Коліївщина (фільм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Коліївщина (фільм, 1934))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
КоліївщинаPicto infobox cinema.png
Коліївщина
Коліївщина.jpg
Жанр драма, історичний
Режисер Іван Кавалерідзе
Продюсер Іван Кавалерідзе
Сценарист Іван Кавалерідзе
Оператор Микола Топчій
Композитор Павло Толстяков, Василь Верховинець
Художник Милиця Симашкевич
Звукорежисер Л. Канн
Кінокомпанія «Українфільм»
Тривалість 80 хв (версія 1933)
67 хв (версія 1968)
Мова українська
Країна СРСР
Рік 1933
IMDb ID 0025354

«Коліївщина» — український радянський фільм-драма відзнятий 1931 року, прем'єра якого, після довгих суперечок Кавалерідзе з радянським кермаництвом, відбулася аж через два роки 22 жовтня 1933 року в Москві. Сценарій фільму був створений Кавалерідзе на основі поеми Гайдамаки Тараса Шевченка.

Попри всі ідеологічні правки російської партійної верхівки, фільм залишився надзвичайно україно-патріотичним. У ньому відчувається український дух і любов до українського народу, бо знімав цю стрічку закоханий в Україну режисер.

Сюжет фільму[ред. | ред. код]

Кінострічка розповідає про події 1768 року, коли на Правобережній Україні спалахнуло народне повстання проти польського гніту. У ній зроблена спроба відобразити одну із сторінок визвольного руху в Україні — повстання Коліїв (кріпаків, ремісників і рибалок) проти свавілля феодалів і польської шляхти, яке завершилося жорстокою розправою царськими каральними експедиціями в 1768 році.

Герой фільму Семен Неживий поблукавши по чужині, повертається в рідне село, де застає страхітливу убогість і голод. Герой організовує бідноту на повстання, але його гаряча душа не бачить, що найближчі його сподвижники — представники козацьких старшин Максим Залізняк і Іван Ґонта — в своїх інтересах використовують повстання. Врешті-решт саме вони і зраджують повстанців.

Виробництво[ред. | ред. код]

Фільмування під-час Голодомору[ред. | ред. код]

Фільм Івана Кавалерідзе «Коліївщина» створювався у страшні для України часи. В Україні вирував Голодомор, радянська влада почала репресію з проукраїнськими інтелектувалами та боротьбу з коренізацією.

Акторський склад[ред. | ред. код]

Версії 1933 та 1968 років[ред. | ред. код]

Стрічка «Коліївщина» задумувалася та творилася ще за умов рішучого проведення політики коренізації в УСРР, а монтувалася вже за часів боротьби з «буржуазним націоналізмом» та «правим ухилом» серед партійців. Всього було створено 17 перемонтованих версій фільму і фільм був повністю готовий вже 1931‑го року, хоча у прокат він потрапив лише у 1933 році. До річниці подій описаних у фільмі, 1968 року на кіностудії ім. Довженка цей фільм було «відредаговано» — відцензуровано та переформатовано: версія 1933 року була 80 хв.,[1] в той час як версія 1968 року була вже лише 67 хв.[2]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]