featured four, later five knights who transform using the power of the elements (for the most part) at they protected their kingdom from evil. Saban had also produced the live action Teenage Mutant Ninja Turtles series Ninja Turtles: The Next Mutation, which was known in the turtles fandom for introducing a female turtle exclusive to that series called Venus de Milo and eliminating the fact that the other turtles were brothers. The show primarily featured actors in costumes most of the time, but featured similar choreographed fights like other tokusatsu shows.

In the 2000s, production companies in other East Asian countries began producing their own original tokusatsu-inspired television series: Thailand's Sport Ranger and South Korea's Erexion in 2006; the Philippines' Zaido: Pulis Pangkalawakan (itself a sanctioned spinoff of Toei's Space Sheriff Shaider) in 2007;[12] China's Armor Hero (кит.: 铠甲勇士; піньїнь: Kǎi Jiǎ Yǒng Shì) in 2008, Battle Strike Team: Giant Saver (кит.: 巨神战击队; піньїнь: Jùshén zhàn jí duì) in 2012, Metal Kaiser (кит.: 五龙奇剑士; піньїнь: Wǔ Lóng Qí Jiàn Shì); and Indonesia's Bima Satria Garuda which began in 2013.[13][14]

On July the 1st, 2019, Vietnam's Transform Studio co-operating with Dive Into Eden announced their own original tokusatsu series, Mighty Guardian (Vietnamese: Chiến Thần). The first season in the series is Mighty Guardian: Lost Avian (Vietnamese: Chiến Thần Lạc Hồng), using Vietnamese Mythologies as the main concept. [15][16][17][18]

Influence[ред. | ред. код]

Kaiju and tokusatsu films, notably Warning from Space (1956), sparked Stanley Kubrick's interest in science fiction films and influenced 2001: A Space Odyssey (1968). According to his biographer John Baxter, despite their "clumsy model sequences, the films were often well-photographed in colour ... and their dismal dialogue was delivered in well-designed and well-lit sets."[19]

Steven Spielberg cited Godzilla as an inspiration for Jurassic Park (1993), specifically Godzilla, King of the Monsters! (1956), which he grew up watching.[20] During its production, Spielberg described Godzilla as "the most masterful of all the dinosaur movies because it made you believe it was really happening."[21] Godzilla also influenced the Spielberg film Jaws (1975).[22][23]

Japanese tokusatsu movies also influenced one of the first video games, Spacewar! (1961), inspiring its science fiction theme. According to the game's programmer Martin Graetz, "we would be off to one of Boston's seedier cinemas to view the latest trash from Toho" as Japanese studios "churned out a steady diet of cinematic junk food of which Rodan and Godzilla are only the best-known examples."[24]

Homage and parody[ред. | ред. код]

In 2001, Buki X-1 Productions, a French fan-based production company, produced its own series, Jushi Sentai France Five (now called Shin Kenjushi France Five), a tribute to Toei's long running Super Sentai series. The low-budget television series Kaiju Big Battel directly parodies monster and Kyodai Hero films and series by immersing their own costumed characters in professional wrestling matches among cardboard buildings. In 2006, Mighty Moshin' Emo Rangers premiered on the internet as a Power Rangers spoof, but was quickly picked up by MTV UK for broadcast.[25] In 2006, Insector Sun, a low-budget tribute to Kamen Rider was produced by Brazilian fans.

Peyton Reed, the director of the Ant-Man films in the Marvel Cinematic Universe, said that Ant-Man's costume design was influenced by two tokusatsu superheroes, Ultraman and Inframan.[26]

References[ред. | ред. код]

