Берці (взуття)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Військові черевики ЗСУ

Бе́рці (рос. берцы, скорочення від берцовые ботинки — «гомілкові черевики») — розмовна назва масивних військових черевиків на шнурівках із твердим передком.

Історія[ред. | ред. код]

Під час Другої світової війни більшість солдатів воюючих сторін носили або чоботи (РККА, вермахт), або низькі шнуровані черевики (армії США, Великої Британії). Проте для десантників таке взуття годилося погано, оскільки не захищало від травм при приземленні з парашутом[1]. Для потреб парашутного десанту були розроблені високі шнуровані черевики.

Після Другої світової війни армії НАТО поступово стали використовувати військові черевики як основний вид армійського взуття. Зокрема, армія США почала переходити з низьких черевиків M-1943 на чорні шкіряні черевики «Corcoran» в 1957 рік і закінчила під час В'єтнамської війни.

Радянська Армія до кінця свого існування продовжувала використовувати чоботи.

За часів Незалежності першою силовою структурою, спорядженою берцями за формою одягу, були війська НГУ. Починаючи з осіннього призову 2007-го року, Міністерство оборони України скасувало[2] чоботи та онучі для солдатів строкової служби і оголосило про перехід з чобіт на військові черевики. Проте процес переходу затримався, серед іншого, з фінансових причин: військові черевики коштують дорожче чобіт, а зношуються швидше.

Особливості[ред. | ред. код]

На сьогоднішній день використовуються майже всіма арміями світу. На відміну від чобіт, залишають максимально рухомою гомілку, водночас фіксуючи її, таким чином захищають гомілкову кістку, а м'який кант оберігає кісточку і гомілку від зовнішніх впливів. Все це знижує небезпеку розтягування сухожиль. Також завдяки висоті і тугий шнурівці вони міцно обхоплюють кісточку, і ноги при ходьбі втомлюються значно менше. Традиційно вони виготовляються із жорсткої, іноді водонепроникної шкіри. Сьогодні існує величезна кількість модифікацій таких черевиків, спеціально пристосованих і розроблених для різних типів клімату, пір року чи конкретних цілей. Тому використовується численна кількість нових технологій і мембранних тканин, наприклад запозичені із цивільного туристичного взуття бічні панелі з нейлону Gore-Tex, які покращують вентиляцію і комфорт.

Цивільне використання[ред. | ред. код]

Завдяки дешевизні і надійності, військові черевики використовуються як туристичне взуття, лісниками та мешканцями гірських поселень, окремими молодіжними субкультурами (праворадикальні організації, скінхеди, готи, панки, металісти) а також гравцями в лазертаг, страйкбол, хардбол, рідше — пейнтбол. Вони популярні у людей, яким потрібне зручне і стійке до зношення взуття, здатне захистити від бруду та пилу.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. WW II Paratropers Jump Boots. Архів оригіналу за 2012-03-24. Процитовано 2009-01-22. 
  2. http://uateka.com/uk/article/years/2007/1021