Аватар (фільм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Аватар M:
Avatar
Аватар (укр. постер).jpg
Жанр фантастика
Режисер Джеймс Кемерон
Продюсер Джеймс Кемерон
Джон Ландау
Сценарист Джеймс Кемерон
У головних
ролях
Сем Вортінгтон
Зої Салдана
Стівен Ленг
Мішель Родрігес
Сіґурні Вівер
Джоель Девід Мур
Джованні Рібізі
Оператор Мауро Фіоре
Композитор Джеймс Горнер
Монтаж Джеймс Кемерон
Джон Рефеа
Стівен Е. Рівкін
Кінокомпанія Lightstorm Entertainment
Dune Entertainment
Ingenious Film Partners
Дистриб'ютор Україна UFD
США 20th Century Fox
Тривалість 162 хв.
178 хв. (розширена версія)
Мова англійська
Країна Flag of the United States.svg США
Рік 2009
Дата виходу 10 грудня 2009 (прем'єра в Лондоні)
17 грудня 2009
Кошторис 237 млн. $[1]
Касові збори 2 782 275 172 $[2]
IMDb ID 499549
Наступний Аватар 2
avatarmovie.com
CMNS: Аватар на Вікісховищі

«Авата́р» (англ. Avatar) — класичний науково-фантастичний, культовий 3D-фільм режисера, продюсера та сценариста Джеймса Кемерона, вихід якого відбувся 17 грудня 2009 року. Сценарій для фільму Джеймс Кемерон написав ще в 1994 році. Режисер казав, що джерелом натхнення для нього стали книги наукової фантастики, прочитані ним у дитинстві, зокрема книги Едгара Берроуза і Генрі Райдера Гаґарда.[3]

25 січня 2010 року Аватар побив рекорд Титаніка (1997) і зібравши 1 858 млн $ став найкасовішим фільмом за всю історію світового кіно.[4] Загалом в світовому прокаті, фільм зібрав 2 мільярди 782 мільйонів доларів США. В Україні фільм теж встановив касовий рекорд, зібравши 8,6 млн доларів, попередній рекорд становив трохи більше 4 млн.

7 березня 2010 року на 82-й церемонії вручення премії Оскар Аватар отримав три нагороди: за візуальні ефекти, операторську роботу і роботу художника-постановника.

Фільм демонструється як в традиційному форматі, так і у тривимірних форматах RealD 3D, Dolby 3D і IMAX 3D. Багато хто вважає Аватар проривом в області технології випуску фільмів завдяки стереоскопічним камерам, спеціально сконструйованим для зйомок фільму[5]. Після цього фільму відбулася своєрідна 3D-революція у кіно, багато фільмів почали випускати у цьому форматі та були переобладнані численні кінотеатри для їх показу. Деякі критики вважають, що значення цього фільму Джеймса Кемерона для кіноіндустрії співвимірна з появою кольорового кіно[6].

Зараз Джеймс Кемерон знімає сиквел «Аватар 2», вихід якого планується на кінець 2018 року.

Сюжет[ред.ред. код]

Логотип корпорації RDA
Поліфем (позаду) і його супутник Пандора

У 2154 році корисні копалини Землі практично вичерпані. Людство почало шукати альтернативні джерела енергії в далеких світах Всесвіту. Лідером у цьому є корпорація Resources Development Administration (RDA), що займається видобутком корисних копалин на Пандорі, схожім на Землю супутнику газового гіганта Поліфем у зоряній системі Альфа Центавра. Та незважаючи на присутність військової бази, видобуток речовини Анобтаніуму видається дуже нелегким. Пандору оточує отруйна для людей атмосфера і вона до того ж є місцем існування безлічі небезпечних тварин та інтелігентних гуманоїдних істот, що називають себе На'ві.

