Crysis (серія ігор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Crysis
Crysis logo black.png
Логотип Crysis
Жанр шутер від першої особи
Розробник Crytek
Видавці Electronic Arts (роздрібний продаж)
Valve (Steam)
Платформи ПК (Microsoft Windows)
Xbox 360
PlayStation 3
Перша гра Crysis / 13 листопада 2007 року
Остання гра Crysis 3 / 19 лютого 2013 року
Спін-оффи Crysis Warhead
Офіційний сайт

Crysis — назва серії комп'ютерних ігор, що розроблені німецькою компанією Crytek і видані американським видавцем Electronic Arts. Серія ігор Crysis є воєнно науково-фантастичною трилогією у жанрі шутеру від першої особи[1]. Перша гра серії, «Crysis», була випущена в листопаді 2007 року. Її незалежний аддон «Crysis Warhead», який не є другою частиною трилогії, а спін-оффом,[2] був випущено у вересні 2008 року[3]. 22 березня 2011 року була анонсована розробка другої частини серії «Crysis 2»[4][5]. Дія ігор серії Crysis відбувається в недалекому майбутньому, у 2020 році на вигаданих островах Лінгшан в Філіппінському морі, які належать Північній Кореї. Згідно з сеттінгом серії, на цих островах перебуває величезний корабель іншопланетян, який упав на Землю кілька мільйонів років тому. Дія Crysis і Crysis Warhead розвертається саме в той момент, коли прибульці, які до цього не подавали ознак активності, активізували свою діяльність і почали експансію Землі. В іграх належить відіграти за американський спецназ; у конфлікт, крім прибульців і збройних сил США, залучена Корейська народна армія.

Етимологія слова «Crysis»[ред. | ред. код]

Етимологія назви гри[ред. | ред. код]

Слова «crysis» у англійській мові не існує. Однак воно асоціюється із словом «crisis» — «криза».

Виконавчий директор і засновник Crytek Джеват Єрлі (англ. Cevat Yerli) в інтерв'ю з журналістами «Відеоманії», відеододатком журналу «Ігроманія», на запитання про походження назви гри відповів наступне[6][7][8]:

Ліві лапки Ми з братами вирішили, що в назві нашої другої гри обов'язково повинно міститися «cry». Обов'язково. Це наче як наша торгова марка. Можливо, комусь це видасться смішним, але гру Crytek завжди можна буде впізнати за назвою. Ну й взагалі, до чого призводить вторгнення прибульців: до страху, жаху, руйнуванням. Як це назвати одним словом — криза, звідси — Crysis. Взагалі ж назва прийшла в голову й нам, і працівникам маркетингового відділу Electronic Arts, через це ми навіть хотіли відмовитись від назви, як від надто очевидної, але потім подумали і вирішили, що кращого саме нам для нового проекту не знайти. Взагалі, ідеальна назва, інакше як кризою, те що твориться в грі, не назвеш. Праві лапки

Ігри серії[ред. | ред. код]

Crysis[ред. | ред. код]

Докладніше: Crysis

Crysis Warhead[ред. | ред. код]

Докладніше: Crysis Warhead

Crysis Wars[ред. | ред. код]

Докладніше: Crysis Wars

Crysis 2[ред. | ред. код]

Докладніше: Crysis 2

Crysis 3[ред. | ред. код]

Докладніше: Crysis 3

Загальні геймплейні характеристики серії[ред. | ред. код]

Усі ігри серії є шутерами від першої особи. Ігри серії, а особливо перша частина — «Crysis», виконані в стилі «пісочниці». Разом з тим ігри серії Crysis не є класичними пісочницями, тому що сюжет в іграх повністю лінійний. Нелінійними є ігрові рівні, які являють собою відкриті простори й не обмежують рух гравця. Наприклад, гравець може атакувати базу ворогів, а може пройти повз.

Ігри серії Crysis мають кілька істотних геймплейних відмінностей від стандартних шутерів. Головним геймплейним елементом даних ігор є нанокостюм — вигаданий силовий екзоскелет, що використовує нанотехнології й дає різні переваги при атаці ворогів, такі як тимчасова невидимість, захист від прямого влучення куль, прискорення тощо.

Також в іграх серії Crysis детально пророблена ручна стрілецька зброя. Гравець має можливість модифікувати зброю в реальному часі в режимі гри, додаючи на неї різні «насадки» — приціли, цілевказівки, підствольний гранатомет, ліхтарик тощо. Таким чином, є можливість адаптувати зброю до поточної ситуації.

Нанокостюм[ред. | ред. код]

Ручне озброєння й амуніція[ред. | ред. код]

В іграх серії «Crysis» гравцеві доступна стандартна гама зброї, властива більшості шутерів від першої особи. Сюди входить як звичайне озброєння (пістолети, автоматичні гвинтівки, дробовики й інші), так і науково-фантастичне земного (гвинтівка Гауса) і інопланетного (англ. MAOC — Molecular Accelerator — Молекулярний Прискорювач прибульців) походження.

Одночасно гравець може носити максимум два екземпляри стандартної зброї, один гранатомет і максимум дві малі одноручні зброї. Присутня можливість близького бою: якщо протагоніст без зброї в руках, то він застосовує кулачний бій; якщо ж у руках є зброя, то застосовує удар прикладом або магазином[9]

Уся зброя може бути змінена за допомогою відповідних «насадок» (ґаджетів, пристроїв); ці пристрої можуть бути дані гравцеві за замовчуванням, отримані з підібраної зброї або куплені в мультиплеєрі. Одного разу придбанні, вони можуть бути видалені тільки з причини смерті чи скриптову втрату інвентарю під час розвитку сюжету в синглплеєрі, наприклад. Якщо під час нормальної гри гравець причіплює ліхтарик до своєї гвинтівки, яку потім викидає, то це не вважається за втрату, і даний пристрій буде доступний у майбутньому.[10]

