Аватар: Останній захисник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Авата́р: Останній захисник
Avatar: The Last Airbender
Avatar: The Legend of Aang
Avatar-TLAlogo.jpg
Телеканал(и) США Nickelodeon
Росія Nickelodeon Russia, 2х2
Україна QTV
Жанр Анімація
Тривалість серії 23 хвилини
Ідея Майкл Данте ДіМартіно
Брайан Коніецко
У головних ролях Зак Тайлер Ейсен (Аанг)
Мей Уітмен (Катара)
Джек ДеСенна (Сокка)
Джессі Флауер (Тоф)
Данте Баско (Принц Зуко)
Гред Балдвін (Дядько Айро)
Дженні Кван (Суюкі)
Кравфорд Вілсон (Джет)
Олівія Хак (Тай Лі)
Крікет Лейх (Мей)
Ді Бредлі Бейкер (Аппа, Момо)
Грей ДеЛісле (Принцеса Азула)
Кларенс Бровн (Лонг Фенг)
Марк Хемміл (Володар Вогню Озай)
Джейсон Айзекс (Адмірал Джао) та ін.
Країна-виробник Flag of the United States.svg США
Мова оригіналу англійська мова
На екранах 21 лютого 200519 липня 2008
Кількість серій 61
Офіційний сайт
Профіль у базі IMDb
Резюме на TV.com

Авата́р: Останній захисник або Аватар: Останній Маг Повітря (від англ. Avatar: The Legend of Aang, англ. Avatar: The Last Airbender) — американський анімаційний серіал виробництва телеканалу Nickelodeon.

Майкл Данте ДіМартіно та Брайан Коніецко, головні автори і виконавчі продюсери серіалу, почали роботу над ним у листопаді 2004 року. І вже 21 лютого 2005 року Nickelodeon показав першу серію. Спочатку творці «Аватара» розраховували на дитячу аудиторію від 6 до 11 років, але дуже швидко серіал став дуже популярний практично серед усіх вікових категорій. Сьогодні аудиторія серіалу охоплює понад 4,4 мільйона чоловік.[1]

Світ[ред.ред. код]

Дія серіалу відбувається в псевдо-азійському світі, повному фантастичних тварин, духів і магії.

Основною і єдиною розумною расою є люди, розділені на чотири нації: Племена Води, Королівства Землі, Повітряні кочівники і Імперія Вогню. Кожна нація може використовувати магію, засновану тільки на своїй рідній стихії[2].

Раз в покоління народжується людина, здатна навчитися всім чотирьом стихіям. Це і є Аватар — дух магії, втілений в людській подобі і покликаний оберігати баланс між різними націями. Аватар у разі небезпеки або необхідності може перейти в Стан Аватара — механізм, що надає знання і сили всіх минулих його втілень, що робить його або її практично непереможним. Також Аватар є сполучною ланкою між світом живих і світом духів.

Коли Аватар вмирає, його дух переселяється в тіло новонародженого наступної за чергою нації. Черга націй схожа на чергування пір року, де зима — нація води, весна — землі, літо — вогню і осінь — повітря.

Якщо Аватара вбити у Стані Аватара, цикл закінчується і нового Аватара вже не буде ніколи.

Завдяки Аватару, нації сторіччями жили в мирі та гармонії, органічно доповнюючи одна одну.

Сюжет[ред.ред. код]

Передісторія[ред.ред. код]

Учень Південного Храму Повітря, 12-річний маг повітря Аанг дізнається, що він є новим втіленням Аватара. Зазвичай процес посвячення відбувається в день 16-ліття, але ченці Повітря розуміють, що світ, що залишився без Аватара, дуже швидко опиниться на порозі війни. Для закінчення його навчання його збираються відправити до Східного Храму Повітря, але Аанг, наляканий своїм призначенням і відповідальністю, що звалилася на нього, тікає на своєму летючому бізонові Аппі. Під час перельоту через океан Аанг потрапляє в шторм і тоне. Але, випадково зайшовши в Стан Аватара, він рятується, заморозивши себе і Аппу. Як і передрікали маги Повітря, після зникнення Аанга, Імперія Вогню почала війну проти інших націй.

Сюжет серіалу[ред.ред. код]

Серіал починається рівно через 100 років після зникнення Аанга. Війна наближається до кінця. Повітряні кочівники практично знищені, Королівства Землі, окрім міста-держави Ба Сінг Се і острова Кіоши, знаходяться під владою нації Вогню, Племена Води на межі кризи.

Катара — маг води-самоучка — та її брат Сокка з Південного Племені Води випадково знаходять і звільняють Аанга і Аппу з айсберга.

Аанг незабаром дізнається, що за час його відсутності Імперія Вогню знищила націю повітря і майже захопила весь світ. Як втілення Аватара він зобов'язаний зупинити Імперію Вогню і повернути нації до балансу. Разом зі своїми друзями він подорожує світом, навчаючись магії решти стихій для того, щоб перемогти Володаря Вогню — імператора Імперії Вогню.

