GSC Game World

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
GSC Game World
Тип приватна компанія
Форма власності товариство з обмеженою відповідальністю[d]
Галузь розробка програмного забезпечення (МСГК: 6201)
Засновано 1995; 26 років тому (1995)
Засновник(и) Сергій Григорович
Штаб-квартира Україна Україна, Київ
Ключові особи Сергій Григорович (генеральний директор),
Євген Григорович
Продукція комп'ютерні ігри:
серія ігор «Козаки»
серія ігор «S.T.A.L.K.E.R.»
повний список[⇨]
Дочірні компанії GSC World Publishing (видавництво)
gsc-game.com
CMNS: GSC Game World у Вікісховищі

GSC Game World — українська приватна компанія, розробник комп'ютерних ігор, відома зокрема іграми серій «Козаки» та S.T.A.L.K.E.R.[⇨]. Заснована в 1995 році Сергієм Григоровичем, який є її керівником. Місце розташування компанії — Київ. GSC Game World першими в Україні почали перекладати ігри для ПК російською мовою.

У 2002 році компанія стала також і видавництвом — GSC World Publishing.

Історія[ред. | ред. код]

Початок роботи[ред. | ред. код]

Компанія була заснована в 1995 році Сергієм Григоровичем, який став її генеральним директором. Назву компанії та її емблему Сергій вигадав ще за навчання у школі, у віці 12 років, в 1990 році. Назва містить абревіатуру прізвища та ініціалів засновника — GSC (англ. Grigorovich Sergiy Constantinovich)[1]. Як потім пояснив своє рішення Сергій:

« Мій батько казав, що треба усе життя, весь свій труд вкладати у своє ім’я, щоб потім було чим пишатися, і я назвав компанію своїми ініціалами. «

Компанія першою в Україні почала перекладати ігри для ПК російською мовою та створювати мультимедійні енциклопедії.

Перехід до розробки ігор[ред. | ред. код]

У 1997 році компанія почала розробляти свою власну гру — квест. Але в процесі розробки студія зіткнулася з браком досвіду і труднощами зі створення подібних ігор, і від розробки незабаром відмовилися[1].

Я згадав принцип: якщо хочеш чимось займатися, але не знаєш чим, подивись на те, що роблять інші, і не займайся цим. У той час інтелект був не потрібен нашому ринкові, тому ми вирішили продавати його на Захід. До того ж, після кризи 1998 р ринок СНД був небезпечним.

Сергій Григорович

У 1998 році, після економічної кризи в Росії, відбувається переорієнтація компанії на західний ринок і розробку комп'ютерних ігор у жанрі стратегій у реальному часі. GSC намагається отримати контракт на розробку Warcraft 3 у Blizzard Entertainment, але зазнає невдачі. За словами Григоровича, причиною відмови була недовіру до східноєвропейської студії і молодий вік власника компанії. До кінця 1998 року компанія закінчує свою першу комерційну гру — WarCraft 2000: Nuclear Epidemic на базі власного рушія, який став пізніше основою «Козаків»[1]. Проєкт вирізняється поміж інших стратегій на ринку підвищеним лімітом юнітів на карті.

На початку 1999 року компанія викладає в Інтернет у вільному доступі WarCraft 2000, а також паралельно працює над графікою і моделями до проєкту DoomCraft, який через півроку закривають. У той самий час починається розробка «Козаків».

Дебют компанії[ред. | ред. код]

У 2001 році GSC Game World випускає стратегію у реальному часі для Windows «Козаки: Європейські війни» — першу гру, що принесла компанії успіх, а незабаром і визнання в усьому світі. Пізніше в цьому ж році виходять тактичний шутер від першої особи Venom. Codename: Outbreak і доповнення до «Козаків» — «Козаки: Останній довід королів». У тому ж році GSC Game World починає розробляти шутер з сюжетом, що базується на концепції Зоряної Брами і будівлях (пірамідах) ацтеків, на власному рушії X-Ray, який дозволяв отримати вельми якісне зображення і підтримував майже всі сучасні технології на той день. Проєкт отримує назву Oblivion Lost[ru][2].

« Спочатку ми взагалі розробляли гру, сюжетом якої була війна роботів та інопланетян в антуражі природи і пірамід ацтеків. Але на кожному зібранні звучала фраза: «Те, що ми робимо — повна маячня». «

— Сергій Григорович

У 2002 році компанія випускає ще одне доповнення до серії «Козаки» під назвою «Козаки: Знову війна», а в кінці року випускає нову стратегію в реальному часі «Завоювання Америки». Також у березні 2002 року, після подорожі компанії GSC Game World у Чорнобильську зону відчуження, концепція Oblivion Lost повністю змінюється і бере за основу аварію на ЧАЕС[3]. Гра отримує назву Stalker. Oblivion Lost, але незабаром назва змінюється на S.T.A.L.K.E.R.: Oblivion Lost, так як розробники не змогли отримати авторських прав на використання в назві своєї гри слова «Stalker». Трохи переробляється рушій, зокрема, його графічна частина. Попередньо, гру планують випустити наприкінці 2003 року[2].

