Природокористування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Природокористува́ння (рос. природопользование, англ. natural resource management; нім. Naturbenutzung f) — сфера виробничої та наукової діяльності, вся сукупність засобів, які застосовує суспільство задля комплексного вивчення, освоєння, використання, відновлення, поліпшення й охорони природного середовища та природних ресурсів з метою розвитку продуктивних сил, забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини. Сукупність усіх впливів людства на природу, яка включає заходи з її освоєння, перетворення і охорони.

Філософське бачення[ред.ред. код]

Природокористування важлива складова частина проблеми взаємодії природи та суспільства. Характер природокористування змінюється з розвитком суспільних формацій і перебуває в тісному взаємозв'язку з рівнем науки та техніки. В умовах науково-технічної революції взаємодія між природою та суспільством значно ускладнилася у зв'язку зі зростанням потреб суспільства у природних ресурсах, інтенсивністю і характером впливу людини на природне середовище. Це приводить до ускладнення екологічної ситуації в окремих регіонах.

Класифікація[ред.ред. код]

Основними видами природокористування є:

За характером використання природних ресурсів розрізняють:

Важливе значення у сучасних умовах набуває комплексний підхід до природокористування, зокрема комплексно-територіальний, що включає глобальні, міждержавні, державні, локальні та інші проблеми.

Регулювання природокористування[ред.ред. код]

Регулювання природокористування — реальний механізм включення природозахисної політики у функціонування господарської системи. Таких регуляторів можна виділити кілька:

 1. нормативно-правові.
 2. організаційно-управлінські.
 3. економічні.

Законодавство[ред.ред. код]

Природокористування — закріплення в системі законодавства, економічних заходів та стимулів, спрямованих на забезпечення охорони навколишнього природного середовища (НПС), екологічної безпеки та організованого раціонального природокористування.

До системи права у сфері раціонального природокористування входять:

 • правове регулювання, збереження й відновлення природних ресурсів,
 • державний і громадський контроль за виконанням вимог охорони природи і раціонального природокористування.

Елементи:

 • фінансування заходів щодо охорони НПС;
 • встановлення лімітів використання природних ресурсів (викидів, забруднюючих речовин у НПС);
 • екологічний податок;
 • фонди охорони НПС;
 • комплекс заходів стимулювання;
 • екологічне страхування;
 • екологічний аудит.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]