Галеас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іспанський галеас XVI століття
Англійський галеас 16-го століття Antelope. Порти весел розташовані нижче гарматних портів. Ілюстрація з Anthony Roll, 1546.

Галеас (італ. Galeazza) — тип вітрильно-веслувальних військових кораблів. Назва означає «велика галера».

Галеас — надпотужна галера, побудована на початку XVI століття. Вона використовувалася як галера аж до XVIII століття, але з Середземного моря не виходила ніколи. Сенс створення галеасів полягав у тому, щоб забезпечити навігацію в зимовий час, тому що звичайні галери плавали тільки влітку. Перші галеаси мали 50 метрів в довжину, а потім вже і 70 і 80 метрів. Тридцять весел з кожного борту. Інакше кажучи, галеас був задуманий як комбінація галери і галеона — типовий вітрильник своєї епохи (XVI — XVIl ст.). На кожне весло саджали 4-7 веслярів, вони працювали між палубами, щоб не заважати ні матросам, ні солдатам. Верхня палуба несла вже 70 гармат. Важкі гармати ставили на круглому майданчику носової частини, звідки можна було вести вогонь у будь-якому напрямку. Галеас був першим вітрильником, де гармати розміщувалися не на верхній палубі по бортах, а закривалися фальшбортами. На кормі галеаса ставили легкі кулеврини. Це виявилося можливим тому, що галеас був дуже об'ємним. Його ширина сягала 16 метрів, а екіпаж, включаючи веслярів, матросів і солдатів, становив до 800 чоловік. Оскільки водотоннажність галеаса була близько 1000 тонн, то і осадка його була глибшою, ніж у галери.

Вперше даний тип корабля був застосований венеціанцями в битві при Лепанто в 1571 році. Але вже 11 років по тому вони загинули разом з усією іспанською Армадою: англійці розгромили їх в Ла-Манші.

Посилання[ред. | ред. код]