Кіт очеретяний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кіт очеретяний
FelisChausMunsiari1.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Котові (Felidae)
Підродина: Малі кішки (Felinae)
Рід: Кіт (Felis)
Вид: Кіт очеретяний
Біноміальна назва
Felis chaus
(Schreber, 1775)
Ареал Хауса
Ареал Хауса
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Felis chaus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Felis chaus
EOL logo.svg EOL: 328671
ITIS logo.svg ITIS: 176223
IUCN logo.svg МСОП: 8540
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 54496
Fossilworks: 224047

Кіт очеретяний, кішка джунглів, болотяна кішка, хаус (лат. Felis chaus) — вид хижих ссавців родини котових. Цей середніх розмірів кіт із відносно довгими ногами й коротким хвостом мешкає в Південній Азії Південно-Східній Азії, на півдні Китаю та в долині річки Нілу, Єгипет. Вид проходить по статусу найменшого ризику у Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи.

Вид був описаний в 1776 німецьким природодослідником із Риги Йоганном Ґюльденштедтом. Німецький натураліст з Тюрингії Йоган Хрістіан Даніель фон Шребер дав кішці її біноміальну назву, тому загально вважається, що саме він має біноміальну владу над видом. Наразі описано 10 підвидів.

Еволюція[ред.ред. код]

Генетичні дослідження показали, що філогенетична лінія роду Felis відокремилася від лінії спільного предка 3.4 млн років тому, і це ж число є відлік відділення виду F. chaus інших видів роду.[1]

Філогенетичне древо роду Felis

   Felis   

 Felis chaus — Кіт очеретяний
 Felis nigripes — Кіт чорноногий
 Felis margarita — Кіт барханний Felis silvestris — Кіт лісовий

Підвиди[ред.ред. код]

Вілсон та Рідер виділяють 10 підвидів очеретяного кота[2]:

 • Felis chaus chaus Schreber, 1777: Іран, Пакистан, Афганістан, Центральна Азія
 • Felis chaus affinis Gray, 1830: В'єтнам, Лаос, Камбоджа, Гімалаї
 • Felis chaus fulvidina Thomas, 1929: Таїланд, Бірма
 • Felis chaus furax de Winton, 1898: Сирія, Ірак
 • Felis chaus kelaarti Pocock, 1939: Шрі-Ланка
 • Felis chaus kutas Pearson, 1832: Східна Індія, Бангладеш
 • Felis chaus maimanah Zukowsky, 1915: Північ Афганістану; передбачається, що поширений південніше Амудар'ї
 • Felis chaus nilotica de Winton, 1898: Єгипет (Ніл)
 • Felis chaus oxiana Heptner, 1969: Росія (регіон Кавказу)
 • Felis chaus prateri Pocock, 1939: Західна Індія

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Очеретяна кішка збоку

Очеретяний кіт більший за будь-кого з представників роду кіт; це велика тварина із довгими кінцівками[3]. Голова й тіло довжиною 59–76 см, висота в плечах 36 см, вага коливається від 2 до 16 кг. Дослідження вказують на те, що розміри кішки зменшуються із західної (Ізраїль) до східної (Індія) частини ареалу проживання; це пов'язують із більшою конкуренцією з боку малих кішок на сході. Розміри тіла також зменшуються від північних широт і до тропіків. Довжина хвоста 21–36 см.

Загальне забарвлення варіює від піщано- або жовтувато-сірого до сірувато-коричневого або буро-червоного, як правило, без виразного маркування на тілі. Хвіст має кілька темних кілець і чорний кінчик. Ноги пропорційно найдовший у роду, що корисно при переслідуванні здобичі.[4] Тіло порівняно коротке, ноги високі, хвіст недовгий, на вухах невеликі китички. Зимове хутро не дуже щільне.