Щоб встановити зв'язок з цими великими на зріст істотами, що живуть у гармонії з природою, концерн RDA заснував програму «Аватар». Вона займається штучним створенням істот з людської ДНК та ДНК На'ві, яких називають аватарами. Ці істоти дуже схожі на місцевих аборигенів (на відміну від На'ві у цих створінь на кожній руці та нозі по п'ять пальців як у людей, а не по чотири, як у На'ві) і вони управляються людьми за допомогою мозкового зв'язку. Інтеграція цих аватарів у суспільство На'ві мала за мету посилити вплив людей на аборигенів, щоб використовувати їх для своїх цілей. Керівником цієї програми є доктор Ґрейс Оґустін, чиї інтереси на відміну від концерну RDA полягають не лише у отриманні прибутку. Її захоплює гармонійне співіснування живого світу та його жителів на цьому супутнику (як, наприклад, нейронний зв'язок, що існує між усіма деревами), і вона та її штаб приязно ставляться до місцевих жителів. Проте коли перша спроба зближення (будівництво шкіл, доріг, надання медичного обладнання) провалюється, концерн починає захищати свої інтереси військовими методами, що призводить до напруги між др. Оґустін та місцевим представником корпорації Паркером Селфріджем.

Колишній піхотинець Джейк Саллі, що після останнього завдання прикутий до інвалідного візка, через збіг обставин (вбивство брата-близнюка) опиняється на Пандорі, щоб взяти участь у програмі «Аватар». Він є вимушеною заміною свого брата, він не має ні досвіду в цій галузі, ні будь-якого наукового розуміння даних проблем. Проте у нього той самий генетичний код, що дозволить управляти тілом штучного На'ві. З першої хвилини на Пандорі колишній солдат відчуває на собі неприховану недовіру з боку др. Оґустін. Але для напівпаралізованого Саллі це є єдиною нагодою по закінченню програми отримати достатньо грошей, щоб вилікувати пошкоджений хребет та знову почати ходити. Тому він готовий надавати RDA всю отриману про На'ві інформацію. Концерну необхідні точні дані про плем'я На'ві — Оматікая, оскільки під їхнім племінним деревом розміщене найбільше в окрузі родовище анобтаніуму. Тому з опором чи без, але Оматікая мають залишити свою домівку. Як нагороду за інформацію керівник військової служби безпеки RDA полковник Майлз Кворіч обіцяє Джейку повне відновлення його фізичного здоров'я по завершенню поставленого завдання.

Уже під час першої експедиції у своєму аватарі, глибоко у джунглях, Джейк Саллі рятуючи життя, розлучається з групою через напад хижака — танатора. Нейтірі, донька Ейтукана, ватажка клану Оматікая, рятує йому життя, хоча бажала його вбити. Знак, отриманий нею через насіння священного дерева (Атокіріна), яке роз'яснює волю божества Ейви (персоніфікації живого світу Пандори), вказує на те, що воно не хоче його смерті. Нейтірі веде його до свого племені, що живе на дереві висотою понад 200 метрів. Вона та деякі інші члени клану володіють мовою людей завдяки урокам доктора Оґустін. Духовний лідер клану, Мо'ат, одночасно і матір Нейтірі, наказує своїй доньці навчити Джейка «Суллі» звичаїв, культури та мови На'ві, а через нього найкраще вивчити людей. Завдяки доступу до На'ві Джейк через свого аватара майже весь час проводить у племені і з часом заслуговує довіру науковців-скептиків. Проте разом з тим він передає службі безпеки концерну важливу інформацію. Др. Оґустін, яка скептично сприймає всі військові плани, намагається це зупинити. Вона перевозить свою команду до мобільної станції високо у гори Алілуя подалі від командного військового пункту.

Поступово На'ві проймаються довірою до Джейка. Тим самим він дає можливість науковцям знову вступити в контакт з місцевим населенням. Керівництво концерну RDA, тим часом, намагається використати його для своїх цілей. За їх задумом він має переконати Оматікая залишити місце свого проживання, щоб під їх деревом можна було видобувати анобтаніум. Проте Джейк починає сумніватися у правильності своїх вчинків, чому сприяють його зростаюче ототожнення з на'ві і кохання до Нейтірі.