У 2003 році компанія випускає доповнення «Завоювання Америки: У пошуках Ельдорадо», а також аркадні гонки Hover Ace і шутер від першої особи FireStarter. Також триває розробка шутера від першої особи S.T.A.L.K.E.R.: Oblivion Lost і знаходиться видавець для неї, їм стає компанія THQ. За його рекомендацією назву змінюють на остаточну — S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl (укр. «S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля»). Розробники називають першу точну дату випуску — середина 2004 року[2].

У 2004 році GSC Game World стає також видавцем — GSC World Publishing, і спільно з Ubisoft 20 листопада 2004 видає власну розроблену стратегію «Олександр», що є офіційною грою за фільмом Олівера Стоуна «Олександр». Намічений на цей рік випуск S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl у липні 2004 року переноситься компанією THQ на 2005 рік у зв'язку з переходом на новий рендер.

У 2005 році виходить продовження популярної стратегії «Козаки» — «Козаки ІІ: Наполеонівські війни». Також у лютому 2005 року GSC знову змінює дату виходу S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl на невизначений термін, продовжуючи її доопрацювання.

У 2006 році компанія випускає доповнення «Козаки ІІ: Битва за Європу» і нову гру в жанрі стратегії у реальному часі та рольової гри «Герої знищених імперій». Також на початку цього року компанію залишає частина співробітників, що до цього працювали над проєктом S.T.A.L.K.E.R.. В момент, коли арт-команда, яка працювала над S.T.A.L.K.E.R., офіційно закінчила роботи по проєкту, частина досвідчених художників пішла з компанії і заснувала власну компанію-розробника комп'ютерних ігор 4A Games. Пізніше до них доєдналися ще кілька співробітників GSC, що пішли після закінчення своїх робіт над проєктом. У 2006 році починається остання стадія розробки S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl: оптимізація і бета-тестування. Компанія робить заяву, що гра повинна вийти у першому кварталі 2007 року.

20 березня 2007 року гру «S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля» було офіційно випущено. На 24 березня 2007 року проєкт S.T.A.L.K.E.R. займав восьму позицію в чарті продажів для різних платформ, і перше — серед ігор для ПК за рейтингом британської організації ELSPA[en]. Вже через рік, 12 лютого 2008 року, була надана інформація про тираж гри: 950 тисяч копій на території СНД і 700 тисяч на Заході[4], що зробило гру найуспішнішим проєктом компанії GSC Game World на той момент. Одночасно з випуском гри починається випуск книжкової серії «S.T.A.L.K.E.R.». Офіційно було випущено три збірки оповідань, співзвучних з назвами ігор, але на початок 2021 року налічується понад 317 книг. Також, компанія планувала почати випуск одягу та сувенірної продукції і вела перемовини з телекомпаніями щодо випуску серіалу за мотивами гри. Успіх гри S.T.A.L.K.E.R. у всьому світі підштовхує компанію до розробки продовження. Їм стає доповнення «S.T.A.L.K.E.R.: Чисте небо», яке є пріквелом гри «S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля», яка виходить 22 серпня 2008 року. 2 жовтня 2009 року виходить друге доповнення до серії S.T.A.L.K.E.R., що є сіквелом оригінальної гри — «S.T.A.L.K.E.R.: Поклик Прип'яті». Також, ще до виходу гри, генеральний директор GSC Game World Сергій Григорович оголошує про плани щодо створення продовження популярної серії[5].

13 серпня 2010 року компанія GSC Game World офіційно оголошує про початок розробки проєкту S.T.A.L.K.E.R. 2, який стане продовженням серії ігор про Чорнобильську Зону. Стверджується, що гра буде працювати на новому багатоплатформеному ігровому рушії. Вихід гри планувався на ПК, Xbox 360 та PlayStation 3 у 2012 році[6].

Припинення розробки ігор[ред. | ред. код]

9 грудня 2011 року українське інформаційне інтернет-агентство «Українські новини» опублікувало повідомлення, що Сергій Григорович, засновник і власник GSC Game World, вирішив закрити компанію. Розробка гри S.T.A.L.K.E.R. 2 також була припинена. Згідно новин, про це сайту повідомило інформоване джерело. За інформацією інших новинних ресурсів, у соціальній мережі Twitter особи, близькі до GSC, підтвердили дану інформацію[7]. Разом з тим, офіційного повідомлення не було[8][9][10].

Після цього, в одному з інтерв'ю фан-порталу stalker-gsc.ru, офіційний партнер Сергія Григоровича, Михайло Разумов, повідомив, що GSC функціонує, але виключно в особі самого Григоровича. Також стверджувалося, що зараз відбуваються переговори щодо продовження робіт над другим S.T.A.L.K.E.R.[11]. У березні 2013 року, колишній глава відділу продажів GSC Сергій Грушко також підтвердив цю інформацію і додав, що Григорович може взяти в свою компанію будь-яку відповідну команду модмейкерів. Однією з кандидатур він оголосив команду, що розробляє фан-проєкт «Lost Alpha»[12].

Відродження[ред. | ред. код]

Наприкінці 2014 року компанія GSC Game World відновила роботу[13]. Новим проєктом компанії керує брат засновника компанії Сергія Григоровича — Євген Григорович[14]. 18 травня 2015 року було анонсовано нову гру від студії — «Козаки 3»[15]. 19 липня 2016 року анонсовано дату виходу «Козаки 3», а 20 вересня того ж року відбувся вихід гри у сервісі Steam.