Розповсюдження[ред.ред. код]

Поширений на широкій смузі від Передньої й Малої Азії, Закавказзі, Середньої Азії до Індостану, Індокитаю і Південно-Західного Китаю, а також Шрі-Ланці. Duckworth et al. (2005) додати кілька недавніх реєстрацій цього кота з Лаосу, Камбоджі та В'єтнаму. Очеретяний кіт чудово пристосований до існування в хащах очерету і колючих чагарників по низовинних берегах річок, озер і морів. Саме у таких умовах він зустрічається на західному побережжі Каспійського моря, в Закавказзі, Середній Азії, зрідка в Казахстані. Відкритих просторів кіт уникає, хоча влітку постійно відвідує горбисті піски, порослі саксаулом, поблизу його місць проживання. Лише взимку і весною заходить в культурний ландшафт. Селячись поблизу людських поселень, часто заходить в поселення, звідки тягає домашню птицю. У Центральній Азії, він знаходиться в горах Кавказу (до 1000 м). У передгір'ях Гімалаїв зустрічається аж до 2400 м н.р.м.[5]

Звички[ред.ред. код]

В природі здобиччю кота є водоплавна птиця (качка, лисуха), гризуни. Їсть черепах, змій, ящірок, полюбляє рибу. Хаус бездоганний мисливець, на полюванні використовує різні способи: полює із засідки, де може чекати годинами на жертву. Добре плаває і може пірнати, щоб зловити рибу. Лаштує лігво у густій рослинності або в занедбаній норі борсука, лисиці, або їжатця. Активний як вдень, так і вночі.[4]

Життєвий цикл[ред.ред. код]

Парування відбувається в лютому, березні й супроводиться звичайними для кішок гучними криками самців. Вагітність триває близько 66 днів. У травні народжується від 2 до 5 дитинчат. Новонароджені важать 83–161 грамів і годуються молоком приблизно 3 місяці. Через півтора року вони досягають статевої зрілості. У зоопарку можуть жити 20 років.[4]

Гібриди[ред.ред. код]

У деяких випадках болотяний кіт схрещувався з домашнім котом (Felis catus). З відомих випадків такого схрещування це були дикі коти-самці й домашні кішки-самиці. Кошенята народжувались сильними, незалежними та значно більшими за домашніх котів. Була виведена порода, яка зареєстрована у 1995 році при схрещувані домашньої кішки з очеретяним котом, її назва шаузі.

Загрози та охорона[ред.ред. код]

Меліорація та руйнування природних водно-болотних угідь, які здійснюються у всьому діапазоні поширення очеретяного кота, але особливо в посушливих районах, як і раніше представляють загрозу для виду, густина населення якого в природних водно-болотних угіддях як правило, вища. Захоплення в полон і отруєння навколо сільськогосподарських і населених пунктів викликають скорочення населення у багатьох областях по всьому ареалу. Індія раніше експортувала велику кількість шкур очеретяного кота (аж поки експорт був заборонений в 1979 році), але деяка незаконна торгівля продовжується там, а також як у Єгипті й Афганістані. У Південно-Західній та Південно-Східній Азії вид вважається рідкісним і чисельність його знижується.

Вид включений в Додаток II СІТЕС. Він захищений від полювання в деяких країнах ареалу (Індія), але в багатьох не отримує правового захисту за межами природоохоронних територій. Вид тепер отримав правовий захист від полювання і торгівлі в Афганістані після розміщення у 2009 році в Список охоронних видів країни.[5]

Цікаві факти[ред.ред. код]

«Очеретяний кіт» — назва фолк-рок гурту з Вінниці.

Галерея[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

 1. Stephen J. O'Brien and Warren E. Johnson The Evolution of Cats — Scientific American. 08/2007; 297(1):68-75 PDF (англ.)
 2. Don E. Wilson & DeeAnn M. Reeder (editors). 2005. Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) (англ.)
 3. Hunter, L. (2015). [[[:Шаблон:Google Books]] Wild Cats of the World]. London, UK: Bloomsbury Publishing. с. 38–41. ISBN 978-1-4729-2285-4. 
 4. а б в Ronald M. Nowak Walker's carnivores of the world. — JHU Press, 2005. — С. 239. — ISBN 0801880327. (англ.)
 5. а б Duckworth, JW, Steinmetz, R., Sanderson, J. & Mukherjee, S. 2008. Felis chaus In: IUCN 2013 (англ.)
Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.