S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля
STALKER Box and cover.jpg
Розробник Україна GSC Game World
Видавець Україна GSC World Publishing
Світ THQ
Дистриб'ютор Steam, Good Old Games і Humble Store[d]
Жанр(и) шутер від першої особи, survival horror, науково-фантастична відеограd і post apocalyptic video gamed[1]
Платформа Microsoft icon.svg Microsoft Windows
Дата випуску США 20 березня 2007
Австралія 22 березня 2007
Україна 23 березня 2007
Європейський Союз 23 березня 2007
Японія 1 червня 2007
Світ 31 серпня 2007 (Steam)
Режим гри багатокористувацька гра і одноосібна відеогра
Мова англійська
італійська
іспанська (Іспанія)
німецька
польська
російська
українська
французька
Українська Так
Вік. обмеження PEGI: Від 16 років
ESRB: Від 17 років
OFLC: Тільки в супроводі дорослих
Творці
Продюсер Григорович Сергій Костянтинович
Технічні деталі
Рушій X-Ray Engine
Носій оптичний диск і цифрова дистрибуція
S.T.A.L.K.E.R.
Наступна гра S.T.A.L.K.E.R.: Чисте небо
Офіційний сайт
CMNS: S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля у Вікісховищі

«S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля» (англ. S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl) — відеогра в жанрах шутер від першої особи та survival horror з елементами рольової гри від українського розробника GSC Game World. Також відома як S.T.A.L.K.E.R.: Oblivion Lost.

В Україні, та низці країн Східної Європи, видавцем виступила GSC World Publishing, в решті світу THQ. Дія гри відбувається в зоні відчуження Чорнобильської АЕС. Гра запозичує ряд термінів і образів з повісті братів Стругацьких «Пікнік на узбіччі» і заснованого на ній фільму Андрія Тарковського «Сталкер»[2][3][4]; багато рівнів гри були створені на основі фотографій і документальних зйомок, зроблених на реальній Чорнобильській АЕС і в околицях. Відповідно до сюжету гри, в результаті нової катастрофи навколо електростанції з'явилися небезпечні «аномалії» і мутанти, а також цінні «артефакти». У Зоні діють «сталкери» — авантюристи, найманці і мисливці за артефактами, як одинаки, так і цілі збройні угруповання; головний герой гри, Мічений — один з таких сталкерів, що втратив пам'ять і намагається на шляху вглиб Зони з'ясувати, що з ним сталося.

«Тінь Чорнобиля», спочатку носила назву Oblivion Lost і була задумана як науково-фантастичний проект, та створювалася як гра з відкритим світом; розробники мали намір помістити гравця в екосистему яка живе самостійним життям, в якій ігрові ситуації виникали б у результаті випадкової взаємодії різних складових. Гра була випущена після тривалого і утрудненого періоду розробки; багато амбітних, але важкоздійсненних, задумів були згодом відкинуті. Будучи шутером від першої особи, гра також включає в себе елементи, більш характерні для рольових відеоігор, в тому числі спілкування з неігровими персонажами, а також для жанру survival horror, нерідко намагаючись вселити гравцеві відчуття страху і тривоги.

Гра отримала високі оцінки критиків — оглядачі особливо відзначали деталізований світ гри і захоплюючий геймплей, хоча і вказували на велику кількість технічних проблем та скаржились на не виконані обіцянки розробників. «Тінь Чорнобиля» також виявилася комерційно успішною — по всьому світу було продано понад 2 мільйонів копій гри. У 2008 році GSC Game World випустила в серії ігор S.T.A.L.K.E.R. гру-приквел «S.T.A.L.K.E.R.: Чисте небо», а в 2009 — сиквел «S.T.A.L.K.E.R.: Поклик Прип'яті»; також в розробці знаходиться гра S.T.A.L.K.E.R. 2. У країнах пострадянського простору гра і її продовження здобули культовий статус з появою великих груп шанувальників; було створено велику кількість книг, об'єднаних загальним вигаданим світом гри, і призначених для користувача модифікацій; проводилися різного роду фестивальні заходи та рольові ігри. Популярність «Тіні Чорнобиля» також надала поштовх інтересу до реальної Чорнобильської АЕС та індустріального туризму.