Персонажі[ред.ред. код]

Головні герої[ред.ред. код]

 • Аанг (Aang) — 12 років (насправді 112 років, враховуючи той час, що він пролежав в айсбергу). Він втілення Аватара, також останній Маг Повітря. Винайшов новий вид Магії Повітря — Повітряний Самокат, завдяки чому став Магом Повітря (про це свідчать його стріли на голові та тілі). Володіє найвищим проявом Магії Повітря — Швидкісним Бігом. Його народ Ченців Повітря повністю знищила Нація Вогню, а сам він за сто років до початку оповідання потрапляє в сильний шторм і застигає в айсбергу, й лише після довгого часу його знаходять і звільняють Катара і Сокка. Як Аватар він повинен оволодіти всіма стихіями, щоб встановити баланс у світі. Аанг ще зовсім молодий, тому йому більше подобається веселитися, ніж роздумувати над спасінням світу, але з часом Аанг мужніє і починає більш відповідально ставитися до своєї місії.
 • Катара (Katara) — 14 років, останній Маг Води Південного Полюса. Катара зі своїм братом Соккою знаходять Аанга в айсберзі. Її батько відправився на війну з Нацією Вогню і про нього вже багато років ні слуху, ні духу, а мати вбили Маги Вогню, тому у неї є за що битися з завойовниками пліч-о-пліч з Аватаром. Володіє даром цілителя, а також найвищою Магією Води — Магією Крові (здатна контролювати рідину усередині організму суперника; здатність виявляється тільки в повний місяць). Катара найвідповідальніша з усіх персонажів. Вона завжди піклується про інших, але її вибуховий характер та пристрасть до нових знань іноді беруть верх над розумом.
 • Сокка (Sokka) — 15-річний воїн Південного Племені Води, він зі своєю сестрою Катарою супроводжує Аанга. Сокка вважає себе саркастичним та велелюбним, але частіш виглядає просто впертим та смішним. Він також доволі розумний та винахідливий. Сокка не володіє магією, але вправно використовує бумеранг та меч. З часом в нього проявляються риси лідера.
 • Тоф (Toph) — 12 років, сліпа дівчинка, найкращий з відомих Магів Землі. Є творцем найвищої Магії Землі — Магії Металу. Опанувала  Магію Піску. Втекла від батька з матір'ю (найбагатшого роду можливо у всьому світі Бей Фонгів), щоб допомогти Аватару оволодіти Магією Землі.
 • Зуко (Zuko) — 16 років (В Книзі 2 йому виповнюється 17 років), принц-вигнанець Народу Вогню. Має великий шрам навколо лівого ока, отриманий під час Агні-Кай (ритуальної дуелі) проти батька — Володаря Вогню Озая. Вважається, що він безсердечна і груба істота, але це не так. Його просто життя пошарпало. Оскільки він вигнанець, подорожує разом з дядьком, який його безмірно любить. В кінці Третьої Книги серйозно розмовляє з батьком, саме в цей момент проявляє здатність управління Блискавкою. Пізніше вирішує приєднатися до Аватара, щоб повалити свого батька.
 • Азула (Azula) — 15 років, сестра Зуко. Її вогонь блакитного кольору — це свідчить про її вроджені навики сильнішого Мага Вогню. Володіє найвищою Магією Вогню — Блискавкою. Жорстока, холодна, обачлива і безумовно зла. У «Книзі Землі» починає полювати за Аватаром замість брата, прихопивши компанію з двох «елітних бійців» — Мей і Тай Лі.
 • Дядько Айро (Iroh) — дядько Зуко і Азули, батько Лу Тена (Lu Ten) (загиблого в битві при Ба Сінг Се). Один з найсильніших магів вогню (якщо не найсильніший). Великий любитель і знавець чаю, в «Книзі Землі» разом з племінником відкриє свою чайну. Володіє найвищою Магією Вогню — Блискавкою. Його називають Драконом Заходу. Після смерті батька Азулона повинен був стати Володарем Вогню, але Азулон зрадив його, в результаті чого новим Володарем став його молодший брат Озай.

Другорядні персонажі[ред.ред. код]

Аппа (Appa) — літаючий бізон. Був заморожений в айсберзі разом з Аангом. Має духовний зв'язок з Аватаром.

Момо (Momo) — наполовину лемур, наполовину кажан. Подорожує разом з Аангом. Може з'їсти все, що знайде. Комічний персонаж, але іноді відіграє дуже велику роль в сюжеті (хоча інші персонажі часто цього не помічають). В дружніх стосунках з Аппою.

Суюкі (Suki) — 15 років, лідер Воїнів Кіоши. Надзвичайно спритна, смілива та сильна дівчина. Має певні почуття до Сокки. У 3 Книзі стає його дівчиною.

Джет (Jet) — лідер групи повстанців проти Імперії Вогню. Пізніше він намагається почати нове життя в Ба Сінг Се. Його було вбито, коли він допомагав Аангу врятувати Аппу від Дай Лі.

Лонг Фенг (Long Feng) — голова секретаріату Ба Сінг Се та Дай Лі (таємної поліції). Фактично він і є правителем Ба Сінг Се. В кінці другої книги втратив владу через завоювання Ба Сінг Се військами Імперії Вогню.