Модифікація (змінення, апгрейд, але зовсім не обов'язково покращення) зброї різними насадками можлива завдяки рельсовій системі напрямних (англ. RIS — Rail Interface System), яка вмонтована в кожний екземпляр зброї, що використовується. Зокрема, використовуються планки Пікатінні (англ. Picatinny Rail), які в дійсності присутні в багатьох сучасних зразках зброї[11]. У зброї є 4 точки кріплення, куди можуть бути прикріплені насадки: верхня (надствольна) напрямна, нижня (підствольна) напрямна, дуло й кріплення зліва від ствола. Таким чином, деякі пристрої не можуть бути сполучені; наприклад, неможливо використовувати одночасно підствольний гранатомет і транквілізатор, або ліхтар і лазерну цілевказівку. Декотрі види зброї не мають деяких напрямних зважаючи на конструктивні особливості; наприклад, дробовик не має підствольної напрямної; відповідно, на нього неможливо встановити підствольний гранатомет. Опції пристроїв дають більшу кількість варіантів модифікації основної зброї, навіть якщо результат цієї зміни може здаватися дивним. Наприклад, оптичний приціл змінної кратності 4x/10x може бути прикріплений до дробовика, що стріляє картеччю на ближні дистанції[10].

Список ґаджетів для зброї[10]

У більшості зброї можлива зміна режиму вогню. Наприклад, автоматичні гвинтівки мають режими стрільби поодинокими і чергами. Деякі зразки зброї мають кілька типів боєприпасів до них, які гравець може вибирати під час гри. Наприклад, для дробовика присутні два типи картечних патронів з великою і малою купчастість.

В іграх серії присутні чотири типи ручних гранат: фугасні, світло-шумові, димові й імпульсні (наногранати). Можна змінювати силу кидка гранати.

Ще однієї особливістю стрілецької зброї в серії «Crysis» є так звана можливість « 31-го патрона». Якщо гравець вистреляв не весь магазин і перезарядив його на новий повністю заповнений, що складається з N кількості патронів, то йому буде доступно N + 1 патронів, тому що залишився один патрон у зброї.

У першій грі серії в багатокористувацькому режимі було доступно більше зразків озброєння, ніж в однокористувацьку. Сюди відносяться MOAR (англ. Molecular Arrestor — Молекулярний розрядник),[12] протитанкові й протипіхотні міни, а також деяке інше озброєння й оснащення. В мультиплеєрі в режимі «Power Struggle» за допомогою TAC-gun (англ. TAC– Tactical Atomic Cannon — Тактична Атомна Гармата) можна знищити базу ворога.

У Crysis Warhead присутня майже вся зброя з Crysis, крім MOAC (молекулярний прискорювач прибульців). Також з'явилася велика кількість нової зброї, більша частина якої в оригінальному Crysis була доступна тільки в мультиплеєрі. Також з'явилися кілька повністю нових видів озброєння. Більшість перенесеної з оригіналу в «Crysis Warhead» зброї піддалася зовнішній переробці — були змінені текстури. У Crysis Wars присутня вся зброя з оригіналу й аддону, однак текстури залишилися колишніми. Помітною зміною системи зброї, яка з'явилася в «Crysis Warhead» і «Crysis Wars», став режим стрільби із двох рук. В оригінальній грі при стрільбі «по-македонськи» за стрільбу з обох зброй відповідала за замовчуванням ліва кнопка миші; тому гравцеві не можна було контролювати, з якої саме зброї буде зроблений конкретний постріл. В «Crysis Warhead» і «Crysis Wars» при стрільбі «по-македонськи» ліва кнопка миші відповідає за ліву зброю, а права — за праву.

Принаймні одна стрілецька зброя була вирізана із гри. Цією зброєю стала вигадана корейська автоматична гвинтівка MPXA[9], виконана за схемою «буллпап». Цю гвинтівку в руках корейських солдатів можна часто помітити на ранніх відеороликах гри. По зовнішньому вигляду MPXA сильно нагадує існуючу в реальності китайську автоматичну гвинтівку QBZ-95/97 (Тип 95/97)[13].

Також із збройового арсеналу першої частини серії були вирізані тактичні кулі. Тактичними кулями протагоніст повинен був «позначати» ворога, після чого місце розташування «позначеного» ворога відмічається на міні-карті. Також ці кулі можуть присипляти й убивати ворогів[9].

Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Зображення зброї, її складових і режимів
(Представлені скріншоти, рендер-арти і концепт-арти.)
Searchtool.svg SCAR (1 024 x 754 пікселів, JPEG)
Searchtool.svg Меню модифікації для FY-71 (1 598 x 1 012 пікселів, JPEG)
Searchtool.svg Джунглі вдень. В руках азіата зправа можна побачити "вирізану" із гри автоматичну гвинтівку MPXA. (1 831 x 1 080 пікселів, JPEG)
Список стрілецької ручної зброї в синглплеєрі й мультиплеєрі Crysis
 • Пістолет SOCOM (Bauer 1980 SOCOM Pistol) — стандартний пістолет з магазином на 20 патронів. Гравець може одночасно носити два пістолети й стріляти з них «по-македонськи». SOCOM має два режими стрільби: одиночні постріли й черга по два постріли. ДО SOCOM можна прикріпити глушник, збройовий ліхтарик або лазерну цілевказівку. Досить слабка зброя, дуже мала ефективність на середніх й особливо великих відстанях[9][14]
 • Автоматична гвинтівка SCAR (SOF Combat Assault Rifle) — футуристична автоматична гвинтівка, що, судячи за зовнішнім виглядом, відноситься не до реально існуючого сімейства автоматичних гвинтівок FN SCAR, а до сімейства гвинтівок HK XM8. Має магазин на 40 патронів; використовує патрони калібру 6,8×45 мм. Є два режими стрільби — одиночні постріли й безперервна черга. Може бути оснащена всіма видами «насадок». Досить потужна й ефективна на всіх, особливо далеких відстанях, зброя[9][14]
 • Автоматична гвинтівка FY-71 — прообраз автомату АК-74 у північнокорейському варіанті. Стріляє патронами 5.45 мм AK-74N, оснащений магазином на 30 патронів. Є два режими стрільби — одиночні постріли й безперервна черга. Може бути оснащений усіма видами «насадок». Для FY-71 присутній унікальний вид боєприпасів, що підходить тільки для нього — запальні патрони. По потужності FY-71 трохи поступається SCAR, однак він у надлишку присутній на всіх рівнях гри й може оснащуватися запальними патронами, які перевершують по ефективності патрони для SCAR.[9][14]
 • Пістолет-Кулемет MPX8 — пістолет-кулемет, що по зовнішньому вигляду нагадує Uzi, Steyr TMP і HK MP7. Стріляє патронами 4.6 мм H&K MP7A1, оснащений магазином на 50 патронів. Є два режими стрільби — одиночні постріли й безперервна черга. Може бути оснащена всіма видами «насадок», крім насадок для підствольної напрямної. Досить слабка вбивчість MPX8 компенсується його високою скорострільністю. Відмінна зброя для близьких дистанцій[9][14]
 • Дробовик XM2014 — стандартний помповий дробовик, що по зовнішньому вигляду нагадує Benelli M4 Super 90. Використовує стандартні для дробовиків набої 12-го калібру, магазин уміщає 8 патронів. Є два типи боєприпасів — з високою й низькою купчастістю розльоту картечі. Може бути оснащений усіма видами «насадок», крім насадок для дула й підствольної напрямної. Надзвичайно ефективна зброя для близьких і надблизьких дистанцій; неефективна на середніх й особливо далеких дистанціях. В Crysis Wars XM2014 має автоматичний режим стрільби й збільшену скорострільність[9][14]
 • Снайперська гвинтівка DSG-1 — стандартна снайперська гвинтівка, модель якої трохи нагадує DSR-1 і PSG-1. Має магазин на 10 патронів. Може бути оснащена всіма видами «насадок», крім насадок для дула й підствольної напрямної. Дуже далекобійна й точна зброя, убиває більшість ворогів з одного влучення[9][14]
 • Пушка Гауса GK8 — футуристична вигадана зброя, що стріляє снарядом із збідненого урану, який приводиться в дію електромагнетизмом. Має магазин на 5 патронів. Може бути оснащена всіма видами «насадок», крім насадок для дула й підствольної напрямної. Дана зброя дуже ефективна на далеких дистанціях, має дуже високу забійну силу. GK8 дуже ефективна проти інопланетних механізмів. Разом з тим швидкість перезарядження й скорострільність зброї дуже повільна[9][14]
 • Мініган Hurricane — ручний шестиствольний кулемет з обертовим блоком стволів, виконаний за схемою Гатлінга. Може бути оснащений лише лазерною цілевказівкою і тактичним ліхтарем. Магазин Hurricane уміщає 500 патронів. Hurricane має дуже високу скорострільність і щільність вогню. Разом з тим надмірна віддача зброї і як наслідок високий розкид куль не дозволяє використовувати його на середніх і далеких дистанціях. Ще одним недоліком є затримка після натискання на гашетку й першим пострілом, яка пов'язана із часом, необхідним на розкручування блоку стволів. В Crysis Wars скорострільність Hurricane значно зменшена з метою ігрового балансу.[9][14]
 • Гранатомет LAW XM102 (англ. Light Anti-tank Weapon) — футуристичний гранатомет, який є одноразовою зброєю, яка викидається після відстрілювання всіх снарядів. LAW XM102 містить три ракети, які можуть бути випущено одна за іншою. LAW XM102 — єдина зброя, яку не можна оснастити ніякими ґаджетами. Разом з тим він має вбудований оптичний приціл і систему лазерного наведення ракет по променю. Гравець має можливість корегувати політ ракети після її пострілу за допомогою лазерної вказівки, — ракета іде за напрямком променя. В Crysis Wars скорострільність значно зменшена з метою ігрового балансу, — затримка між окремими пострілами становить близько 5-ти секунд[9][14]
 • Гранатомет TAC-gun (англ. TAC – Tactical Atomic Cannon — укр. Тактична Атомна Гармата) — футуристична вигадана зброя, ручний гранатомет що стріляє атомними зарядами надмалої потужності. У сюжетній кампанії Crysis доступний лише наприкінці гри як зброя відплати, покликана знищити інопланетний корабель. У мультиплеєрі Crysis і в Crysis Wars у режимі «Power Struggle» TAC-gun є «ультимативною зброєю відплати», за допомогою якої можна знищити цитадель ворога й виграти матч[9][14]
 • MOAC (англ. Molecular Accelerator — укр. молекулярний прискорювач) — вигадана інопланетна зброя, пристосована під людські умови використання. MOAC конденсує молекули води, що містяться в повітрі, перетворює їх у крижинки й стріляє ними, розганяючи до величезної швидкості. Боєзапас необмежений, однак безперервний вогонь можливий лише певний час, після якого зброї належить якийсь час «охолонути».[9][15]
 • MOAR (англ. Molecular Arrestor — укр. молекулярний розрядник) — вигадана інопланетна зброя, пристосована під людські умови використання. MOAR випускає «заморожувальний» промінь, який заморожує супротивника, позбавляючи його можливості рухатися або робити якісь інші дії на певний час, після якого він «розморозиться». Після заморожування за допомогою MOAR ціль перетворюється в крихку крижану статую, яку можливо одним пострілом або ударом розламати на шматки. Боєзапас необмежений, однак безперервний вогонь можливий лише певний час, після якого зброї належить якийсь час «охолонути». MOAR доступний гравцеві лише в мультиплеєрі Crysis і Crysis Wars.[9][15]
Список ручних гранат в іграх серії
 • Фугасна граната M26A1 — стандартна осколково-фугасна граната. Ефективний радіус ураження становить до 5 метрів[9][14]
 • Світлошумова граната M84 — стандартна світлошумова граната, яка сліпить і глушить усіх людей у радіусі її враження (включаючи й протагоніста) на короткий час[9][14]
 • Димова граната AN-M8 — стандартна димова граната, що створює димову завісу, яка використовується для «покриття» ділянки місцевості або приміщення[9][14]
 • Електромагнітна граната, нанограната (англ. nano disrupter) — вигадана футуристична граната, електромагнітна зброя, що виводить із ладу на короткий час електроніку нанокостюмів за допомогою електромагнітного імпульсу. Спочатку була доступна лише в мультиплеєрі Crysis, однак потім була додана в синглплеєр Crysis Warhead. Дуже ефективна проти прибульців, здатна відключати їх силові поля.
Список іншого оснащення й екіпірування
 • Протитанкова міна M15 (англ. AT mine) — стандартна протитанкова міна, що застосовується проти наземних транспортних засобів будь-яких типів. Детонує, як тільки корпус транспорту опиниться над міною або дуже близько біля неї. Спочатку була доступна лише в мультиплеєрі Crysis, однак потім була додана в синглплеєр Crysis Warhead.[14]
 • Протипіхотна міна — стандартна протипіхотна міна, яка детонує, як тільки ворожа піхота опиниться на відстані 1-2 метра від міни. Незважаючи на її повну зовнішню подібність із відомою міною Клеймора «M18A1», яка детонує при перетинанні людиною натягнутої мотузки, дана міна детонує, визначаючи людину на відстані, а не над нею. Спочатку була доступна лише в мультиплеєрі Crysis, однак потім була додана в синглплеєр Crysis Warhead.[14]
 • Міна з дистанційним детонатором C4 — стандартна міна з дистанційним детонатором, що використовує вибухівку C-4. Може кріпитися як до землі, так і до будь-яких вертикальних поверхонь, включаючи броню танків тощо. Після установки гравець може підірвати міну за допомогою дистанційного радіо-детонатора. Можлива установка декількох мін і їх одночасний підрив[14]
Список зброї, яка була додана в Crysis Warhead і Crysis Wars
 • Пістолет-Кулемет AY-69 — легкий одноручний пістолет-кулемет з магазином на 40 патронів. AY-69 займає ту ж комірку в інвентарі протагоніста, що й пістолет SOCOM, тому неможливо носити із собою пістолет і AY-69 одночасно. Варіанти модифікації для AY-69 збігаються з пістолетом SOCOM: пістолетний глушник, збройовий (тактичний) ліхтарик і лазерна цілевказівка. Як і для SOCOM, у грі присутня можливість стрільби двома AY-69 одночасно із двох рук. Внаслідок високої скорострільності й низької точності призначений для близького бою. AY-69 добре видний у руках Психа (протагоніста) на обкладинці гри; він є своєрідним символом гри, підкреслюючи характер і темперамент Психа, а також сам стиль геймплею Crysis Warhead.[16][17]
 • Гранатомет FGL-40 — ручний гранатомет з барабанним шестизарядним магазином револьверного типу. Є два типи боєприпасів для FGL-40: звичайні фугасні гранати й електромагнітні гранати. Також кожний боєприпас для цього гранатомета має два детонатори, режим детонації гранати вибирається гравцем. Перший режим детонації є контактним — граната вибухає відразу після зустрічі з будь-якою перешкодою (стіною, ворогом тощо). Другий режим детонації є дистанційним — граната вибухає тоді, коли гравець активує детонатор. Завдяки цьому режиму гравець має можливість використовувати гранати як звичайні дистанційні міни, — улаштовувати засідки, мінувати місцевість, дороги тощо.[18]
 • Плазмова гармата (англ. PAX) — футуристичне вигадане енергетичне ручне знаряддя, експериментальна розробка американських учених, що стріляє плазмовими зарядами. Має необмежену кількість боєприпасів, які регенеруються через якийсь час після пострілу. Дана зброя використовується протагоністом лише один раз у самому кінці Crysis Warhead. Попри те, що в оригінальному Crysis не було аналогічної зброї, однак сама модель плазмової гармати є майже повною копією тактичної атомної гармати (англ. TAC-gun) з неї[18]

