Калі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм» Hindu swastika

Калі
Kali by Raja Ravi Varma.jpg
Бог часу, змін, знищення, смерті
Деванагарі: काली
Тамільське письмо: காளி
Група богів: Дашамахавідья
Помешкання: Місця кремації
Мантра: Om Krīm Kālyai namaḥ,
Om Kapālinaye Namah,
Om Hrim Shrim Krim
Parameshvari Kalike Svaha
Зброя: Меч
Супутник: Шива
Верхова тварина: Шакал

Ка́лі (санскр. काली, бенг. কালী, обидві Kālī IAST) або Каліка (бенг. কালিকা, Kālikā IAST) — індуїстська богиня вічної сили, часу і змін, смерті і знищення, зазвичай зображується темною та лютою. Калі вважається дружиною Шиви та асоціюється з низкою інших богинь, таких як Дурґа, Парваті, Бхадракалі, Дакшаяні, Рудрані і Чамунда.

Калі янтра

Зображення[ред.ред. код]

Зображається у вигляді худої темношкірої чотирирукої і довговолосої жінки. зазвичай оголена або одягнена в шкіру пантери з поясом з відсічених рук демонів. На шиї — намисто з черепів, а у вухах сережки з трупів. В перших двох з чотирьох рук вона тримає відсічену голову і посох, в двох інших — меч і ніж для жертвоприношень. З широко розкритого рота стирчить довгий язик. Рот червоний від випитої крові. А між бровами — третє око. Символом Калі вважався півмісяць.

Імена[ред.ред. код]

Для поклоніння Калі використовують такі тексти - Шрі Калі Сахасранама Стотра (1000 імен), Адья-Калі-сварупа-стотра (“Гімн сутнісному образу первинної Калі”), Калі Аштотара Шатанамавалі (108 імен) .

Мула-мантра Адья-Калі: ХРІМ ШРІМ КРІМ ПАРАМЕШВАРІ КАЛІКЕ СВАХА.

У Калі багато імен. Шрі Нішчінта (Позбавлена занепокоєння), Шрі Ніхсамшайя (Позбавлена сумнівів), Шрі Ракшакарі (Рятівниця), Шрі Парамешварі (Основний правитель), Шрі Аді Шактіхі (Первинна Сила, Святий Дух), Вішва-Гарбха (Увесь всесвіт знаходиться в Ній), Шрі Уграпрабха (Випромінює лють), Шрі Нарамандалі (Одягнена в намисто з черепів), Шрі Кродхіні (Космічний гнів). Але при цьому — Шрі Віласіні (Океан радості), Шрі Бхагаваті (Головний даритель радості у світі), Шрі Манорама (Найвища Божественна милість і чарівність).

У тантричній традиції вона є головною з десяти Дашамахавідья[1]. В традиції сахаджа йоги її ототожнюють з Аллахом і Святим Духом (Шрі Аді Шактіхі). Одним з втілень Калі є Ренука. Калі вважається заступницею м'ясоїдів і сучасної епохи — Калі-Юґи. Найбільше шанується в Бенгалі, де на її честь під час фестивалю Дівалі проводиться церемонія Калі-Пуджа.

Виділяють такі форми Бхаваті Калі: « Дакшіна - Калі , Сідха - Калі , Гухья - Калі , Шрі- Калі , Бхадра - Калі , Чамунда - Калі , Шмашана - Калі і Махакалі , - це вісім видів Калі ». ( Тода - тантра 3.17-18 )

Тантра - антара каже , що « Калі має два види : чорна і червона. Чорна називається Дакшіна , червона називається Сундарі ».

Ім'я Бхагаваті Калі має кілька значень. Одне з імен Шиви - Махакала . Тому його шакті в образі дружини Махакали називається Махакалі .

Санскритське слово « калу » означає «чорно-синій». Подібно до того , як чорний колір поглинає всі інші кольори , весь всесвіт розчиняється в початкової енергії Бога ( Адья - шакті ) , званої Калі.

"Кала" також означає час . Це ім'я Садашіви в його руйнівному аспекті . «Через те , що вона контролює час ( Каласа янтранат ) , її називають Калі ». ( Мундамала - тантра 3.56 ) Калатвад адібхутатвад Адья - Калити гіяте

« Від того, що вона знищує і дає початок всьому , вона називається Адья - Калі ». ( Маханірвана - тантра 4.32 )

Інше ім'я Бхагават Калі - Дакшіна Калі. Слово « Дакшіна » означає « дар » , «винагороду ». Від того, що вона винагороджує того , хто їй поклоняється , вона називається Дакшіна Калі.

Саме ім'я "Калі" має ряд цікавих співзвучностей. У семітських племен, що жили на території Синайського півострова, жриці богині Місяця називалися калу. У стародавніх греків було жіноче ім'я Каллі і навіть існувало місто Калліполіс. Фіни до запровадження християнства почитали богиню на ім'я Кальмі, а кельти поклонялися богині Келі, жриці якої носили титул келлес, від якої, можливо, походить сучасна англійське ім'я Келлі (Тантрический шлях, с. 66). Може бути, це просто випадкова схожість, а може бути, це щось більше.

Культ[ред.ред. код]

Культ Калі-винищувачки демонів і могутньої богині-заступниці особливо розповсюджений в Бенгалії, де знаходяться головний присвячений їй храм Каліґхата (Калькутта), який дав назву столиці Бенгалії — Калькутті. Шанувальники Калі в ритуальних цілях пили вино. Під час ритуалу віруючі трьома ковтками пили священну воду, наносили на міжбрів'я червоним порошком мітку, зображенню богині підносились червоні квіти і палились свічки. Потім читалась молитва, після чого, дихаючи ароматом жертвенної квітки, віруючі їли жертовні підношення. Свято на честь богині відмічалось на початку вересня. Розквіт культу Калі збігся з періодом султанатів XIII—XIV століть. Представники культу Калі в Україні Школа-ашрам Шакті.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

108 Имен Кали данные в "Шакта прамоде"

Примітки[ред.ред. код]

  1. Encyclopedia International, by Grolier Incorporated Copyright in Canada 1974. AE5.E447 1974 031 73-11206 ISBN 0-7172-0705-6 page 95