Мей (Mai) — 15 років, виховувалася разом з Азулою і Тай Лі. Не володіє Магією Вогню, та зате чудово розбирається в зброї. Відома своєю байдужістю до всього, але підкоряється Азулі беззаперечно. Закохана в Зуко, в третьому сезоні стає його дівчиною.

Тай Лі (Ty Lee) — 15 років, дитинство провела в палаці Господаря Вогню разом з Азулой і Мей. Потім навчалася разом з ними в Академії Магії Вогню, але пізніше втекла з цирком і виступала там, поки Азула не запросила її в свою команду по упійманню Аватара. Оптимістична, завжди дивиться на світ «крізь рожеві окуляри», володіє феноменальною спритністю, знає слабкості людського тіла, натискаючи на певні точки, може позбавити навіть дуже досвідченого мага влади над стихією. Має феноменальний успіх у протилежної статі.

Озай (Ozai) — Володар Вогню. Головний антагоніст серіалу. Молодший брат Айро, що підступно захопив владу «посунувши» брата, законного спадкоємця. Один із найсильніших Магів Вогню, володіє найвищим проявом Магії Вогню — Блискавкою.

Список епізодів[ред.ред. код]

Сезон 1: Книга перша: Вода (2005)[ред.ред. код]

 • 1: The Boy in the Iceberg
 • 2: The Avatar Returns
 • 3: The Southern Air Temple
 • 4: The Warriors of Kyoshi
 • 5: The King of Omashu
 • 6: Imprisoned
 • 7: The Spirit World (Winter Solstice, Part 1)
 • 8: Avatar Roku (Winter Solstice, Part 2)
 • 9: The Waterbending Scroll
 • 10: Jet
 • 11: The Great Divide
 • 12: The Storm
 • 13: The Blue Spirit
 • 14: The Fortune Teller
 • 15: Bato of the Water Tribe
 • 16: The Deserter
 • 17: The Northern Air Temple
 • 18: The Waterbending Master
 • 19: The Siege of the North, Part I
 • 20: The Siege of the North, Part II

Сезон 2: Книга друга: Земля (2006)[ред.ред. код]

 • 1. «The Avatar State»
 • 2. «The Cave of Two Lovers»
 • 3. «Return to Omashu»
 • 4. «The Swamp»
 • 5. «Avatar Day»
 • 6. «The Blind Bandit»
 • 7. «Zuko Alone»
 • 8. «The Chase»
 • 9. «Bitter Work»
 • 10. «The Library»
 • 11. «The Desert»
 • 12. «The Serpent's Pass»
 • 13. «The Drill»
 • 14. «City of Walls and Secrets»
 • 15. «Tales of Ba Sing Se»
 • 16. «Appa's Lost Days»
 • 17. «Lake Laogai»
 • 18. «The Earth King»
 • 19. «The Guru»
 • 20. «The Crossroads of Destiny»

Сезон 3: Книга третя: Вогонь (2007–2008)[ред.ред. код]

 • 1. «The Awakening»
 • 2. «The Headband»
 • 3. «The Painted Lady»
 • 4. «Sokka's Master»
 • 5. «The Beach»
 • 6. «The Avatar and the Firelord»
 • 7. «The Runaway»
 • 8. «The Puppetmaster»
 • 9. «Nightmares and Daydreams»
 • 10. «The Day of Black Sun Part 1: The Invasion»
 • 11. «The Day of Black Sun Part 2: The Eclipse»
 • 12. «The Western Air Temple»
 • 13. «The Firebending Masters»
 • 14. «The Boiling Rock, Part 1»
 • 15. «The Boiling Rock, Part 2»
 • 16. «The Southern Raiders»
 • 17. «The Ember Island Players»
 • 18. «Sozin's Comet, Part 1: The Phoenix King»
 • 19. «Sozin's Comet, Part 2: The Old Masters»
 • 20. «Sozin's Comet, Part 3: Into the Inferno»
 • 21. «Sozin's Comet, Part 4: Avatar Aang»

Історія створення[ред.ред. код]

Ідея[ред.ред. код]

BryanKonietzkoCCJuly09.jpg
MichaelDanteDiMartinoCCJuly09.jpg
Брайан Коніецко (зліва) та Майкл Данте Дімартіно в липні 2009 року

Творці «Аватар: Легенда про Аанга» Майкл Данте Дімартіно та Брайан Коніецко були знайомі ще з університету — Школи дизайну Род-Айленда. Після закінчення навчального закладу вони разом працювали над такими прайм-тайм проектами як «Гріфіни», «Цар гори» та іншими подібними. Потім їх шляху розійшлися: Дімартіно працював над незалежною анімаційною короткометражкою «Атомна любов», а Коніецко влаштувався художником розкадровки та арт-директором на проект «Завойовник Зім» для Nickelodeon. За час своєї роботи у Коніецко склалися хороші відносини з віце-президентом телеканалу Еріком Коулманом, який посприяв появі серіалу[3].

