Гор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гор

Гор (Гор Небосхильний, др.єг.) — давньоєгипетський язичницький бог, що уособлював ранкове сонце та слугував одним із символів влади фараона у вигляді символічного зображення сокола.

Головний сюжет міфу[ред.ред. код]

Згідно з міфом, Бог Осіріс був вбитий своїм братом Сетом, який розчленував його тіло і розкидав на великій території. Дружина Осіріса Ісіда разом із сестрою Нефтидою (Нефтіс) зібрали залишки Осіріса і за допомогою Анубіса (Бог бальзамування) зібрала тіло. Прекрасною соколицею опустилася вона на тіло вбитого чоловіка і зачала від нього спадкоємця, Гора. Звідси витікає чисельна іконографія зображення Гора у вигляді людини-сокола.

Символізм[ред.ред. код]

Знак сокола (як хижого птаха) символічно відображав насильницький характер державного управління в древньому Єгипті. Пізніше перейшов (уже у вигляді орла) в Римську імперію, а ще пізніше в державну символіку християнських держав Європи. Символ Птаха-Сокола, як відображення насильницької покори підданих держави, відповідає соціальній категорії покора, що з часом переходить в соціальну категорію повага, проте ніколи в довіру.

Розповсюдженим мотивом, який відбиває пильність влади та її оберігаючу силу стало т.з. Око Гора.

У масовій культурі[ред.ред. код]

Гор є одним з головних героїв фільму "Безсмертні: війна світів", а також фільму ''Боги Єгипту''.

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Павлов В. В., Ходжаш С. И. Египетская пластика малых форм.- М.:Искусство,1985- 120с.
  • История древнего Востока. Зарождение древнейших классовых обществ и первые очаги рабовладельческой цивилизации. Ч.2. Передняя Азия. Египет. М., Гл.ред вост.лит. изд. «Наука», 1988.- 623с. И 0504010000-012

Посилання[ред.ред. код]