Рись іспанська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рись іспанська
Linces10.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Котовиді (Feloidea)
Родина: Котові (Felidae)
Підродина: Малі кішки (Felinae)
Рід: Рись (Lynx)
Вид: L. pardinus
Біноміальна назва
Lynx pardinus
(Temminck, 1827)
Mapa distribuicao lynx pardinus defasado.png
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Lynx pardinus
EOL logo.jpg EOL: 347432
ITIS logo.jpg ITIS: 621869
Redlist logo v1223290225.gif МСОП: 12520
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 191816
Fossilworks: 224061

Рись іспанська, іберійська рись, піренейська рись, пардова рись[2] (лат. Lynx pardinus) — вид ссавців з ряду хижих родини Котові роду Рись. Раніше іспанська рись часто вважалася за підвид євразійської рисі. Тепер доведено, що це два різних види, які еволюціонували незалежно один від одного в епоху плейстоцену. Ареал проживання іспанської рисі — Піренейський півострів в південній Європі.

Цей вид є на межі зникнення і вважається одним із найрідкісніших з котячих. Один із факторів зменшення кількості особин цього виду — зникнення в ХХ столітті кроликів, які є основою раціону рисі. Друга причина — це знищення людиною чагарників, в яких мешкають іберійські рисі. В результаті розведення популяцію вдалося збільшити. Станом на 2013 рік, в Андалусії проживає 309 іспанських рисей.

Харчування[ред.ред. код]

Полює в основному на дрібну дичину — зайців і кролів, зрідка нападає на дитинчат оленів.

Вигляд[ред.ред. код]

Має світліше забарвлення, ніж євразійська рись, а також вдвічі менша за неї. Іспанська рись має різко виражені плями, що додають її забарвленню схожість із забарвленням пардуса. Взимку хутро блякне і стає тоншим. Висота в загривку становить 45 —70 см, довжина рисі: 75 —100 см, включаючи короткий хвіст (15 см), вагу 13 —25 кг.

Ареал[ред.ред. код]

Водиться іспанська рись на південному заході Іспанії (велика частина — в Національному парку Доньяна), хоча раніше була широко розповсюджена на всій території Іспанії і Португалії. Зараз її ареал обмежений гористою місцевістю.

Розмноження[ред.ред. код]

Перший випадок розмноження іспанської рисі в неволі мав місце 29 березня 2005 р. Того дня народилися 3 кошеняти. У травні одне з кошенят загинуло під час гри з братом. У 2006 р. в неволі народилося вже 4 кошенят.

Охорона[ред.ред. код]

Іспанська рись — один з найрідкісніших видів ссавців. За оцінкою на 2005 р. її чисельність становить всього 100 особин. Для порівняння, на початку XX століття їх налічувалося близько 100 тис., до 1960 — вже 3 тис., до 2000 — всього 400. Цей вид внесений до «Додатку I CITES» (Конвенція по міжнародній торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори), а також в списки «Всесвітнього союзу охорони природи» (IUCN), в категорію I (тварини, що піддаються загрозі зникнення).

Велику роль в охороні і моніторингу численності іспанської рисі відіграє співпраця з мисливськими організаціями. Зокрема, у звітах за планами дій з охорони цього виду зазначається, що «Укладення угод з землевласниками і мисливськими товариствами дозволили природоохоронним проектам реалізувати заходи з управління всім розподілом рисі».[3]

Інтернет посилання[ред.ред. код]

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Cat Specialist Group (2002). Lynx pardinus. 2006. Червоний Список Міжнародного Союзу Охорони Природи. IUCN 2006. www.iucnredlist.org. Переглянуто 10 May 2006. Database entry includes justification for why this species is critically endangered
  2. Джерела щодо цих та інших згаданих назв виду Lynx pardinus не відомі
  3. Iberian Lynx Ex situ Conservation: An Interdisciplinary Approach