Задум серіалу виник 2001 року[4], коли, за словами Коніецко, він узяв старий малюнок лисого осіба середніх років зі стрілкою на голові та перемалював цієї людини дитиною[5]. До малюнку він додав літаючого шестиногого бізона та показав ескіз Дімартіно, якому це дуже сподобалося[4]. Майкл в той час дивився документальний фільм про дослідників, що потрапили в пастку на Південному полюсі. Їх першу концепцію сюжету Коніецко описав так: «Повітряний хлопець серед водних людей застряг у засніженій пустелі… і, може бути, якісь вогненні люди нападають на них…»[5]. Протягом двох тижнів Майкл та Брайан намалювали ескізи основних персонажів та представили свою ідею керівництву каналу. За спогадами Коніецко, деякі малюнки вони зробили за годину до презентації[3].

В якості джерел натхнення творцям послужили роботи режисера та аніматора Хаяо Міядзакі, особливо його «Принцеса Мононоке». Також свій вплив зробили аніме-серіали Cowboy Bebop та FLCL[3]. Автори хотіли зробити щось епічне те саме що «Володаря кілець» або «Гаррі Поттеру», але з іншим підходом, де б втілилася їх любов до азіатської філософії, аніме та гонконгським бойовикам[6].

Розробка всесвіту та анімація[ред.ред. код]

Всесвіт мультсеріалу створена на основі азіатській міфології, але не базувалася на якій-небудь конкретній легенді. Брайан та Коніецко багато читали на тему буддизму, даосизму та китайської історії. В результаті, вигаданий світ увібрав в себе елементи кунг-фу, йоги та східній філософії. Наприклад, слово «аватар» запозичене творцями з індуїзму, де воно означає «тимчасове втілення перероджується сутності»[7]. А обрання аватара, який повинен з безлічі іграшок вибрати всього чотири, що належать його попереднім втіленням, перегукується з обранням Далай-лами тибетськими ченцями[8]. Для того, щоб краще передати атмосферу азіатської культури, були запрошені кілька консультантів. Один з них спеціалізувався на східній культурі та переглядав усі сценарії; інший (Сифу Кісу з лос-анджелеської асоціації ушу Harmonious Fist Chinese Athletic Association[9]) був фахівцем з кунг-фу та стежив за тим, щоб персонажі виконували рухи згідно з тим бойовим мистецтвом, на якому ґрунтується їх техніка підкорення; та третій (Сиу-Люн Лі з міста Колумбус, штат Огайо[9]) спеціалізувався на китайської каліграфії і брав участь у створенні різних написів в серіалі (в мультфільмі використовувалася китайська писемність замість англійської)[7].

Чотири види підкорення основних стихій в серіалі створені за типом реальних бойових мистецтв: підкорення води засновано на тайцзицюань, підкорення землі — Хунгарія, підкорення вогню — північно-шаолиньское гунфу, підкорення повітря — багуачжан[10][8][11]. Незважаючи на це одному персонажеві творці виділили персональний стиль: підкорення землі Тоф Бейфонг засноване на чу гар[8]. Автори не хотіли, щоб «магія» в серіалі представляла з себе «типові помахи чарівної палички», а була природною та фізичною. «Найголовніше, що це повинно було бути майстерністю, а не лише силою», — говорив Коніецко. — «Те, чому практикуючий повинен старанно навчатися». Так вони прийшли до ідеї «підкорення», заснованого на ушу, вважаючи, що це також додасть красу анімації. А вже їх консультант Сифу Кісу запропонував кожному типу підкорення присвоїти свій стиль[11]. До слова, з консультанта був «змальований» один з персонажів — майстер меча Піандао[8]. Також деякі рухи підкорення були навіяні трюками з азіатського кіно[5].

У мене практично не залишається часу, щоб просто сісти та малювати, тому, перебуваючи на виробничих нарадах, я зазвичай малюю каракулі. Іноді ці каракулі перетворюються в ескізи персонажів.

Брайан Коніецко, Nickelodeon Magazine[12]

Спочатку замислювалося, що Аанг пробуде в айсбергу 1000, а не 100 років; та світ, коли аватар лише виявився заморожений, повинен був бути набагато більш технологічнішим, ніж до моменту пробудження; а Момо був в концепції роботом-мавпою. Але в наслідку від цих ідей відмовилися. Також спочатку в сюжеті фігурували 12 бізонів, потім три, поки не дійшли до одного — власне Аппи[5]. При створенні поз і рухів Момо Коніецко спирався на дитячі спогади про своє коте Бадді[13]. 2005 року Майкл та Брайан побували в Китаї, де відвідали безліч пам'яток це країни: Велику китайську стіну, Юнхегун, Заборонене місто та інші. Реальні види тих місць послужили початковою точкою для створення фонів в серіалі[14]. А в рамках роботи над третім сезоном Коніецко літав в Ісландію, де робив фотографії природних пейзажів, які допомогли аніматорам у створенні вулканічного острова народу вогню[15].

«Аватар» для своєї анімації запозичує елементи аніме[16]. Таким чином, це перший американський анімаційний проект Nickelodeon, створений у стилістиці японської мультиплікації[17]. Виробництвом серіалу займалася компанія Nicktoons Studios, розташована в місті Бербанк, штат Каліфорнія[18]. Безпосередньо анімація також створювалася на двох південнокорейських студіях: JM Animation та DR Movie, яким була надана невелика творча свобода[9]. Спочатку Nickelodeon замовив шість епізодів, але після прем'єри першого збільшив кількість до 13-ти, а потім і до 20-ти. У період трансляції першого сезону вже було остаточно вирішено, що за ним підуть ще два, і весь серіал буде складатися приблизно з 60 епізодів[9].

