Енциклопедія Трипільської цивілізації

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Енциклопедія Трипільської Цивілізації»
Країна Україна
Мова українська
Тема трипільська культура
Жанр енциклопедія
Виданий 2004
Тираж 2500

Енциклопедія трипільської цивілізації, ЕТЦ – енциклопедичне видання, присвячене дослідженню трипільської культури. Вона є першою спробою створення зводу та систематизації усієї відомої інформації про трипільську культуру, а також старожитностей, зібраних в музеях, наукових фондах та приватних колекціях. Автори енциклопедії заявляють про намагання підбити певні підсумки понад 130 – річних досліджень трипільської культури.

Видання має на меті зробити широкодоступними наукові факти, результати досліджень багатьох поколінь науковців, які займалися і займаються трипільською культурою як в Україні, так і за її межами.

У Енциклопедії розгляд пам’яток трипільської культури обмежено лише тими, що територіально відносяться до України, а створення праці, яка б охопила всю трипільську ойкумену, автори з самого початку роботи відклали на майбутнє.

В написанні двох томів Енциклопедії взяли участь 65 авторів з України, Молдови, Польщі, Росії, Румунії, США.

Зміст енциклопедії[ред. | ред. код]

ЕТК складається з двох томів – вступного та енциклопедичного.

Перший том[ред. | ред. код]

У першому томі ЕТЦ вміщено інформацію, яка дає можливість ознайомитись із цілісною картиною трипільської культури в усіх її проявах. Перший том складається з двох книг. Книга перша являє собою збірку нарисів з історії дослідження трипільської культури, хронології, економіки, повсякденного життя населення трипільської культури, знакових систем, духовного життя, антропології, розвитку військової справи у Трипіллі. Книга друга першого тому – це альбом найвидатніших старожитностей трипільської культури з Національного музею історії України, Львівського державного історичного музею, Одеського археологічного музею НАНУ, фондів Інституту археології НАНУ, Київського областного археологічного музею, приватної колекції “ПЛАТАР” (скоробагатьки Платонов і Таратута). Тут також розміщено бібліографію і реєстр пам’яток трипільської культури. Реєстр є на сьогодні найбільш повним, охоплює 2040 пам’яток з 20 областей України.

Другий том[ред. | ред. код]

Другий том являє собою енциклопедичний словник, в якому в алфавітному порядку розміщено 870 енциклопедичних статей, з яких 176 присвячені біографіям дослідників трипільської культури, 206 – пам’яткам трипільської культури, 41 – окремим культурним типам, 27 – знахідкам, 33 – пов’язаним з трипільською культурою культурно-історичним спільнотам, 229 статей присвячені поняттям і термінам, 30 – науковим організаціям і експедиціям, 46 – музеям, 32 – конференціям, виставкам, колекціям, збіркам та інші статті. Статті мають бібліографії.

Перша частина ЕТЦ відбиває точку зору на суть трипільської цивілізації, яка репрезентує погляд сучасної академічної науки. У додатку до другого тому ЕТЦ окремо зібрані так звані альтернативні погляди, які, подекуди, розходяться з офіційними. У передмові до додатку зазначається, що видавці не розділяють цю точку зору, але все ж таки вважають за можливе публікацію додатку, який містить альтернативні погляди.

Загалом у двох томах ЕТЦ вміщено близько 3000 ілюстрацій, переважно – кольорових, більшість фотознімків публікується вперше

Джерела[ред. | ред. код]

  • Колиска цивілізації / Г. Лозко // Дніпро. - 2005. - № 5-6. - С. 138-142