Грицай-Перебийніс Дмитро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дмитро Грицай-Перебийніс
Генерал-хорунжий УПА Дмитро Грицай-Перебийніс
Генерал-хорунжий УПА Дмитро Грицай-Перебийніс
Прізвисько «Перебийніс»
Народився 1 квітня 1907
село Дорожів, Самбірський повіт, Королівство Галичини і Володимирії, Австро-Угорська імперія, Австро-Угорщина, тепер це село Верхній Дорожів, Дрогобицький район, Львівська область, Україна Україна
Помер 22 грудня 1945 (за іншими даними 19 грудня 1945)
Прага, Чехословаччина, тепер Чехія Чехія
Звання УПА погон 13 - Генерал-хорунжий.svg Генерал-хорунжий
Командування Начальник Головного військового штабу УПА
(01.1944-†12.1945)
Нагороди

Золотий Хрест Заслуги 2 класу

Дмитрó Грицáй-Переб́ийніс (при народженні Дмитро Грицай, псевдо: «Перебийніс», «Дуб», «Олег», «Сірко» 1 квітня 1907, село Дорожів, Дрогобицький район, Львівська область — 22 грудня 1945, Прага) — політичний і військовий діяч, референт Крайової екзекутиви ОУН на західноукраїнських землях у 19331934 рр., генерал-хорунжий УПА, з січня 1944 року начальник її головного штабу.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в селі Дорожів Самбірського повіту на Львівщині (тепер село Дрогобицького району Львівської області). Середню освіту здобув у Дрогобицькій гімназії. Ще навчаючись у гімназії, брав участь у діяльності Організації Вищих Класів Українських Гімназій, Пласту, а згодом став членом Української Військової Організації. В 1928 році вступив на фізико-математичний факультет до Львівського університету. Не закінчивши навчання, був мобілізований.

Членство в ОУН[ред.ред. код]

Служив у польській армії, з відзнакою закінчив офіцерську школу. В цей період свого життя став членом Організації Українських Націоналістів. З 1933 керівник Військової Референтури Крайової Екзекутиви ОУН. В 1934 заарештований польською поліцією і протягом двох років був ув'язнений у концтаборі Береза Картузька. Після звільнення з концтабору Грицай продовжив навчання в університеті. В 1939 був знову ув'язнений у Березі Картузькій. Звільнений у вересні 1939 після розвалу польської держави. В 1940-41 — член Революційного Проводу ОУН і учасник Другого Великого Збору ОУНР (Краків 1-4.04.1941).

Боротьба у лавах УПА[ред.ред. код]

Зліва направо: Роман Шухевич, Дмитро Грицай, Катерина Мешко-Логуш. село Будераж Рівненської області. Листопад 1943

В 1941-43 Грицай брав активну участь у партизанській боротьбі проти гітлерівців. Восени 1941 очолив Крайовий Військовий Штаб ОУН, який займався викриттям тактичних планів німецького командування, створенням складів зі зброєю і боєприпасами, підготовкою офіцерських кадрів для майбутньої української армії.

На початку грудня 1942 у Львові зібралася на конференцію військова референтура ОУН, щоб відзвітувати Проводу за проведену роботу з підготовки до формування військових сил.

4 грудня нацисти провели широкомасштабну облаву, в ході якої схопили 18 оунівців, переважно працівників військової, пропагандистської і організаційної референтур Проводу, в тому числі 3-х членів Проводу ОУН(б): Івана Климіва («Легенда»), Ярослава Старуха («Синій», «Стяг») і Дмитра Грицая («Дуб», «Перебийніс»). «Легенда» був убитий під час допитів цього ж дня. Дмитро Грицай разом з Ярославом Старухом були звільнені з ув'язнення засобами СБ ОУН у вересні 1943.

З січня 1945 він очолив Головний Військовий Штаб УПА. 1 листопада 1945 Дмитру Грицаю було присвоєно звання генерала-хорунжого.

Перехід на Захід і загибель[ред.ред. код]

19 грудня 1945 разом з членом Проводу ОУН Дмитром Маївським, виконуючи завдання Української Головної Визвольної Ради, потрапив у засідку чеської поліції при переході через чесько-німецький кордон (мали зустрітись в Німеччині з С.Бандерою і Я.Стецьком), під час затримання Маївський вчинив самогубство (застрелився). Був захоплений в полон і після тортур страчений в тюрмі у Празі 22 грудня 1945 (згідно інших даних, повісився у своїй камері після довгих тортур).

Відзначений Золотим Хрестом Заслуги УПА (посмертно)[1].

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

  • У Львові є Вулиця Генерала Грицая.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Мірчук Петро. Нарис історії ОУН 1920—1939 роки. — К.: Українська Видавнича Спілка, 2007. — 1008 ст. ISBN 966-410-001-3

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]