Жанр гри виробником визначається як «Survival-FPS» з елементами RPG: мається на увазі, поряд з елементами звичайного шутера, наявність постійно ворожого до гравця навколишнього середовища, що, відповідно, повинно істотно ускладнювати умови виживання. Крім того, для досягнення фіналу гравець змушений виконувати різні завдання, хоча має певну свободу вибору.

Сюжет[ред. | ред. код]

Перестрілка з бандитами на АТП


Дія гри відбувається в альтернативній реальності, де 14 квітня 2008 року (тут є суперечність — в самій грі згадується дата 12 квітня 2008, а на офіційному сайті — 12 квітня 2006) відбувся другий вибух на території Чорнобильської атомної електростанції. Цей вибух став причиною появи «Зони» — місця, усередині якого, з'являються різноманітні аномальні явища, наприклад, різноспрямований гравітаційний потік силою понад 100G. Історія другого вибуху на колишній ЧАЕС оповита мороком, і, бажаючи розслідувати цю ситуацію, уряд України посилає в Чорнобильську зону війська. Однак, їхні дії на території зони закінчуються провалом.

У зв'язку з провалом експериментів, територія Зони була огороджена, побудовані блокпости на головних точках підходів у Зону.

Через деякий час із території Зони починає надходити інформація про тварин-мутантів та про так звані артефакти, які в минулому були звичайними предметами. Потрапляючи в аномалію, предмети набувають унікальних властивостей.

Багато відчайдухів, бажаючи швидко заробити, почали проникати на територію «Зони», щоб здобути коштовний артефакт і продати його вченим.

Через рік, на території Зони з'явилися люди, на руках яких були татуювання у вигляді абревіатури «S.T.A.L.K.E.R.». Як правило, це були люди, що почали «жити» у Зоні. Незабаром усіх, хто рвався в Зону, почали називати сталкерами (щось середнє між мародером і гідом).

Події гри розвиваються у 2012 році. Головний герой — дивом уцілілий сталкер з «вантажівки смерті» (використовуються для вивозу з центру Зони закодованих агентів «У-свідомлення» ; така вантажівка має радіаційний фон, який у багато разів перевищує нормальні умови життєдіяльності людини). Головний герой повністю втратив пам'ять, а єдина зачіпка — запис в КПК: «Вбити Стрільця». За татуюванням «S.T.A.L.K.E.R.» на руці головного героя, той отримує прізвисько «Мічений». Тепер перед ним стоїть безліч складних запитань і завдань.

Сидорович — скупник артефактів і торговець на Кордоні Зони, де знаходиться база сталкерів-одинаків, яка у свою чергу знаходиться в покинутому селищі. В обмін на інформацію про Стрільця, Сидорович посилає Міченого на виконання першого завдання — принести флешку Шустрого і «зачистити» найближчий закинутий автопарк від бандитів (це місце регулярно переходить з рук у руки — від сталкерів-одинаків до бандитів, і навпаки). Після «зачистки» автопарку, Сидорович повідомляє Міченому, що Стрілець — один з найдосвідченіших і найтаємничіших сталкерів Зони. Є дані, що він проникнув на північ Зони. Місця майже недоступного, через «місцину де мізки закипають», за словами Сидоровича. Після цього «рейду» в Зону, Стрілець зник. Мічений отримує від Сидоровича інформацію про Зону і про «вантажівки смерті» — таємничі вантажівки, які вивозять нібито трупи загиблих сталкерів із Зони у невідомому напрямку.

Сидорович повідомляє, що більшою інформацією про Стрільця володіє Лис — сталкер, який перебуває в Зоні за Зруйнованим мостом, під яким розміщений блокпост військових. Разом з тим Сидорович просить Міченого дістатися до НДІ «Агропром» і викрасти звідти документи з науковими дослідженнями, пов'язаними з Центром Зони.

Знайшовши Лиса, Мічений рятує його від зграї сліпих псів. Він дізнається, що Стрілець мав власну групу і не так давно помилково ледь не перестріляв іншу групу сталкерів, якою командував сам Лис. Лис каже, що ще про Стрільця щось знає його брат — Сірий, який перебуває з групою сталкерів на території Звалища. Діставшись до Звалища, Мічений допомагає сталкерам-одинакам відбити територію від бандитів. В ангарі неподалік Мічений зустрічається з Сірим. Той відправляє його на пошуки сталкера Крота і його групи — на територію НДІ «Агропром» на захід від Звалища.

