Коліївщина (фільм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Коліївщина M:
Коліївщина
Коліївщина.jpg
Жанр драма, історичний
Режисер Іван Кавалерідзе
Продюсер Іван Кавалерідзе
Сценарист Іван Кавалерідзе
Оператор Микола Топчій
Композитор Павло Толстяков, Василь Верховинець
Художник Милиця Симашкевич
Звукорежисер Л. Канн
Кінокомпанія Українфільм
Тривалість 67 хв (126 хв)
Мова українська
Країна СРСР
Рік 1933
IMDb ID 0025354

«Коліївщина» — україномовний радянський фільм-драма 1931 року випуску, відзнятий за сценарієм Івана Кавалерідзе, який був написаний за мотивами поеми Гайдамаки Тараса Шевченка. Після доволі довгих суперечок та рецензій, прем'єра фільму відбулася, аж, 22 жовтня 1933 року в Москві

Сюжет фільму[ред. | ред. код]

У картині зроблена спроба відобразити одну із сторінок визвольного руху в Україні — повстання Коліїв (кріпаків, ремісників і рибалок) проти свавілля феодалів і польської шляхти, яке завершилося жорстокою розправою царськими каральними експедиціями в 1768 році. Кінострічка розповідає про події 1768 року, коли на Правобережній Україні спалахнуло народне повстання проти польського гніту.

Герой фільму Семен Неживий — це одна з найкращих і небагатьох ролей у кіно чудового театрального актора Олександра Івановича Сердюка (батька популярного українського актора Леся Сердюка). Поблукавши по чужині, повертається в рідне село, де застає страхітливу убогість і голод. Герой організовує бідноту на повстання, але його гаряча душа не бачить, що найближчі його сподвижники — представники козацьких старшин Максим Залізняк і Іван Ґонта — в своїх інтересах використовують повстання. Врешті-решт саме вони і зраджують повстанців.

Фільм Івана Кавалерідзе «Коліївщина» створювався у страшний для України час. Це був 1933 рік — рік чи не найбільшого утиску з боку радянської влади. У країні вирували голодомор, репресії, боротьба з українізацією. Проте, фільм таки з'явився на екранах.

Попри всі ідеологічні правки, фільм залишився надзвичайно патріотичним. У ньому відчувається український дух і любов до українського народу, бо знімав цю стрічку закоханий в Україну режисер.

«Коліївщина» — не перший фільм Кавалерідзе, але саме ця стрічка принесла йому славу великого режисера.

Акторський склад[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]