Джейкові вдається, незважаючи на сумніви місцевого народу, стати його частиною. Коли його приймають до плем'я Оматікая, під час вечірньої прогулянки він зізнається Нейтірі, що кохає її, на що вона відповідає взаємністю і навіки поєднується з ним.

Після першої щасливої ночі Джейк стає свідком того, як бульдозери знищують святе місце На'ві (Дерево голосів). Він намагається їх спинити і при цьому знищує камери-орієнтири однієї з машин. Коли його впізнають в Командному Центрі, ситуація загострюється. Військові захоплюють лабораторію, переривають зв'язок з аватарами і Саллі та Оґустін відвозять до командного центру. Не без «підтримки» Саллі, який у своєму відео-щоденнику зізнається, що Оматікая ніколи в житті не залишать своє місце існування добровільно оскільки: «нам нічого їм запропонувати», полковник Кворіч наполягає на військовому втручанні. Проте Селфрідж, після умовлянь, дає Саллі та Оґустін останній шанс переконати Оматікая залишити свою домівку та мирним шляхом завершити конфлікт. Коли Джейк роз'яснює племені становище та зізнається у завдані, яке йому було поставлено, їх вважають зрадниками. Зв'язаним їм доводиться спостерігати, як перед деревом формується військова авіація під командуванням Кворіча. Остання битва між людьми та озброєними стрілами і луками На'ві завершується знищенням дерева та загибеллю ватажка Ейтукана.

Поки Оматікая тікають до своєї найсвятішої місцини — Дерева душ, Саллі та Оґустін знову від'єднують від аватарів і разом з Нормом, одним з членів команди науковців, заарештовують. За допомогою пілота гвинтокрила Труді їм вдається втекти з ув'язнення і повернутися до мобільної станції в горах Пандори. Проте під час втечі Кворіч завдає серйозного поранення др. Оґустін. Щоб втекти від радарів військових, лабораторію теж перевозять до місця поблизу Дерева душ. Тепер Джейк має нагоду безперешкодно керувати своїм аватаром. Йому вдається приручити Торука (Остання тінь), найнебезпечнішу летючу тварину Пандори, що повертає йому довіру народу. Оматікая намагаються врятувати др. Оґустін, і просять Ейву перенести її дух з людського тіла у тіло аватара. Та вона вже занадто слабка і її свідомість відходить до Ейви у Дерево Душ. Продовжуючи традицію міфічних ватажків Торук-Макто (Вершник Останньої Тіні) Джейкові вдається об'єднати навколо себе інші племена, і повести їх на війну проти людей.

Службу безпеки RDA не залишає байдужою підготовка На'ві і вона зі свого боку готує превентивний удар. Ціллю цієї атаки є Дерево душ, знищенням якого військове керівництво намагається остаточно знищити опір місцевого населення. Джейк Саллі, що таємно дізнається про плани військових через науковця, що залишився в командному центрі RDA, просить Ейву про допомогу у наступному бою. Хоча На'ві та аватарам завдяки знанням про місцевість та технічним складнощам військових і вдається несподіваний напад, вже скоро групам RDA вдається знищити сили На'ві.

Коли залишки сил На'ві змушені відступити, у повітрі та на землі військову техніку атакують великі тварини джунглів та ікрани, що вирішує долю бою на користь аборигенів. Ейва почула молитву Джейка, яку він вимовив напередодні біля Дерева душ. Проте Кворічу вдається вирватися з вже палаючого літака у військовому людиноподібному костюмі.