Діставшись до заводу біля НДІ «Агропром» Мічений виявляє, що ця територія захоплена військовими і саме там зараз перебуває Кріт. Разом з іншими сталкерами Мічений відбивається від військових і рятує Крота. Кріт показує йому вхід до підземних комунікацій. Кріт володіє даними, що Стрілець має свою «схованку», яке розташоване десь в глибині катакомб. До того ж через підземелля — найкращий спосіб пробратися на територію НДІ «Агропром». Підземелля охороняється військовими. Також там зустрічаються Кровососи і Контролер. Знайшовши схованку Стрільця, Мічений дізнається, що в загоні Стрільця були ще двоє людей — Ікло та Привид. Ікло загинув від кулі найманця зі шрамом. Долю Привида потрібно з'ясувати.

Після того, як Мічений викрадає документи з НДІ «Агропром», Сидорович зв'язується з ним і просить віднести їх Бармену в бар «100 рентген» (територія угрупування «Довг», без аномалій і мутантів, притулок для сталкерів). Дорогою до бару Мічений доходить до застави бійців «Обов'язку», на яку нападає хвиля кабанів-мутантів. Допомігши відбитися від неї, Мічений добирається до території «Обов'язку», до бару «100 рентген», де зустрічається з Барменом і віддає йому документи. Тут вперше згадується про «Моноліт» — таємничий Виконувач бажань, який нібито знаходиться десь в саркофазі на території ЧАЕС. Бармен відправляє Міченого у Темну долину — на схід від Звалища, де Мічений має знайти лабораторію Х-18, де, як відомо з документів, проводилися важливі і секретні наукові дослідження. Про неї ходять моторошні, майже містичні чутки.

Діставшись до Темної долини Мічений допомагає одному з солдатів «Обов'язку» врятувати з полону бандитів двох його побратимів. Лабораторія Х-18 охороняється бандитами. Пробравшись у лабораторію Мічений виявляє, що вона покинута, якщо не рахувати кількох трупів науковців-екологів та монстрів. Знайшовши документи Мічений втікає з лабораторії, але раптово він непритомніє і бачить спогад: Чорнобильська АЕС, за кілометр від якої стоїть сталкер у костюмі з каптуром, що закриває його обличчя. На нього біжить величезна зграя тушканів і сталкер починає в них стріляти. Тут чується крик «Стрілець!», сталкер завмирає, починає обертатися, але обличчя його не видно — Мічений прокидається. Вибираючись з лабораторії, Мічений бачить, що до неї прибули військові. Прорвавшись на поверхню, виявляє, що уся Темна долина захоплена військовими. Сидорович зв'язується з Міченим і каже, що єдиний шлях втечі — через Південні ворота. Цим шляхом Мічений повертається назад до Кордону. Тут гравцеві дається можливість трохи підзаробити — викрасти документи з військової бази на Південній околиці Зони і відбити напад ворожого угрупування «Найманці» на базу сталкерів.

Повернувшись до Бару, Мічений дізнається від Бармена, що останній раз про Привида чули, коли він прибув на озеро Янтар. На тій території високий рівень псі-випромінювання, яке перетворює людей на «зомбі». Десь там знаходиться лабораторія Х-16, яка, власне, і є причиною згубного випромінювання. Туди, нібито і вирушив Привид. Добираючись до озера Янтар через Дику територію (територія, яку «Довг» не завоював і яка захоплена монстрами), Мічений натикається на «найманців», які тимчасово захопили цю територію. Вони підстерігають там військовий вертоліт, який вони збивають прямо на очах Міченого. Починається перестрілка між тими, хто вижив під час падіння вертольота і «найманцями». Виявляється, вертоліт перевозив групу екологів-науковців під керівництвом науковця Круглова. Вони якраз везли свої останні дослідження на наукову базу на Янтарі. Очевидно, найманці про це знали. Мічений вбиває «найманців» і допомагає Круглову дістатися науково-дослідницької бази на Янтарі. В науковця Сахарова Мічений дізнається про місцезнаходження лабораторії Х-16. Однак туди не проникнути без спеціального псі-шолома. Сахаров обіцяє йому дати його, але для цього треба виконати пару завдань. Мічений допомагає Круглову зробити вимірювання радіації навколо бази, але це важко зробити просто так, адже навколо бродять озброєні і ворожі зомбі-сталкери, а також снорки. Під час вимірювань відбувається викид. Мічений і Круглов непритомніють. Мічений чує якісь голоси — спогади з минулого. Прокинувшись, вони повертаються. Сахаров дає Міченому шолом, який має захистити від псі-випромінювання, і просить знайти на болотах неподалік тіло науковця Васильєва, який пробирався в Х-16 разом з Привидом. Однак, першого вбили зомбі, коли він вибрався з лабораторії. Привид же зник десь у лабораторії.

