Вікіпедія:Категоризація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Вікіпедія:КАТ)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Коли і навіщо потрібні категорії

[ред. код]

Категорії потрібні для організації сторінок в групи, які б полегшували орієнтацію в енциклопедії та дозволяли швидко знаходити потрібну інформацію, не користуючись пошуком або алфавітним покажчиком. Тобто категоризація — механізм навігації і встановлення співвідношень між сторінками.

Головний принцип: Категорії повинні бути інформативними та корисними.

Тому, наприклад, слід зараховувати статтю «Квантова механіка» до категорії «Фізика», тоді як ідея віднесення її до категорії «Розділи наук, які починаються з літери „К“» виглядає досить сумнівною.

Стаття може належати до декількох категорій. Але слід пам'ятати, що чим більша кількість категорій зіставляється зі статтею, тим меншою стає користь від такого зіставлення. Тому слід підходити до класифікації тої чи іншої статті дуже зважено.

Система категорій сама по собі є ієрархічною. Тобто, деякі категорії можуть бути підкатегоріями іншої категорії. Наприклад, категорія «Фізика» може включати підкатегорії «Класична механіка», «Квантова механіка» та ін. Зі свого боку, до категорії «Класична механіка» належать статті «Закони Ньютона», «Імпульс» та інші.

Але очевидно, що статтю не слід зараховувати до категорії і, одночасно, до підкатегорії цієї категорії. Виняток робиться лише для тих статей, які визначають саму категорію (наприклад, стаття «Україна» може бути віднесена і до категорії «Країни світу», і до категорії «Україна»).

Система категорій має бути достатньо докладною та розгалуженою, адже користь від неї може бути сумнівною, а орієнтація в ній практично неможливою, якщо велика кількість статей віднесена до якоїсь досить загальної категорії. Разом з тим, створювати підкатегорії слід обережно, і уникати зовсім другорядних тем, до яких можуть бути віднесені лише одна-дві статті.

Категорія — це додаткова опція програмного забезпечення MediaWiki. Щоб уникнути плутанини із загальнішим терміном категорія, інколи слід використовувати термін категорія MediaWiki. Категорії забезпечують автоматичні індекси, що є зручно в якості змісту. Разом із посиланнями та шаблонами вони дозволяють структурувати проєкт.

Зауваження: Категорії працюють тільки у версіях MediaWiki вищих за 1.3.

На цій сторінці зібрана інформація, яка регламентує ведення системи категорій в українській Вікіпедії.

Категорія «Незавершені статті»

[ред. код]

Усі статті, які потребують доповнення, і всередині яких застосований шаблон {{Заготовка}}, автоматично зараховуються до категорії «Незавершені статті» разом зі всіма іншими категоріями, до яких вона належить за змістом. На сьогодні існує чимало корисних шаблонів для недороблених статей, які зібрані у статті Вікіпедія:Шаблони:‪Незавершені статті. Ці шаблони зараховують цю статтю у певний розділ недороблених статей.

Система категорій — не дерево, а граф

[ред. код]

У Вікіпедії не забороняється і навіть вітається співіснування декількох схем категоризації, хоча до таких ініціатив потрібно ставитися обережно. Завдяки тому, що підкатегорії можуть належати одночасно до декількох батьківських категорій (надкатегорій), і кожна стаття може стосуватися декількох категорій одночасно, система категорій Вікіпедії нагадує скоріше орієнтований граф, аніж дерево. Фрагменти системи категорій є деревами, наприклад, певна категорія і її підкатегорії є деревом. Напевно тому і вживається термін дерево категорій.

Поради з категоризації

[ред. код]

В українській Вікіпедії побутують такі принципи використання категорій:

  • кожна сторінка повинна бути віднесена хоча б до однієї категорії;
  • не варто зараховувати сторінку до категорії та до більш загальної категорії, такої що перша категорія є її субкатегорією (виняток робиться лише для статей, що визначають саму категорію — їх водночас включають і до материнської категорії);
  • кожна категорія за винятком категорії «Головна» належать до хоча б однієї більш загальної категорії;
  • вважається добрим тоном, коли при створенні підкатегорії, стаття, яка пояснює її сенс, додана до батьківської категорії (наприклад, при створенні категорії «Фізика», як підкатегорії категорії «Природничі науки», слід додати статтю «Фізика» до категорії «Природничі науки», а також доцільно привести коротке визначення цього предмета з посиланням на відповідну статтю, у цьому разі, на сторінці підкатегорії «Фізика»);
  • вибір категорій для статті повинен бути зваженим та адекватним. Слід уникати віднесення статті до більш абстрактної категорії, якщо існує більш конкретна. Також слід уникати зіставлення зі статтею великої кількості категорій.

Горизонтальна та вертикальна категоризація

[ред. код]

Горизонтальна категоризація статті полягає у віднесенні її до тої чи іншої з категорій одного рівня, тоді як вертикальна — до правильного обрання рівня підкатегорії в ієрархії категорій. Процес категоризації включає віднесення статті до категорії як в «горизонтальному» так і в «вертикальному» сенсі.

Не створюйте категорій для нових статей одразу!

Для правильного віднесення до тої чи іншої «горизонтальної категорії» краще пошукайте аналогічні статті та подивіться, до яких категорій вони віднесені. Напевне, у системі категорій існуватиме декілька таких категорій, до яких можна було б віднести цю статтю. При обранні найадекватнішої з них потрібно керуватися загальними принципами, сформульованими вище. Також можна подивитися категоризацію статті у Вікіпедіях іншими мовами.

