Калі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм» Hindu swastika

Калі
Kali by Raja Ravi Varma.jpg
Бог часу, змін, знищення, смерті
Деванагарі: काली
Тамільське письмо: காளி
Група богів: Дашамахавідья
Помешкання: Місця кремації
Мантра: Om Krīm Kālyai namaḥ,
Om Kapālinaye Namah,
Om Hrim Shrim Krim
Parameshvari Kalike Svaha
Зброя: Меч
Супутник: Шива
Верхова тварина: Шакал

Ка́лі (санскр. काली, бенг. কালী, обидві Kālī IAST) або Каліка (бенг. কালিকা, Kālikā IAST) — індуїстська богиня вічної сили, часу і змін, смерті і знищення, зазвичай зображується темною та лютою. Калі вважається дружиною Шиви та асоціюється з низкою інших богинь, таких як Дурґа, Парваті, Бхадракалі, Дакшаяні, Рудрані і Чамунда.

Калі янтра

Зображення[ред.ред. код]

Зображається у вигляді худої темношкірої чотирирукої і довговолосої жінки. зазвичай оголена або одягнена в шкіру пантери з поясом з відсічених рук демонів. На шиї — намисто з черепів, а у вухах сережки з трупів. В перших двох з чотирьох рук вона тримає відсічену голову і посох, в двох інших — меч і ніж для жертвоприношень. З широко розкритого рота стирчить довгий язик. Рот червоний від випитої крові. А між бровами — третє око. Символом Калі вважався півмісяць.

Імена[ред.ред. код]

У Калі багато імен; відомий трактат «1000 імен Лоліти» Шрі Шанкарачар'ї, де він описує її в тисячі імен, перше з яких — «Священна Мати, яка дає не лише все хороше, що любляча мати дає своїй дитині, але також найвище знання, знання божественних вібрації тим, хто вклоняється Їй». Шрі Нішчінта (Позбавлена занепокоєння), Шрі Ніхсамшайя (Позбавлена сумнівів), Шрі Ракшакарі (Рятівниця), Шрі Парамешварі (Основний правитель), Шрі Аді Шактіхі (Первинна Сила, Святий Дух), Вішва-Гарбха (Увесь всесвіт знаходиться в Ній), Шрі Уграпрабха (Випромінює лють), Шрі Нарамандалі (Одягнена в намисто з черепів), Шрі Кродхіні (Космічний гнів). Але при цьому — Шрі Віласіні (Океан радості), Шрі Бхогаваті (Головний даритель радості у світі), Шрі Манорама (Найвища Божественна милість і чарівність). У тантричній традиції вона є головною з десяти Дашамахавідья[1]. В традиції сахаджа йоги її ототожнюють з Аллахом і Святим Духом (Шрі Аді Шактіхі). Одним з втілень Калі є Ренука. Калі вважається заступницею м'ясоїдів і сучасної епохи — Калі-Юґи. Найбільше шанується в Бенгалі, де на її честь під час фестивалю Дівалі проводиться церемонія Калі-Пуджа.

Виділяють такі форми Бхаваті Калі: « Дакшіна - Калі , Сідха - Калі , Гухья - Калі , Шрі- Калі , Бхадра - Калі , Чамунда - Калі , Шмашана - Калі і Махакалі , - це вісім видів Калі ». ( Тода - тантра 3.17-18 )

Тантра - антара каже , що « Калі має два види : чорна і червона. Чорна називається Дакшіна , червона називається Сундарі ».

Ім'я Бхагават Калі має кілька значень. Одне з імен Шиви - Махакала . Тому його шакті в образі дружини Махакали називається Махакалі .

Санскритське слово « калу » означає « чорний». Подібно до того , як чорний колір поглинає всі інші кольори , весь всесвіт розчиняється в початкової енергії Бога ( Адья - шакті ) , званої Калі.

Кала також означає час . Це ім'я Садашіви в його руйнівному аспекті . «Через те , що вона контролює час ( Каласа янтранат ) , її називають Калі ». ( Мундамала - тантра 3.56 ) Калатвад адібхутатвад Адья - Калити гіяте

« Від того, що вона знищує і дає початок всьому , вона називається Адья - Калі ». ( Маханірвана - тантра 4.32 )

Інше ім'я Бхагават Калі - Дакшіна Калі. Слово « Дакшіна » означає « дар » , «винагороду ». Від того, що вона винагороджує того , хто їй поклоняється , вона називається Дакшіна Калі.

Саме ім'я "Калі" має ряд цікавих співзвучностей. У семітських племен, що жили на території Синайського півострова, жриці богині Місяця називалися калу. У стародавніх греків було жіноче ім'я Каллі і навіть існувало місто Калліполіс. Фіни до запровадження християнства почитали богиню на ім'я Кальмі, а кельти поклонялися богині Келі, жриці якої носили титул келлес, від якої, можливо, походить сучасна англійське ім'я Келлі (Тантрический шлях, с. 66). Може бути, це просто випадкова схожість, а може бути, це щось більше.

Культ[ред.ред. код]

Культ Калі-винищувачки демонів і могутньої богині-заступниці особливо розповсюджений в Бенгалії, де знаходяться головний присвячений їй храм Каліґхата (Калькутта), який дав назву столиці Бенгалії — Калькутті. Шанувальники Калі в ритуальних цілях пили вино. Під час ритуалу віруючі трьома ковтками пили священну воду, наносили на міжбрів'я червоним порошком мітку, зображенню богині підносились червоні квіти і палились свічки. Потім читалась молитва, після чого, дихаючи ароматом жертвенної квітки, віруючі їли жертовні підношення. Свято на честь богині відмічалось на початку вересня. Розквіт культу Калі співпав з періодом султанатів XIII—XIV століть. Представники культу Калі в Україні Школа-ашрам Шакті.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

108 Имен Кали данные в "Шакта прамоде"

Примітки[ред.ред. код]

  1. Encyclopedia International, by Grolier Incorporated Copyright in Canada 1974. AE5.E447 1974 031 73-11206 ISBN 0-7172-0705-6 page 95