Зомбі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зомбі в Гаїті на плантації цукрової тростини.

Зо́мбі — жива людина, яка цілковито втратила контроль над своєю свідомістю і своїм тілом і підкоряється наказам іншої людини (внаслідок дії певних речовин, магії (заклинань) та ін.). В переносному значенні означає людину, яка перебуває під сильним впливом чогось — як правило, якихось захоплень. Однак, термін зомбі використовують і до оживленого за допомогою магії людського трупа (зазвичай, з метою використання як робочої сили).

В сучасній культурі слово «зомбі» (англ. «zombie») найчастіше використовується як синонім «ожилого трупа» — зокрема в кіно та комп'ютерних іграх, наприклад в ігровій серії Resident Evil, або Half-Life.

Походження терміну[ред.ред. код]

Походження поняття зомбі залишається неясним. Воно потрапило на Гаїті через рабів, вивезених на початку XVIII ст. із західноафриканської держави Дагомея (сучасні Бенін і Нігерія). Слово походить з мов банту. За однією з версій походить від nzambi, що мовою кімбунду (північна мбунду) означає бог, божество або душа мертвого. За іншою — від zumbi, що мовою конго (кіконго) означає фетиш. Є ще версія, що зомбі — це видозмінене західноафриканське діалектне жамбі,що означає привид.

Сучасне застосування[ред.ред. код]

Акція-перформанс із використанням образу зомбі, кампанія «Бойкот російського кіно» , Київ, 2014 рік

У наш час справді трапляються випадки коли люди нездатні самостійно оцінювати ситуацію й приймати рішення, в усьому до дрібних деталей мавпуючи брудний потік пропаганди.

В Україні слова «зомбі», «зазомбований» набули широкого вжитку й позначають людину — жертву пропаганди чи навіювання.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Зомбі // Великий тлумачний словник сучасної української мови. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.

Джерела[ред.ред. код]

  • Зомбування політичне //Політологічний енциклопедичний словник / уклад.: Л. М. Герасіна, В. Л. Погрібна, І. О. Поліщук та ін. За ред. М. П. Требіна. — Х. : Право, 2015


Релігія Це незавершена стаття про релігію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.