  1. The Invisible Man Appears (1949) | The Invisible Man vs. The Human Fly (1957). Frame Rated (брит.). 12 березня 2021. Процитовано 8 липня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  2. Millennial Monsters: Japanese Toys and the Global Imagination, pp. 47–8. ISBN 0-520-24565-2
  3. Meet Godzilla. ISBN 1-4042-0269-2
  4. Japan Pop!: Inside the World of Japanese Popular Culture, p. 262 ISBN 0-7656-0560-0
  5. Porter, Hal. The Actors: an image of the new Japan, pg. 168 ISBN 0-207-95014-8
  6. Heffley, Lynne (25 листопада 1993). Low-Tech Equals High Ratings : Fox's Offbeat 'Mighty Morphin Power Rangers' Flexes Its Kidvid Muscle. Los Angeles Times. Процитовано 28 серпня 2012.
  7. Kelley, Shamus (17 лютого 2018). Power Rangers Beast Morphers Confirmed. Den of Geek!. Процитовано 17 лютого 2018.
  8. Mighty Morphin Power Rangers Comics Coming From BOOM! Studios. Процитовано 19 January 2017.
  9. New Power Rangers films are coming after Hasbro acquires the franchise from Lionsgate. Digital Spy. 1 червня 2018. Процитовано 12 червня 2018.
  10. WINNERS: Daytime Entertainment Creative Arts Emmy Awards. 26 червня 2010. Процитовано 27 June 2010.
  11. 「KAMEN RIDER DRAGON KNIGHT」第37回デイタイム・エミー賞において最優秀スタントコーディネーション賞を受賞! | 東映[テレビ]. 29 червня 2010. Архів оригіналу за 1 липня 2010. Процитовано 4 липня 2010.
  12. GMA-7 acquires exclusive rights to "Shaider". pep.ph. Процитовано 20 вересня 2007.
  13. Pewarta: Nanien Yuniar. Bandai buat mainan BIMA Satria Garuda. ANTARA News. Процитовано 8 червня 2013.
  14. Pewarta: Nanien Yuniar. BIMA Satria Garuda, Ksatria Baja Hitam Indonesia. ANTARA News. Процитовано 8 червня 2013.
  15. Chiến Thần Lạc Hồng - Mighty Guardian. www.facebook.com (англ.). Процитовано 8 липня 2019.
  16. Chiến Thần Lạc Hồng - Dự án phim đang được cộng đồng đặt tên "5 anh em siêu nhân Việt Nam". Game4V (амер.). 4 вересня 2019. Процитовано 26 вересня 2019.
  17. CHIẾN THẦN LẠC HỒNG | MIGHTY GUARDIAN: LOST AVIAN | TEASER TRAILER (англ.), процитовано 26 вересня 2019
  18. Alpha_Prime. Анонс нового вьетнамского току-сериала — Mighty Guardian: Lost Avian — Babylon Fiction (ru-RU) . Процитовано 26 вересня 2019.
  19. Baxter, John (1997). Stanley Kubrick: A Biography. New York: Basic Books. с. 200. ISBN 0786704853.
  20. Ryfle, Steve (1998). Japan's Favorite Mon-Star: The Unauthorized Biography of the Big G. ECW Press. с. 15. ISBN 9781550223484.
  21. Ryfle, Steve (1998). Japan's Favorite Mon-star: The Unauthorized Biography of "The Big G". ECW Press. с. 17. ISBN 9781550223484.
  22. Freer, Ian (2001). The Complete Spielberg. Virgin Books. с. 48. ISBN 9780753505564.
  23. Derry, Charles (1977). Dark Dreams: A Psychological History of the Modern Horror Film. A. S. Barnes. с. 82. ISBN 9780498019159.
  24. Players Guide To Electronic Science Fiction Games. Electronic Games. Т. 1, № 2. March 1982. с. 36. ISSN 0730-6687.
  25. Mighty Moshin' Emo Rangers | MTV UK. MTV UK. Архів оригіналу за 19 березня 2007. Процитовано 16 травня 2013.
  26. Kelley, Shamus (2 жовтня 2018). The Surprising Tokusatsu Influences of Ant-Man. Den of Geek. Процитовано 16 November 2019.

Further reading[ред. | ред. код]

  • Allison, Anne. Millennial Monsters: Japanese Toys and the Global Imagination. ISBN 0-520-24565-2.
  • Craig, Timothy J. Japan Pop!: Inside the World of Japanese Popular Culture. ISBN 0-7656-0560-0.
  • Grays, Kevin. Welcome to the Wonderful World of Japanese Fantasy (Markalite Vol. 1, Summer 1990, Kaiju Productions/Pacific Rim Publishing)
  • Godziszewski, Ed. The Making of Godzilla (G-FAN #12, November/December 1994, Daikaiju Enterprises)
  • Martinez, Dolores P. The Worlds of Japanese Popular Culture: Gender, Shifting Boundaries, and Global Cultures. ISBN 0-521-63729-5.
  • Ryfle, Steve. Japan's Favorite Mon-Star: The Unauthorized Biography of Godzilla. ECW Press, 1999. ISBN 1-55022-348-8.
  • Yoshida, Makoto & Ikeda, Noriyoshi and Ragone, August. The Making of "Godzilla Vs. Biollante" - They Call it "Tokusatsu" (Markalite Vol. 1, Summer 1990, Kaiju Productions/Pacific Rim Publishing)