Транспортні засоби[ред. | ред. код]

В іграх серії Crysis присутній великий вибір транспортних засобів; частина з них доступна гравцеві. Доступні наземні засоби пересування включають багато техніки, починаючи з легких джипів і закінчуючи важкими танками. До морських засобів пересування відносяться легкі моторні човни, судна на повітряній подушці і підводних крилах. Доступні повітряні засоби представлені декількома літальними апаратами. У всіх транспортних засобах (пікапах, хаммерах, човнах і навіть танках) є режим прискорення, який активується натисканням клавіші прискорення.

У Crysis Warhead присутні транспортні засоби, більшість із яких доступні для керування гравцю. У всіх транспортних засобах (пікапах, хаммерах і навіть танках) є режим прискорення, який активується натисканням клавіші прискорення.

Колісні транспортні засоби мають зональну систему ушкоджень, що найбільше помітно на прикладі шин, що прострілюються. У гусеничних транспортних засобів, таких як танки або БМП, можливе знищення гусениць. Також можна вистрілити в зовнішні паливні каністри для їхньої детонації й наступного підриву транспортного засобу; палаючий кістяк буде завдавати шкоди більшості об'єктів поблизу. Навіть якщо всі шини транспортного засобу пробиті, він усе ще може повільно їхати на ободах колісних дисків. Те ж саме відноситься до гусеничних транспортних засобів, у яких знищені гусениці. До засобів, які є в іграх серії, але не можуть використовуватися гравцем, відносяться реактивні винищувачі, екскаватори, транспортні VTOL'и, підводні човни й великі судна. Сюди відносяться й усі інопланетні засоби.

Перебуваючи усередині транспортного засобу, гравець має можливість огляду як від першої, так і від третьої особи. У режимі від третьої особи є можливість віддаляти й наближати віртуальну камеру. У порівнянні з Crysis і Crysis Wars, в Crysis Warhead була прибрана можливість повертати віртуальну камеру огляду вліво й вправо на 45° від лінії напрямку руху транспорту.

