Козаки: Європейські війни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Козаки: Європейські війни
Козаки Європейські війни. Обкладинка диску.png
Розробник Україна GSC Game World
Видавець Strategy First
Частина серії Козаки
Дата випуску УкраїнаРосія Березень, 2001
США 24 квітня, 2001
Українська локалізація так
Жанр(и) Стратегія в реальному часі
Вікові
рейтинги
ESRB: T
Платформа Microsoft Windows
Режим гри багатокористувацька гра і одиночна гра
Носій компакт-диск
Системні
вимоги
Процесор 200 MHz, 32 MB ОЗП, 200 МБ на твердому диску, 1 МБ DirectX 6.0 сумісна відеокарта
Керування Клавіатура та миша
CMNS: Козаки: Європейські війни на Вікісховищі

Козаки: Європейські війни — відеогра, створена українською студією GSC Game World. Випущена в березні 2001 року, вона має ремейк Козаки 3, що вийшов у 2016.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Основи гри[ред.ред. код]

Атака на ворога

Козаки: Європейські війни — це історична стратегія в реальному часі, заснована на подіях XVII—XVIII століть у Європі. Гравець керує військами і поселення для його підтримки задля знищення ворога чи виконання поставленого сюжетного завдання. На вибір даються 16 країн: Алжир, Австрія, Англія, Франція, Нідерланди, П'ємонт, Річ Посполита, Португалія, Прусія, Росія, Саксонія, Іспанія, Швеція, Османська імперія, Україна, Венеція. Також можливо зустріти інші нації в одиночній грі; наприклад, в англійській кампанії слід знищити піратські республіки. Кожна країна має свої риси, особливості економічного й технологічного розвитку, військові переваги й недоліки, унікальні типи ігрових одиниць і технологій, що надає широкий вибір тактичних і стратегічних рішень у війні проти будь-якого ворога. Наприклад, Англія є володаркою морів, Австрія має потужну легку й важку кавалерію, козаки — це гордість української армії, і т. д.

Гра дозволяє відтворювати битви за участю до 8000 бойових одиниць. Гравець може використати облогу міст, партизанську війну, захоплення командних висот і влаштовувати засідки, висаджувати сухопутні сили на ворожому березі й проводити морські битви. Гра розрахована на зниження контролю над кожною бойовою одиницею й локальними ресурсами, основні цілі — формування здорової економіки, розвиток науки, захоплення нових земель, захист кордонів, і війна проти ворога.

Морський бій

Економіка заснована на шести ресурсах: їжа, дерево, камінь, золото, залізо й вугілля. Дерево добувається вирубкою лісу; їжа збирається на полях чи добувається з моря риболовлею. Камінь добувається з каменоломень, а золото, залізо й вугілля — у шахтах. Золото, залізо й вугілля в шахтах є у необмеженій кількості, і кількість ресурсу, що добувається, пропорційна кількості робітників на шахті. Це дозволяє зменшити час на керування ресурсами й підвищує стратегічну роль родовищ. Гравець може продавати, купувати й обмінювати ресурси на ринку, але ціни можуть змінюватися залежно від попиту і пропозиції. Всі персонажі в Козаках споживають ресурси, деяким військовим силам треба платити золотом, артилерія й стрільці використають залізо й вугілля. Тому недостатньо просто витрачати ресурси на купівлю солдатів, артилерійських систем або кораблів. Необхідно також мати певний економічний потенціал для підтримки боєздатності своєї армії. Недостача ресурсів приведе до голоду й бунтів. Багато споруд і бойових одиниць стають дорожчими в міру зростання їхньої кількості — це дозволяє уникнути ситуації, коли вся карта захаращена вежами…

Дерево вдосконалень у грі, що складається з 300 винаходів, розділяється на два часових періоди — XVII століття й XVIII століття. Винаходи дозволяють переходити від кількісних характеристик до якісних і отримувати нові унікальні можливості, бойові одиниці й споруди. Розвиток науки дозволяє підвищити ефективність добування ресурсів, покращити характеристики ігрових одиниць, збільшити потужність стрілянини й дальність вогню, поліпшити радіус обстрілу для сторожових веж і міцність будов. Також винаходи дозволяють будувати бойові кораблі, багатостволові гармати і т. д. Одним з незвичайних винаходів є аеронавтика. Після її відкриття дається можливість запустити повітряну кулю й побачити всю карту.

У грі є такі сили: піхота, кавалерія, артилерія й військово-морський флот. Окремі країни використають як свої унікальні військові сили, так і бойові одиниці, аналогічні одиницям інших країн. Таким чином, кожний гравець у рамках однієї країни має всі можливості для ведення сухопутної або морської війни. У той же час бойові сили кожної країни унікальні в деяких особливостях, здатностях і спорядженні. Бойові одиниці можуть існувати в таких військових формуваннях: колона, шеренга або каре. Формування включає офіцера й барабанщика, і можливості солдатів у групі зростають.