Остання битва між Джейком та Кворічем відбувається поблизу мобільної станції, з якої Джейк керує аватаром. Полковник розбиває вікно, і отруйне повітря Пандори вривається всередину, через що Джейк втрачає зв'язок з аватаром. Тієї миті, коли Кворіч збирається вбити напівсвідомого Джейка, Нейтірі зупиняє полковника, наносячи, двома стрілами, смертельні поранення. Тут вона вперше бачить Джейка як людину, коли розуміє, що аватар втратив духовний зв'язок. Нейтірі рятує напівотруєного повітрям Джейка, одягнувши йому дихальну маску.

Коли сили RDA було знищено, людям доводиться покинути Пандору. Залишитися на місці дозволили лише учасникам проекту аватарів, які і раніше прихильно ставилися до На'ві. Наприкінці плем'я Оматікая у святковій церемонії назавжди переносить дух Джейка з людського тіла у його аватар.

Актори[ред.ред. код]

Зліва направо: Сем Вортінгтон, Зої Салдана, Стівен Ленг
Сіґурні Вівер, Мішель Родрігес, Джованні Рібізі
Актор Роль Український дубляж
Сем Вортінгтон Джейк Саллі Михайло Тишин
Зої Салдана* Нейтірі Юлія Перенчук
Стівен Ленг Полковник Кворіч Микола Боклан
Сіґурні Вівер Ґрейс Оґустін Леся Липчук
Мішель Родрігес Труді Чаксон Катерина Брайковська
Джованні Рібізі Паркер Селфрідж Дмитро Завадський
Джоель Мур Норм Спелман Дмитро Сова
Лаз Алонсо* Цу'тей Дмитро Гаврилов
СіСіЧей Поундер* Мо'ат Лариса Руснак
Вес Студі* Ейтукан
Діліп Рао Макс Каллімор Михайло Войчук
Метт Джералд Лайн Вейнфліт Дмитро Вікулов
Скотт Лоуренс Командир Сергій Солопай
Кевін Дорман Оператор Дмитро Бузинський
Шон Патрік Мерфі Пілот шатла Микола Кашеїда
Дж. Патрік Піттс Пілот шатла Денис Толяренко
Джулін Рені Диспетчерка Людмила Барбір
* — актори, які грають персонажів На'ві

Український дубляж
Фільм дубльовано кінокомпанією «Невафільм Україна», Київ, 2009 рік.
Переклад: Олег Колесников,
Режисер дубляжу: Олег Головко,
Звукорежисер: Фелікс Трескунов,
Координатор дубляжу: Лариса Шаталова.

Він має вигляд звичайного хлопця, з яким можна випити пивка, але в остаточному підсумку він стає тим, хто змінить світ.

—Джеймс Кемерон про Джейка Саллі[7]


Джеймс Кемерон не хотів збільшувати бюджет картини, з цієї причини шукав невідомого актора як претендента на головну роль[8]. Таким претендентом став Сем Вортінгтон, який на той момент жив у своїй машині[9] та вже двічі проходив проби на роль Джейка Саллі[10]. Вортінгтон згадує, що отримана роль стала для нього несподіванкою: «У той час я був нікому не відомим австралійським актором. До того ж ця роль принесла мені грошей, яких я тоді дуже потребував»[11]. Під час роботи над фільмом він багато спілкувався з братом режисера, колишнім морським піхотинцем. Освоєння інопланетної мови, за словами Вортінгтона, давалося йому легше американського акценту[12].

Певний час персонаж Сіґурні Вівер носив ім'я Шиплі за аналогією з Ріплі з фільму «Чужі» (1986)[13]. Будучи «дуже цілеспрямованим і дуже ідеалістичним», цей персонаж нагадує Вівер самого Кемерона[14]. Режисер захотів працювати з Мішель Родрігес після того, як побачив її у фільмі «Жіночий бій» (2000)[15]. Стівен Ленг пробувався на одну з ролей у фільмі Кемерона «Чужі», яку він не отримав, але режисер запам'ятав Ленга і запросив його знятися в «Аватарі»[15]. Відомо, що Майкл Бін, який зіграв капрала Двейна Хікса в «Чужих»[16], пробувався на роль Кворіча, читав сценарій «Аватара» та навіть дивився деякі 3D-кадри разом із Кемероном[17].

