Му-Ус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Му-Ус
Країна  КНР
CMNS: Му-Ус у Вікісховищі

Му-Ус (кит. спр. 毛 乌 素 沙漠, акад. Маоусушамо; переклад назви з монгольської мови - "погана вода") - пустеля, розташована в Китайській Народній Республіці між округом Юйлінь провінції Шеньсі і міським округом Ордос автономного району Внутрішня Монголія. Пустеля займала площу 42 200 км². Станом на кінець 2019 року 80% пустелі засаджено лісами. По південній межі пустелі проходить Великий китайський мур. Велику частину території пустелі займають дюни. Через пустелю протікають притоки Хуанхе - Удінхе і Куехе.

Географія[ред. | ред. код]

Пустелі сходу КНР, Му-Ус позначена цифрою 9

Пустеля Му-Ус знаходиться на околиці плато Ордос, на півдні автономного району Внутрішня Монголія, за 563 кілометри на захід від Пекіна. Входить в десятку найбільших за площею пустель в Китаї [1].

Клімат

Пустеля щорічно отримує менше 250 мм опадів, більша частина яких випадає під час літніх гроз. У пустелі багато солоних озер та нестійких потоків. Зими холодні, переважний напрямок вітрів - з півночі і північного заходу. Температура січня в середньому в межах -13, -10 ° C. Температура в самому жаркому місяці - липні - від 17 до 26 градусів тепла, іноді стовпчик термометра може досягати 43 градусів. Особливість місцевого клімату - великі перепади температур, як протягом року, так і дня.

Флора та фауна

Для пустелі Му-Ус характерна рослинність, типова для пустель: посухостійкий полин, карагана і солодушка, в низинах - солончакові луки. Дикі тварини практично не зустрічаються [2].

Боротьба з опустелюванням[ред. | ред. код]

У міському окрузі Юйлінь, провінція Шеньсі в Північно-Західному Китаї на південній околиці пустелі Му-Ус місцева влада та населення регіону не одне десятиліття працювали над тим, щоб змінити вигляд району. Вони впродовж 60 років виробляли лісопосадки, і тепер лісовий покрив значно зріс, досягнувши показника в 33% [3].

Уряд і населення віддавали пріоритет екологічному напрямку, розширюючи ділянки орної землі і саджаючи ліс, в основному, монгольську сосну, на дюнах в пустельній місцевості. Поширення лісозахисних насаджень на значну площу істотно поліпшило екологічну обстановку в регіоні [4].

Зміни вигляду пустелі Му-Ус сприяла робота населення [5] в міському повіті Ліньу Нінся-Хуейського автономного району (Внутрішня Монголія, Північно-Західний Китай). Місцевість постійно піддавалася сильним пиловим бурям, які несли ґрунт разом з урожаєм. Протягом багатьох років в районі проводились дослідження з пошуку шляхів впровадження особливої ​​моделі розвитку регіону і боротьби з опустелюванням. Був висаджений ліс майже на 70 тис. га, рух дюн було зупинено та взято під контроль, площа лісового покриву досягла 41% [6] [7].

Тепер на південно-західній околиці пустелі Му-Ус, пейзаж якої складався тільки з безмежних пісків, знаходиться Державний Національний природний заповідник «Байцзитань» - зелена оаза з гайками, водоймами та квітучими полями лаванди площею понад 220 га. Біля міста Ордос побудований фешенебельний готель і курорт Сяншавань з готелем Desert Lotus Hotel. Цей «зелений китайський мур» відділяє пустелю від районів, зрошуваних водою з річки Хуанхе. Загальна площа парку становить близько 4620 га [8] [9].

В регіоні була побудована найдовша автотраса, будівництво якої проходило в умовах пустельній місцевості [10]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Пустеля Му-Ус. ГІС-Асоціація (рос.). Архів оригіналу за 7 лютого 2020. Процитовано 7 лютого 2020.
  2. Автономний район Внутрішня Монголія. Інтернет-газета "Маньчжоулібао" (рос.). Процитовано 7 лютого 2020.
  3. 前无古人! 陕北 毛 乌 素 沙漠 可能 快要 改名 成 "森林" 了. guancha.cn (кит.). Архів оригіналу за 7 листопада 2019. Процитовано 7 лютого 2020.
  4. в районі міста Юйлінь йде інтенсивна посадка дерев в пустелі. russian.peopledaily.com.cn (рос.). Архів оригіналу за 7 лютого 2020. Процитовано 7 лютого 2020.
  5. 沙漠 是 如何 消失 的?. k .sina.com.cn (кит.). Архів оригіналу за 7 лютого 2020. Процитовано 7 лютого 2020.
  6. Пустеля в Північно-Західному Китаї покрилася раслинністю. http://russian.people.com.cn (рос.). Архів n3 / 2019/1025 / c31516-9626626.html оригіналу за 13 лютого 2021. Процитовано 2020-02 -07.
  7. З жовтого в зелений: край Юйлінь захоплює світ боротьбою з опустелюванням. Міжнародне радіо Китаю (рос.). Архів оригіналу за 7 лютого 2020. Процитовано 7 лютого 2020.
  8. Ландшафтний парк на краю пустелі в Нінся- Хуейському АР. Sponsored by Xinhua News Agency (рос.). Архів оригіналу за 7 лютого 2020. Процитовано 7 лютого 2020.
  9. «Великий китайський мур» на краю пустелі Му-Ус. Рамблер (рос.). Процитовано 7 лютого 2020.
  10. {{cite web | author = | url = https://ria.ru/20160926/1477826908.html [Архівовано 7 лютого 2020 у Wayback Machine.] | title = В Китаї завершили будівництво найдовшої в пустелі траси