Однієї з особливостей гри є вибіркова вразливість одних одиниць до інших. Так, кам'яна стіна може бути зруйнована тільки артилерією або гренадерами. Ще одна особливість гри — можливість захоплювати незахищених селян, артилерію й деякі споруди. Це дає широкі можливості для ведення партизанської війни, враховуючи, що, захопивши селян ворога, гравець може побудувати споруди (а потім і замовити бойовіодиниці) ворожого типу.

Режими гри[ред.ред. код]

Україна в грі

Одиночна гра містить у собі одиночні місії, кампанії й режим випадкової карти. Сценарії місій і кампаній відтворюють реальні історичні ситуації, але гравець має вибір засобів досягнення поставленої мети. Мета може мінятися від звичайного розвитку (побудова свого міста, захист і зміцнення, добування природних ресурсів, розширення території, формування армії й ліній фронту й т. д.) до виконання місії з обмеженими силами.

У режимі кількох гравців підтримується до 8 гравців через модем, локальну мережу або Інтернет, доступні режими випадкової карти й історичних битв. Історичні битви є точними повтореннями реальних подій. Вони відтворені до дрібних деталей, таких як ландшафт і карта; розташування загонів ворогів, їхній склад, структура й навіть кількість точно відповідають історичним даним. У цьому режимі гравець повинен дотримуватись обраної стратегії, провести битву й підтвердити або спростувати її історичний результат.

У режимі випадкової карти гравець може вибрати параметри карти, ресурси й т. д. Також можна використати генератор випадкової карти.

Історичні підґрунтя[ред.ред. код]

Англія в грі

В грі представлено понад 85 широкомасштабних воєн і боїв XVIXVIII століть для одного й кількох гравців. Найбільше заслуговують на увагу: Тридцятирічна війна (1618—1648), Англійська Революція, Англійські й Голландські Війни, війна за престол Іспанії, Північна Війна, війна за престол Австрії, Семирічна війна, війна за незалежність України (1648—1657), морські війни проти піратів і т. д.

Гра містить багато історичної інформації, повна ліцензійна версія включає всеосяжну енциклопедію, присвячену війнам, боям, націям, технологіям, арміям і типам бойових одиниць, які використовувалися в Європі в XVIIXVIII століттях.

Технічні особливості[ред.ред. код]

Ландшафт гри є повністю тривимірним, що є важливим елементом стратегічного планування. Наприклад, захоплення командної висоти надає переваги в стрільбі, а в ущелинах можна влаштовувати засідки. Люди піднімаються в гору повільніше, з висоти бачать і стріляють далі. На гористій місцевості стрілянина з гармати більш ефективна через віддачу, чого немає на рівнині. Артилерійська й вогнепальна зброя мають такі характеристики, як розкид дробу, імовірність поразки ворога з одного пострілу й т. д. Туман війни згущається після проходу людини.

Гра використовує спрайтову графіку, що дозволяє одержувати картинки з безліччю деталей. Загальновизнані недоліки такої графіки (тремтіння при анімації й нереальний ландшафт) вдалося перебороти за допомогою нового алгоритму графічного стиснення. Цей алгоритм дозволяє використовувати безліч заздалегідь розрахованих анімованих рухів для кожного персонажа в 64 напрямках (256 для кораблів), тому рухи й повороти виглядають плавними. Елементи тла також анімовані: на спорудах колихається прапор, пшениця гойдається під вітром, крила вітряного млина обертаються, по морській поверхні йдуть хвилі, потоки обмивають берега.

У цій грі використаються такі спеціальні ефекти як дим, вибухи, туман, горіння споруд, хмари пилу, хвилі й блискавки, кола на воді від кораблів, бризи й брижі у воді від гармат і осколків і т. д.

Історія створення[ред.ред. код]

Задумка створити гру Козаки з'явилась у 1997 році, коли вийшла Age of Empires, розробляти гру почали в 1998 році. 17-18 століття були вибрані тому, що найімовірніше для продовження Age of Empires було б вибране середньовіччя і Козаки вийшли б її логічним продовженням, а не конкурентом. Спочатку в Козаках мало бути протистояння України і Росії, а всього націй мало бути 4: українці, росіяни, європейці і османи. Продаватись гра мала на вітчизняному ринку. Після виставки MILIA в Канах, де демо-версія Козаків отримала хороші відгуки від авторитетних людей, пов'язаних з створенням і видавництвом відеоігор, було прийнято рішення збільшити кількість націй до 16 і видавати гру по всьому світі. Для того, щоб можна було відтворювати на карті тисячі юнітів, був вибраний 2D варіант графіки.

Кількість людей, які розробляли гру збільшилася з 4 у 1998 році до 12 у 2000 році, коли проект вийшов на фінішну пряму. На різних етапах до роботи підключались автори карт і тестери. В березні 2001 року Козаки: Європейські війни з'явились на прилавках магазинів.

Доповнення[ред.ред. код]

Продовження[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Танк Це незавершена стаття про стратегічну відеогру.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.