Біляївський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Біляївський район
Bilaivskiy rayon gerb.png Biliayivka Raion Flag.svg
Герб Прапор
Розташування району
Район на карті області
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область/АРК: Одеська область
Код КОАТУУ: 5121000000
Утворений: 1923 р.
Населення: 94 015 (на 1.02.2016)
Площа: 1496 км²
Густота: 62.3 осіб/км²
Тел. код: +380-4852
Поштові індекси: 67600—67672
Населені пункти та ради
Районний центр: Біляївка
Міські ради: 1
Селищні ради: 1
Сільські ради: 20
Міста: 1
Смт: 1
Села: 42
Селища: 6
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 67600, Одеська обл., Біляївський р-н, м. Біляївка, пр. Жовтневої революції, 7, 25535
Веб-сторінка: Біляївська РДА
Голова ради: Семенов Олександр Федорович

Commons-logo.svg Біляївський район у Вікісховищі

Біля́ївський райо́н — район Одеської області України. Районний центр — місто Біляївка.

Загальні відомості[ред.ред. код]

Будинок районної ради у м. Біляївка

Заснований в 1923 році. Біляївський район — займає територію площею 149 200 гектарів (4,5% від загальної території області). Розташований в центральній частині Одеської області, прилягає до м. Одеса та є приміським районом. На півночі та північному сході район межує з Іванівським та Комінтернівським районами, на південному сході — з Овідіопольським районом, на заході з — Республікою Молдовою (Придністров'ям) та на північному заході — з Роздільнянським районом.

У Біляївському районі переважають середні та великі населені пункти. Всього в районі нараховується 52 населених пунктів, які входять до 20 сільських рад, смт Хлібодарське та м. Біляївка. Населення району становить 109,6 тис. осіб.

Особливістю національного складу населення Біляївського району є його багатонаціональність. На території району проживають представники 71 національності і народності. У національному складі населення переважна більшість українців — 78,5% від загальної кількості населення, росіяни — 11,73%, молдовани — 2,5%, болгари — 0,7%, білоруси — 0,5%, вірмени — 0,3%, гагаузи — 0,15%, роми — 0,3% та інші.

Географія[ред.ред. код]

Солева пустеля, що утворилася у верхів'ях Куяльницького лиману біля села Ковалівка

Природні умови Біляївського району характеризуються рівнинним рельєфом, посушливим степовим кліматом, наявністю значних залежей будівельного каменю, піску, цегляної, керамзитової та карбонатної сировини, розмаїттям Хаджибейського та Куяльницького солоних лиманів, відомих своїми цілющими грязями, а також річок Дністер та Турунчук, чималих за розмірами озер, багатих на рибу та раки.

Головне природне багатство Біляївського району — його земельні ресурси, що представлені чорноземними ґрунтами з високою родючістю, які у сполученні з теплим степовим кліматом формують високий агропромисловий потенціал району.

Транспорт[ред.ред. код]

Важливу роль в розвитку району відіграє розвинена транспортна інфраструктура. Допоміжні споруди, під'їзні шляхи, сервісні пункти, вантажні термінали, мережа автозаправних станцій (понад 40 одиниць) на автомобільних дорогах району, довжина яких становить 960,5 км, із них доріг з твердим покриттям — 540,9 км: роблять район інвестиційно привабливим.

Територією району проходять автошляхи регіонального та міжнародного значення E95М05 (Одеса-Київ), E87 (Одеса-Рені-Бухарест), E58 та E581, прямує залізнична магістраль Одеса-Київ з залізничними станціями Дачне та Вигода, відстань від якої до районного центру — 26 км.

Наявність повноводої ріки Дністер, артезіанських свердловин, водонасосної станції «Дністер», яка подає 600–650 тис. м³ води на добу, розташованої в м. Біляївка, та розвиненої мережі водогонів надають можливість у повному обсязі забезпечувати питною водою населені пункти району та м. Одеса.

Сільське господарство[ред.ред. код]

З 149,2 тис. га загального земельного фонду району 102,7 тис. га (63,8%) становлять сільського сільськогосподарські угіддя, з них; рілля — 913 тис. га, багаторічні насадження — 5,1 тис. га, сади — 33 тис. га, виноградники — 1,6 тис. га.

В аграрному секторі району функціонує понад 230 фермерських господарств та 70 сільськогосподарських підприємств ринкового типу. У 2011 році зібрано 122,4 тис. тонн зернових культур, 11,9 тис. тонн соняшника та 236,8 тис. тонн овочів.