Пробравшись вглиб лабораторії Х-16 крізь опір зомбованих сталкерів і снорків, Мічений відключає псі-випромінювання. Відразу після цього він знову непритомніє і бачить ще один спогад: якийсь тяжко поранений сталкер знесилено падає на землю, його знаходить і лікує таємничий бородатий дідуган. У сталкера він знаходить фотографію Чорнобильської АЕС. Сталкер приносить йому різні артефакти. Врешті бородань питає його: «Куди ти підеш тепер?». «На північ» — відповідає той. Прокинувшись, Мічений знаходить таємний вихід з лабораторії. Там же знаходить мертвого Привида, вбитого Контролером. У передсмертних записках Привида, які Мічений знаходить, обшукавши тіло, стає відомо про таємничих Провідника і Доктора. Провідник перебуває на Кордоні. Вибравшись з лабораторії, Мічений бачить, що територія обстрілюється двома військовими вертольотами — їх Сахаров прислав для очищення території від зомбі. Отримавши всю необхідну інформацію Мічений повертається назад.

Зустрівшись з Провідником, Мічений отримує інформацію про Болотного доктора — той переховується в схованці Стрільця. Коли Мічений зустрічається з Доктором останній називає Міченого Стрільцем і передає йому інформацію про невелику схованку Стрільця в готелі «Полісся» у місті Прип'ять. Доктор — той самий бородань, який був у спогаді Міченого.

Бармен просить Міченого пробратися на північ до радара, до так званого «Випалювача мізків» (колись радіостанція), який виробляє високий рівень псі-випромінювання, тому та територія недоступна для сталкерів, а контролюється лише угрупуванням-сектою «Моноліт». На території військової бази, північніше бару знаходиться база угрупування «Воля», яке ворогує з «Обов'язком», але прихильне до сталкерів-одинаків. Гравцеві тут надається можливість повоювати за одне з угрупувань або просто пройти далі.

Діставшись до «Випалювача мізків» крізь опір «монолітівців», Мічений пробирається у підземелля і відключає джерело псі-випромінювання. Тут він знову бачить спогад — бачить себе і Моноліт, бачить «вантажівку смерті». Стає зрозуміло: за відповіддю на всі запитання треба йти до ЧАЕС. Тим часом сталкери захоплюють територію радара. Бармен повідомляє Міченому, що невелика група сталкерів вирішила прорватися до ЧАЕС і знайти Моноліт. Дорога на Прип'ять стає справжнім полем битви відразу трьох угрупувань — «Довг», «Воля» і «Моноліт».

Діставшись разом з вищезгаданою групою сталкерів до Прип'яті, Мічений пробиває шлях через місто, яке кишить «монолітівцями» та монстрами. У готелі, в одному з номерів (за інформацією Доктора), знаходить схованку з записками Стрільця. Мічений іде до ЧАЕС.

На території ЧАЕС починається справжня війна між «монолітівцями» і військовими. Мічений проривається всередину Саркофага незадовго до викиду. Саркофаг усередині теж охороняють «монолітівці». Мічений вже чує слова Моноліту «настав кінець, людино, я вже бачу твоє бажання, іди до мене». Наприкінці рівня гравець опиниться перед вибором, як діяти далі. Якщо гравець відправиться на пошуки Моноліту і знайде його, гра підсумує характеристики гравця і, відповідно до них, визначить, яке бажання загадає Мічений. При одному проходженні можливий лише один з п'яти варіантів закінчення: «Багатство», «Безсмертя», «Влада над світом», «Щоб Зона зникла», «Знищити людство».

