Ethereum
Тип | розподілені обчислення |
---|---|
Автори | Віталій Бутерін і Гевін Вуд |
Перший випуск | 30 липня 2015 |
Платформа | x86, ARM |
Операційна система | Клієнти доступні для Linux, Windows, macOS, POSIX, Raspbian |
Мова програмування | C++, Go, Rust |
Стан розробки | В процесі |
Ліцензія | GPLv3, LGPLv3[1] |
Репозиторій | github.com/ethereum |
Вебсайт | ethereum.org |
Ethereum (від англ. Ether [iːθə] — «етер», код ETH), Етеріум, (часто просто «етер» або «ефір») — крипто-валюта та платформа для створення децентралізованих онлайн-сервісів (dapps) на базі блокчейна, що працюють на базі розумних контрактів. Реалізована як єдина децентралізована віртуальна машина. Ідея була сформована Віталіком Бутеріном 2013 року. ETH є рідною валютою для платформи Ethereum, а також працює як плата за транзакцію майнерам у мережі Ethereum.
Ethereum є піонером у використанні розумних або інтелектуальних контрактів на основі блокчейнів. При запуску на блокчейн розумний контракт стає схожим на самостійну комп'ютерну програму, яка автоматично виконується, коли виконуються певні умови. На блокчейн розумні контракти дозволяють коду працювати точно, як запрограмований без будь-якої можливості простою, цензури, шахрайства або втручання третіх сторін. Вона може сприяти обміну грошей, змісту, власності, акцій або будь-яких інших цінностей.[джерело?]
Мережа Ethereum вийшла на ринок 30 липня 2015 року, з випуском перших 72 мільйонів Ethereum. Оскільки Ethereum сильно спрощує і здешевлює впровадження блокчейна, його впроваджують як великі гравці, такі як Microsoft, IBM, Acronis, Сбербанк, банківський консорціум R3, так і нові стартапи.[джерело?]
Історія
Етеріум був спочатку описаний в білій книзі Бутеріним в кінці 2013 року. Співзасновниками стали Міхай Алізе (Mihai Alisie), Ентоні Ді Лоріо (Anthony Di Lorio) і Чарльз Госкінсон (Charles Hoskinson).)[2] Проєкт зробили публічним, а до розробки підключилися й інші учасники. На початку 2014 року команда заснувала компанію Ethereum Switzerland GmbH в Швейцарії. Бутерін обґрунтував такий вибір тим, що в Швейцарії ліберальні закони по відношенню до криптовалют і багато потенційних замовників.[3]
У квітні 2014 року, Ethereum був формально описаний Ґевіном Вудом у так званій «жовтій книзі». Приблизно в той же час, Ethereum неформально описувався як платформа «наступного покоління біткоїнів» (або «біткоїни 2.0»).
У другій половині 2014 го було розпочато збір коштів на розробку через краудфандінґ. Для фінансової розробки було запропоновано початкову кількість 60 102 216 Етеру через 42-денну первинну публічну пропозицію, за що було отримано 31 591 біткоїнів, що на той момент було еквівалентно майже 18,5 млн доларів. Після цього Ethereum привернув увагу багатьох банків як платформа для розумних контрактів. Блокчейн Ethereum був запущений 30 липня 2015 року.
14 березня 2016 року Ethereum вийшов з ранньої альфа-версії Frontier, в якій розробники не гарантували безпеку. Нова версія протоколу, що зветься Homestead, також відноситься до ранньої, але вже стабільної версії.
Захист мережі за допомогою майнінгу передбачається тільки на початковому етапі. Надалі планується повний перехід на метод захисту proof-of-stake з гібридною моделлю на проміжному етапі. Незважаючи на це, є захист від створення ASIC за рахунок високих вимог до відеопам'яті GPU, що постійно зростає (1,4 Гб на березень 2016 року).
В 2016 році розподілена автономна організація The DAO, зібрала на краудфандінґу близько 150 млн доларів.[4] Внаслідок уразливості програмного коду зловмиснику вдалось в червні того ж року викрасти криптовалюти приблизно на 50 млн доларів.[5][6] Ця подія спричинила дуже інтенсивні дебати в спільноті з приводу повернення викрадених коштів.[7] В результаті тривалого обговорення спільнота вирішила поділитись на дві: переважна більшість залишилася в проєкті Ethereum, а меншість перейшла в Ethereum Classic, яка і зберегла оригінальний блокчейн.