Тваринництво[ред.ред. код]

Валове виробництво молока в порівнянні з 2010 роком збільшилося на 6,0% і станом на 1 січня 2012 року склало 14,2 тис. тон. Поголів'я великої рогатої худоби налічує 53 тис. голів. Вирощування м'яса в живій вазі за 2011 році становило 4,8 тис. тон. Вихідне поголів'я свиней в цілому по території залишилось на рівні минулого року — 11,3 тис. голів. Виробництво яєць збільшилося на 5,7% проти минулого року і становить 17,5 млн штук. В районі розведенням птиці займаються лише підсобні господарства населення та фізичні особи приватні підприємці.

Наявність на території району повноводих річок та лиманів зумовлює розвиток рибної галузі. Виловом риби протягом 2011 року займалися 7 підприємств району, якими виловлено 847,4 тон риби. В Біляївському районі функціонують сільгосппідприємства, які на основі високих технологій займаються селекцією і вирощуванням насіння, мають право на виробництво та реалізацію насіння.

Промисловість[ред.ред. код]

Промисловість відіграє значну роль у структурі господарського комплексу Біляївського району. На території району розташовано понад 50 промислових підприємств, які займаються видобутком корисних копалин, переробкою та виробництвом харчових продуктів, напоїв, виробництвом мінеральної продукції, транспортних засобів та іншої продукції.

Капітальне будівництво[ред.ред. код]

У будівельній галузі району працює 8 будівельних організацій (статистично великих та середніх).

Підприємництво та торгівля[ред.ред. код]

Основою соціально-економічного відродження району є всебічний і послідовний розвиток малого підприємництва, яке створює умови для підвищення рівня зайнятості населення, наповнення місцевих бюджетів і розвиток якого саме залежить ви умов, які створюються для їх існування на місцевому рівні. Питома вага надходжень від суб'єктів малого підприємництва до Зведеного бюджету за січень-вересень 2011 року становить 77,9% або 71507,1 тис. грн.

Станом на 1 січня 2012 року на обліку в органах держаної реєстрації перебуває 9268 осіб, з них: 1663 — юридичних осіб та 7605 фізичних осіб-підприємців.

З метою спрощення процедур започаткування бізнесу в районі дії дозвільний центр. На території району функціонують понад 620 об'єктів роздрібної торгівлі. 94 підприємства ресторанного господарства та 15 ринків.

Освіта[ред.ред. код]

У районі функціюють 36 навчальних закладів, із них 1 початкова школа, 7 шкіл І-ІІ ступенів. 24 школи І-Ш ступенів. 4 навчально-виховних комплексів. 29 дошкільних навчальних закладів відвідує 2343 дітей з загальної кількості дітей 3351. Із 36 загальноосвітніх навчальних закладів 35 забезпечено комп'ютерною технікою, до всесвітньої мережі Інтернет підключено 53 загальноосвітніх навчальних заклади. Функціюють 2 позашкільні заклади: Будинок дитячої та юнацької творчості і дитячо-юнацька спортивна школа.

Культура[ред.ред. код]

Біляївський будинок культури

У районі функціонує мережа закладів культури, яка налічує всього 40 закладів, із 22 сільських Будинків культури, 1 районний Будинок культури, 1 міський Будинок культури, 16 сільських клубів, 41 бібліотеку (книжковий фонд району налічує 566.9 тис. екземплярів книг), 2 дитячі музичні школи, 2 музеї.

Початкову музичну освіту діти району отримують у Біляївській школі естетичного виховання та її 5 філіях (селах Маяки, Троїцьке, Секретарівка, Василівка, Мирне) і Нерубайській школі мистецтв, в яких навчаються 343 дітей.

У районі працюють понад 219 колективів художньої самодіяльності, 6 із них мають звання «народний».

Релігія[ред.ред. код]

У Біляївському районі діє 55 релігійних організацій і три благодійні місії.[1] Домінуючою конфесією є православне християнство — налічується 29 релігійних громад, що становить 58% від їх загальної кількості. Починаючи з 1998 року православ'я в районі розділено на юрисдикції. У селах Августівка, Мирне та Радісне діють православні церкви Київського патріархату, у селищі Хлібодарське — Українська автокефальна православна церква. У селі Дачне з 2000 року діє єдиний в районі Римо-Католицький прихід.

Протестантські церкви представлені 20 громадами (40%) і 6-ма конфесіями, а саме: Християни Віри Євангельської, Євангельські Християни Баптисти, Ради Церков Євангельських Християн Баптистів, Свідки Єгови, Адвентисти сьомого дня, Євангелічно-лютеранська церква.

