Бронхоскопія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Схема бронхоскопії.
Пряма бронхоскопія

Бронхоскопія (фібробронхоскопія) — ендоскопічне дослідження бронхів за допомогою ригідних (прямих) бронхоскопів і гнучких бронхо-фіброскопів. Розрізняють жорстку (ригідну) бронхоскопію і бронхофіброскопію (гнучку бронхоскопію). Ці методи високоінформативні при вивченні стану внутрішньої поверхні часткових, сегментних і субсегментних бронхів, визначенні прямих і непрямих ознак ураженая легенів і органів середостіння. Також розрізняють діагностичну та лікувальну бронхоскопію.

Цей метод дослідження дозволяє візуально дослідити поверхню трахеї та бронхіального дерева і, при потребі, видалення сторонніх тіл. Для уточнення діагнозу застовують біопсію.

Показання[ред.ред. код]

Вид повітряних каналів при вдиху. Стрілки вказують ймовірний рак бронхів.

Показанням до бронхоскопії є будь-які бронхолегеневі патологічні зміни, які супроводжуються тривалим кашлем, болем, кровохарканням, видаленням значної кількості виділень (як гнійних так і інших), ураженнями легенів, збільшення легеневих лімфавузлів, порушення дихання.

Проведення[ред.ред. код]

Бронхоскопію можна проводити під місцевою анестезією або під наркозом. За 30 хв. до безпосереднього дослідження хворому роблять премедикацію. П/ш штприцом вводять три розчини:

Для анестезії верхніх дихальних шляхів використовують один із розчинів: 1% розчин дикаїну, 2% розчин лідокаїну або 5% розчин тримекаїну.

При проведенні бронхоскопії послідовно вивчають стан трахеї та бронхів. Звертають увагу на колір слизової оболонки, на наявність пухлин, поліпів, ерозій і патологічних виділень. Для уточнення діагнозу використовують біопсію. Біопсійний матеріал поміщають в 10% розчин формаліну.

Діагностична бронхоскопія[ред.ред. код]

Діагностичну бронхоскопію використовують з метою уточнення або постановки діагнозу при доброякісних або злоякісних пухлинах трахеї та бронхів, гнійних захворювань бронхів і легень, легеневі кровотечі.

Лікувальна бронхоскопія[ред.ред. код]

Лікувальну бронхоскопію використовують з метою видалення з трахеї та бронхів сторонніх тіл і їх секрету, місцевого використання лікарських препаратів.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. Bronchoscopyeng
  2. Фібробронхоскопія. Показання і техніка проведення фібробронхоскопії

Джерела[ред.ред. код]

  1. Скрипниченко Д. Ф. Хірургія: Підручник. — 4-те вид., випр. і доповн. — К.: Вища шк., 1992. — 581 с. : іл. (С.234-235) ISBN 5-11-003837-6
  2. Кіт О.М та ін. Невідкладні стани в хірургії. — Тернопіль: ТДМУ, 2008. — 258 с. (с.61) ISBN 978-966-673-127-5
  3. В. З. Нетяженко, А. Г. Сьоміна, М. С. Присяжнюк. Загальний та спеціальний догляд за хворими. — К.: «Здоров'я», 1993. — С. 205. ISBN 5-311-00749-4.