Немертві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Привид Барбари Радзивіл — картина Войцеха Ґерсона: привид — поширена форма немертвих у фольклорі.

Немертві (англ. undead, дослівно «немертвий») або нежить — загальна назва вигаданих, міфологічних чи легендарних образів та істот, які вже померли, але поводяться, ніби ще живі. Нежить є у міфах різних народів світу, у багатьох літературних творах жанру фентезі, а також дуже поширена у відеоіграх.

Вперше слово «undead» вжив ірландський письменник Брем Стокер як назву для свого твору «Дракула» (1987). Стокер застосовував цей термін винятково для вампірів, однак теперішнє його значення набагато ширше.

Етимологія[ред.ред. код]

Вживане Бремом Стокром слово «undead» з префіксом un- підкреслює, що істота повернулося з мертвих і в певному сенсі досі жива. Слов'янська «нежить» означає, що ця істота саме мертва, хоч і поводиться, подібно до живої.

Володимир Даль визначав нежить як «все, що не живе людиною, що живе без душі та тіла, але у вигляді людини: домовик, польовик, водяник, лісовик, русалка, кікімора»[1]. Мерці, що встають з могил через насильницьку смерть, нехрещені, через неправильне поховання чи зв'язки із нечистою силою, в українському фольклорі об'єднуються загальною назвою "мерці", маючи при цьому назви для окремих випадків (упир, вурдалак, відьма, потерчата)[2].

Форми немертвих[ред.ред. код]

Фольклорну, міфічну та фентезійну нежить прийнято поділяти на матеріальну (зомбі, мумії, вампіри, лічі, скелети) та безтілесну (привиди). Серед них зустрічаються як ті, що походять з фольклору і міфів, так і вигадані письменниками. Наприклад, ліч і чудовисько Франкенштейна є авторськими вигадками[1].

Із плоті[ред.ред. код]

Безтілесні[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Попов, Михаил. БЕСТИАРИЙ. НЕЖИТЬ. Мир фантастики. 
  2. Українська міфологія: мерці. Українська міфологія. 

Посилання[ред.ред. код]