Майже всі наземні транспортні засоби мають два види забарвлення: американський (сіро-коричневий камуфляжний колір) і північнокорейський (ясно-коричневий «піщано-ґрунтовий» камуфляжний колір).

В Crysis Warhead і відповідно Crysis Wars була значно поліпшена фізика транспортних засобів у порівнянні з оригінальною грою. Фізика транспортних засобів в Crysis була досить недопрацьованою й недосконалою. Тому виправлення й доробка фізики стало одним із пріоритетів розробників Crysis Warhead, про що вони повідомили ще 31 липня 2008 року в Crysis Monthly Update #3[19][20]. Про це відразу ж зауважили оглядачі після виходу Crysis Warhead. «Зате керування технікою добряче доробили. Транспортні засоби вже не поводяться консервними банками на колесах. Вони добре слухаються керма», — написали журналісти GameTech в огляді на гру[21].

У мультиплеєрному режимі оригінального Crysis були присутні види транспорту, які повністю були відсутні в одиночній кампанії. Розробники Crysis Warhead перенесли частину цього транспорту до гри. Разом з тим, у порівнянні з Crysis, із Crysis Warhead прибрана або зроблена недоступною для гравця значна кількість техніки. Так, протагоністові не надаються для керування танки й протиповітряні зенітні установки, а значна кількість транспорту, такого як цивільні пікапи й усі види водного й повітряного транспорту, і зовсім прибрані із гри. Разом з тим розробники додали в Crysis Warhead і Crysis Wars кілька повністю нових видів транспортних засобів.