Саундтрек[ред.ред. код]

Avatar: Music from the Motion PictureM:
AvatarCover.JPG.jpg
Саундтрек-альбом
Композитор Джеймса Горнера
Дата випуску 15 грудня 2009
Записаний 2009 в Abbey Road Studios
Жанр Саундтрек
Тривалість 78:51
Лейбл Atlantic Records, Syco
Продюсер Джеймс Камерон і Джон Ландау
Професійні огляди
*Filmtracks 3.78/5 starsStar full.svgStar full.svgStar half.svgStar empty.svg[18]

Саундтрек до фільму був виданий 15 грудня 2009 в альбомі під назвою Avatar: Music from the Motion Picture. Оригінальна партитура й пісні були складені і зіграні під керівництвом американського композитора Джеймса Горнера. Заголовна пісня I See You була виконана британською співачкою Леоною Льюїс. 19 квітня 2010, разом з DVD диском фільму, вийшла Deluxe-версія саундтреку з додатковими 6 треками.

Список треків
# Назва Тривалість
1. «You Don't Dream in Cryo. ....»   6:09
2. «Jake Enters His Avatar World»   5:24
3. «Pure Spirits of the Forest»   8:49
4. «The Bioluminescence of the Night»   3:37
5. «Becoming One of "The People", Becoming One with Neytiri»   7:43
6. «Climbing Up "Iknimaya – The Path to Heaven"»   3:18
7. «Jake's First Flight»   4:49
8. «Scorched Earth»   3:32
9. «Quaritch»   5:01
10. «The Destruction of Hometree»   6:47
11. «Shutting Down Grace's Lab»   2:47
12. «Gathering All the Na'vi Clans for Battle»   5:14
13. «War»   11:21
14. «I See You (Theme from Avatar)» (у виконанні Леони Льюїс) (написана Джеймсом Горнером, Саймоном Франгленом і Куком Гарреллом[19]) 4:20
Deluxe видання бонусні треки[20]
# Назва Тривалість
15. «Pandora»   3:17
16. «Viperwolves Attack»   3:49
17. «Great Leonoptryx»   1:33
18. «Escape from Hellgate»   3:25
19. «Healing Ceremony»   2:21
20. «The Death of Quaritch»   5:20

Касові збори[ред.ред. код]

Аватар вийшов у прокат в США та Канаді 18 грудня 2009 на 3452 екранах і зібрав 26 млн доларів США за перший день і 77 млн. $ за перший вік-енд. Він перебував на першій позиції американського бокс-офісу протягом семи тижнів. Загалом в Північній Америці фільм зібрав 760 507 625 $, ставши таким чином найкасовішим фільмом і утримуючи цей рекорд досі.[21] У світі картина також встановила рекорди. Вона стала найкасовішою в 24 країнах, включно з Україною, де було зібрано 8 657 543 $, попередній рекорд становив трохи більше 4 млн. 25 січня 2010 року Аватар став найкасовішим фільмом в історії зібравши 1 858 млн $ і обігнавши Титанік (1997), який також зняв Кемерон. В прокаті фільм перебував до 12 серпня 2010 і загалом в світі зібрав 2 782 275 172 доларів США.