15 травня 2018 року Сергій Григорович оголосив про розробку S.T.A.L.K.E.R. 2, дата випуску якої не відома, а число «2021» на сайті гри є шифром. Інформація про те, що гру розробляє GSC Game World, з'явилася на офіційному сайті компанії[16].

Станом на серпень 2021 року S.T.A.L.K.E.R. 2 перебуває у розробці, а датою релізу було оголошено 28 квітня 2022 року[17]. Також компанія оголосила про наявність великої кількості вакансій, що, ймовірно, свідчить про активну розробку та довгострокові плани[18].

Ігри[ред. | ред. код]

Назва Дата виходу Ігровий рушій Платформа(-и) Видавець(-вці) Прим(-и).
WarCraft 2000: Nuclear Epidemic 01998-11-2525 листопада 1998 DMCR Microsoft Windows відсутній [19][20][21]
«Козаки: Європейські війни» 02001-04-1212 квітня 2001 CDV Software[en], Руссобіт-М [22][23][24][25]
Venom. Codename: Outbreak 02001-10-0808 жовтня 2001 Vital Engine ZL[26][27] Virgin Interactive, Руссобіт-М [28][29][30]
«Козаки: Останній довід королів» 02001-11-2020 листопада 2001 DMCR CDV Software, Руссобіт-М [31][32][33]
Hover Ace 02002-09-0202 вересня 2002 внутрішній рушій[34] Strategy First, Руссобіт-М [34][35][36][37]
«Козаки: Знову війна» 02002-11-0101 листопада 2002 DMCR CDV Software, Руссобіт-М [38][39][40]
«Завоювання Америки» 02002-12-1818 грудня 2002 DMCR 2 [41][42][43][44][37]
«Завоювання Америки: У пошуках Ельдорадо» 02003-06-2525 червня 2003 [45][46]
FireStarter 02003-11-2828 листопада 2003 FireStarter Engine 1.0 Hip Interactive, Руссобіт-М [47][48][49][50][37]
«Олександр» 02004-11-2020 листопада 2004 DMCR 2 Ubisoft, GSC World Publishing [51][52][53][54][55]
«Козаки ІІ: Наполеонівські війни» 02005-04-0404 квітня 2005 CDV Software, GSC World Publishing [56][57][58][21]
«Козаки ІІ: Битва за Європу» 02006-06-1919 червня 2006 [59][60]
«Герої знищених імперій» 02006-10-0606 жовтня 2006 [61][62][63][64]
«S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля» 02007-03-2020 березня 2007 X-Ray Engine 1.0 THQ, GSC World Publishing [65][66][67][68][69][70]
S.T.A.L.K.E.R. Mobile[ru][a] 02007-12-0505 грудня 2007 мобільний 3D-рушій Qplaze Java ME NOMOC World Publishing [71][72][73][74]
«S.T.A.L.K.E.R.: Чисте небо» 02008-08-2222 серпня 2008 X-Ray Engine 1.5 Microsoft Windows Deep Silver, GSC World Publishing [75][76][77][78]
«S.T.A.L.K.E.R.: Поклик Прип'яті» 02009-10-0202 жовтня 2009 X-Ray Engine 1.6 bitComposer Games[en], GSC World Publishing [79][80][81][82][83]
«Козаки 3» 02016-09-2020 вересня 2016 рушій без назви[84] Microsoft Windows, Linux[85] GSC Game World [86][87][88][89]
«Козаки 3: Дні Величі» 02016-12-1313 грудня 2016
«Козаки 3: Сходження до Слави» 02017-02-1616 лютого 2017
«Козаки 3: Вартовi Високогiрь» 02017-04-1212 квітня 2017
«Козаки 3: Дорога до Величі» 02017-05-1616 травня 2017
«Козаки 3: Золота Доба» 02017-08-2424 серпня 2017
«S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» 02022-04-2828 квітня 2022 Unreal Engine 5[b][92] Microsoft Windows, Xbox Series X/S [93][94][90][95]

Скасовані ігри[ред. | ред. код]

Назва Дата скасування Ігровий рушій Платформа(-и) Прим(-и).
неназвана квестова гра 01997 1997 невідомо Microsoft Windows [20]
DoomCraft січень 01999 1999 DMCR [20][96]
Oblivion Lost[ru] лютий 02002 2002 X-Ray Engine Microsoft Windows, Xbox[97] [37][98][99][100][101]
Warlocks[ru] 02002 2002 DMCR Microsoft Windows [37][102][103]
«Пограбування» (робоча назва) 02006 2006 X-Ray Engine [102][104]
неназвана гра серії S.T.A.L.K.E.R. для PSP весна 02007 2007 PlayStation Portable [105][106][107]
S.T.A.L.K.E.R. Online жовтень 02011 2011 внутрішній рушій на Adobe Flash веб-браузер [108][109]

Ігрові рушії[ред. | ред. код]

Vital Engine — ігровий рушій, створений для гри Venom. Codename: Outbreak[27][26], а згодом був використаний для серії ігор Xenus («Xenus: Точка кипіння» та «Xenus II: Біле золото») і гри «Предтечі»[ru], українського розробника Deep Shadows[110].