Наземні транспортні засоби
 • Легковий цивільний джип — звичайний джип, двомісний чотириколісний пікап, що не має ніякого озброєння[22] Змодельований з Toyota Hilux.
 • Військовий джип Type 2B Staff Car — північнокорейський 5-місний військовий джип, транспортний засіб, що найчастіше зустрічається в іграх серії. Має ясно-коричневу «ґрунтово-пісочне» розфарбування. Зовні являє собою північнокорейський аналог хамви з відкритим кузовом. Змодельований з Dongfeng EQ2050, але форма кабіни більше нагадує Renault Sherpa. Може бути оснащений кулеметом «Shi Ten», гарматою Гауса, MOAR або MOAC.[22]
 • Військовий джип HMLTV-998 Bulldog — американський 5-місцевий військовий джип. Зовні являє собою американський аналог хамви з покритим тканевим тентом кузовом. Від «Type 2B Staff Car» відрізняється лише матерчастим тентом і більше темним сіро-коричневим фарбуванням. Як і «Type 2B Staff Car», може бути оснащений кулеметом «Shi Ten», гарматою Гауса, MOAR або MOAC.[22]
 • Вантажівка — стандартний вантажний автомобіль, переустаткований для військових потреб. Змодельований з КАМАЗу. Озброєний кулеметом «Shi Ten». Є дві версії вантажівки 1 з відкритим кузовом і з кузовом, покритим тентом. Вантажівка вміщає 11 людей — вісім у кузові й по одному за кулеметом, за кермом і біля водія. У мультиплеєрі Crysis і в Crysis Wars у режимі «Power Struggle» є спеціальна вантажівка, від звичайної відмінна тим, що є пересувним мобільним пунктом респауну.[22]
 • ASV (Armored Scout Vehicle) Anti-Infantry (укр. Броньована протипіхотна розвідувальна машина) — броньована розвідувальна протипіхотна машина. ASV є чотириколісним двохосьовим транспортним засобом масою 9,5 тонн, екіпаж якого складається із трьох людей — водія, стрільця й пасажира. Цей легкоброньований джип має на озброєнні мініган (шестиствольний скорострільний кулемет системи Гатлінга), який має надзвичайно високу скорострільність, але з низкою точністю й далекобійністю. Внаслідок низької точності й найвищої скорострільності цього кулемета ASV є ідеальним для боротьби на близьких відстанях. Легка броня машини майже невразлива звичайною стрілецькою зброєю, однак масований вогонь із кулеметів, ручні гранати й гранатомети є смертельною загрозою для ASV. Однак саме завдяки легкій броні машина є досить швидкою й маневреною. ASV Anti-Infantry ефективний проти будь-яких видів стрілецької піхоти й неброньованої техніки[19][20]. ASV Anti-Infantry відсутній в оригінальному Crysis'і, він був доданий в Crysis Warhead і Crysis Wars.
 • ASV (Armored Scout Vehicle) Anti-Vehicle (укр. Броньована протитранспортна розвідувальна машина) — броньована розвідувальна протитранспортна машина, аналог ASV Anti-Infantry, який відрізняється від протипіхотної версії лише озброєнням. ASV є чотириколісним двохосьовим транспортним засобом масою 9,5 тонн, екіпаж якого складається із трьох людей — водія, стрільця й пасажира. Цей легкоброньований джип має на озброєнні 20 мм автоматичну гармату, яка має низьку скорострільність, але дуже високу точність й далекобійність. Внаслідок високої точності цієї гармати ASV є ідеальним для боротьби на середніх і далеких відстанях. Легка броня машини майже невразлива звичайною стрілецькою зброєю, однак масований вогонь із кулеметів, ручні гранати й гранатомети є смертельною загрозою для ASV. Однак саме завдяки легкій броні машина є досить швидкою й маневреною. ASV Anti-Vehicle украй ефективний проти всіх видів неброньованої й легкоброньованої техніки[23][24][25] ASV Anti-Vehicle відсутній в оригінальному Crysis'і, він був доданий в Crysis Warhead і Crysis Wars.
 • ЗСУ Type-912 Quad 50 — гусенична зенітна самохідна установка, конструктивно являє собою злиття ЗСУ-23-4 «Ши́лка» і 2 ДО22 «Тунгу́ска». На обертовій вежі Type-912 Quad 50 установлена зчетверена автоматична скорострільна гармата малого калібру й два блоки протиповітряних ракет «поверхня-повітря». Незважаючи на протиповітряну спрямованість, Type-912 Quad 50 може успішно використовувати ракети й пушку проти наземних цілей. Оснащений легкою протикульною бронею. Управляється одним гравцем. Повноцінне керування Type-912 Quad 50 надається гравцеві лише в мультиплеєрі Crysis і в Crysis Wars.[22]
 • БМП M142A1 — Thor — гусенична бойова машина піхоти, зовні й конструктивно змодельована з M2 Бредлі. Вежа оснащена автоматичною скорострільною гарматою малого калібру й протитанковими ракетами. Екіпаж складається з однієї людини, може перевозити до шести десантників.
 • Бронетранспортер-амфібія (англ. amphibious Armoured personnel carrier – APC) — 8-колісний бронетранспортер, зовні й конструктивно змодельований з американського бронетранспортера Страйкер. Вежа оснащена автоматичною скорострільною гарматою малого калібру й протитанковими ракетами. Екіпаж складається з однієї людини, може перевозити до шести десантників. Відмінною рисою бронетранспортера є можливість плавати по поверхні води; таким чином, він, і судно на повітряній подушці, є єдиними транспортними засобами, здатними пересуватися й по суші, і по воді[14] Уперше БТР з'явився в мультиплеєрі Crysis, однак був доступний лише для тих гравців, які купили ліцензійне колекційне видання Crysis або оформили попереднє замовлення на гру через магазин EAstore. В Crysis Wars БТР присутній як стандартний транспортний засіб[26][27]
 • Танк Type — 108 MBT — основний бойовий танк, змодельований із сучасного північнокорейського танка Chonma-ho[en], який у свою чергу є прямою копією Т-62. У грі Type — 108 MBT використовується тільки армією Північної Кореї. Екіпаж складається із двох людей. Перша людина керує рухом танка, танковою вежею, гарматою й спареним з нею кулеметом. Друга розміщена у командирській башточці й керує кулеметом «Shi Ten». У мультиплеєрі Crysis і Crysis Wars є модифікація Type — 108 MBT, оснащена атомною гарматою[22]
 • Танк M5A2 — Atlas MBT — основний бойовий танк, змодельований із сучасного американського танка M1 Abrams. У грі M5A2 — Atlas MBT використовується тільки армією США. Екіпаж складається із двох людей. Перша людина керує рухом танка, танковою вежею, гарматою й спареним з нею кулеметом. Другий розміщений у командирській башточці й керує кулеметом «Shi Ten». Цей танк має кілька модифікацій, які полягають у заміні стандартної танкової гармати й кулемета на командирській башточці на могутніші футуристичні пристрої. Стандартна гармата може бути замінена на пушку Гауса, інопланетну або атомну гармату. Кулемет може бути замінений на малопотужну гармату Гауса.[22]
 • Судно на повітряній подушці (англ. hovercraft) — даний транспортний засіб може пересуватися як по землі, так і по поверхні води. Спочатку з'явився в мультиплеєрі Crysis, потім з деякими змінами був перенесений в Crysis Wars і Crysis Warhead. В Crysis Warhead судно на повітряній подушці використовується протагоністом тільки один раз — під час погоні за контейнером по замороженому узбережжю. Від аналогічного судна на повітряній подушці з мультиплеєра в Crysis цей екземпляр відрізняється відсутністю кулемета й трохи зміненим дизайном. У мультиплеєрі Crysis і в Crysis Wars судно на повітряній подушці може бути оснащене кулеметом «Shi Ten», мініганом або 20-мм автоматичною скорострільною гарматою[22]
Надводні транспортні засоби
 • Легкий човен — швидкохідний двомоторний чотиримісний цивільний човен, не має озброєння[22]
 • Бойовий катер ISSB-7 Gator — семимісний бойовий швидкохідний катер з надувною основою. Озброєний кулеметом «Shi Ten».[22]
 • Судно на підводних крилах — великий катер, у якого під корпусом розташовані спеціальні крила. Катер оснащено одним кулеметом «Shi Ten». Екіпаж складається із двох людей — водія й стрільця. Також є місце для трьох пасажирів. Судно на підводних крилах — єдиний повнофункціональний транспортний засіб, який не з'являється ні в яких іграх серії й доступний лише через редактор рівнів Sandbox 2. Тому його часто можна зустріти в різних аматорських модах.
Повітряні транспортні засоби
 • Вертоліт WZ-19 — бойовий транспортно-штурмовий вертоліт, що має потужне озброєння й здатний перевозити десант. Екіпаж складає дві людину, максимальну кількість перевезених десантників — 6 людей. Зовні WZ-19 дуже схожий на радянський вертоліт Мі-24. Озброєний двома скорострільними крупнокаліберними кулеметами з роздільним керуванням і некерованими ракетами, підвішеними на крилах[22]
 • VTOL MV-24H Vulture — вигаданий футуристичний літальний апарат, літак вертикального зльоту й посадки (англ. Vertical Take-Off and Landing, VTOL), конвертоплан, виконаний за схемою «тілт-вінг». Завдяки цьому здатний до вертикального зльоту й посадки й до високих швидкостей польоту. VTOL MV-24H Vulture є транспортно-штурмовим засобом, він може перевозити максимум шість десантників. Екіпаж становить дві людини — один пілот повністю управляє рухом VTOL'а, ракетами й курсовим кулеметом. Друга людина управляє мініганом, який розміщений в окремій обертовій башточці в нижній передній півсфері VTOL'а.[22]
Транспортні засоби, якими неможливо керувати

В іграх серії є безліч транспортних засобів, якими гравець не може керувати. Цей транспорт має якусь функціональність, він може пересуватися, стріляти й виконувати інші функції. Частина такого транспорту навіть доступна для керування ботами.