Робота над проектом поділялася між творцями таким чином: Коніецко був арт-директором та дизайнером персонажів, а Дімартіно редактором сценаріїв. Також вони обидва виконували ролі виконавчих продюсерів[19]. Велика частина виробничої команди — це люди, з якими Коніецко та Дімартіно працювали або навіть вчилися раніше: наприклад, режисер Дейв Филон, сценарист Аарон Ехаз[20] та композитор Джеремі Цукерман[21].

Сприйняття та оцінка[ред.ред. код]

Рейтинги[ред.ред. код]

У першому півріччі 2005-го, за час трансляції першої половини «Книги води», «Аватар» був найбільш рейтинговим шоу американського телебачення серед аудиторії хлопчиків 6 — 11 років. Також за результатами дослідження компанії Nielsen Media Research, мультфільм тоді збирав найбільша кількість глядачів 2 — 11 років за день. А частка жіночої аудиторії серіалу була лише на 5% менше чоловічої[9].

Рейтинги другого сезону склали в середньому 2,9 мільйонів телеглядачів — на 21% більше, ніж середня аудиторія першого сезону. А фінал «Книги другий» зібрав біля екранів близько 4,4 мільйонів осіб, що зробило серіал в той період найбільш рейтинговим шоу в середовищі основних кабельних каналів США[22]. На момент трансляції цієї книги «Аватар» вже був найбільш рейтинговим анімаційним серіалом серед хлопчиків 9 — 14 років. Число аудиторії цієї демографічної категорії зросла порівняно з минулим роком на 25%[18]. До вересня 2006 року серіал входив до десятки найбільш рейтингових анімаційних телепрограм комерційного телебачення серед дітей 2 — 11 та 6 — 11 років. За дослідженнями Nielsen Media, лише за березень-липень він зібрав в середньому 7,6 мільйонів глядачів у віці більше двох років, серед яких 4,2 мільйона дітей у віковій категорії 2 — 11 років і 3,1 мільйон у категорії 6 — 11. За даними Nickelodeon, «Аватар» був найуспішнішим шоу серед вечірніх п'ятничних програм телеканалу серед підлітків 9 — 14 років та дітей 6 — 11 років, а також хлопчиків категорії 9 — 14 та дівчаток віку 9 — 14. Також, за даними опитування, проведеного Nielsen Media у вересні 2006-го, серіал займав п'яте місце серед 15 найбільш рейтингових програм кабельного телебачення США[23].

До листопада 2007 року серіал входив до десятки найкращих телепрограм американського телебачення серед хлопчиків 2 — 11 та 6 — 11 років і був четвертим в списку найбільш рейтингових шоу серед хлопчиків віку 9 — 14. До цієї ж дати третій сезон зібрав біля екранів у сумі 11,4 мільйонів глядачів старше двох років, серед яких було 5,3 мільйонів дітей 2 — 11 років, 3,6 мільйонів дітей 6 — 11 років і 3,5 мільйонів підлітків віку 9 — 14[24]. Фінальний двогодинний показ одразу чотирьох епізодів, озаглавлений «Комета Созіна», став найбільш рейтинговою трансляцією на тому тижні в середовищі основного кабельного телебачення США, зібравши в середньому 5,6 мільйонів телеглядачів — на 195% більше показників того ж календарного періоду минулого року. «Комета Созіна» став найбільш рейтинговим епізодом всього серіалу серед аудиторії 6 — 11 років та вище[25].

2007 року сторінка «Аватара» на сайті Nick.com зібрала в цілому 12 мільйонів відвідувань, зайнявши таким чином місце в п'ятірці найбільш відвідуваних сторінок сайту. У міні-ігри за мотивами серіалу, розміщені на цьому ресурсі, було зіграно 70000000 разів, що на 15% більше показника попереднього року. До 2007 році серіал був синдикований більш ніж в 105 країнах та займав перше місце за популярністю серед телепередач Nickelodeon в Німеччині, Індонезії, Бельгії та Колумбії[24]. Разом з прем'єрою «Комети Созіна» на сайті Nick.com з'явилася міні-гра за мотивами серіалу Rise of the Phoenix King, яка набрала 815 000 відвідувань всього за три дні. На форумі того ж сайту теми, що стосуються «Аватара», перебували в топі протягом цілого тижня після виходу фінального епізоду[25].

