9-та армія (США)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
9-та армія США
Ninth United States Army
US Ninth Army patch.svg
Нарукавний шеврон 9-ї армії
На службі 15 квітня 1944 — червень 1945
з 2012 — по т.ч.
Країна Flag of the United States.svg США
Належність Регулярна армія США
Вид Emblem of the United States Department of the Army.svg Армія США
Роль сухопутні війська
Чисельність польова армія
Командування 12-та група армій
Війни/битви Друга світова війна
Командири
Визначні
командири
US-O10 insignia.svg генерал Вільям Худ Сімпсон
Підрозділи 9-ї американської армії на бронеавтомобілях М2 долають річку Рейн за допомогою військового понтонного мосту з човнів. (1945)

9-та а́рмія США (англ. Ninth United States Army) — військове об'єднання армії США, польова армія Збройних сил США часів Другої світової війни. За станом на 2016 рік армія становить основний кістяк Африканського Командування Збройних сил США й дислокується в Казарма Едерле, Віченца, Італія.

Під час Другої світової війни армія була одним з основних ударних об'єднань американських сухопутних військ, що діяло у Північно-західній Європі в 1944—1945 роках. На час формування армії вона носила номер 8-ма, однак вже на території Британських островів її перейменували на 9-ту, щоб запобігти плутанини з 8-ю британською армією, котра билася у Північній Африці, а згодом в Італії.

Історія[ред. | ред. код]

Після формування, армія була перекинута до Європи, а на континент потрапили 5 вересня 1944 року, висадивши свої війська. Узяла участь у розгромі німецького гарнізону, що виявився запертим союзниками у французькому порту Брест. Через 15 діб німці капітулювали, й 9-ту армію відправили на Західний фронт, де її частини зайняли рубежі між 3-ю та 1-ю американськими арміями.

У листопаді-грудні билася на північному фланзі 12-ї групи армій. Брала участь у битві в Арденнах. Наприкінці лютого 1945 року армія залучалася до проведення операції «Гренейд», де у взаємодії з 1-ю канадською армією громила німецький Вермахт на шляху до Рейну. 10 березня підрозділи армії вийшли на берег річки, а 20 числа її передові підрозділи форсували Рейн. У наслідок успішного наступу союзних військ в оточенні виявилися головні сили німецької групи армій «B» генерал-фельдмаршала В.Моделя.

2 травня 1945 року американські війська 9-ї та 15-ї армії вийшли на рубіж розмежування з радянськими військами та припинили наступальну операцію в Європі.

Бойовий склад 9-ї армії[ред. | ред. код]

Постійні

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Conquer, the Story of the Ninth Army, 1944—1945. Infantry Journal Press, Washington, D.C., 1947.