 • VTOL MV-24T King Fisher — вигаданий футуристичний літальний апарат, літак вертикального зльоту й посадки (англ. Vertical Take-Off and Landing, VTOL), конвертоплан, виконаний за схемою «тілт-ротор». Основною його відмінністю від VTOL MV-24H Vulture є чотири турбореактивні двигуни проти двох і відсутність крил. Цей VTOL є в першу чергу транспортним засобом, призначеним для транспортування танків і іншої бойової техніки. Часто присутній в одиночній кампанії оригінального Crysis. У деяких користувацьких модах є можливість його пілотування гравцем.
 • Винищувач F-36C Spectre — винищувач-перехоплювач, змодельований з реально існуючого літака F-35C. Є присутнім в одиночній кампанії Crysis і в Crysis Warhead.[22]
 • Транспортний літак C-18A Skylord — військово-транспортний літак, з борту якого на початку Crysis стрибає з парашутами загін «Хижак». Змодельований з Mcdonnell Douglas C-17 Globemaster III.[22]

Протагоністи[ред. | ред. код]

У першій грі серії «Crysis» 2007 року випуску протагоністом є член загону спеціального призначення «Delta Force» 1-й лейтенант Джейк Данн (англ. Jake Dunn) з позивними «Кочівник» (англ. Nomad).[28]

В аддоні «Crysis Warhead» протагоністом є товариш Номада сержант Майкл Сайкс із позивними «Псих» (англ. Psycho).

Протагоністом у «Crysis 2» є морпіх Алькатрас (англ. Alcatraz).

Конкурси і заходи щодо ігор серії Crysis[ред. | ред. код]

Рецензії
На На 9 червня 2012.
Гра GameRankings Metacritic
Crysis (PC) 90.23%[29]
(X360) 83.98 %[30]
(PS3) 80.90 %[31]
(PC) 91[32]
(X360) 81[33]
(PS3) 81[34]
Crysis 2 (PC) 85.68 %[35]
(X360) 85.50 %[36]
(PS3) 85.21 %[37]
(PC) 86[38]
(PS3) 85[39]
(X360) 84[40]
Crysis 3 (X360) 76.73 %[41]
(PS3) 76.53 %[42]
(PC) 73.50 %[43]
(PS3) 77[44]
(X360) 76[45]
(PC) 76[46]

Intel Crysis Mapping Contest[ред. | ред. код]

Чемпіонати і турніри по Crysis Wars[ред. | ред. код]

Конкурс «Криза сержанта Сайкса»[ред. | ред. код]

Найбільший і найстарший російський ігровий сайт Absolute Games і компанія Electronic Arts за участі корпорації Microsoft організували вікторину «Криза сержанта Сайкса».[47]

Вікторина почалася 30 жовтня й була закінчено 5 листопада 2008 року включно. Учасникам було необхідно правильно відповідати на поставлені запитання. Було представлено 16 питань, кожне з яких оцінювався від 10 до 40 балів, залежно від складності питання. Після питання надавалося кілька (від 6 до 8) варіантів відповідей, з яких тільки один є правильним. Теми питань стосувалися гри «Crysis Warhead» і історії компанії Crytek. Переможці й правильні відповіді на всі питання були оголошені 6 листопада. Для участі необхідно було зареєструватися на сайті Absolute Games.[48][49]