Нагороди та номінації[ред.ред. код]

Рік Премія Категорія Лауреат або номінант Підсумок
2005 Pulcinella Awards Найкращий телесеріал в жанрі пригод або бойовика Перемога [26]
Найкращий телесеріал Перемога
Енні Найкращий анімаційний телепроект Номінація [27]
Найкраща розкадровка в анімаційному телепроекті Лорен Макмаллан за епізод «дезертир» Перемога
Найкращий сценарій в анімаційному телепроекті Аарон Ехаз і Джон О'Брайан за епізод «Ворожка» Номінація
2006 Енні Найкраща анімація персонажа в телепроекті Ю Чже Мюнг за епізод «Сліпий бандит» Перемога [28]
Найкраща режисура в анімаційному телепроекті Джанкарло Вольпе за епізод «Бур» Перемога
2007 Genesis Awards[en] Видатна програма для дітей Епізод «Втрачені дні Аппи» Перемога [29]
Прайм-тайм премія «Еммі» Видатна анімаційна програма (менше однієї години) Епізод «Місто стін та секретів» Номінація [30]
Видатні особисті досягнення в анімації Сан-Джин Кім за епізод «Озеро Лаогай» Перемога [31]
2008 Енні Найкращий анімаційний телепроект для дітей Перемога [32]
Найкраща режисура в анімаційному телепроекті Хоакім Дос Сантос за епізод «Комета Созіна, частина 3: Прямо в Пекло» Перемога
Kids' Choice Awards Улюблений мультфільм Перемога [33]
Міжнародний анімаційний
кінофестиваль в Ансі
Найкращий телесеріал Епізод «День чорного сонця, частина 2: Затемнення» Номінація [34]
Премія Пібоді Перемога [35]
Супутник Найкраще молодіжне DVD-видання DVD-видання «Avatar: The Last Airbender — Book 3 Fire, Vol. 4» Номінація [36]
2009 Golden Reel Awards Найкращий монтаж звуку в анімаційному телепроекті Епізод «Комета Созіна, частина 4: Аватар Аанг» Номінація [37]

Критика[ред.ред. код]

Джоллі Герман з некомерційної організації Common Sense Media[en], досліджуючи корисність мультсеріалу для дитячої аудиторії, зауважив, що шоу не є «одновимірною демонстрацією мультяшного насильства», а містить в основі свого сюжету духовний аспект. Критик назвав серіал прекрасним вибором для школярів і дав йому оцінку чотири зірки з п'яти[38]. Торі Айленд Мелл з веб-порталу IGN був вражений фіналом «Аватара». Критик зізнався, що розплакався при перегляді деяких сцен, а також ратував за запуск «Комети Созіна» обмеженим прокатом у кінотеатрах. Рецензент відзначив, що це найкращий мультфільм, який він бачив у своєму житті, і порахував його гідним «Оскара» за «Найкращий сценарій» та місця в десятці найкращих фільмів всіх часів та народів[39]. Хейден Чайлдс з сайту The A.V. Club[en] порахував кульмінацію серіалу вдалою та «потрапляє у всі ноти». Він зауважив, що кінцівка «Аватара» не потрапила в «пастку» для телесеріалів, коли до свого завершення шоу втрачають початкову нитку розповіді, як це було з «прослушки» та «Кланом Сопрано». Критик звернув увагу і на моральний питання мультсеріалу: на його думку, «Аватар» заслуговує похвали за «остаточний та безстрашний» відмову від прикрашання ролі насильства. Серед безлічі серіалів про бойові мистецтва цей є єдиним, як вважає Чайлдс, який «м'яко вказує» на те, що будь-яке вбивство, навіть виправдане, має наслідки[40].

Микола Удінцев та Надія Фролова з журналу «Мир фантастики» хвалили серіал за детальну опрацювання вигаданої всесвіту та особистісної глибини персонажів. Рецензенти відзначили несподіванка того, що герої мультфільму найчастіше виявляються перед складним моральним вибором, тоді як серіал розрахований на дитячу аудиторію. Спостерігати за розкриттям персонажів здавалося журналістам більш цікавим, ніж за сценами битв. Їм також сподобався «простий та непошлий» гумор, який «доб'є скупого на емоції глядача»[8]. Сьюзен Стюарт з газети Нью-Йорк Таймс побачила позитивну особливість серіал в тому, що складні питання примирення релігії та насильства висловлюються в ньому достатньо просто для дітей і в той же час достатньо тонко для їх батьків[41]. Оглядач з сайту That Guy with the Glasses вважає, що вихід «Аватара» затьмарив майже всі інші шоу Nickelodeon. Його успіх критик пояснював унікальністю серіалу: в той момент транслювалися й інші мультфільми східної спрямованості («Американський дракон: Джейк Лонг» та «Життя і пригоди Джуніпер Лі»), але «Аватар» серед них відрізнявся азіатським стилем мультиплікації. Рецензент також зазначив достатньо простий сюжет та «майже бездоганну» анімацію, переважаючу в плані якості всі інші проекти телеканалу[42].

Маркус Йоарс з журналу Plugged In[en] назвав серіал плавильним казаном східної духовності та розкритикував його за «брехливий спіритуалізм, привабливо упакований для юних глядачів». Критику не сподобалося, що при всій духовної тематики мультфільму герої регулярно проявляють неповагу до старших, порушують правила та застосовують насильство. Йоарс вважає, що такі зображені в «Аватарі» речі, як війна, племінний геноцид та бойові мистецтва, не прийнятні для дитячої аудиторії[43]. Метт Лондон з сайту Tor.com, що належить Імпринт Tor Books[en], назвав шоу бездоганно виконаним серіалом та телевізійними «Зоряними війнами». Критик жартував, що якщо в потойбічному світі є телевізор, то Гомер та Ло Гуаньчжун гарантовано дивляться там «Аватара». На думку рецензента, мультфільм затьмарює такі серіали, як «Залишитися в живих» І "Зоряний крейсер " Галактика «»[44]. Джеймі С. Річ з сайту DVD Talk, що належить компанії Internet Brands[en], рецензуючи один з DVD-випусків мультфільму, коротко відгукнувся і про самому серіалі. Так, критик звертає увагу на «фантастичну анімацію», «розумний» сценарій та «воістину дивовижний» дизайн персонажів та навколишнього середовища[45].

