Природокористування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Природокористува́ння (рос. природопользование, англ. natural resource management; нім. Naturbenutzung f) — сфера виробничої та наукової діяльності, вся сукупність засобів, які застосовує суспільство задля комплексного вивчення, освоєння, використання, відновлення, поліпшення й охорони природного середовища та природних ресурсів з метою розвитку продуктивних сил, забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини. Сукупність усіх впливів людства на природу, яка включає заходи з її освоєння, перетворення і охорони.

Продокористування - це закріплення в сиситемі законодавства, економічних заходів та стимулів, спрямованих на забезпечення охорони НПС (навколишнього природного середовища) еклологічної безпеки та організованого раціонального природокористування.

ЕЛЕМЕНТИ:

1.фінансування заходів щодо охорони НПС;

2.встановлення лімітів використання природних ресурсів (викидів забруднюючих речовин у НПС);

3.екологічний податок;

4.фонди охорони НПС;

5.коплекс заходів стимулювання;

6.екологічне стархування;

7.екологічний аудит.

Філософське бачення[ред.ред. код]

Природокористування важлива складова частина проблеми взаємодії природи та суспільства. Характер природокористування змінюється з розвитком суспільних формацій і перебуває в тісному взаємозв'язку з рівнем науки та техніки. В умовах науково-технічної революції взаємодія між природою та суспільством значно ускладнилася у зв'язку зі зростанням потреб суспільства у природних ресурсах, інтенсивністю і характером впливу людини на природне середовище. Це приводить до ускладнення екологічної ситуації в окремих регіонах.

Класифікація[ред.ред. код]

Основними видами природокористування є:

За характером використання природних ресурсів розрізняють:

Важливе значення у сучасних умовах набуває комплексний підхід до природокористування, зокрема комплексно-територіальний, що включає глобальні, міждержавні, державні, локальні та інші проблеми.

Регулювання природокористування[ред.ред. код]

Регулювання природокористування — реальний механізм включення природозахисної політики у функціонування господарської системи. Таких регуляторів можна виділити кілька:

  1. нормативно-правові
  2. організаційно-управлінські
  3. економічні.

До системи права у сфері раціонального природокористування входять:

  • правове регулювання, збереження й відновлення природних ресурсів
  • державний і громадський контроль за виконанням вимог охорони природи і раціонального природокористування.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]