Політична війна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Політи́чна війна́ (політичне протистояння) — конфронтація між двома і більше сторонами на багатьох рівнях: геополітичному, економічному, ідеологічному та ін., яка має на меті підкорити волю супротивника (супротивників) своїй політиці без прямого збройного конфлікту з ним.

Частково ПВ ведеться за допомогою інформаційного впливу на супротивника, тому поняття політична війна перетинається з поняттями інформаційна війна і психологічна війна (оскільки може використовуватися психологічний вплив).

Історія[ред. | ред. код]

Різновиди[ред. | ред. код]

«Холодні війни»[ред. | ред. код]

«Холо́дна війна́» — це війна, яка ведеться без офіційного використання військових засобів фізичного знищення противника.

Радянська експансія: формування Східного Блоку.

Під час ХВ використовуються засоби і методи відмінні від традиційних уявлень про війну: танкові війська, ракети, ядерна зброя — не грають в ній головну роль. Холодна війна ведеться іншими засобами: політичні переконання і залякування, психологічний вплив на населення супротивника, дипломатична війна на міжнародній арені за допомогою засобів дипломатії.

Термін «холодна війна» має більш стратегічне забарвлення. Наразі для опису розвитку боротьби в холодних війнах більш активно використовується поняття «інформаційна війна».

Найчастіше цей термін використовується для позначення геополітичної та ідеологічної боротьби між СРСР і Сполученими Штатами після Другої світової війни. Вона почалася приблизно в 1948-му, тривала (з усе меншою активністю) впродовж наступних сорока років. Вона велася без офіційного оголошення війни, але мала на меті приблизно теж, що й звичайна війна — повне домінування над супротивником, в усіх галузях. Її початком послужили перегони в ядерному озброєнні («ядерні перегони»): США вперше застосувало атомну бомбу — СССР створило найпотужнішу бомбу. Надалі обидві держави намагалися здобути перевагу над опонентом будь-якою ціною. Надалі відбувся ще ряд «перегонів» (див. «перегони озброєнь»). Вцілому можна сказати що цю війну виграло США, оскільки СССР врешті-решт розпався, тобто США здобуло домінування для здійснення своєї політики там де раніше впроваджувалася політика СССР.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]