Перший Смоленський похід Кміти (1568)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перший похід Кміти на Смоленськ
Лівонська війна
Перший похід Кміти на Смоленськ
Перший похід Кміти на Смоленськ
Перший похід Кміти на Смоленськ
Дата: 1568
Місце: Смоленськ, довкілля Смоленська
Результат: Перемога війська Філона Кміти
Сторони
Велике князівство Литовське Московське царство
Командувачі
Філон Кміта Тимофєєв
Неєлов
Баскаков
Військові сили
4000
Втрати
1 спустошення краю

Перший похід Кміти на Смоленськ здійснювався 1568 року військами Філона Кміти супроти Московського царства. Бій став частиною Другого періоду Лівонської війни, що розпочався 1562 року.

Історія бою

[ред. | ред. код]
Ця стаття є складовою частиною низки статей про полководця Філона Кміту
герб
герб

В 1568 році готувалася справжня війна, нею мав керувати особисто Сигізмунд II Август і через це під Радошковичами зібрав 100000 війська… Коли посеред приготувань, які здійснювались для цього потужного походу, закликано всіх, ім'я яких могло бути запорукою тріумфу, в їх низці не міг бути забутим Філон Кміта. Отож, як тільки жмудський староста Ян Ходкевич підступив під щойно закладений замок Уллу, король миттю відправив Кміту з доданими: Іваном Ляцьким, Палуським, Насилівським, Іваном Проскурою, шкловським старостою Юрієм Юндзілем і 4000 вершниками, аби вторгся у Смоленське князівство. Дане собі доручення Кміта виконав з тією швидкістю, які відрізняла всі його виконання; раптово опинився під Смоленськом, виманив залогу із замку, велику кількість більш сміливих поклав трупом, інших, а саме: Тимофєєва, Неєлова, Баскакова, — взяв у полон і вручив гетьману, із своїх втратив тільки одного шляхтича Оловеніцького, бо ротмістр Гірський, чи то збитий з коня, проте врятований товариством. В будь-якому випадку, коли Кміта помітив, що ворог вражений цією сутичкою заховався в мурах і на нову битву не вийде, пустив розлого загони аж до Вязьми по всьому смоленському князівству і на кільканадцять миль вогнем та мечем спустошив край[1].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Malinowski M., Przezdiecki A. Źródła do dziejów polskich. Wilno. 1844. Tom II str.306 [Архівовано 17 грудня 2014 у Wayback Machine.](пол.)

Джерела

[ред. | ред. код]