Пантерові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пантерові ("великі кішки")
Лев в Ботсвані
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Котоподібні (Feloidea)
Родина: Котові (Felidae)
Підродина: Пантерові (Pantherinae)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Panthera
ITIS logo.jpg ITIS: 552364
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 33815
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Panthera

Пантерові, або "великі кішки" (Pantherinae) — підродина ссавців родини котових (Felidae), яка містить три сучасних роди: Пантера (Panthera), Димчастий леопард (Neofelis) та Барс (Uncia), що охоплюють 9 видів з більше як 50 підвидами, у т.ч. близько 20 вимерлих. Види роду Пантера (Panthera) належать до найбільших сучасних хижих ссавців.

Критерієм належності до великих кішок є, однак, не розміри тіла, а морфологічні особливості, зокрема будова під'язикової кістки. Через це до підродини Пантерових ("великих кішок") не відносять такі види як пума та гепард.

Класифікація[ред.ред. код]

(Вимерлі види та підвиди позначені з символом †)

Приналежність виду Мармурова кішка (Pardofelis marmorata) до родини великих кішок є дискусійною. Згідно з традиційною точкою зору її відносять до підродини малих кішок і виділяють у власний рід Мармурова кішка (Pardofelis), однак з'явились припущення про її зв'язок з великими кішками. Недавні молекулярно-генетичні дослідження кажуть на користь її близького споріднення з родом Катопум (Catopuma), через що новіші систематики знов відносять її до малих кішок.

Подібні суперечки відбуваються і з класифікацією виду Барс сніговий (Uncia uncia). В минулому багато таксономістів відносили його до роду Пантера (Panthera), але пізніше його було розміщено у окремий рід Барс (Uncia). Проте, недавнє молекулярне вивчення показало належність цього виду до роду Пантера (Panthera), хоч точна позиція в роді залишається неясною.

Малюнок на шерсті[ред.ред. код]

На шерсті всіх великих кішок є плями, навіть якщо вони на перший погляд зовсім не видимі. Вони помітні у леопарда, димчастого леопарда, снігового барса та ягуара і менш помітні у лева та тигра. У левів плями проявляються як правило у молодих особин. У тигра смуги на шерсті є видовженими плямами.

Ревіння[ред.ред. код]

Великі кішки відрізняються від своих менших родичів будовою під'язикової кістки. Вона складається з маленьких кісточок, які слугують для закріплення язикового м'язу в горлі. Раніше цю ознаку пов'язували з умінням ревіти. Однак новіші дослідження показують, що ревіння ґрунтується на інших анатомічних особливостях, перш за все — спеціальній будові гортані. У лева, тигра, леопарда та ягуара вона характеризована дуже довгими голосовими зв'язками та товстою еластичною тканиною, що дозваляє ревіти. Сніговий барс, димчастий леопард та інші види котячих такими особливостями обділені и ревіти не вміють.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.