X-Ray Engine — ігровий рушій, створений для серії ігор S.T.A.L.K.E.R.. В «X-Ray» використовується вільний фізичний рушій Open Dynamics Engine[ru][98][99][100].

Спадок[ред. | ред. код]

Студії, сформовані вихідцями з GSC Game World:[111]

 • Deep Shadows — була заснована 30 серпня 2001 року в Києві, вихідцями з компанії Сергієм Забарянским та Романом Лутом. Ігри Deep Shadows використовують ігровий рушій Vital Engine, розроблений засновниками компанії ще будучи у складі GSC Game World для гри Venom. Codename: Outbreak[27][26].
 • 4A Games — була заснована 2 березня 2006 року вихідцями з компанії, у яких, з деяких причин, виникли фінансові труднощі з керівництвом. Співробітники компанії відразу приступили до створення дебютного проєкту Metro 2033: The Last Refuge, працюючи над грою навіть на вихідних. Відтоді компанія 4A Games розробляє ігри серії Metro[112][113].
 • Vostok Games — створена в 2012 році після тимчасового закриття студії. В даний час організація займається розробкою і підтримкою оригінальної постапокаліптичної онлайн-ігри Survarium[112]. Також в 2019 році випустила гру Fear the Wolves в жанрі королівська битва.
 • West-Games — заснована в 2012 році під першою назвою «Union Studio» головним виконавчим директором Євгеном Кімом, який раніше керував розробкою програмного забезпечення GSC[114] та працював над скасованою браузерною грою S.T.A.L.K.E.R. Online[108]. У 2013 році Union Studio була реорганізована в West-Games, а в червні 2014 року студія запустила краудфандінгову кампанію на Kickstarter для духовного наступника S.T.A.L.K.E.R. під назвою Areal[115][116]. Кампанія піддалася різкій критиці, оскільки студія помилково стверджувала, що покриває творців франшизи, в той час, як трейлер гри майже повністю використовував кадри з попередніх ігор S.T.A.L.K.E.R.[115][117]. На прохання надати зображення з гри представники West-Games надали скріншоти ландшафту, який був частково зміненою версією попередньо розробленого ресурсу, доступного для покупки в «Asset Store» для ігрового рушія Unity[117]. Кілька груп розробників модів для S.T.A.L.K.E.R., у тому числі команда Misery, заявили, що проєкт був шахрайством[115][117]. З спочатку запитаних 50 000 доларів США Areal зібрала майже 65 000 доларів, проте в липні 2014 року, за два дні до закриття кампанії, проєкт було відмінено на Kickstarter, оскільки Kickstarter послався на порушення правил[118]. Компанія West-Games спочатку стверджувала, що перейшла на приватне фінансування, але оголосила ще одну краудфандінгову кампанію, на цей раз на Wefunder[en], в грудні 2014 року, прагнучи отримати 600 000 доларів для створення гри під назвою S.T.A.L.K.E.R.: Apocalypse[119][120]. Але, коли GSC проходила реформацію, студія заявила, що West-Games за законом не має права розробляти ігри S.T.A.L.K.E.R., оскільки GSC володіє всіма правами на франшизу «S.T.A.L.K.E.R.»[119].
 • Flying Cafe for Semianimals — була створена в 2015 році креативним директором Іллею Толмачьовим, який до цього займався «S.T.A.L.K.E.R.: Поклик Прип'яті». Дебютною грою компанії стала Cradle[109][121][122].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в GSC - компания и человек. Интервью с Сергеем Григоровичем. Архів оригіналу за 2009-09-19. Процитовано 2021-06-15. 
 2. а б в История разработки S.T.A.L.K.E.R. Архів оригіналу за 2011-04-24. Процитовано 2021-06-15. 
 3. Игры GSC: Хронология разработок. Архів оригіналу за 2016-05-29. Процитовано 2021-06-15. 
 4. Сталкер и цифры. Архів оригіналу за 2012-02-04. Процитовано 2021-06-15. 
 5. Сергей Григорович: «S.T.A.L.K.E.R.2» мы пиарить не будем. Процитовано 2021-06-15. 
 6. S.T.A.L.K.E.R. 2 в разработке, официально. Процитовано 2021-06-15. 
 7. Слух: создатели S.T.A.L.K.E.R. закрываются. Процитовано 2021-06-15. 
 8. Гибель «Сталкера»?. Архів оригіналу за 2012-02-25. Процитовано 2021-06-15. 
 9. GSC denies Stalker 2 cancelled rumour. Процитовано 2021-06-15. 
 10. STALKER 2 Gets Cancelled, Developers Open New Studio. CinemaBlend (en). Процитовано 16 червня 2021. 
 11. S.T.A.L.K.E.R. 2. На связи Москва. Процитовано 2021-06-15. 
 12. Lost Alpha вместо STALKER 2?. Архів оригіналу за 2013-07-20. Процитовано 2021-06-15. 