Після цього Ethereum довелось здійснювати форк іще двічі в четвертому кварталі 2016 року внаслідок атак.[8]
Інциденти
29-30 червня 2017 року зловмиснику вдалось взяти під контроль вебдомен сайту Classic Ether Wallet та перенаправити його на власний сервер. Зловмисник одразу взявся за викрадення облікових даних користувачів та викрадати валюту з їхніх гаманців. Всього йому вдалось викрасти ETC (Ethereum Classic) в еквіваленті близько 300 тис. доларів.[9]
17 липня 2017 року під час ICO компанії Coindash зловмисникові вдалось здобути несанкціонований доступ до вебсайту компанії та змінити адресу гаманця компанії на власний. Всього на гаманець зловмисника було відправлено 43 438,45 ETH (близько 7,4 млн доларів за тогочасним курсом)[10]. Однак через 2 місяці після зламу злочинці повернули компанії Coindash 10,000 ETH (приблизно 3 млн доларів).[11]
20 липня 2017 року стало відомо, що невідомим зловмисникам вдалось скористатись уразливістю в клієнті для керування гаманцями Parity для крадіжки криптовалюти на суму 31,7 млн доларів за тогочасним курсом. Вразливість з'явилась в останньому оновленні програми та пов'язана з гаманцями для багатьох користувачів, ключі доступу до яких є у декількох чоловік. В таких гаманцях транзакція відбувається лише зі схвалення більшості співвласників[12].
23 липня 2017 року невідомому зловмиснику вдалось викрасти випущені ICO (англ. Initial Coin Offering) компанії Veritaseum та обміняти їх на ETH в еквіваленті 8,4 млн доларів. Отримані ним криптомонети були зараховані на два гаманці, звідки він розпочав процес відмивання зароблених грошей. Зловмиснику вдалось викрасти менше 0,07 % від випущених на ICO токенів VERI.[13]
6 листопада 2017 року користувач служби GitHub з назвою devops199 випадково (за його словами) активував уразливість в гаманцях Parity з мультипідписом (англ. multi-sig). Внаслідок двох транзакцій на таких гаманцях було заморожено ETH вартістю понад 180—280 млн доларів, в тому числі 90 млн доларів, що належали співзасновнику Parity та колишнього головного інженера Etheruem Ґевіну Вудсу.[14] Розумний контракт з цією вадою був випущений за понад сто днів до того, 20 липня 2017 року, після виправлення попередньої вади в гаманцях з мультипідписом.[15]
Використання
Етеріум — це криптовалюта, але її «розумні контракти» можуть використовуватися в різних фінансових областях. Про свій інтерес до платформі заявили різні організації, включаючи Microsoft[16], IBM, JPMorgan Chase[17]. Блумберг Бізнесвік стверджує, що розподілене програмне забезпечення Етеріум може бути використано всіма, кому потрібен захист від несанкціонованого втручання. «Ви можете спокійно робити бізнес з кимось, кого ви не знаєте, тому що умови прописані в розумному контракті, вбудованому в блокчейн».[18]
Обмін
Ethereum можна обміняти, як на фіатні гроші, так і на Bitcoin та іншу криптовалюту. В основному, обміни відбуваються на онлайн-майданчиках обміну та криптобіржах. Популярність Ethereum зумовлена високою швидкістю підтвердження транзації. Нові блоки в блокчейні Ethereum з'являються приблизно кожні 13 секунд. При високій комісії транзакція зможе потрапити в наступний блок. При середній комісії — приблизний час обробки транзакції становить в середньому 3 хвилини. При оплаті нижче середньої комісії, швидкість попадання буде залежати тільки від навантаження на мережу і збільшення чи зменшення навантаження. Деякі експлорери (наприклад, etherscan.io) дають інформацію про очікуваний час обробки транзакції, але необхідно розуміти, що це значення не є точним і може змінюватися в залежності від ситуації.
Ринкова вартість
9 листопада 2021 року вартість ethereum сягнула 4 837 доларів. Від початку 2021 року він виріс на 550 %[19].
Цікаві факти
- У Ethereum аналог Namecoin можна реалізувати п'ятьма рядками коду.
- У 2014 році Ethereum посідав друге місце за розміром суми, зібраної через краудфандинґ.
