Мстислав Удатний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мстислав Удатний
Мстислав II Удатний.jpg
Князь галицький
Правління 1219-1227
Попередник Коломан Галицький
Наступник Андрій Андрійович
Інші титули Князь трипільський
Князь торопецький
Князь Новгородський
Князь торчеський
Імена Федір
Релігія православний
Народився бл.1180
Помер 1228(1228)
Торчеськ
Дружина Марія
Діти Василь, Ростислава, Олена, Ганна
Династія Рюриковичі
Батько Мстислав Ростиславич
Ездец Мстислава Мстиславовича.jpg

Мстислав Мстиславич Удатний (*бл.1180 - †1228) — князь торопецький, новгородський, галицький і торчеський з династії Рюриковичів. Прозваний «Удатним» за військову доблесть.

Короткі відомості[ред.ред. код]

Мстислав брав участь у походах 1193 і 1203 років руських князів проти половців. В 1212 і 1214 роках він здійснив вдалі походи на чудь і проти лівонських рицарів. Вів боротьбу з володимиро-суздальським князем Всеволодом III Велике Гніздо і в 1216 році розгромив війська його синів на річці Липиці (див. Повість про битву на Липиці).

У 1219 році Мстислав був запрошений боярами князювати у Галицьку землю. Під натиском його війська у 1219 році воєвода Бенедикт — фактичний правитель Галицького князівства при королевичі Коломані[1] — разом з угорською залогою покинув Галич[2]. Проте незабаром наступ об'єднаних польсько-угорських сил змусив його залишити Галич. Уклавши воєнний союз з волинським князем Данилом Романовичем, половецьким ханом Котяном, Мстислав Удатний 23 травня 1221 року розгромив угорські війська на чолі з Коломаном біля Галича і повернувся на галицький престол. Він був організатором походу руських князів проти монголів у 1223 році, який завершився жорстокою поразкою Русинів на Калці. Під час походу Мстислав Удатний очолював авангард князівських військ.

У 1227 році він видав свою дочку Марію заміж за угорського королевича Андрія, якому згодом передав всю владу над Галицькою землею. У 1227-1228 роках князював у Торчеську.

У 1228 році в дорозі з Торчеська до Києва Мстислав занедужав і помер, встигнувши постригтися в схиму за тодішнім звичаєм благочестивих князів. За відомостями польського історика тіло його було поховане в Києві, у церкві святого Христа, ним спорудженій. Тепер цієї церкви немає, і де могила Мстиславова — невідомо.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Михайло Грушевський Історія України-Руси. — Т. III. — С. 31.
  2. Там само. — С. 36.

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Коломан Галицький
Alex K Halych 2.svg Князь галицький
1219-1227
Alex K Halych 2.svg Наступник
Андрій Андрійович