Орієнтальне православ'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Орієнтальне православ'я — це усталена в науковій спільноті назва на позначення орієнтальних православних церков (застарілі назви: дохалкідоніські церкви, нехалкідонські церкви, монофізитські церкви, міафізитські церкви), групи давніх східних християнських церков, які не визнають Халкедонський собор та усі наступні Вселенські собори в переліку Східно-православної та Західно-католицької церков.

Помилково вважаються монофізитськими. Але їхня христологія походить від Александрійської школи та її яскравого представника св. Кирила Александрійського. Їхнє вчення засноване на формулі святого Кирила «μία φύσις τοῦ θεοῦ λόγου σεσαρκωμένη» («Єдина природа Бога Слово, що прийняв плоть»), тому коректна назва їхнього вчення — міафізитство.

Від «Халкедонських» церков відрізняються лише тим, що не визнають рішень Вселенських соборів після Ефеського собору 431 року. З православною церквою мають незначні розбіжності у христології, обрядова сторона переважно однакова або дуже близька. Починаючи з XX століття неодноразово здійснювалися спроби відновлення євхаристійної єдності з Православною церквою, але попри прогрес досі вони не завершилися успіхом[1][2].

До орієнтальних православних церков належать шість церков, які постійно підтримують євхаристійне спілкування[3]:

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Саган, О. Н. Дві сім'ї православних церков: чи можливе об'єднання?. nbuv.gov.ua. Процитовано 2020-06-23. 
  2. Калліст (Уер), митрополит. Православна Церква. – К.: ДУХ І ЛІТЕРА, 2009 – С.313-315 – ISBN 978-966-378-096-2
  3. Oriental Orthodox Churches — World Council of Churches. www.oikoumene.org (en). Процитовано 2017-04-03.