Нагороди[ред.ред. код]

Оскар 2010

Золотий глобус 2010

BAFTA 2010

 • Найкращий художник-постановник: Рік Картер, Роберт Стромберг, Кім Сінклер
 • Найкращі спецефекти: Джо Леттері, Стівен Розенбаум, Річард Бенігема, Ендрю Р. Джонс

Премія Сатурн 2010

 • Найкращий науково-фантастичний фільм: Джеймс Кемерон, Джон Ландау
 • Найкращий актор: Сем Вортінгтон
 • Найкраща актриса: Зої Салдана
 • Найкращий актор другого плану: Стівен Ленг
 • Найкраща актриса другого плану: Сіґурні Вівер
 • Найкращий режисер: Джеймс Кемерон
 • Найкращий сценарій: Джеймс Кемерон
 • Найкраща музика: Джеймс Горнер
 • Найкращий художник-постановник: Рік Картер, Роберт Стромберг
 • Найкращі спецефекти: Джо Леттері, Стівен Розенбаум, Річард Бенігема, Ендрю Р. Джонс

Teen Choice Awards 2010

 • Науково-фантастичний фільм
 • Актриса в науково-фантастичному фільмі: Зої Салдана
 • Актор в науково-фантастичному фільмі: Сем Вортінгтон

Продовження[ред.ред. код]

Див. також: Аватар 2

Ще до виходу фільму Джеймс Кемерон заявляв про можливі випуски сиквела і трикела в разі якщо перша частина буде успішною. Після підбиття підсумків прокату першої частини, представники 20th Century Fox доручили Джеймсу Кемерону зняти другу та третю частини до різдва 2013 та 2014 років відповідно, однак пізніше повідомлялося що дати перенесено на грудень 2014 та грудень 2015.[22] Продюсер фільму Джон Ландау зронив, що «Нову частину варто очікувати не раніше, ніж через чотири роки». Зараз Кемерон приступив до написання сценарію до другої частини. Відомо що частина подій відбуватиметься під водою в океанах Пандори, головними героями залишаться Зої Салдана і Сем Вортінгтон, можливе «воскресіння» Сіґурні Вівер.[23] В жовтні 2011 Джеймс Кемерон розповів що в продовженнях на глядачів чекає ряд технічних новинок. Він пообіцяв що картинка фільмів стане світлішою, а сама зйомка буде проходити на підвищеній частоті кадрів — 60 кадрів в секунду, що як він сказав, буде «ліками для очей». Режисер також підтвердив, що глядачам належить побачити не тільки океани Пандори, а й інші планети зоряної системи. Візуалізацією його ідей займається ціла команда талановитих художників: «У моїй голові народжуються лише якісь розпливчаті образи, а потім я висловлюю свої думки своїм великим творцям, і вони конкретизують їх, перетворюючи на рослини, тварин і так далі», — стверджує Кемерон.[24] В липні 2012 повідомлялося що дату прем'єри сиквела знову перенесено, тепер на кінець 2015 року. Третю частину, як і раніше, планується випустити роком пізніше. Також повідомлялося що Джеймс Кемерон планує чотири частини «Аватара» — саме стільки, вважає він, необхідно, щоб розповісти повну історію.[25]

Культурний вплив фільму «Аватар»[ред.ред. код]

Україна[ред.ред. код]

