Публій Корнелій Сципіон Назіка Коркул

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Публій Корнелій Сціпіон Назіка Коркул (206 - 141 роки до н.е.) — політичний та військовий діяч, правник Римської республіки, великий понтифік з 150 до 141 року до н.е.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з патриціанського роду Корнелієв Сципіонів. Був сином Публія Корнелія Сципіона Назіки, консула 191 року до н.е. Свій агномен - Коркул, тобто Розумник, отримав за проникливість та чудове знання понтифікального та цивільного права.

У 168-167 роках до н.е. служив військовим трибуном в армії консула Луція Емілія Павла під час військових дій в Македонії. Під час Битви при Підні у 168 році до н.е. Своїми діями сприяв перемозі над царем Персеєм. Після цього на чолі військового загону захопив м.Амфіполь, сплюндрував землі ілірійських союзників Персея.

У 162 році до н.е. Коркул був обраний консулом й отримав у провінцію Корсику. Втім на шляху до неї вимушений був повернутися та зректися посади - Тіберій Семпроній Гракх, консул 163 року до н.е., не належним чином провів вибори, з похибкою ауспіцій.

У 159 році до н.е. Публій Корнелій був обраний цензором (разом з Марком Попілієм Ленатом). Він наказв знести усі статуї державних діячів на форумі, які були встановлені без погодження сенату або народу. Побудував портик на Капіталії та встановив перший у Римі водяний годинник.

У 155 році до н.е. знову стає консулом. Йому було доручено приборкати далматійців, що він успішно й зробив.Прицьому захопив їх головне місто Дельміній. За ці звитяги Коркул отримав триумф. Тоді ж домігся зруйнування постійного театру у Римі, тому що, на думку Публія, його існування суперечило старовинним звичаям.

У 152 році до н.е. очолив посольство до Карфагену з метою дослідження ситуації з нібито підготовкою карфагенян до війни. Був послідовним супротивником Порція Катона в його намагання розв'язати війну з Карфагеном. Коркул доводив, що небезпеки з боку карфагенян немає. Втім цієї думки дотримувався практично він один. Тому вимушений був поступитися.

У 150 році до н.е. виїхав до Греції, де за власний кошт спорядив війська, щоб протидіяти Андриску (Лже-Пилипу), який підняв повстання у Македонії. Коркул зумів відстояти Фессалію. На йогоклопотання сенат направ сюди римські легіони. В цьому ж році Публія Корнелія Сціпіона Назіку Коркула обрано великим понтифіком.

По поверненню у 147 та 142 роках до н.е. він стає принцепсом сенату. На знак визнання знань Коркула з права він отримав у подарунок від римського сенату будинок біля Священної вулиці, щоб кожен громадянин мав можливість туди прийти і отримати юридичну консультацію.

Родина[ред.ред. код]

Дружина - Корнелія Старша, донька Публія Корнелія Сципіона Африканського Старшого

Діти:

Джерела[ред.ред. код]

  • William Smith (1870). Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, Cornelia
  • Бартошек М. Римское право (Понятие, термины, определения): Пер. с чешск.— М.:Юрид. лит., 1989 — С. 343
  • Broughton, T. Robert S.: The Magistrates Of The Roman Republic. Vol. 1: 509 B.C. - 100 B.C.. Cleveland, Ohio: Case Western Reserve University Press, 1951.