Маглемозе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Маглемозе (Maglemose) — археологічна культура Північної Європи середньокамяної доби.

Винахід[ред. | ред. код]

Маглемозька культура нзвана за поселенням Маглемозе біля міста Муллеруп (Данія). При археологічних розкопках у 1900 році датським вченим Г. Сарау у Маглемозькому торфовищі знайдені кості дикого бика, шляхетного оленя, лося, птахів, риб, домашнього собаки, знаряддя із кременя (мікроліти, сокири), роги й кістки (гарпуни, рибальські гачки з кістки, дерев'яні луки, весла, довбані човни, наконечники стріл і інше).

У наступному сторіччі подібні поселення маглемозької культури були знайдені від Англії до Литви та від шведського Сконе до півночі Франції.

Поширення[ред. | ред. код]

Маглемозька культура була поширена в основному по лісах північноєвропейської рівнини у Великій Британії, Данії, на півночі Німеччини, у Південній і Середній Швеції й Норвегії.

У Литві поселення на півдні у Варенському районі, та на заході у Тельшяйському районі.

Датування[ред. | ред. код]

Маглемозька культура датується в основному 9000-5000 роками до Р.Х. (раніше датувалася 5000-4000 роками до Р.Х).

Вона поділяється на 5 часових періодів 1 з яких добореальний й решта - бореальні.

Найранніша стоянка Стар Кар в Англії датується 8000 до н. е.

Вироби[ред. | ред. код]

Маґлемозькій культурі притамане незвичайне поєднання мікролітів і деревообробних знаряддь. Як правило, з появою сокир, тесел та інших деревообробних знарядь мікроліти зникають, а пластинчаста техніка скорочується. Двосторонньо оброблені знаряддя рідко використовувалися разом з мікролітами.

Господарка[ред. | ред. код]

Населення жило невеликими первісними громадами, займалося полюванням, рибальством і збиральництвом; була розвинена обробка кістки, рога, дерева.

Походження[ред. | ред. код]

Маглемозька культура витіснила пізню аренгсбурзьку культуру.

У прибалтиці з маглемозької культури розвинулися німанська та кундську культури. У Данії та на півеочі Німеччини маглемозька культура змінилася культурою Конгемозе.

Джерела[ред. | ред. код]