На думку Лаури Фріс з журналу Variety (журнал), чітко та красиво намальоване шоу нагадує роботу аніматорів з Студія Ґіблі. Критик назвала серіал свіжим та інтригуючим, а також визнала його новою ерою в мультиплікації Nickelodeon. Фріс зазначила, що незважаючи на орієнтованість мультфільму на аудиторію 6 — 11 років, «Аватар» — це складна сюжетна арка, що поєднує в собі драму, гумор та екшен[46]. Оглядач з сайту MovieWeb[en] назвав серіал нескінченно глядабельним та порівняв його з епічності з оригінальною трилогією «Зоряних воєн». Критик був вражений наявністю в дитячому шоу таких тем, як неблагополуччя в родини, геноцид та любов. А «темні й важкі» теми, на думку рецензента, збалансовані гумором, витонченістю та «милими» персонажами[47].

Примітки[ред.ред. код]

 1. In Brief: Avatar's Big Finish. TVGuide. December 18 — 24, 2006. с. 12. 
 2. Nickelodeon's Official Avatar: The Last Airbender Flash Site. Nick.com. Архів оригіналу за 2013-06-26. Процитовано 2006-12-02. 
 3. а б в Clark, Craig J. (2007-10-17). It's Elementary — Avatar: The Last Airbender (page 1) (англійською). Animation World Magazine. Архів оригіналу за 2012-11-05. Процитовано 2012-12-02. 
 4. а б Коняєв, Андрій. (2010-07-24). Спадщина мага повітря (російською). Лента.ru. Архів оригіналу за 2012-12-07. Процитовано 2012-12-03. 
 5. а б в г In Their Elements // Nickelodeon Magazine. — Зима 2006. — С. 6. — ISSN 1546-7465.
 6. Vasconcellos, Eduardo. (2007-09-06). Interview: Avatar's Bryan Konietzko and Michael Dante DiMartino (page 1) (англійською). IGN. Архів оригіналу за 2012-11-05. Процитовано 2012-12-04. 
 7. а б Everything you ever wanted to know about Avatar: The Last Airbender answered by the creators, Mike & Bryan! (англійською). NickSplat.com. 2005-10-12. Архів оригіналу за 2007-12-17. 
 8. а б в г д Удінцев, Микола; Фролова, Надія. (2012-09-11). Серіал. «Аватар: Легенда про Аанга» (російською). Мир фантастики. Архів оригіналу за 2012-12-05. Процитовано 2012-12-02. 
 9. а б в г д Lasswell, Mark. (2005-08-25). Kung Fu Fightin' Anime Stars, Bo. Нью-Йорк Таймс (англійською). Архів оригіналу за 2012-12-05. 
 10. Nickelodeon's Official Avatar: The Last Airbender Flash Site (англійською). Nickelodeon. Архів оригіналу за 2007-10-23. 
 11. а б Vasconcellos, Eduardo. (2007-09-06). Interview: Avatar's Bryan Konietzko and Michael Dante DiMartino (page 2) (англійською). IGN. Архів оригіналу за 2012-12-07. Процитовано 2012-12-05. 
 12. Behind-the-Scenes: Scetchbook // Nickelodeon Magazine : журнал. — Зима 2006. — С. 39. — ISSN 1546-7465.
 13. Behind-the-Scenes: Scetchbook // Nickelodeon Magazine : журнал. — Зима 2006. — С. 38. — ISSN 1546-7465.
 14. In Their Elements // Nickelodeon Magazine : журнал. — 2006. — P. 7. — ISSN 1546-7465.
 15. Smith, Nina Hämmerling. (2007-09-21). Avatar Preview: Final Season Ends with a "Big Bang". TV Guide (англійською). Архів оригіналу за 2012-12-23. Процитовано 2012-12-21. 
 16. Аватар: Легенда об Аанге (ru). Nickelodeon. Архів оригіналу за 2012-12-01. Процитовано 2012-12-01. 
 17. Mell, Tory Ireland. (2008-01-14). Avatar: The Last Air Bender — «The Boy in the Iceberg» Review (en). IGN. Архів оригіналу за 2012-12-01. Процитовано 2012-11-30. 
 18. а б Bynum, Aaron H. (2006-06-30). Avatar: Season 3 (англійською). Animation Insider. Архів оригіналу за 2012-11-05. Процитовано 2012-12-11. 
 19. Bynum, Aaron H. (2005-08-29). Interview with 'AVATAR' Program Creators (page 1) (англійською). Animation Insider. Архів оригіналу за 2012-12-16. Процитовано 2012-12-11. 
 20. Bynum, Aaron H. (2005-08-29). Interview with 'AVATAR' Program Creators (page 3) (англійською). Animation Insider. Архів оригіналу за 2012-12-16. Процитовано 2012-12-11. 
 21. Bynum, Aaron H. (2005-08-29). Interview with 'AVATAR' Program Creators (page 4) (en). Animation Insider. Архів оригіналу за 2012-12-16. Процитовано 2012-12-11. 
