Кіт лісовий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кі́т лісови́й
(Felis silvestris silvestris)
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Котовиді (Feliformia)
Родина: Котові (Felidae)
Рід: Кіт (Felis)
Вид: Кіт лісовий
Біноміальна назва
Felis silvestris
(Schreber, 1775)
The five subspecies of Felis silvestris according to a 2007 DNA study.[2]
The five subspecies of Felis silvestris according to a 2007 DNA study.[2]
Підвиди
Дивись текст статті
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Felis silvestris
ITIS logo.jpg ITIS: 180589
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Felis silvestris
Fossilworks: 224042 224042

Кі́т лісови́й (Felis sylvestris) — вид хижих ссавців з роду Кіт (рід) (Felis) родини Котових (Felidae).

Морфологія[ред.ред. код]

Загалом подібний до свійського кота, але відрізняється дещо більшими розмірами (довжина тіла до 90 см) і відносно коротким притупленим хвостом, покільцьованим кількома (частіше 3-4) темними смугами. Кінчик хвоста чорний. Підошви лап чорні. Очі блакитні або сірі. Рінарій червоно-рожевий (кольору «сирого м'яса»). Череп крупний, довжиною 90-110 мм, звичайно без носового прогину.

AfricanWildCat.jpg
Wildkatze Feldkirch.jpg

Таксономічна характеристика[ред.ред. код]

Єдиний представник роду Felis у фауні України, один з приблизно 20-30 видів цього роду, відомих у світовій фауні. Може формувати гібриди при паруванні зі свійськими котами.

Поширення[ред.ред. код]

Українські Карпати, Закарпаття (Виноградівський, Берегівський, Воловецький, Тячівський, Перечинський р-ни). Невелика популяція кота лісового виявлена в Чернівецькій області (Сторожинецький, Глибоцькии р-ни)та Житомирській(Ємільчинський р-н). Поширений також у деяких країнах Західної і Центральної Європи та Малої Азії.

Місця перебування[ред.ред. код]

Селиться в горах, у глухих дубових, дубово-грабових, букових і мішаних, рідко ялинових лісах (висота 300–900 м), у плавнях в очеретяних заростях, часто влаштовує гнізда на плавучих острівцях.

Чисельність[ред.ред. код]

В Україні карпатська популяція сягає чисельності 300–400 особин, на Поділлі — кілька десятків особин. Є одиничні особини в плавнях Дунаю та Дністра.

Причини зміни чисельності[ред.ред. код]

Інтенсивне вирубування лісу, різке скорочення площ старих листяних лісів, особливо дібров, створення штучних лісових насаджень і активне рекреаційне використання лісів, знищення особин виду під час відстрілу бродячих домашніх котів, застосування мисливських капканів.

Особливості біології[ред.ред. код]

Веде прихований спосіб життя. Селиться поодинці. Активний у сутінках та вночі. Теплолюбна тварина. Водиться в місцях, що добре прогріваються сонцем, з густим травостоєм, старими дуплистими деревами, в чагарнику. Виводкові лігва влаштовує в дуплах дерев, розколинах скель, під купами сушняку і колод, у норах борсука та лисиць, зрідка — на горищах лісових будинків, в очеретяних заростях. Живиться переважно мишовидними гризунами, рідше птахами, плазунами, у крайніх випадках — трупами тварин. Самка раз на рік (квітень — травень) після 63-68 денної вагітності народжує 2-4 (зрідка 5) сліпих малят, які тримаються біля неї до вересня — жовтня. Вороги і конкуренти — рись, лисиця, вовк, куницеві, бродячі собаки, великі хижі птахи. Значної шкоди чистоті виду завдають бродячі коти, які, паруючись з дикими, дають гібриди.

Розмноження у неволі[ред.ред. код]

Розмножується у зоопарках, але погано.

Заходи охорони[ред.ред. код]

Занесено до Червоної книги Української РСР (1980). Охороняється кіт лісовий в заповідниках Карпатському (біосферний), Дунайські Плавні (природний), в Карпатському національному природному парку.

Підвиди[ред.ред. код]

Найбільші 5 підвидів:[3]

Інші раніше окремі підвиди наразі включені в:

  • Європейський підвид
Європейський лісовий кіт

Посилання[ред.ред. код]

  1. Cat Specialist Group (2002). Felis silvestris. 2006. Червоний Список Міжнародного Союзу Охорони Природи. IUCN 2006. www.iucnredlist.org. Переглянуто 5 May 2006. Database entry includes justification for why this species is of least concern
  2. name="CA-Driscoll"
  3. Driscoll, CA, et al. (2007-06-28). «The Near Eastern Origin of Cat Domestication». Science 317 (5837). с. 519–523. doi:10.1126/science.1139518. PMID 17600185.