Баст

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Баст
W2t
t
Міфологія Стародавній Єгипет
Божество в Стародавній Єгипет і релігія Стародавнього Єгипту
Ім'я іншими мовами
лат. Bubastis
Батько Ра
Мати Ісіда
Діти Маахес
Частина від єгипетська міфологія
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Баст, Ба́стет, Бубасті́да (грец. Bubastis) — давньоєгипетська богиня, первісно богиня сонця, пізніше захисниця вагітних жінок.

Греки ототожнювали Баст із Артемідою.

Функції[ред. | ред. код]

Баст була дочкою бога сонця Ра, іноді розглядалася як аспект Ра, коли він щоночі вбиває змія Апепа. Вона поділяла двоїстий характер з іншими божествами-напівкотами — Сехмет і Маахес, могла бути як лагідною, так і жорстокою. Часом Баст, Сехмет і Маахес вважалися різними формами того самого божества. На півдні Єгипту її ототожнювали з богинею Мут.

Головною функцією Баст було захищати вагітних жінок і новонароджених фараонів.

Іконографія[ред. | ред. код]

За Середнього царства уявлялася в образі кішки, а за Нового — як жінка з головою кішки. Баст зображалася з численними атрибутами: систром, який символізував Ісіду, менатом, ростком папіруса, веджатом. Іноді біля її ніг зображалася група кошенят. У формі кота вона могла тримати в лапі ніж, яким розчленовувала Апепа. На ранніх зображеннях Баст крім того символізує північ.

Культ Баст[ред. | ред. код]

Поклоніння Баст відоме вже з найранішої історії Єгипетської держави. Але найбільшої популярності її культ досягнув за Пізнього царства і Греко-Римського періоду. Центром її культу було місто Бубастіс.

Єгиптяни вірили, що наприкінці року настають «дні демонів», коли потрібно просити допомоги в Баст про захист. Амулети з зображенням кішок на честь Баст слугували популярними подарунками на свято Нового року. Кішки як священні тварини богині, муміфікувалися та захоронювалися в Бубастісі.

Галерея[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Molefi Kete Asante, Ama Mazama. Encyclopedia of African Religion, vol. 1. SAGE, 2009. pp.177-178.