Мстислав Ростиславич Безокий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мстислав Ростиславич Безокий
 
Народження: 12 століття
Смерть: 20 квітня 1178(1178-04-20)
Рід: Юрійовичі
Батько: Ростислав Юрійович
Діти: Святослав Мстиславич[d]

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Мстислав Ростиславич Безокий (? — 20 апреля 1178) — руський князь з роду Юрійовичів, князь новгородський (1160, 1175—1176, 1177—1178), трипільський (1169) і ростовский (1175—1176), старший син Ростислава Юрійовича і старший внук Юрія Долгорукого.

Біографія[ред. | ред. код]

У 1160 році Андрій Боголюбський відправив Мстислава княжити у Новгород, однак він там пробув недовго та вернувся у Суздальську землю. Наступного року Андрій прогнав Мстислава з Русі разом з Васильком та Всеволодом Юрійовичами та відправив у Візантію. Там Мстислав недовго управляв Аскелонською областю у Палестині.

У 1169 році Мстислав Ростиславич вернувся на Русь та сів в Трипіллі, але Смоленські Ростиславичі які в той час намагались утвердитись у Київському князівстві прогнали його звідти. Мстислав вирушив до Переяслава, до свого дядька Михалка Юрійовича, та той його не прийняв і Мстислав змушений був податись у Чернігів.

Після смерті Андрія Боголюбського у 1174 році ростовські бояри запросили Мстислава Ростиславича до себе на княжіння. Крім Ростова він також отримав Переяславль-Заліський та інші міста. Тим часом брат Мстислава, Ярополк, розбив Юрійовичів, які також претендували на Владимиро-Суздальську землю та сів княжити у Владимирі. Правління Ростиславичів на Суздальщині було вкрай нездарним, вони оточили себе чужинцями з Південної Русі, чим налаштували проти себе місцеве боярство. Особливо відмітився Ярополкк, який обклав Владимир жорсткою даниною, ніби це була не його вотчина, а завойована земля. Розгнівані володимирці послали в Чернігів за Михалком Юрійовичем. У 1175 році він прибув на Суздальщину та вигнав звідти Ростиславичів.

Після раптової смерті Михалка всього через рік після початку князювання у Владимирі сів його брат, Всеволод Юрійович. Мстислав здійснив спробу вернутись на Суздальщину та був розбитий Всеволодом під Юр'євом і відступив. Після цієї поразки Мстислав змушений був втекти в Новгород, проте місцеве боярство його не прийняло і він вирушив до Рязані до свого союзника, Гліба Ростиславича. У 1177 році Мстиславичі разом з Глібом організували черговий похід на Владимир, проте у битві на Колокші рязансько-половецьке військо союзників Мстислава розбив Всеволод, а Мстислав і Ярополк потрапили в полон. Брати Ростиславичі були осліплені владимирським князем та згодом, за наполяганням владимирців їх відпустили на Русь. Мстислав вирушив до Новгорода, де його радісно прийняло місцеве боярство, проте вже наступного року помер.

Родина[ред. | ред. код]

1-а дружина — невідома на ім'я представниця Смоленських Ростиславичів. Діти від неї:

2-а дружина — донька новгородського посадника Якуна Мирославича.

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • Богуславский В.В., Бурминов В.В. Русь рюриковичей. Иллюстрированный исторический словарь. М., 2000.

Посилання[ред. | ред. код]