Ґру Гарлем Брунтланн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ґру Гарлем Брунтланн
бук. Gro Harlem Brundtland
Ґру Гарлем Брунтланн
Ґру Гарлем Брунтланн, фото: Harry Wad

Час на посаді:
4 лютого 1981 — 14 жовтня 1981
9 травня 1986 - 16 жовтня 1989
3 листопада 1990 - 25 жовтня 1996
ПопередникОдвар Нордлі
Коре Віллок
Ян Педер Сюсе
НаступникКоре Віллок
Ян Педер Сюсе
Турб'єрн Ягланд

ПопередникНакадзіма Хіроші
НаступникЛі-Чон-Ву

Народилася20 квітня 1939(1939-04-20) (81 рік)
Осло
ГромадянствоНорвегія Норвегія
Національністьнорвежка
Політична партіяНорвезька робітнича партія
ЧоловікАрне Улоф Брунтланн
Діти4
Професіялікар

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Ґру Гарлем Брунтланн (норв. Gro Harlem Brundtland) — жінка-політик, голова найбільшої партії в Норвегії, прем'єр-міністр, відомий міжнародний діяч. Її часто називають найяскравішим політичним діячем сучасної Норвегії.

Біографія[ред. | ред. код]

Ґру Гарлем Брундтленд народилася 20 квітня 1939. Вже у віці 7 років вона стала членом неформальної дитячої групи, очолюваної дружиною відомого діяча норвезької соціал-демократії, а пізніше голови уряду, Верной Герхардсен. Батько Ґру, Гудмунд Гарлем, лікар за освітою, належав до числа керівників Норвезької робітничої партії (НРП) і двічі входив у склад урядовців, обіймаючи посади міністра соціальних справ і міністра оборони.

Ґру Гарлем обрала кар'єру лікаря. Будучи студенткою університету Осло, вона в 1959 р. зробила перший серйозний політичний крок — стала єдиною дівчиною в складі групи дисидентів, що покинули Соціалістичний союз студентів для того, щоб створити студентську організацію Норвезької робітничої партії.

В 1960 р. Ґру вийшла заміж. Її чоловіком став Арне Улав Брунтланн — відомий вчений, провідний спеціаліст Норвезького зовнішньополітичного інституту, автор багатьох досліджень з питань роззброєння, військово-політичного положення на Півночі Європи. Завершення навчання в університеті збіглося з народженням першої дитини, але це не завадило Ґру продовжити освіту в Гарварді. Там вона отримала ступінь магістра охорони здоров'я, після чого стала працювати в міністерстві охорони здоров'я Норвегії. Як автор ряду досліджень статистики вродженних пороків і методів покращення їх реєстрації, Гру була оцінена і в 1969 р. Її призначають директором Ради охорони здоров'я Осло.

Кар'єра[ред. | ред. код]

Поворотним моментом в її кар'єрі став 1974 р. Прем'єр-міністр Трюгве Браттелі запропонував Ґру посаду міністра з питань охорони навколишнього середовища. Брунтланн погодилась на пропозицію і в 35 років стала членом уряду. В 70-ті рр. вона практично повністю зосереджується на політичній діяльності. Посади змінюються доволі швидко. 1975—1981 рр. — заступник голови НРП, 1977 р. — депутат парламенту, 1980—1981 рр. (в 1979 р. Брунтланн залишила посаду міністра) — голова зовнішньополітичного комітету парламенту, 1981 р.— голова НРП. В тому ж році вона стає першою в Скандинавії жінкою — прем‘єр-міністром, до того ж наймолодшим в історії Норвегії. Зайняла вона цю посаду, щоправда, лише на 8 місяців.

У травні 1986 р. буржуазний уряд опинився в кризовій ситуації. Тоді на посаду прем'єр-міністра знову призначають Ґру Гарлем Брундтленд. З метою оздоровлення економіки країни Брунтланн пішла на тимчасове замороження заробітної платні, скорочення державних видатків, різке скорочення бюрократичного апарату. В короткий строк їй вдалося вивести країну з кризи. Проте парламентські вибори 1989 р. виявилися тяжким випробуванням для Брунтланн і очолюваного нею уряду. Опитування показали, що троє з чотирьох норвежців оцінюють діяльність Брунтланн на посаді керівника уряду як успішну, вона лідирувала як кандидат на цю посаду в подальшому. Підкріпленню її авторитету послугував внесок прем'єр-міністра в роботу‚ яка призвела до затвердження норвезького міста Лілліхаммера як місця проведення зимових Олімпійських ігор 1994 р. Однак‚ вибори не принесли перемоги НРП. Загальний результат виявився найнижчим за всю післявоєнну історію країни. 12 жовтня 1989 р. Ґру Гарлем Брундтленд іде у відставку.

Проте з листопада 1990 р. сформовано новий уряд на чолі з Брунтланн. З жовтня 1989 р. по листопад 1990 р. вона займала посаду голови зовнішньоекономічного конституційного комітету парламенту‚ який відіграє відчутну роль у формуванні зовнішньополітичного курсу країни. Але свою діяльність на міжнародній арені Брунтланн розпочала ще в 1983 р. коли стала головою Міжнародної комісії з навколишнього середовища і розвитку.

Зусилля Брунтланн в цій галузі принесли їй визнання міжнародної спільноти. Вона стала володаркою кількох престижних премій‚ в тому числі «Премії третього світу»‚ «Премії миру Ганді». З використанням отриманих коштів Брунтланн заснувала в січні 1990 р. власний екологічний фонд для фінансової підтримки різноманітних проектів‚ направлених на розв'язання конкретних проблем охорони навколишнього середовища.

Останнім ж часом політична діяльність Гру Х. Брунтланн стає все більш багатосторонньою. Проте‚ найбільше уваги вона приділяє роботі безпосередньо в партії‚ керівництву норвезькою соціал-демократією‚ оновленню її ідеологічних поглядів. Загалом‚ діяльність Брунтланн оцінюється її співвітчизниками позитивно. Норвежці вважають її найяскравішим політичним діячем свого регіону.

Посилання[ред. | ред. код]