- Дробові частки етеру названі в честь Вей Дая (англ. Wai Dai), Гела Фінні (англ. Hal Finney) і Ніка Сабо (англ. Nick Szabo).
- Ethereum є другою криптовалютою світу, яка на фоні загального зростання криптовалютного ринку встановлює історичні рекорди.[19]
- Розробник iOS-джейлбрейка Cydia Джем Фрімен знайшов уразливість в обліковому записі проекту Optimism, яка дозволяла створювати нескінченну кількість Ethereum. За виявлення проблеми його нагородили 2 млн доларів. [20][21][22]
Примітки
- ↑ Ethereum Go GitHub repository.
- ↑ Roman Persianinov (28 червня 2017). Профиль: Виталик Бутерин — Новости на TJ (рос.). tjournal.ru. Архів оригіналу за 17 жовтня 2019. Процитовано 17 жовтня 2019.
- ↑ Roman Persianinov (28 червня 2017). Профиль: Виталик Бутерин — Новости на TJ (рос.). tjournal.ru. Архів оригіналу за 17 жовтня 2019. Процитовано 17 жовтня 2019.
- ↑ Vigna, Paul (16 травня 2016). Chiefless Company Rakes In More than $100 Million. Wall Street Journal. Процитовано 14 травня 2017.
- ↑ Popper, Nathaniel (18 червня 2016). Hacker May Have Taken $50 Million From Cybercurrency Project. The New York Times. Процитовано 14 травня 2017.
- ↑ Price, Rob (17 червня 2016). Digital Currency Ethereum is Cratering Amid Claims of a $50 Million Hack. Business Insider. Business Insider. Процитовано 14 травня 2017.
- ↑ Peck, Morgan (19 липня 2016). "Hard Fork" Coming to Restore Ethereum Funds to Investors of Hacked DAO. IEEE Spectrum: Technology, Engineering, and Science News. IEEE. Процитовано 14 травня 2017.
- ↑ Redman, Jamie (14 жовтня 2016). Ethereum to Hard Fork Two More Times Following Recent Attacks. Bitcoin.com. Bitcoin.com. Процитовано 22 листопада 2016.
- ↑ Catalin Cimpanu (2 липня 2017). Classic Ether Wallet Hacked, Users Report Massive Losses. Bleeping Container.
- ↑ Lorenzo Franceschi-Bicchierai, Jordan Pearson (Jul 17 2017). Hacker Allegedly Steals $7.4 Million in Ethereum with Incredibly Simple Trick. Motherboard Vice.
- ↑ Транзакція повернених коштів.
- ↑ Владимир Скрипин (20.07.2017). Хакеры взломали Ethereum-клиент Parity и украли криптовалюту на сумму около $32 млн. ITC.ua.
- ↑ Catalin Cimpanu (24 липня 2017). Hacker Steals $8.4 Million Worth of Ethereum From Veritaseum Platform. Bleeping Computer.
- ↑ Владимир Скрипин (08 листопада 2017). Критическая уязвимость в популярном Ethereum-клиенте Parity привела к блокировке средств пользователей на сумму более $180 млн. ITC.ua.
- ↑ Matt Suiche (7 листопада 2017). The $280M Ethereum bug. Comae Technologies blog.
- ↑ Accenture и Microsoft представили блокчейн-систему цифровых удостоверений личности на базе Ethereum. CoinMarket.News (рос.). 20 червня 2017. Архів оригіналу за 11 жовтня 2017. Процитовано 11 жовтня 2017.
- ↑ Ethereum, a Virtual Currency, Enables Transactions That Rival Bitcoin's
- ↑ This Is Your Company on Blockchain. Bloomberg Businessweek. Процитовано 14 вересня 2016.
- ↑ а б Бум на крипторинку: біткойн та Ethereum разом встановили історичні рекорди. 24 Канал (укр.). Процитовано 9 листопада 2021.
- ↑ Хакер знайшов спосіб створювати нескінченну кількість криптовалюта. Його винагородили. РБК-Украина (рос.). Процитовано 23 лютого 2022.
- ↑ iOS jailbreak dev wins $2M bounty for finding critical Optimism bug. Cointelegraph (англ.). Процитовано 23 лютого 2022.
- ↑ В системі Ethereum знайшли вразливість, яка могла зробити будь-кого найбагатшою людиною світу. 24 Канал (укр.). Процитовано 23 лютого 2022.