Гаральд I Норвезький

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гаральд I Прекрасноволосий
давньоскан. 'Haraldr hárfagri'
норв. Harald Hårfagre
Гаральд I Прекрасноволосий
1-й король
Початок правління: 872
Кінець правління: 930

Попередник: Хальвдан Чорний
Наступник: Ейрік Кривава Сокира

Дата народження: приблизно 850
Місце народження: Східна Норвегія
Країна: Норвегії
Дата смерті: приблизно 933
Місце смерті: Ругаланн, Норвегія
Династія: Інґлінґи (Горфаґери)
Батько: Гальфдан Чорний
Мати: Раґнхільда Сіґурдсдотер (дочка Сіґурда)

Гаральд Вогневолосий, або Прекрасноволосий, або Світловолосий[1][2] (давньоскан. Haraldr hárfagri, норв. Harald Hårfagre, бл. 850/875[1] — бл. 933/945[1]) — перший норвезький король, який правив в 872930 роках. Представник династії Інґлінґів.

Небагато історичних фактів відомо про Гаральда. Існують лише два джерела, сучасники конунга — поеми скальдів Гаральдскведі (давньоскан. Haraldskvæði[en]) та Ґлюмдрапа (давньоскан. Glymdrápa), написані Торнбйорном Хорнкльовом. Також про Гаральда згадується в Королівських сагах, проте ці джерела були написані в 12 столітті, тобто приблизно через 250 років по його смерті. Ці описи мають певні відмінності і суперечності, здебільшого образ короля Норвегії там міфологізовано. Він описується як об'єднувач Норвегії в єдине королівство. Хоча деякі сучасні історики вважають, що влада Гаральда обмежувалась береговими областями південної Норвегії.

Опис в сагах[ред. | ред. код]

Саги розповідають, що після смерті свого батька Гальфдана Чорного в 860 році Гаральд успадкував невелике королівство Вестфольд, яке дісталось його батьку внаслідок завоювань. Його протектором-регентом був брат його матері — Ґуторм. Об'єднання Норвегії відбулося, як розповідають саги, частково завдяки любовній історії. Розповідь розпочинається з шлюбної пропозиції, яку з презирством відхиляє Ґіда, дочка Ейріка Хордаландського. Вона говорить, що не вийде заміж за Гаральда поки той не стане королем всієї Норвегії. Тоді він дає клятву, що не буде ні стригтись ні розчісуватись доки не стане єдиним королем Норвегії. Через десять років, здійснивши свою клятву, він обміняв своє прізвисько Заплутановолосий або Копицеволосий на те яке під яким він відомий сьогодні. Більшість дослідників вважають цю історію літературною вигадкою, яка навіяна романтичними історіями, популярними в епоху саги Круг земний (давньоскан. Heimskringla).

866 року Гаральд Прекрасноволосий завойовує перші невеликі королівства, які складають єдину Норвегію, включаючи Вермланд в Швеції, на сьогодні південно-східна Норвегія, яка давала присягу вірності шведському королю Еріку Амундсону. В 872 році, після великої перемоги біля Гафрсфйорду поблизу Ставанґера, Гаральд став королем цілої країни. Але його королівству і далі загрожували ззовні, велика кількість супротивників знайшли собі притулок, не тільки в Ісландії; але й на Оркнейських, Шетландських, Гебридських, Фарерських островах та на півночі материкової Європи. Зрештою Гаральд був вимушений провести експедицію на Захід, щоб очистити острови та Шотландську землю від вікінгів, що намагались там сховатись.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Войтович Л. Гольмґард… С. 43.
  2. Войтович Л. Гольмґард… С. 44.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]