Ірландці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ірландець перенаправлено сюди. Для інших значень див. Ірландець (значення)
Ірландці
Éireannaigh
Pak Feria Killorglin.jpg
Ярмарок Пака у Кіллоргліні на заході Ірландії,60-і рр. 20 ст.
Загальна кількість понад 8 млн осіб
80 млн заявляють про ірл. походження[1]
Найбільші розселення Ірландія Ірландія
бл. 3,7 млн осіб
Велика Британія Велика Британія
Flag of the United States.svg США
Канада Канада
Близькі етнічні групи шотландці
Мова англійська мова; ірландська мова
Релігія католики

Ірла́ндці (ірл. Éireannaigh) — кельтський народ, основне населення острову Ірландія, поділеного між державою Ірландією та Великою Британією. Попри невелике населення острова, всього у світі бл. 80 млн осіб заявляють про своє ірландське походження.[1]

Чисельність і країни проживання[ред.ред. код]

Загальна чисельність ірландців — понад 8 мільйонів осіб, з них тільки менше половини (бл. 3,7 мільйонів осіб) у Ірландії. У Ольстері (Велика Британія) ірландців — бл. 2,5 млн осіб.

Найбільші ірландські діаспори — в США бл. 36,5 млн осіб, Канаді понад 4,3 млн осіб, в Австралії бл. 1,9 млн осіб.

Історія[ред.ред. код]

Етнічну основу ірландської нації складають кельтські племена ґелів, що за декілька століть прийшли в Ірландію з континенту. У V столітті Ірландію охрещено, з цього часу тут утворюються ранньофеодальні держави, які сприяли розвитку і становленню ірландської нації.

У ХІІ столітті на острів висаджуються англійські завойовники, і відразу ж починається тривалий період колоніального загарбання ірландців.

Після придушення антианглійського повстання у 1641 році англійська колонізація пожорсткішала. Однак ірландці вистояли національні свідомість і культуру, процес за відродження яких активно починається у XVII — XIX століттях.

З часу «картопляних» голодоморів (основна сільсько-господарська культура) (18451847 і далі) починається активна еміграція ірландців за океан, яка особлива посилилася на початку XX століття.

У 1919 — 1921 роках в Ірландії триває визвольна громадянська війна, що мала наслідком автономізацію Ірландії (крім Північної Ірландії), аж до відокремлення Ірландії в 1949 році в окрему державу. У ній боротьба за відокремлення від Великої Британії на чолі з ІРА (Ірландська Республіканська Армія) відтоді не припиняється, то розпалюючись, то притлумлюючись.

Відомі ірландці[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Нація, яка не капітулює: Збірка статей / Загальна редакція: Ярослав Іляш, Віктор Рог. — К., 2011. — 144 с.