Культові споруди[ред.ред. код]

Серед об'єктів культурної спадщини у Біляївському районі відомі такі пам'ятки сакральної архітектури:

  • Свято-Успенський храм (заснований в 1873 р.) місто Біляївка
  • Свято-Миколаївська церква (1897 р.) місто Біляївка
  • Свято-Іллінський храм (1888 р.) — в с. Іллінка
  • Вознесенська церква (1826 р.) — в с. Нерубайське
  • Церква Різдва (1822 р.) — в с. Усатове
  • Петро-Павлівська церква (XIX століття) — в с. Василівка
  • Свято-Миколаївська церква (заснована в кінці XIX століття) — в с. Троїцьке
  • Католицький костьол Різдва Пресвятої Діви Марії розташований в с. Кам'янка
The Church in Bilyayivka.jpg
Red church1.jpg
Church of the Nativity of the Virgin Mary in Kamyanka.jpg
Усатове.JPG
Свято-Успенський храм («Біла церква»)
місто Біляївка
Свято-Миколаївський храм («Червона церква»)
місто Біляївка
Руїни костелу Різдва Пресвятої Діви Марії
село Кам'янка
Церква Різдва
село Усатове
Троїцьке 072.JPG
Vasylivka church.jpg
Вознесенская церковь (колокольня), Нерубайское.JPG
St. Elijah Church in Illinka1.jpg
Свято-Миколаївська (Троїцька) церква
село Троїцьке
Церква Петра і Павла
село Василівка
Вознесенська церква
село Нерубайське
Церква Св. Іллі Пророка
село Іллінка

Охорона здоров'я[ред.ред. код]

Лікувально-профілактичні потреби населення Біляївського району забезпечуються в 37 закладах охорони здоров'я, потужністю на 465 ліжок стаціонару. Мережа лікувально-профілактичних закладів представлена на даний час: Біляївська ЦРЛ, 4 дільничних лікарні, (5 з яких загальної практики -сімейної медицини), 15 амбулаторій загальної практики—сімейної медицини та 17 ФАПів.

Медичну допомогу населенню району надають 180 лікарів та 492 середніх медичних працівники. На сьогоднішній день Біляївська районна лікарня оснащена сучасним обладнанням, в тому числі новим мамографом та пересувним флюорографом. Здійснюються заходи з виконання регіональних та комплексних районних програм в галузі охорони здоров'я.

Туристичний потенціал району[ред.ред. код]

Затишні куточки та мальовничі берега р. Дністер та р. Турунчук, неозорі простори плавнів, які представлені царством флори та фауни, переважна більшість яких занесена до Червоної книги — це один з найпрекрасніших та найдивовижніших куточків земної кулі.

Усвідомлюючи унікальність наявного природного потенціалу району Біляївська районна державна адміністрація всебічно сприяє розвитку зеленого туризму. За активної участі райдержадміністрації та Біляївської міської ради в реалізації проекту Євросоюзу «Укріплення інтеграції прикордонних територій» в вересні 2010 року було урочисте відкриття інформаційного візит-центру «Дністер» на території парку пам'ятки садово-паркового мистецтва «Дністер» в м. Біляївка.

У місті Біляївка споруджено пам'ятник героям Громадянської війни, бійцям винищувального батальйону, визволителям, загиблим афганцям (2002 рік), жертвам політичних репресій (2004 рік). На території водоочисної станції «Дністер» споруджено пам'ятник 70 робітникам і службовцям станції, які загинули, захищаючи Батьківщину в період Великої Вітчизняної війни.

На території району створено ландшафтний заказник місцевого значення Діброва болотного дуба.

У селі Василівка, неподалік Біляївки, знаходиться пам'ятка архітектури Палац-Садиба Дубецьких.

Політика[ред.ред. код]

25 травня 2014 року відбулися Президентські вибори України. У межах Біляївського району була створена 61 виборча дільниця. Явка на виборах складала - 39,95% (проголосували 33 960 із 85 000 виборців). Найбільшу кількість голосів отримав Петро Порошенко - 41,43% (14 069 виборців); Сергій Тігіпко - 20,01% (6 796 виборців), Юлія Тимошенко - 6,86% (2 331 виборців), Вадим Рабінович - 6,58% (2 235 виборців), Михайло Добкін - 3,91% (1 328 виборців). Решта кандидатів набрали меншу кількість голосів. Кількість недійсних або зіпсованих бюлетенів - 3,47%.[2]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]