Так само при обранні категорії необхідно правильно «позиціювати» статтю в ієрархії системи категорій Вікіпедії. Мало користі буде від віднесення статті «Закони Ньютона» до категорії «Фізика». Адекватнішим буде зіставлення цієї статті з підкатегорією «Фізики» — «Класична механіка».

На сторінці опису Категорії у верхній частині розміщено список її підкатегорій, у нижній — надкатегорій, посередині — список сторінок (статей) у категорії. З допомогою цих списків користувач може здійснювати навігацію по категоріях у вертикальному і горизонтальному напрямку, що дозволить правильно категоризувати статтю.

Категоризуючи статтю, іменуючи категорію, потрібно також дотримуватись загального правила Вікіпедії — нейтральності точки зору. Пам'ятайте, що ви пишете статті та приймаєте рішення про їхню категоризацію не для того, аби продемонструвати свої особисті вподобання, а для того, аби створити поважний та компетентний інформаційний ресурс.

Назви категорій

[ред. код]

Назва категорії повинна відповідати нормам українського правопису, синтаксису, лексики та максимально чітко визначати її вміст. Якщо категорія має відповідну власному поняттю основну статтю, їхні назви вкрай бажано повинні співпадати, за певними винятками. Наприклад, звичною практикою є використання усталених акронімів у назвах категорій і повних назв у назвах їхніх основних статей: Категорія:США, основна стаття — Сполучені Штати Америки[1].

  • Для службових категорій, призначених для групування статей енциклопедії за внутрішньовікіпедійними ознаками, а також категорій неосновного простору назв, тобто категорій для групування сторінок певних просторів назв ('нестатей' енциклопедії: шаблонів, модулів, проєктів, довідки тощо) рекомендовано давати назву категорії із префіксом цільового простору назв. Докладніше: Вікіпедія:Шаблони#Категоризація шаблонів.
  • Назви категорій повинні бути самодостатніми та за можливості незалежними від батьківських категорій (напр. «Монархи», а не «Люди — Монархи»).
  • При виборі між одниною чи множиною в назві категорії слід керуватися тим, що така назва повинна бути узагальнювальною для тих підкатегорій і статей, які будуть віднесені до цієї категорії. Тому, наприклад, для назв галузей знань слід вживати переважно однину («Математика», «Біологія» та ін.), для назв об'єктів та явищ, які є класами і можуть мати різні форми та різновиди слід вживати переважно множину («Ссавці», «Озера», «Вибухові речовини»). Також деякі поняття можуть мати категорії одночасно у множині і в однині. Наприклад Категорія:Море — загальна категорія статей з морської тематики, а її підкатегорія Категорія:Морякатегорія екземплярів.

Автокатегоризація за допомоги шаблонів

[ред. код]

Категоризувати статті, сторінки і категорії можна також, використовуючи шаблони. Сторінки, які містять певний шаблон, можна віднести до певної категорії, як усі, так і за виконання певних умов (присутності певних параметрів або певних властивостей елемента Вікіданих сторінки). Наприклад у навігаційному шаблоні {{Обласні центри України}} всі статті, що містять його, зараховуються до Категорія:Обласні центри України. Цей навігаційний шаблон є в усіх статтях, які до нього включені, тому, якщо в коді шаблону поставити [[Категорія:Обласні центри України]], всі сторінки, де буде присутній шаблон автоматично потраплять у цю категорію. Для того, щоб сам шаблон не потрапив до категорії, категорію потрібно взяти в теги: <includeonly> </includeonly>. Це буде виглядати так:

<includeonly>[[Категорія:Обласні центри України]]</includeonly>

Якщо ви не хочете, щоб певна стаття, у якій є шаблон, потрапила до категорії, у вашому шаблоні потрібно використати наступну розмітку:

{{#if:{{{nocat|}}}||<includeonly>[[Категорія:Обласні центри України]]</includeonly>}}

А на сторінці, яка не повинна потрапити до категорії:

{{Обласні центри України|nocat=1}}

Для уникнення автокатегоризації сторінок включення шаблону з інших просторів назв, окрім цільового, вищенаведений код можна доповнити перевіркою простору назв сторінки. Це зручно робити шаблонами з Категорія:Шаблони для маніпуляцій з простором, або наступною конструкцією (для основного простору назв):

{{#if:{{{nocat|}}}{{NAMESPACE}}||
[[Категорія:Обласні центри України]]
}}

Зауважте, теги <includeonly> </includeonly> тут вже не потрібні, бо сам шаблон перебуває у просторі назв шаблонів.

Інструменти

[ред. код]

Дерево категорій

[ред. код]

Є спеціальна сторінка «Дерево категорій»: Спеціальна:Дерево категорій

Також побудувати графічне дерево можна за допомоги додатка vcat.toolforge.org, наприклад https://vcat.toolforge.org/render?wiki=ukwiki&category=Вода покаже дерево для Категорія:Вода.

Пошук по категоріях за допомоги PetScan

[ред. код]

Загалом, сторінка будь-якої категорії відображає усі статті, а також усі підкатегорії, які віднесено до цієї категорії. Проте, іноді виникає потреба оглянути список статей, що входять одночасно до двох або кількох категорій включно з її підкатегоріями. Для цього ми рекомендуємо скористатися інструментом «PetScan». Цей інструмент дозволяє шукати також за заданою глибиною (глибина визначає кількість охоплюваних рівнів підкатегорій цієї категорії), а також обмежувати пошук об'ємом статей та іншими параметрами.

Примітки

[ред. код]
  1. див. шаблон {{catmain}}

Див. також

[ред. код]