Рись канадська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Канадська рись
Канадська рись (Lynx canadensis)
Канадська рись (Lynx canadensis)
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Кішкоподібні (Feloidea)
Родина: Котові (Felidae)
Підродина: Малі кішки (Felinae)
Рід: Рись (Lynx)
Вид: Канадська рись
Біноміальна назва
Lynx canadensis
Kerr, 1792
Ареал Канадської рисі
Ареал Канадської рисі
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Lynx canadensis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Lynx canadensis
EOL logo.svg EOL: 328604
ITIS logo.svg ITIS: 180585
Redlist logo v1223290225.gif МСОП: 12518
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 61383
Fossilworks: 47819

Канадська рись або північноамериканська рись (Lynx canadensis) — північноамериканський ссавець родини котових, (Felidae). Це — близький родич євразійської рисі (Lynx lynx). Деякі спеціалісти розцінюють обидва види як англ. conspecific. Проте, в деяких характеристиках канадська рись подібніша до рудої рисі (Lynx rufus), ніж до євразійської рись (Lynx lynx). З визнаними підвидами, поширена по Канаді та в Алясці, а також і в деяких місцинах півночі Сполучених Штатів.

Має густе сріблясто-коричневе хутро, гривасту морду та китички на кінчиках вух і в цілому нагадує інші види роду рись (Lynx) середнього розміру. Канадська рись більша за руду рись, разом з яким вона поділяє частину свого ареалу, та в двічі більша розміром за кота свійського (Felis catus).

Систематика[ред.ред. код]

Свого часу в межах дискусії щодо того чи варто виділяти рисей в окремий рід чи розглядати їх лише як підрід роду кішка (Felis) обговорювалося питання щодо того чи називати вид Lynx canadensis чи Felis canadensis. Але в сучасній систематиці врешті було прийнято рід рись (Lynx) який помістили в одну кладу з родами пума (Puma), азіатська кішка (Prionailurus), і кішка (Felis).

Підвиди[ред.ред. код]

Зараз визначено три підвиди Канадської рисі:

(Якщо українські назви були невідомі тоді вони відмічені символом ?)

Фізичні характеристики[ред.ред. код]

Зовнішній вигляд канадської рисі подібний до євразійської (Lynx lynx): щільне хутро сріблясто-коричневого кольору на якому можуть бути чорнуваті плями. Канаська рись дещо менша і в середньому важить біля 11 кг, досягає 90 см в довжину та 60 см висоти в плечах. Самці більші, ніж самки. Влітку хутро канадських рисей набуває червонувато-коричневого забарвлення. Ця рись має хутряний комірець, який нагадує подвійно-конічну бороду, короткий хвіст з чорним кінчиком і довгі китиці на вухах. Довгі лапи рисі мають вкриті хутром ступні, що допомагає тварині пересуватися по глибокому снігу.

Поведінка[ред.ред. код]

Канадська рись — тварина одинак, що веде нічний спосіб життя і займає велику територію. Навесні народжується від одного до п'яти кошенят. виживання яких залежить в основному від наявності здобичі.

Площа індивідуальних мисливських ділянок рисі коливаються від 4 км² до 25 км² у самок і від 4 км² до 70 км² у самців. Ділянки самців зазвичай оточують ділянки самок, але деяка частина їх територій може перекриватися. Кордони своєї ділянки рисі регулярно мітять сечею, залишаючи мітки на деревах та скелях.

Харчування[ред.ред. код]

Родина рисей у Манітобі в Канаді
Канадська рись

Канадська рись полює на зайців (Lepus), гризунів (Rodentia), птахів (Aves). Взимку завдяки глибокому сніговому покриву може полювати на копитних – це можуть бути благородні олені або товстороги. У голодний час канадська рись не гидуватиме падаллю: залишки мертвого благородного чи північного оленя, американського лося. У деяких місцевостях головною здобиччю рисі є американський заєць (Lepus americanus) на якого може припадати до 75 % її раціону. Розмір популяції канадської рисі коливається у слід за чисельність американського зайця.

Розмноження та життєвий цикл[ред.ред. код]

Кошенята канадської рисі, що народилися 15 квітня 2008 в зоопарку в Остраві Чехія.

У шлюбний сезон один самець рисі може злучитися з декількома самками, що живуть з ним по сусідству. Як тільки вони злучилися самець і самка розходяться. Самці не беруть жодної участі у вирощуванні молоді. Період розмноження припадає на кінець січня або лютий. Вагітність у самки триває 63—70 днів. В травнічервні (у виняткових випадках — в липні) в неї народжується від 1 до 5 кошенят, причому їх кількість залежить від того наскільки мати забезпечена їжею. Кошенята народжуються безпорадними та сліпими, вагою близько 280 грамів та 25 см в довжину. Їх хутро вкрите плямами які в міру дорослішання зникають. Очі в кошенят розплющуються на 10—17 день, а на 24—30 день вони вже можуть виходити з лігва. Мати годує їх молоком до 3—5 місячного віку. Перед пологами самки канадської рисі влаштовують собі лігва. Як правило лігво знаходиться усередині гущавини кущів, дерев, під валунами, корінням лісоповалу або в порожнистих стовбурах дерев. Лігва як правило розташовані під середнім нахилом і виходять на південь або на південний захід. Кошенята відділяться від матері у віці 10 місяців коли здатні самостійно добувати собі харч, зазвичай це березень або квітень. Статевої зрілості молоді рисі досягають у віці від 10 до 23 місяців. В природних умовах в середньому живуть від 10 до 15 років.

Поширення[ред.ред. код]

Цей кіт поширений в північних лісах Північної Америки майже у всій Канаді та Алясці. Крім того на території США є великі популяції цієї рисі в штатах Монтана, Айдахо та Вашингтон і в Єллоустонськоиму національному парку (англ. Yellowstone National Park) у Вайомінгу, який простягається по більшій частині Великої Єллоустонської Екосистеми (англ. Greater Yellowstone Ecosystem). Канадська рись рідкісна в штатах Юта, Міннесота, і Нова Англія. Канадську рись було реінтродуковано в природу Колорадо на межі тисячоліть. Сумарна площа ареалу рисі оцінена фахівцями в 7,7 мільйонів км².

Реінтродукція[ред.ред. код]

У Сполучених Штатах, до 1999, рись як було відомо зустрічалася лише в штатах Аляска, Вашингтон, Мен, Міннесота, Монтана, Вайомінг, Айдахо і можливо в штаті Мічіган. В 1999 розпочато, Колорадським Відділенням живої Природи (англ. Colorado Division of Wildlife) програму, реінтродукції дикої популяції рисі назад до штату Колорадо. Показуючи ранні підписані обіцянки, біологи повідомляють, що це займе більше десятиліття, аби визначити чи має програма успіх. Проте, в 2006 перший випадок корінної колорадської рисі, що народжувала починаючи з 1999, документувався: вона народила 2 кошенят, підтвердивши можливість успішної реінтродукції.

У 2007 декілька із цих рисей були застрелені і убиті невідомими особами. У деяких випадках лише радіо відстежуючі ошийники були знайдені, наводячи до підозрінь хутряного виробництва, в інших випадках тварини були застрелені і тіло залишене неушкодженим.

Цикл поширеності рисі[ред.ред. код]

У північних частинах Канади, популяція рисі може бути оцінена від записів отриманих від кількості виловів кожен рік заради її хутра. Облік проводили Компанія Гудзонової затоки (англ. Hudson's Bay Company) та Канадський уряд (англ. Canadian government) починаючи з 1730-х.

Заповідники[ред.ред. код]


Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.