 22. Lieberman, David. (2007-09-20). Nick pins hopes on Avatar. USA Today (en). Архів оригіналу за 2012-12-16. Процитовано 2012-12-10. 
 23. Bynum, Aaron H. (2006-09-20). Secret of the Fire Nation Ratings (англійською). Animation Insider. Архів оригіналу за 2012-11-05. Процитовано 2012-12-12. 
 24. а б Aang Is Ready to Strike Down the Fire Nation on the Darkest Day of the Year in Avatar's "Day of Black Sun" Premiering Friday, Nov. 30 on Nickelodeon (англійською). Viacom. 2007-11-14. Архів оригіналу за 2008-01-05. Процитовано 2008-05-06. 
 25. а б Nickelodeon's Avatar: The Last Airbender Hits All-Time Series High (англійською). News Blaze. 2008-07-22. Архів оригіналу за 2012-11-05. Процитовано 2012-12-12. 
 26. Ball, Ryan. (2005-05-03). Cartoons on the Bay Picks Winners. Animation Magazine (англійською). Архів оригіналу за 2012-12-16. Процитовано 2012-12-15. 
 27. Legacy: 33rd Annual Annie Award Nominees and Winners (2005) (англійською). Енні. Архів оригіналу за 2011-07-25. Процитовано 2008-04-26. 
 28. Legacy: 34th Annual Annie Award Nominees and Winners (2006) (англійською). Енні. Архів оригіналу за 2008-05-09. Процитовано 2008-04-26. 
 29. Zuckerman, Jeremy. Jeremy Zuckerman (англійською). LinkedIn. Архів оригіналу за 2012-12-20. Процитовано 2012-12-16. 
 30. Avatar: The Last Airbender (англійською). Еммі (премія). Архів оригіналу за 2012-12-16. Процитовано 2012-12-15. 
 31. Avatar: The Last Airbender — Awards. Нью-Йорк Таймс (англійською). Процитовано 2012-12-16. 
 32. 36th Annual Annie Nominations And Awards Recipients (англійською). Енні. Процитовано 2012-12-15. 
 33. Holmes, Joshua. (2008-03-29). 2008 Nickelodeon 'Kids Choice Awards' Winners (англійською). Bumpshack.com. Архів оригіналу за 2012-12-16. Процитовано 2012-12-15. 
 34. 2008 Official Selection (англійською). Festival International du Film d'Animation d'Annecy. Архів оригіналу за 2012-12-16. Процитовано 2012-12-15. 
 35. Complete List of 2008 Peabody Award Winners (англійською). Премія Пібоді. Архів оригіналу за 2009-06-08. Процитовано 2009-06-20. 
 36. Satellite Awards (англійською). International Press Academy. Процитовано 2012-12-16. 
 37. 2009 Golden Reel Award Nominees: Television (англійською). Motion Picture Sound Editors. Архів оригіналу за 2012-12-20. Процитовано 2012-12-16. 
 38. Herman, Joly. Avatar: The Last Airbender (англійською). Common Sense Media. Архів оригіналу за 2012-12-23. Процитовано 2012-12-21. 
 39. Mell, Tory Ireland. (2008-07-22). Avatar: The Last Airbender: "Sozin's Comet" Review (англійською). IGN. Архів оригіналу за 2012-12-23. Процитовано 2012-12-21. 
 40. Childs, Hayden. (2012-04-18). "Sozin's Comet" (англійською). The A.V. Club. Архів оригіналу за 2012-12-23. Процитовано 2012-12-22. 
 41. Stewart, Susan. (2008-07-19). Though Raised by Pacifists, Destined to Battle for Peace. Нью-Йорк Таймс (англійською). Архів оригіналу за 2012-12-23. Процитовано 2012-12-22. 
 42. LinneaKou. (2011-02-04). Another [Avatar: The Last Airbender] review (англійською). That Guy with the Glasses. Процитовано 2012-12-22. 
 43. Yoars, Marcus. Avatar: The Last Airbender. Plugged In (англійською). Архів оригіналу за 2012-12-23. Процитовано 2012-12-22. 
 44. London, Matt. (2010-03-09). Avatar: The Last Airbender Re-Watch: Prelude to the Endeavor (англійською). Tor.com. Архів оригіналу за 2012-12-23. Процитовано 2012-12-22. 
 45. Rich, Jamie S. (2008-05-31). Avatar the Last Airbender — Book 3: Fire, Vol. 3 (англійською). DVD Talk. Архів оригіналу за 2012-12-25. Процитовано 2012-12-23. 
 46. Fries, Laura. (2005-02-21). Avatar: The Last Airbender. Variety (журнал) (англійською). Архів оригіналу за 2012-12-25. Процитовано 2012-12-23. 
 47. Dan. (2010-07-09). Avatar: The Last Airbender (2005 — 2008) (англійською). MovieWeb. Архів оригіналу за 2012-12-25. Процитовано 2012-12-23.