Антична романізація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Романізація (лат. Romanusримський, романський, романізований) — процес античної асиміляції й акультурації, що виразився в засвоєнні народно-латинської мови й основних елементів романської культури значною кількістю неіталійських народів, що населяли провінції стародавньої Римської імперії та інші підлеглі регіони. Найглибшою була романізація областей, близьких самій Італії і Лаціуму за кліматом та географічно. У Середземномор'ї це Італія, Іберія, Галлія (особливо південна), Реція, Сицилія, Сардинія, Корсика, Балеарські острови, Дакія. У цих регіонах до теперішнього часу проживають романські народи (іспанці, італійці, французи, румуни та ін.) і зберігаються романські мови (іспанська, французька, італійська, румунська, молдовська та ін.)

Історія[ред.ред. код]

Процес романізації йшов дуже швидко у Середземномор'ї (Італія, Іберія, Прованс-Окситанія). У північніших і периферійних регіонах він був утруднений через віддаленість, слабкий приплив колоністів з Італії і війни з сусідніми та/або автохтонними народами (кельти, германці, іллірійці). Приміром, у ряді місць романська мова і культура зникла під натиском інших народів (Паннонія, Іллірія, прирейнська Німеччина, країни Магрибу). Так, романській мові та культурі в античній Британії не вдалося закріпитися через германську навалу, хоча на півдні і південному сході Британії, де населення вже було знайоме з римськими товарами і способом життя, романізація була помітна, але так і не торкнулася широких прошарків населення. Тут було досить багато центрів міського типу, з'явилися римські вілли. В інших же регіонах, особливо на півночі і сході зберігалися кельтські звичаї і традиційна соціальна структура.

У III в. Британія переживала період відносного благополуччя, а IV століття часто іменується як «золота доба Римської Британії». Однак, незабаром вона стала об'єктом нової навали — з боку германських племен англів і саксів. Римська культура на півдні зникла, а на сході та півночі знову відродилися кельтські традиції, хоча класична латинь продовжувала вживатися у вузькому колі богословів і літописців [1].

Примітки[ред.ред. код]

  1. http://virlib.eunnet.net/books/ironage/part1/rom_britan.html Романізація Британії

 

Historia Romae Це незавершена стаття про Стародавній Рим.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.