 13. Dan Pearson (22 грудня 2014). It's a hard time for Ukraine, but a good time to be a proud Ukrainian. GamesIndustry.biz (en). Процитовано 16 червня 2021. 
 14. Кто, если не Стрелок? На вопросы «Игр@Mail.Ru» отвечает представитель студии, создавшей S.T.A.L.K.E.R. Процитовано 2021-06-15. 
 15. THE COMPANY THAT MADE STALKER IS BACK WITH THEIR NEXT GAME, COSSACKS 3. Процитовано 2021-06-15. 
 16. S.T.A.L.K.E.R. 2 в разработке — релиз в 2021 году. Процитовано 2021-06-15. 
 17. S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl. S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl. Процитовано 2021-08-24. 
 18. GSC Game World. gsc-game.com (ua). Процитовано 2021-08-24. 
 19. Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою warcraft2000_kg не вказано текст
 20. а б в Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою gsc_interview_itc не вказано текст
 21. а б Чечулин, Степан (2005-06-07). Казаки 2: Наполеоновские войны. Igromania (ru). Igromedia. Архів оригіналу за 2017-02-16. Процитовано 2021-09-26. 
 22. Cossacks : European Wars. Eurogamer (en). Gamer Network. 2001-04-12. Архів оригіналу за 2015-06-02. Процитовано 2021-09-26. 
 23. Kozlowski, David (2001-04-17). Cossacks: European Wars. IGN (en). Ziff Davis. Архів оригіналу за 2008-12-16. Процитовано 2021-09-26. 
 24. Romaine, Garret (2001-09-05). Cossacks: European Wars. ESC Magazine (en). Архів оригіналу за 2002-11-04. Процитовано 2021-09-26. 
 25. Cossacks: European Wars. Computer and Video Games (en). Future plc. 2001-08-13. Архів оригіналу за 2008-12-16. Процитовано 2021-09-26. 
 26. а б в Venom. gsc-game.com (en). Архів оригіналу за 1999-12-07. Процитовано 2021-09-26. 
 27. а б в Интервью с Сергеем Забарянским. GameStone.ru (ru). 1999-06-14. Архів оригіналу за 1999-08-22. Процитовано 2021-09-26. 
 28. Osborn, Chuck (June 2005). Codename: Outbreak. PC Gamer (en) (Future plc). Архів оригіналу за 2006-03-15. Процитовано 2021-09-26. 
 29. Harker, Carla (2002-01-02). Codename: Outbreak. GameSpy (en). IGN Entertainment. Архів оригіналу за 2002-06-20. Процитовано 2021-09-26. 
 30. Рецензия на игру Venom. Codename: Outbreak. Absolute Games (ru). Бу-Медиа. 2001-10-12. Архів оригіналу за 2017-11-11. Процитовано 2021-09-26. 
 31. Adams, Dan (2002-04-12). Cossacks: The Art of War. IGN (en). Ziff Davis. Архів оригіналу за 2021-09-23. Процитовано 2021-09-26. 
 32. Beers, Craig (2002-09-05). Cossacks: The Art of War Review. GameSpot (en). Red Ventures. Архів оригіналу за 2014-10-21. Процитовано 2021-09-26. 
 33. Suciu, Peter (2002-05-18). Cossacks: The Art of War. GameSpy (en). IGN Entertainment. Архів оригіналу за 2002-08-11. Процитовано 2021-09-26. 
 34. а б Кузнецов, Андрей (2002-10-22). "Hover Ace" от GSC Game World. Интервью. 3DNews Daily Digital Digest (ru). Архів оригіналу за 2017-07-11. Процитовано 2021-09-26. 
 35. Рецензия на игру Hover Ace. Absolute Games (ru). Бу-Медиа. 2002-10-07. Архів оригіналу за 2014-09-17. Процитовано 2021-09-26. 
 36. Hover Ace – PC – Review. GameZone (en). GameZone Online. 2003-07-29. Процитовано 2021-09-26. 
 37. а б в г д Галёнкин, Сергей; Данилов, Олег; Птица, Александр; Светличный, Сергей (March 2002). Игры на экспорт. Домашний ПК (ru) (ITC Publishing) (39): 74–77. Процитовано 2021-09-26. 
 38. Polak, Steve (2002-12-20). Cossacks: Back to War Review. IGN (en). Ziff Davis. Архів оригіналу за 2021-09-23. Процитовано 2021-09-26. 
 39. Beers, Craig (2002-12-05). Cossacks: Back to War Review. GameSpot (en). Red Ventures. Архів оригіналу за 2014-03-07. Процитовано 2021-09-26. 
 40. Rausch, Allen (2003-01-27). Cossacks: Back to War. Gamespy (en). IGN Entertainment. Архів оригіналу за 2007-10-08. Процитовано 2021-09-26. 
 41. Butts, Steve (2003-02-10). American Conquest. IGN (en). Ziff Davis. Архів оригіналу за 2013-08-12. Процитовано 2021-09-26. 
 42. Beers, Craig (2003-08-13). American Conquest Review. GameSpot (en). Red Ventures. Архів оригіналу за 2019-06-03. Процитовано 2021-09-26. 
 43. DNM (2003-02-14). American Conquest. Eurogamer (en). Gamer Network. Архів оригіналу за 2010-10-11. Процитовано 2021-09-26. 
