Налларбор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
NASA — знімок області, прилеглої до долини Наллабор. Власне долина Наллабор — світла напівкругла область зображення, прилегла до узбережжя. Знімок зроблений супутником Terra 19 серпня 2002

Налларбор (англ. Nullarbor Plain) або Наалларбор — рівнина в Австралії — великий терен плоскої, практично позбавленої дерев пустельної або напівпустельної місцевості, розташованої на північ від Великої Австралійської затоки. Назва Наллабор походить від лат. nullus: 'ніщо' або 'ні один' і лат. arbor: 'дерево'. аборигенна назва цієї місцевості 'Oondiri' означає 'безводний'. Це найбільший у світі єдиний моноліт вапняку, що займає площу близько 200 тис. км² (77200 кв. миль). У найширшій зоні рівнина простягається на 1200 км зі сходу на захід між штатами Південна Австралія і Західна Австралія.

У пустелі Налларбор немає поселень, немає води, немає доріг і стежинок, лише одна центральна дорога Ейр Хайвей.

Перший європеєць, що перетнув Налларбор — англійський дослідник Едвард Джон Ейр. Саме він назвав цю рівнину «nullus arbor» (лат.) — немає дерев. Перетин Налларбору він здійснив у два прийоми: в перший раз спроба не вдалася — експедицію пограбували кочівники, і їй довелося повернутися. При цьому запас їжі і води потрібно було нести з собою через те, що рівнина абсолютно безплідна і безводна. Другу спробу Ейр зробив в 1841 р., причому пустеля була подолана, але страшною ціною. Його друга і помічника, європейця Джона Бакстера, вбили аборигени. Та й сам Ейр дивом залишився живий, пройшов через рівнину і вийшов до Індійського океану, де стояло на якорі французьке судно, що поповнило його запаси.

Ця пригода англійця не пройшло дарма, тепер, після перетину пустелі, люди задумалися про те, щоб провести телеграф через неї. У наші дні Налларбор перетинає дорога, відома тим, що на ній розташовується одна з найдовших прямих ділянок довжиною 146 км. Уздовж проїжджої частини часто поставлені знаки, що нагадують, що є небезпека заснути за кермом, відсутня вода і їжа, можна зіткнутися з тваринами. Адже рівнина, як і раніше, неприваблива і небезпечна. Зрідка можна зустріти на трасі невеликі магазинчики і готелі.

У пустелі водяться тварини: кенгуру, кролики, що харчуються рідким листячком маленьких чагарників, які подекуди покривають рівнину. Від тварин на деяких ділянках збудували довгі паркани вздовж траси, але захистити її всю — непосильне завдання.

Див. також[ред.ред. код]

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]

  • Налларбор — Словник сучасних географічних назв