Приз за перше місце — відеокарта ASUS ENGTX280, що базується на чипсеті nVidia GeForce GTX280, а також ігрова миша Microsoft SideWinder X5 і клавіатура Microsoft SideWinder X6. Приз за місця з 2-го по 10-е включно — ігрова миша Microsoft SideWinder X5 і клавіатура Microsoft SideWinder X6.[50]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Chat with Cevat Yerli & Roy Taylor + transcript (англійською). incrysis. 15 листопада 2007 року. Архів оригіналу за 2011-01-27. Процитовано 2008-07-16. 
 2. Joe Martin (5 червня 2008). Crysis: Warhead detailed (англійською). bit-tech.net. Архів оригіналу за 2011-01-27. Процитовано 2008-06-05. 
 3. EA AND CRYTEK LAUNCHES CRYSIS WARHEAD The Next Installment of the Award-Winning Crysis Franchise Arrives At Retail Stores This Week (англійською). Crytek Gmbh. 16 вересня 2008 року. Архів оригіналу за 2008-11-12. Процитовано 2008-09-18. 
 4. Tom Ivan (1 червня 2009 року). Crysis 2 Multiplatform Electronic Arts will publish Crysis 2 for Xbox 360, PS3 and PC, the company has announced with developer Crytek. (англійською). Edge (журнал). Архів оригіналу за 2012-02-23. Процитовано 2009-06-01. 
 5. Петро Петров (2 червня 2009 року). Анонсований шутер Crysis 2. 3DNews. Процитовано 2 червня 2009. 
 6. XRUSHT.NET (30 грудня 2006 року). Ігроманія бесідує с Джеватом Єрлі (англійською). російський фан-сайт Crysis_Warhead_Wars Russian Portal. Архів оригіналу за 2011-01-27. Процитовано 2009-10-11. 
 7. Інтерв'ю з Джеватом Єрлі. Ігроманія (журнал). 4 листопада 2007 року. Архів оригіналу за 2011-08-20. Процитовано 2008-10-19. 
 8. Інтерв'ю з Джеватом Єрлі. crysis-game.ru. 12 серпня 2006 року. Архів оригіналу за 2011-01-27. Процитовано 2009-10-06. 
 9. а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф XRUSHT.Net (29 грудня 2006). Зброя в Crysis. російський фан-сайт гри Crysis_Warhead_Wars_2 Russian Portal. Архів оригіналу за 2011-08-19. Процитовано 2009-11-11. 
 10. а б в Weapon Customisation (англійською). incrysis Wiki. 24 квітня 2008 року (останнє виправлення). Архів оригіналу за 2012-04-01. Процитовано 2009-11-11. 
 11. Як приклад можна привести Steyr AUG, M16
 12. Відоміший як «заморожування», по зовнішньому вигляду схожий на MOAC
 13. штурмова гвинтівка (автомат) QBZ-95 / 97 (Тип 95/97) Архівовано 9 квітень 2008 у Wayback Machine. на сайті World.Guns.Ru
 14. а б в г д е ж и к л м н п р с т у Human Weaponry (англійською). incrysis Wiki. 6 вересня 2009 року (останнє виправлення). Архів оригіналу за 2012-04-01. Процитовано 2009-11-11. 
 15. а б Alien Weaponry and Vehicles (англійською). incrysis Wiki. 3 серпня 2009 року (останнє виправлення). Архів оригіналу за 2012-04-01. Процитовано 2009-11-11. 
 16. Cry-Alex (2 липня 2008 року). Crysis Warhead: AY-69 Images. офіційний сайт підтримки гри CryMod.com. Архів оригіналу за 2011-01-27. Процитовано 2008-07-03. 
 17. Crysis Warhead: скріншоти нової зброї. Mgnews. 3 липня 2008 года. Архів оригіналу за 2011-01-27. Процитовано 2009-01-07. 
 18. а б DOCTOR DIESEL (21 квітня 2009 року). F.A.Q. по грі Crysis: Warhead. PlayGround.ru. Архів оригіналу за 2011-01-27. Процитовано 2009-05-16. 
 19. а б Cry-Alex (31 липня 2008 року). Crysis Monthly Update #3 - July 2008 (англійською). офіційний сайт підтримки гри CryMod.com. Архів оригіналу за 2011-01-27. Процитовано 2008-08-06. 
 20. а б XRUSHT.NET, ned80 (4 серпня 2008 року). Crysis Monthly Update #3 - Відповіді на запитання. російський фан-сайт гри Crysis-Russian Portal. Архів оригіналу за 2011-01-27. Процитовано 2008-08-06. 
 21. Михайло Шкредов (Thunder). (5 жовтня 2008 року). Crysis: Warhead - поліпшений і доповнений. GameTech. Архів оригіналу за 2011-01-27. Процитовано 2008-10-05. 
 22. а б в г д е ж и к л м н п р Human Vehicles (англійською). incrysis Wiki. 16 лютого 2009 року (остання зміна). Архів оригіналу за 2012-04-01. Процитовано 2009-11-13. 
 23. Cry-Eddy (31 серпня 2008 року). Crysis Monthly Update #4 - August 2008 (англійською). Офіційний сайт підтримки гри CryMod.com. Архів оригіналу за 2011-01-27. Процитовано 2008-08-06. 
 24. XRUSHT.NET, ned80 (8 вересня). Crysis Monthly Update #4. російський фан-сайт гри Crysis_Warhead_Wars Russian Portal. Архів оригіналу за 2011-08-20. Процитовано 2008-09-08. 
 25. Jo777 (2 вересня 2008 року). Що таке Crysis: Wars і із чим його їдять. російський фан-сайт гри Totalcrysis.ru. Архів оригіналу за 2011-08-20. Процитовано 2008-09-08. 
 26. rn2ff (28 листопада 2007 року). Додаткова одиниця техніки в Crysis. CNews. Архів оригіналу за 2011-01-27. Процитовано 2008-12-25. 
 27. NK Amphibious APC (англійською). incrysis Wiki. 2 лютого 2008 року (остання зміна). Архів оригіналу за 2012-04-01. Процитовано 2009-11-13. 
 28. The Crysis Story (англійською). inCrysis. Архів оригіналу за 2011-01-27. Процитовано 2007-09-22. 
 29. Crysis Reviews. GameRankings. Процитовано June 9, 2012. 
 30. Crysis Reviews. GameRankings. Процитовано June 9, 2012. 
 31. Crysis Reviews. GameRankings. Процитовано June 9, 2012. 
 32. Crysis Reviews. Metacritic. Процитовано June 9, 2012. 
 33. Crysis Reviews. Metacritic. Процитовано June 9, 2012. 
 34. Crysis Reviews. Metacritic. Процитовано June 9, 2012. 
 35. Crysis 2 Reviews. GameRankings. Процитовано June 9, 2012. 
 36. Crysis 2 Reviews. GameRankings. Процитовано June 9, 2012. 
 37. Crysis 2 Reviews. GameRankings. Процитовано June 9, 2012. 
 38. Crysis 2 Reviews. Metacritic. Процитовано June 9, 2012. 
 39. Crysis 2 Reviews. Metacritic. Процитовано June 9, 2012. 
 40. Crysis 2 Reviews. Metacritic. Процитовано June 9, 2012. 
 41. Crysis 3 Reviews. GameRankings. Процитовано June 9, 2012. 
 42. Crysis 3 Reviews. GameRankings. Процитовано June 9, 2012. 
 43. Crysis 3 Reviews. GameRankings. Процитовано June 9, 2012. 
 44. Crysis 3 Reviews. Metacritic. Процитовано June 9, 2012. 
 45. Crysis 3 Reviews. Metacritic. Процитовано June 9, 2012. 
 46. Crysis 3 Reviews. Metacritic. Процитовано June 9, 2012. 
 47. Nomad (29 жовтня 2008 року). Конкурс на AG: «Криза сержанта Сайкса». Absolute Games. Архів оригіналу за 15-04-2009. Процитовано 1 грудня 2008. 
 48. Криза сержанта Сайкса. Учасники й переможці вікторини. Absolute Games. Архів оригіналу за 2 листопада 2008. Процитовано 11 листопада 2008. 
 49. Криза сержанта Сайкса. Питання вікторини із правильними відповідями. Absolute Games. Архів оригіналу за 1 липня 2012. Процитовано 11 листопада 2008. 
 50. XRUSHT.NET (30 жовтня 2008 року). Конкус 'Криза сержанта Сайкса'. російський фан-сайт Crysis_Warhead_Wars Russian Portal. Архів оригіналу за 2012-04-01. Процитовано 2008-11-01.