Літанія Ра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Літанія Ра
Зображення
Молитви в ім'я Ра на Заході, записані на колоні в гробниці Тутмоса III (KV34)
Жанр себайтd
Автор Жрецтво Стародавнього Єгипту
Країна походження Стародавній Єгипет
Мова твору або назви єгипетська мова

Літа́нія Ра — це один з найважливіших давньоєгипетських заупокійних текстів Нового царства.[1] Літанія Ра відоміша як «Книга молитов Ра на Заході, молитви Єдиному союзу на Заході». Як і багато інших заупокійних текстів, літанію записували на внутрішніх стінках саркофагів. Вона була свого роду довідником, що допомагав померлим у потойбічному світі. На відміну від інших заупокійних текстів, літанія була доступною тільки фараонам, в окремих випадках обраним придворним.

Літанія Ра складалася з двох частин. У першій частині відбувалося звертання до 75 імен бога сонця Ра. Друга частина являла собою серію молитов, в яких фараон привласнює собі частини природи і різних божеств, найчастіше бога сонця. Під час XVIII династії з'явилися гімни, що прославляють фараона за його союз з богом сонця й деякими іншими божествами. Подібні гімни вперше з'явилися в похоронній камері фараона Тутмоса III і в гробниці його візира Усерамона. З часів фараона Сеті I ці гімни записували біля входу в гробницю.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Hornung (1999) p.136

Посилання

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Hornung, Erik (1999). The Ancient Egyptian Books of the Afterlife (German) . David Lorton (translator). Cornell University Press.
  • Erik Hornung, The Ancient Egyptian Books of the Afterlife (traduït de l'alemany per D. Lorton), Ithaca — Londes, Cornell University Press, 1999. ISBN 0-8014-3515-3.
  • Erik Hornung, Die Unterweltsbücher der Ägypter , Zúric, Munic 1992, pàgs. 483-84 ISBN 3-7608-1061-6.
  • Silvia Wiebach-Koepke, Phänomenologie der Bewegungsabläufe im Jenseitskonzept der Unterweltbücher Amduat und Pfortenbuch und der liturgischen «Sonnenlitanei», volum I: Untersuchungen, volum II: Annotierte Transkription und Übersetzung. Schautafeln, Ägypten und Altes Testament 55, Wiesbaden, Harrassowitz 2003. ISBN 978-3447047890.
  • Richard Pococke, A Description of the East and Some other Countries, Volum I: Descripció d'Egipte. Londres. 1743.