Якщо пройти в іншому напрямку, то гравець перейде на наступний рівень, де Мічений знаходить голограму Моноліту з шістьма синіми кулями навколо неї. Мічений розстрілює їх і з'являється голограма одного із вчених групи «У-свідомлення». Мічений дізнається правду. Після першої катастрофи на ЧАЕС 1986 року таємна наукова група «У-свідомлення», яка (за словами професора) ніякого відношення до першої катастрофи не має, дослідила, що Землю оточує особлива оболонка — ноосфера, яка є інформаційним полем Землі. В ній збирається інформація про все, що відбулось на Землі. «У-свідомлення» вирішила оволодіти ноосферою і прибрати все те зле і негативне, що набрало людство. Працюючі енергоблоки ЧАЕС надали науковцям величезний запас енергії, щоб прилади, необхідні для проведення експерименту працювали. До 2008 року на ЧАЕС людей практично не залишилося і «У-свідомлення» змогла провести експеримент без жодних проблем. Однак це призвело до побічних ефектів — стався збій приладів, енергія ноосфери вийшла з-під контролю і частково вилилась в Зону. Аномалії і мутації — результат цього. «У-свідомлення» продовжує проводити «боротьбу» з ноосферою за допомогою телепатії і своїх механізмів. Вчені лягли у спеціальні колби, але їх сил замало, щоб утримувати енергію ноосфери, тому Зона повільно, але неухильно збільшується.

Стрілець пробрався був впритул до таємниць «У-свідомлення», тому вчені вирішили захиститися. «S.T.A.L.K.E.R.» — це код програми по кодуванню сталкерів. «У-свідомлення» запрограмовувала їх для виконання окремих завдань і відправляла в Зону для виконання. При цьому запрограмовані сталкери не знали, хто вони насправді — програма починала діяти лише тоді, коли треба було виконати завдання. Тобто «У-свідомлення», фактично, створила своїх агентів в Зоні. Але більшість з них гине через нестабільність Зони. Під час одного з таких програмувань обладнання дало збій і вчені не помітили, що серед запрограмованих опинився сам Стрілець і вони наказали йому вбити самого себе. Тепер у гравця є вибір: приєднатися до «У-свідомлення» і допомогти їм «боротися» з ноосферою або знищити «У-свідомлення» і «тоді енергія ноосфери потече в Зону, і які будуть наслідки — невідомо». При другому варіанті «У-свідомлення» телепортує Міченого безпосередньо до реактора ЧАЕС і йому доведеться пробиватися через загони «монолітівців», перш ніж він знайде телепорт, який переправить його до колб, у яких лежать вчені «У-свідомлення» і які Мічений знищить. Коли Зона зникає Мічений стоїть посеред квітучого саду, лягає на траву і говорить: «Не знаю, правильно я вчинив чи ні. І, мабуть, вже ніколи не дізнаюсь. Але я зробив вибір. Сподіваюсь, він був правильним».

Кінцівки та їхні умови[ред. | ред. код]

Всього є 7 сюжетних кінцівок:

 • «Приєднатися до групи „У-свідомлення“» — головний герой, Мічений, приєднується до групи «У-свідомлення» (вони є винуватцями виникнення у Зоні аномалій та мутацій) і, лягаючи в колбу, допомагає їм брати ноосферу під контроль. Умова: не загадувати бажання «Моноліту», дійти до «У-свідомлення» та погодитися стати їх членом. (Умовна)
 • «Мир на землі» — Мічений розстрілює колби, в яких сплять вчені «У-свідомлення», ноосфера оволодіває Землею і Зона зникає. Умова: дійти до самого кінця гри, відмовившись приєднатися до «У-свідомлення». (Реальна)
 • «Багатство» — Мічений загадує «Моноліту» (організм у вигляді циліндра, що виконує бажання): «Хочу бути багатим». З даху сиплються гайки (сталкер, обдурений Монолітом, бачить, ніби зі стелі сиплються золоті монети), дах завалюється і в результаті Міченого придавлює завалом уламків даху. (Умовна) Умова: у гравця багато грошей (понад 50 000 рублів); живі лідери угрупувань «Воля» і «Довг»; репутація висока (понад 1000 очок)
 • «Безсмертя» — Мічений загадує «Моноліту»: «Хочу бути безсмертним» і перетворюється в срібну статую. (Умовна) Умова: грошей мало (менше 50 000 рублів); невисока репутація (менше 1000 очок), живі лідери угрупувань. (Умовна)
 • «Влада над світом» — Мічений загадує «Моноліту»: «Хочу мати владу над усім» і його душу поглинає Моноліт. (Умовна) Умова: вбиті лідери угрупувань «Воля» і «Довг».
 • «Щоб Зона зникла» — Мічений загадує «Моноліту»: «Хочу, щоб Зона зникла» — показують квітучий навколишній світ, але головного героя обдурюють — він стає сліпим. (Умовна) Умова: висока репутація (більше 1000 очок), грошей мало (менше 50 000 рублів), живі лідери угрупувань.
 • «Знищити людство» — Мічений загадує «Моноліту»: «Людство не змінити — воно повинно бути знищено». У Героя починаються галюцинації, на яких видно ядерні вибухи і тому подібне, після чого Герой стоїть сам у цілковитій пітьмі. (Умовна) Умова: дуже низька репутація (багато убитих сталкерів, менше 1000 очок рейтингу), грошей менше 50 000 рублів, лідери угрупувань живі). (Умовна)

Цікаві факти[ред. | ред. код]

 • S.T.A.L.K.E.R. — одна з тих ігор, що розроблялися найдовше (6 років). Реліз гри переносили дуже багато разів.
 • Відповідно до рейтингу британської організації ELSPA проект «S.T.A.L.K.E.R.» за станом на 24 березня 2007 року займає восьму позицію в мультиплатформенному чарті продажів («Козаки: Європейські війни» у свій час — дев'яте), і перше — серед ігор для РС.
 • У сюжеті гри спостерігається помітне (хоч і дещо віддалене) слідування сюжету роману братів Стругацьких «Пікнік на узбіччі»: Зона, назви аномалій, артефакти, сталкери, Виконувач бажань… Але даний факт не підтверджується ні у фінальних титрах, ні в інших джерелах.
 • Початковою назва гри була «S.T.A.L.K.E.R. Oblivion Lost», яку літературно можна перекласти як «повне забуття». Але у 2004 році назву змінили на «S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Chernobyl» для легшого розуміння назви гри.
 • За сюжетом гри 2-га катастрофа на ЧАЕС сталась 13 квітня 2006 року, тобто за 13 днів до 20-ї річниці реальної катастрофи.
 • Саундтрек до гри створювала українська мелодік-дезметал група FireLake, Володимир «MoozE» Фрей, а також Addaraya, Atroxis, Дмитро «Kaos» Кузьменко.
 • Абревіатура S.T.A.L.K.E.R. розшифровується як: Scavengers, Trespassers, Adventurers, Loners, Killers, Explorers, and Robbers (Збирачі, Порушники, Авантюристи, Одинаки, Кілери, Дослідники і Розбійники).
 • При проходженні гри в записках КПК Міченого з'являються «Записки Гордона». Мається на увазі Ґордона Фрімена — протагоніста частини серії ігор Half-Life. У грі є його тіло. З патчем 1.03 можна знайти його відому броню-костюм (локація Темна Долина).
 • В грі можна помітити торгові марки, які відповідають реально існуючим — пляшки від напоїв «NON STOP», «Росинки», упаковки сигарет «Прилуки». Також можна помітити реально існуючі газети — «Факты и комментарии», «Московский Комсомолец» (у вступному ролику).
 • Гарно візуалізовані ігрові сюжети проекту «S.T.A.L.K.E.R.» спонукали посилення уваги до реальної Чорнобильської зони відчуження. Як наслідок поступово формується новий вид екстремального туризму в Чорнобиль, Прип'ять та зону відчуження — сталкерство — мандрівки територією реальної зони відчуження.[5][6]
 • Якщо вибрати кінцівку, в якій Мічений знищує «У-свідомлення», то на півшляху до цілі, по дахах та теплотрасах ЧАЕС, Мічений на дві-три секунди телепортується до Сидоровича у його бункер. Побачивши героя, торговець здивовано крикне: «Мічений?! Якого біса?!». При цьому очі торговця будуть збільшені від здивування, світло в бункері буде слабкіше, двері зачинені, ані з чим не можна буде взаємодіяти, а особистий ящик у кутку кімнати кудись зникне. Також зникають медикаменти на задньому плані та «Грім-С14» у тисках. Це відбувається тому, що гравець переноситься не в справжній бункер Сидоровича, а в його копію, «заховану» під локацією ЧАЕС, а вищевказані речі в цю версію бункеру просто не додали.