 44. Liberatore, Raphael (2003-02-27). American Conquest. GameSpy (en). IGN Entertainment. Архів оригіналу за 2011-12-22. Процитовано 2021-09-26. 
 45. Beers, Craig (2003-10-10). American Conquest: Fight Back Review. GameSpot (en). Red Ventures. Архів оригіналу за 2020-09-20. Процитовано 2021-09-26. 
 46. Suciu, Peter (2003-11-28). American Conquest: Fight Back. GameSpy (en). IGN Entertainment. Архів оригіналу за 2004-06-04. Процитовано 2021-09-26. 
 47. Castro, Juan (2004-03-15). Firestarter Review. IGN (en). Ziff Davis. Архів оригіналу за 2016-10-18. Процитовано 2021-09-26. 
 48. Osborne, Scott (2004-03-08). FireStarter Review. GameSpot (en). Red Ventures. Архів оригіналу за 2021-09-26. Процитовано 2021-09-26. 
 49. Luo, Di (2004-06-24). FireStarter. 1Up.com (en). IGN Entertainment. Архів оригіналу за 2013-12-20. Процитовано 2021-09-26. 
 50. Кумби, Матвей (2004-03-17). FireStarter. Igromania (ru). Igromedia. Архів оригіналу за 2020-10-22. Процитовано 2021-09-26. 
 51. Butts, Steve (2004-12-02). Alexander. IGN (en). Ziff Davis. Архів оригіналу за 2015-09-26. Процитовано 2021-09-26. 
 52. Beers, Craig (2006-05-17). Alexander Review. GameSpot (en). Red Ventures. Архів оригіналу за 2021-09-27. Процитовано 2021-09-26. 
 53. Gillen, Kieron (2005-05-09). Alexander. Eurogamer (en). Gamer Network. Архів оригіналу за 2009-01-03. Процитовано 2021-09-26. 
 54. Peckham, Matt (2005-02-10). Alexander. GameSpy (en). IGN Entertainment. Архів оригіналу за 2005-02-11. Процитовано 2021-09-26. 
 55. Варнавский, Игорь (2005-03-01). Александр. Igromania (ru). Igromedia. Архів оригіналу за 2021-09-26. Процитовано 2021-09-26. 
 56. Butts, Steve (2005-04-26). Cossacks II: Napoleonic Wars. IGN (en). Ziff Davis. Архів оригіналу за 2021-09-23. Процитовано 2021-09-26. 
 57. Ocampo, Jason (2005-04-26). Cossacks II: Napoleonic Wars Review. GameSpot (en). Red Ventures. Архів оригіналу за 2013-10-20. Процитовано 2021-09-26. 
 58. Suciu, Peter (2005-04-28). Cossacks II: Napoleonic Wars. GameSpy (en). IGN Entertainment. Архів оригіналу за 2005-08-16. Процитовано 2021-09-26. 
 59. Ocampo, Jason (2006-07-17). Cossacks II: Battle for Europe Review. GameSpot (en). Red Ventures. Архів оригіналу за 2013-11-28. Процитовано 2021-09-26. 
 60. Clare, Oliver (2006-08-22). Cossacks 2: Battle For Europe. Eurogamer (en). Gamer Network. Архів оригіналу за 2011-02-25. Процитовано 2021-09-26. 
 61. Butts, Steve (2006-11-22). Heroes of Annihilated Empires Review. IGN (en). Ziff Davis. Архів оригіналу за 2013-03-28. Процитовано 2021-09-26. 
 62. VanOrd, Kevin (2006-12-05). Heroes of Annihilated Empires Review. GameSpot (en). Red Ventures. Архів оригіналу за 2014-02-15. Процитовано 2021-09-26. 
 63. Clare, Oliver (2006-11-26). Heroes of Annihilated Empires. Eurogamer (en). Gamer Network. Архів оригіналу за 2009-02-01. Процитовано 2021-09-26. 
 64. Варнавский, Игорь (2006-11-22). Герои уничтоженных империй. Igromania (ru). Igromedia. Архів оригіналу за 2017-03-23. Процитовано 2021-09-26. 
 65. Biessener, Adam (March 2007). S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl. Game Informer (en) (GameStop). Архів оригіналу за 2007-04-11. Процитовано 2021-09-26. 
 66. Onyett, Charles (2007-03-19). S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl Review. IGN (en). Ziff Davis. Архів оригіналу за 2013-07-30. Процитовано 2021-09-26. 
 67. Ocampo, Jason (2007-03-19). S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl Review. GameSpot (en). Red Ventures. Архів оригіналу за 2020-11-11. Процитовано 2021-09-26. 
 68. Rossignol, Jim (2007-03-22). S.T.A.L.K.E.R.: Shadow Of Chernobyl. Eurogamer (en). Gamer Network. Архів оригіналу за 2009-04-04. Процитовано 2021-09-26. 
 69. Kuo, Li C. (2007-05-02). S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl. GameSpy (en). IGN Entertainment. Архів оригіналу за 2007-05-05. Процитовано 2021-09-26. 
 70. Кузьменко, Александр (2007-04-30). S.T.A.L.K.E.R.. Igromania (ru). Igromedia. Архів оригіналу за 2021-06-13. Процитовано 2021-09-26. 
 71. а б Trusca, Sorin (2007-03-20). Prepare for S.T.A.L.K.E.R. on Your Mobile Phone. Softpedia (en). SoftNews. Архів оригіналу за 2007-03-23. Процитовано 2021-09-26. 