 • Члени української кіберспортивної організації, яка була створена у грудні 2009 року, натхненні переглядом фільму, назвалися Na'Vi. Згодом Na'Vi стало абревіатурою назви команди, а в результаті конкурсу було підібрано назву «Natus Vincere».[26]
 • На честь божества Ейва з цього фільму собі взяла творчий псевдонім відома українська співачка Світлана Кравчук.
 • Під час збройного конфлікту на Сході аватарами називали вояк що зловживали антидепресантами зі спиртних напоїв. Подібна аналогія виникла на основі ідентичності зовнішності наві (кольору та опухлості рис) з народною назвою алкашів «синяк»[27].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Кемерона вдруге за місяць звинуватили у кражі «Аватара» Kino-teatr.ua, 21 грудня 2011
 2. Avatar (2009). Box Office Mojo. Архів оригіналу за 2013-07-02. Процитовано 2012-09-14. 
 3. Jensen, Jeff (2007-01-10). Great Expectations. Entertainment Weekly (en). Time Warner. Процитовано 2017-05-09. 
 4. All Time Worldwide Box Office Grosses. Box Office Mojo. Архів оригіналу за 2013-07-02. 
 5. James Cameron's 'Avatar' Film to Feature Vocals From Singer Lisbeth Scott. Newsblaze.com. 2009-10-29. Архів оригіналу за 2012-03-26. Процитовано 2010-01-20. 
 6. Воронцов А. Афтершок(рос.) Lenta.ru, 28 січня 2010
 7. Horn, John. Faces to watch 2009: film, TV, music and Web. Лос-Анджелес таймс. Архів оригіналу за 2012-03-15. Процитовано 2012-03-15. 
 8. The Tonig Show with Conan O'Brien. О'Брайен, Конан. NBC (Ен-Бі-Сі). 18 грудня 2012. No. 128, season 1. "«I was cheap»"
 9. Williamson, Kevin. Paraplegic role helps Worthington find his feet (англійською). Lfpress.com. Архів оригіналу за 2012-03-15. Процитовано 2012-03-15. 
 10. Jensen, Jeff (2007-01-10). Great Expectations (page 2). Entertainment Weekly. Архів оригіналу за 2012-03-15. Процитовано 2012-03-15. 
 11. Малініна, Юлія (2009-12-16). Сем Уортінгтон: «Їжа в Росії важка, а напої міцні. Але я справляюся». Культура (російською). Московський комсомолець. Архів оригіналу за 2012-03-15. Процитовано 2012-03-15. 
 12. Сем Уортінгтон: «Мова на'ві далася мені легше американського акценту!» // Російський Newsweek. — 2009.
 13. Things We've Learnt // Empire. — 2008. — С. 27.
 14. Adler, Shawn (2008-02-27). Sigourney Weaver' s 'Avatar' Character Mirrors James Cameron, Actress Says (англійською). MTV Movies Blog. Архів оригіналу за 2012-03-15. Процитовано 2012-03-15. 
 15. а б Thompson, Anne (2007-08-02). Lang, Rodriguez armed for 'Avatar'. Variety (журнал). Архів оригіналу за 2012-06-08. Процитовано 2012-03-15. 
 16. Aliens: The Colonial Marines. Empire (англійською). Архів оригіналу за 2012-06-28. Процитовано 2012-06-22. 
 17. Barnes, Jessica (2007-03-26). Michael Biehn Talks 'Avatar'  — Cameron Not Using Cameras? (англійською). Cinematical. Архів оригіналу за 2012-03-15. Процитовано 2012-03-15. 
 18. Filmtracks review
 19. Balls, David (November 16, 2009). Leona Lewis records 'Avatar' theme song. Архів оригіналу за 19 November 2009. Процитовано 2009-11-22. 
 20. iTunes - Music - Avatar (Music from the Motion Picture) [Deluxe Edition] by James Horner. Itunes.apple.com. 2010-04-16. Архів оригіналу за 2013-07-02. Процитовано 2012-01-15. 
 21. All Time Domestic Box Office Results. Box Office Mojo. Архів оригіналу за 2013-07-02. Процитовано 2012-09-14. 
 22. Джеймс Кемерон про сіквели «Аватара» multikino.com.ua, 26.01.2011
 23. Сігурні Уівер воскресять в «Аватарі-2» — новини кіно — Kino-teatr.ua Kino-teatr.ua, 20 вересня 2011
 24. Джеймс Кемерон готує ліки для очей — новини кіно — Kino-teatr.ua Kino-teatr.ua, 19 жовтня 2011
 25. «Аватар 2» війде не раніше 2015 року — новини кіно — Kino-teatr.ua Kino-teatr.ua, 30 липня 2012
 26. http://www.overclockers.ua/news/cybersport/2016-10-13/119084/ (рос.)
 27. Штамп «аватар» у військовий квиток. Як у 92-й бригаді з пияцтвом «воюють»?

Посилання[ред.ред. код]