Книги за грою[ред. | ред. код]

Багато сучасних письменників захопилися ігровим світом гри S.T.A.L.K.E.R. В результаті було написано серію книг, які по-своєму трактують світ гри.

Книги:

 • Тіні Чорнобиля (збірка оповідань різних авторів)
 • Василь Орєхов — Зона Ураження, Лінія Вогню
 • Олексій Калугін — Дім на болоті, Мрія на ураження, Порожні землі
 • Олексій Степанов — Дезертир
 • Андрій Левицький — Вибір зброї, Серце Зони
 • В'ячеслав Шалигін — Зворотний відлік, Чорний Янгол, Тринадцятий сектор
 • Роман Глушков — Холодна кров, Свинцевий закат
 • Дмитро Янковський — Епіцентр удачі
 • Андрій Ливадний;— Контрольний Викид
 • Олексій Бобл, Андрій Левицький — Воїни Зони, Куля-квант

Також на офіційному сайті представлені неопубліковані оповідання інших авторів.

Приквел[ред. | ред. код]

Сиквели[ред. | ред. код]

Українська локалізація гри[ред. | ред. код]

Незадовго до релізу гри серед фанатів з'явилися запитання: чи буде українська локалізація в грі? Антон Большаков, керівник проекту S.T.A.L.K.E.R., відповів: «Скоріше за все ні, ми її просто не окупимо…». Однак після оголошення офіційної дати виходу гри Сергій Григорович, продюсер гри, в інтерв'ю заявив, що українська версія обов'язково буде, але вийде у вигляді патчу, доступного для безкоштовного скачування в Інтернеті. Розроблявся патч протягом 2007 року. Виходу офіційного патчу передував вихід неофіційного перекладу, здійсненого програмістами: Віталієм «vitalis» Стопчанським (координація, переклад текстів), Орестом «Ora» Данишем (переклад текстів), Андрієм «Гіпсом» та Данилом «Zarogon» Кураповим (переклад написів на текстурах). Також ними було перекладено окремі фрази військових. Офіційний вихід патчу з українськомовною версією («повне» озвучення і переклад текстів) гри відбувся 29 грудня 2007 року[7]. Патч вільний для скачування на офіційному сайті гри. Проте повної локалізації не відбулось: угрупування «Долг» («Довг»), військові та найманці лишилися без українськомовного озвучення, текстури в офіційному патчі також не перекладені. Тому обидва, офіційний і неофіційний патчі, рекомендовані для завантаження. Офіційні українізації були теж створені для ігор S.T.A.L.K.E.R.: Чисте Небо та S.T.A.L.K.E.R.: Поклик Прип'яті.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Pages in category "Post-apocalyptic video games" // Category:Post-apocalyptic video games - Wikipedia
 2. Winslow-Yost, Gabriel. In the Zone of Alienation: Tarkovsky as Video Game | Gabriel Winslow-Yost. The New York Review of Books (англійською). Процитовано 14 лютого 2023. 
 3. Лисайчук, Артем. Краткая история создания игры S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl [Коротка історія створення гри S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl]. ITC.ua (російською). Процитовано 14 лютого 2023. 
 4. Aihoshi - 'Jonric', Richard (30 квітня 2002). S.T.A.L.K.E.R.: Oblivion Lost Interview. IGN (англ.). Процитовано 14 лютого 2023. 
 5. Слідами сталкерів - до Чорнобиля. Укрінформ. 12.06.2019. Архів оригіналу за 12 серпня 2019. Процитовано 12 серпня 2019. 
 6. Чорнобильська зона. Що робити з нелегальним туризмом. Новое Время. 06.12.2017. Архів оригіналу за 22 січня 2022. Процитовано 12 серпня 2019. 
 7. Завантажити український переклад для гри. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 23 січня 2018. 

Посилання[ред. | ред. код]