 72. Buchanan, Levi (2007-09-05). S.T.A.L.K.E.R. Mobile Preview. IGN (en). Ziff Davis. Архів оригіналу за 2017-12-26. Процитовано 2021-09-26. 
 73. Qplaze выпускает S.T.A.L.K.E.R. Mobile. Мобильный Контент (ru). 2007-12-05. Архів оригіналу за 2016-08-13. Процитовано 2021-09-26. 
 74. Hearn, Rob (2008-02-11). S.T.A.L.K.E.R. Mobile Review. Pocket Gamer (en). Steel Media. Архів оригіналу за 2019-10-05. Процитовано 2021-09-26. 
 75. Biessener, Adam (2009-09-22). S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky. Game Informer (en) (GameStop). Архів оригіналу за 2019-08-08. Процитовано 2021-09-26. 
 76. Butts, Steve (2008-09-05). S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky Review. IGN (en). Ziff Davis. Архів оригіналу за 2017-06-12. Процитовано 2021-09-26. 
 77. VanOrd, Kevin (2008-09-23). S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky Review. GameSpot (en). Red Ventures. Архів оригіналу за 2014-06-17. Процитовано 2021-09-26. 
 78. Моисеев, Алексей (2008-10-08). S.T.A.L.K.E.R.: Чистое небо. Igromania (en). Igromedia. Архів оригіналу за 2021-08-21. Процитовано 2021-09-26. 
 79. Onyett, Charles (2010-02-06). S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat Review. IGN (en). Ziff Davis. Архів оригіналу за 2012-10-13. Процитовано 2021-09-26. 
 80. VanOrd, Kevin (2010-02-02). S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat Review. GameSpot (en). Red Ventures. Архів оригіналу за 2015-02-22. Процитовано 2021-09-26. 
 81. Pearson, Dan (2010-02-02). S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat. Eurogamer (en). Gamer Network. Архів оригіналу за 2010-02-05. Процитовано 2021-09-26. 
 82. Manion, Rory (2010-02-03). S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat Review. GameSpy (en). IGN Entertainment. Архів оригіналу за 2010-02-06. Процитовано 2021-09-26. 
 83. Моисеев, Алексей (2009-10-06). S.T.A.L.K.E.R.: Зов Припяти. Igromania (ru). Igromedia. Архів оригіналу за 2021-09-27. Процитовано 2021-09-26. 
 84. Движок игры Казаки 3. cossacks3.com (ru). 2015-06-11. Архів оригіналу за 2021-09-27. Процитовано 2021-09-26. 
 85. Linux Cossacks 3. Blue's News (en). 2017-06-22. Архів оригіналу за 2019-02-24. Процитовано 2021-09-26. 
 86. Meer, Alec (2016-09-22). Wot I Think: Cossacks 3. Rock Paper Shotgun (en) (Gamer Network). Архів оригіналу за 2021-02-26. Процитовано 2021-09-26. 
 87. Rad, Chloi (2015-05-18). STALKER Studio GSC Game World Returns With Cossacks 3. IGN (en). Ziff Davis. Архів оригіналу за 2015-07-11. Процитовано 2021-09-26. 
 88. Savage, Phil (2015-05-19). GSC Game World returns for Cossacks 3. PC Gamer (en) (Future plc). Архів оригіналу за 2015-08-26. Процитовано 2021-09-26. 
 89. Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою cossacks3_announced_polygon не вказано текст
 90. а б Hall, Charlie (2018-05-15). STALKER 2 announced, scheduled for 2021 release. Polygon (en). Vox Media. Архів оригіналу за 2018-05-16. Процитовано 2021-09-26. 
 91. Исходный код X-Ray 2.0, движка S.T.A.L.K.E.R. 2. Shazoo.ru (ru). 2015-04-13. Архів оригіналу за 2018-05-18. Процитовано 2021-09-26. 
 92. Birch, Nathan (2021-08-11). STALKER 2 is Running on Unreal Engine 5 Confirms GSC Game World. Wccftech.com (en). Архів оригіналу за 2021-08-12. Процитовано 2021-09-26. 
 93. Barbosa, Alessandro (2021-06-13). Stalker 2: Heart of Chernobyl Launches In April 2022, On Xbox Games Pass At Launch. GameSpot (en). Red Ventures. Архів оригіналу за 2021-06-13. Процитовано 2021-09-26. 
 94. Lawler, Richard (2020-12-30). 'S.T.A.L.K.E.R. 2' gameplay teaser previews the game's 2021 launch. Engadget (en). Архів оригіналу за 2020-12-31. Процитовано 2021-09-26. 
 95. Чаплюк, Андрей (2010-08-16). Состоялся анонс S.T.A.L.K.E.R. 2. Igromania (ru). Igromedia. Архів оригіналу за 2018-07-23. Процитовано 2021-09-26. 
 96. DoomCraft. Old-Games.ru (ru). Архів оригіналу за 2021-09-27. Процитовано 2021-09-26. 
 97. Новая игра от GSC Game World. Game World Navigator (ru). НИМ. 2001-09-07. Архів оригіналу за 2007-03-21. Процитовано 2021-09-26. 
