Бій під Радеховом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бій під Радехівом
Друга світова війна
Бої УПА
Дата: 26 квітня 194528 квітня 1945
Місце:
Результат: перемога УПА, поразка СРСР
Сторони
OUN-r Flag 1941.svg Українська Повстанська Армія / Flag of Ukraine.svg Українська Держава

Згідно з Актом відновлення Української Держави

Flag of the Soviet Union (1924–1955).svg СРСР
Командувачі
OUN-r Flag 1941.svg Василь Василяшко невідомо
Військові сили
550 вояків УПА
200 політв’язнів
3500 енкаведистів
Втрати
170 вбитими
200 пораненими
450 вбитими
300 пораненими

Бій під Радеховом — операція вояків УПА зі звільнення політв'язнів із концтабору в Радехові, де відбулись зіткнення із загонами НКВД.

Хід операції[ред. | ред. код]

Вночі з 26 на 27 квітня 1945 року сотні УПА: «Галайда-1» під командою командира Василяшка Василя — "Перемоги", «Перебийніс» під командою сотника «Шумського», «Тигри» з командиром «Ромком», «Пролом» з командиром «Черником», «Кочовики» з командиром «Шпилем» та бойова група СБ під проводом Дмитра Куп'яка — «Клея» виконали наскок на містечко Радехів, де більшовики організували концтабір для політв'язнів, призначених до депортації на схід. Повстанці знищили гранатами будинки МВД-МГБ, захопили концтабір і, знищивши більшовицьку залогу, звільнили понад 200 політв'язнів.

Після цього повстанські відділи відступили з міста і зайняли становище, окопавшись, на горі між селами Тишиця і Воля Радвенська. По дорозі відділ «Кочовики» наткнувся на групу більшовиків і прицільним вогнем знищив 15 енкаведистів, останні відступили, 28 квітня більшовики стягнули підкріплення і великими силами 2-го прикордонного загону НКВС пішли з усіх сторін в наступ на позиції повстанців. Протягом 10 годин повстанці відбивали всі атаки, а коли стемніло, сильним ударом прорвали ворожий стрій і перейшли в ліси.

Джерела[ред. | ред. код]