Погром у Єдвабному

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Погром у Єдвабне (1941))
Перейти до: навігація, пошук

Погром у Єдвабному, Різанина у Єдвабному  — масове вбивство євреїв у селі Єдвабне у Білостоцькій області БРСР (тепер Польща) під час Другої світової війни, в липні 1941 р. Довгий час вважалося, що погром вчинили німецькі карателі, проте тепер відомо, що основну масу погромників складали місцеві поляки, на чолі із мером міста М. Кароляком[джерело?], а також мешканцями ряду навколишніх містечок де вже відбулось знищення єврейського населення. Вони разом з німецькими окупантами вчинили погром у Єдвабному.

Події[ред.ред. код]

Пам'ятник у Єдвабні
1941 atrocity in Jedwabne (map).jpg

До війни у селі Єдвабне жило 1600 євреїв, що становило більше половини його населення. У понеділок, 23 червня 1941 року в містечко увійшли німецькі війська, а 25 червня поляки приступили до єврейських погромів. Вони вбивали своїх сусідів сокирами, протикали вилами, вирізали їм язики, виколювали очі, топили в ставку, рубали голови.

Місцевий ксьондз відмовився зупинити кровопролиття, тому що вважав всіх євреїв комуністами. Поляки «погодили» погром з німецькими властями. Потім гітлерівці віддали наказ знищити всіх євреїв, що ще залишилися в живих. Виконали наказ поляки. Вони зігнали євреїв на центральну площу, потім повели їх у сарай на околиці містечка, куди раніше покидали тіла закатованих жертв. Там спалили їх разом — живих і мертвих. Відповідно до інших версій масового вбивства у селі Єдвабному, погром ініціювали та прийнали участь німці і в наслідок погрому було вбито значно менше євреїв від кількості, яка проживала у Єдвабне.[1] Згідно з висновками розслідування Інституту національної пам’яті Польщі (ІНП), 10 липня 1941 р. в селі Єдвабне група польського населення вчинила погром та вбила щонайменше 300 єврейських сусідів, а 40 було вбито раніше. Більшість із них – жінок, чоловіків і дітей – спалили живцем у сараї.[2] В заяві Інституту про остаточні висновки розслідування від липня 2002 р. повідомляється, що виконавцями злочину були щонайменше 40 польських жителів Єдвабного та околиць.[3]

Розслідування[ред.ред. код]

У 1949 році відбувся процес у справі погромників з Єдвабне. Він проходив у Ломжі. Велика частина обвинувачуваних була засуджена, і отримала від 8 до 15 років в'язниці. Процес в Ломжі проходив в обстановці секретності, у пресі про нього не повідомлялося і про суд мало хто знав. Погром у Єдвабне не був єдиним випадком знищення євреїв руками поляків.

До 2000 року вважалося, що це масове вбивство було здійснене німцями. Однак у 2001 р. американський історик Ян Томаш Ґросс (Jan Tomasz Gross) опублікував книгу «Neighbors: The Destruction of the Jewish community in Jedwabne», в якій показав що погром було вчинено місцевими мешканцями без німецької допомоги.

Ряд польських істориків, критикуючи книгу Яна Ґросса в упередженості та селективному підході до вибору вигідних фактів разом з замовчуванням протилежних, ставить під сумнів цифру 1,600 вбитих євреїв. Було ексгумовано останки приблизно не більше 400 жертв погрому та знайдено в останках німецькі кулі, що свідчить про участь німців в погромі.[4] Вважається, що німці ініціювали погром. Зовсім не виправдовуючи погромників, польські історики поділяють думку, що погром стався внаслідок реакції жителів Єдвабне на масове співробітництво деякої частини польських євреїв з НКВД та іншими радянськими органами при ув'язнені та виселені поляків у Сибір.[5][6][7]

Пам'ять[ред.ред. код]

Частина пам'ятника жертвам погрому у Єдвабні

До недавнього часу на місці поховання євреїв стояв пам'ятник з написом, що тут поховані жертви, убиті німецькими фашистами. Зараз встановлено новий пам'ятник, на якому викарбувано напис: «Пам'яті євреїв вбитих і спалених».

У липні 2001 року Президент Польщі Александр Кваснєвський та польська католицька церква офіційно попросили вибачення у єврейського народу за вчинений злочин.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. The Neighbors Respond: The Controversy over the Jedwabne Massacre in Poland Edited by Antony Polonsky & Joanna B. Michlic. Princeton University Press (December 14, 2003). ISBN: 9780691113067. 504 pp (англ.)
  2. 70 років погрому євреїв у польському Єдвабному
  3. Католицька церква Польщі вперше вибачилась за вбивства євреїв у Єдвабному
  4. The Neighbors Respond: The Controversy over the Jedwabne Massacre in Poland Edited by Antony Polonsky & Joanna B. Michlic. Princeton University Press (December 14, 2003). ISBN: 9780691113067. 504 pp(англ.)
  5. Response to Sarasota Herald Tribune Prof. I. C. Pogonowski
  6. Ultimate debunking of Gross prof. Tomasz Strzembosz
  7. JEDWABNE. Spór historyków wokół książki Jana T. Grossa «Sąsiedzi» Wybór artykułów

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]