 98. а б Михайлов, Юрий (April 2010). S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl: История создания игры. Часть 1. Лучшие компьютерные игры (ru) (ТехноМир) (101). Архів оригіналу за 2017-03-03. Процитовано 2021-09-26. 
 99. а б Сингаевский, Ярослав (March 2007). S.T.A.L.K.E.R. Хронология – Дорога длиною в семь лет. Gameplay (ru) (ITC Publishing) (19): 18–23. Архів оригіналу за 2012-10-15. Процитовано 2021-09-26. 
 100. а б Путь одного «Сталкера» – Дорога длиною в семь лет. Шпиль (ru) (Шарп Віжн) (19): 2–9. May 2007. ISSN 1819-5954. Архів оригіналу за 2012-01-30. Процитовано 2021-09-26. 
 101. Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою chronology_exgsc не вказано текст
 102. а б Мурыгин, Вячеслав (2012-11-10). Памяти павших. Отменённые проекты GSC. ExGSC.com (ru). Архів оригіналу за 2016-08-08. Процитовано 2021-09-26. 
 103. Warlocks. Old-Games.ru (ru). Архів оригіналу за 2021-09-27. Процитовано 2021-09-26. 
 104. Ограбления. Old-Games.ru (ru). Архів оригіналу за 2021-09-27. Процитовано 2021-09-26. 
 105. Сергей Григорович: S.T.A.L.K.E.R. 2 будет. Gameplay (ru) (ITC Publishing) (54). February 2010. Архів оригіналу за 2017-02-03. Процитовано 2021-09-26. 
 106. Leks (2009-07-21). Интервью с Олегом Яворским. Stalker-Portal.ru (ru). Архів оригіналу за 2017-02-03. Процитовано 2021-09-26. 
 107. Chalk, Andy (2009-09-09). GSC Seems to Confirm S.T.A.L.K.E.R. for Xbox 360. The Escapist (en). Enthusiast Gaming. Архів оригіналу за 2017-02-03. Процитовано 2021-09-26. 
 108. а б Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою scandal_gamesindustry не вказано текст
 109. а б Мурыгин, Вячеслав (2013-08-28). Евгений Литвинов: «Cradle – это вызов, от которого я не смог отказаться». ExGSC.com (ru). Архів оригіналу за 2016-05-15. Процитовано 2021-09-26. 
 110. Deep Shadows (2008-07-16). Deep Shadows Announces Optimization of White Gold and Precursors for Intel-based Multi-core Processor Systems. GamersHell.com (en). Архів оригіналу за 2015-10-06. Процитовано 2021-09-26. 
 111. Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою gsc2014_gamesindustry не вказано текст
 112. а б Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою gsc2013_polygon не вказано текст
 113. Wordsworth, Rich (2014-01-28). Games from the Real-World Post-Apocalypse. IGN (en). Ziff Davis. Архів оригіналу за 2014-02-01. Процитовано 2021-09-26. 
 114. Senior, Tom (2012-06-01). Rumour: Ex-STALKER devs form Union Studio, developing Fallout/Rage inspired shooter. PC Gamer (en) (Future plc). Архів оригіналу за 2021-06-29. Процитовано 2021-09-26. 
 115. а б в Purchese, Robert (2014-06-26). That S.T.A.L.K.E.R.y Areal Kickstarter: What's going on?. Eurogamer (en). Gamer Network. Архів оригіналу за 2020-11-11. Процитовано 2021-09-26. 
 116. Tach, Dave (2014-06-24). STALKER devs working on survival horror spiritual successor Areal. Polygon (en). Vox Media. Архів оригіналу за 2021-06-24. Процитовано 2021-09-26. 
 117. а б в Cook, Dave (2014-07-02). Update: S.T.A.L.K.E.R. successor scandal is media-fabricated, dev claims. VG247 (en). Gamer Network. Архів оригіналу за 2018-10-26. Процитовано 2021-09-26. 
 118. McWhertor, Michael (2014-07-22). Kickstarter suspends Ex-STALKER devs' Areal campaign, West Games turns to direct funding. Polygon (en). Vox Media. Архів оригіналу за 2021-06-28. Процитовано 2021-09-26. 
 119. а б Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою gsc2015_polygon не вказано текст
 120. Savage, Phil (2014-12-12). Areal devs are back, want money for STALKER Apocalypse. PC Gamer (en) (Future plc). Архів оригіналу за 2021-08-26. Процитовано 2021-09-26. 
 121. Warr, Philippa (2013-07-31). Cradle: a dreamlike exploration game set in the strange plains of sci-fi Mongolia. PC Gamer (en) (Future plc). Архів оригіналу за 2016-05-04. Процитовано 2021-09-26. 
 122. Kłosiński, Daniel (2015-08-03). Cradle – Recenzja. Eurogamer.pl (pl). Gamer Network. Архів оригіналу за 2015-08-23. Процитовано 2021-09-26. 
Коментарі
 1. Co-developed with Qplaze[71]
 2. Previously used Unreal Engine 4.[90] Originally used X-Ray Engine 2.0[91]

Посилання[ред. | ред. код]