Погром у Єдвабному

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Погром у Єдвабне (1941))
Jump to navigation Jump to search

Погром у Єдвабному, Різанина у Єдвабному, Бійня в Єдвабному  — масове вбивство євреїв у селі Єдвабне у Білостоцькій області БРСР (тепер Польща) під час Другої світової війни, 10 липня 1941 р. Довгий час вважалося, що погром вчинили німецькі карателі, проте тепер відомо, що основну масу погромників складали місцеві поляки, на чолі із мером міста М. Кароляком[1], а також мешканцями сусіднього містечка Вонсош, де вже відбулось знищення єврейського населення кілька днів перед тим. Роль німців зводилась до підбурювання та невтручання.

Події[ред.ред. код]

Пам'ятник у Єдвабні
1941 atrocity in Jedwabne (map).jpg

До війни у селі Єдвабне жило 1600 євреїв, що становило більше половини його населення. У понеділок, 23 червня 1941 року в містечко увійшли німецькі війська, а 25 червня поляки приступили до єврейських погромів. Вони вбивали своїх сусідів сокирами, протикали вилами, вирізали їм язики, виколювали очі, топили в ставку, рубали голови.

Місцевий ксьондз відмовився зупинити кровопролиття, тому що вважав всіх євреїв комуністами. Поляки «погодили» погром з німецькими властями. Потім гітлерівці віддали наказ знищити всіх євреїв, що ще залишилися в живих. Виконали наказ поляки. Вони зігнали євреїв на центральну площу, потім повели їх у сарай на околиці містечка, куди раніше покидали тіла закатованих жертв. Там спалили їх разом — живих і мертвих. Відповідно до інших версій масового вбивства у селі Єдвабному, погром ініціювали та прийняли участь німці і в наслідок погрому було вбито значно менше євреїв від кількості, яка проживала у Єдвабне.[2] Згідно з висновками розслідування Інституту національної пам’яті Польщі (ІНП), 10 липня 1941 р. в селі Єдвабне група польського населення вчинила погром та вбила щонайменше 300 єврейських сусідів, а 40 було вбито раніше. Більшість із них – жінок, чоловіків і дітей – спалили живцем у сараї.[3] В заяві Інституту про остаточні висновки розслідування від липня 2002 р. повідомляється, що виконавцями злочину були щонайменше 40 польських жителів Єдвабного та околиць.[4]

Розслідування[ред.ред. код]

У 1949 році відбувся процес у справі погромників з Єдвабне. Він проходив у Ломжі. Велика частина обвинувачуваних була засуджена, і отримала від 8 до 15 років в'язниці. Процес в Ломжі проходив в обстановці секретності, у пресі про нього не повідомлялося і про суд мало хто знав. Погром у Єдвабне не був єдиним випадком знищення євреїв руками поляків.

До 2000 року вважалося, що це масове вбивство було здійснене німцями. Однак у 2001 р. американський історик Ян Томаш Ґросс (Jan Tomasz Gross) опублікував книгу «Neighbors: The Destruction of the Jewish community in Jedwabne», в якій показав що погром було вчинено місцевими мешканцями без німецької допомоги.

Книга Яна Ґросса викликала критику у середовищі польських істориків. Деякі з них звинувачували його в упередженості та селективному підході до вибору фактів. Зокрема вони поставили під сумнів цифру 1,600 вбитих євреїв, оскільки було ексгумовано останки не більше 400 жертв та знайдено в останках німецькі кулі, що було інтерпретовано як свідчення можливої участі в погромі німців.[5] Вважається, що німці ініціювали погром. Не виправдовуючи погромників, польські історики поділяють думку, що погром стався внаслідок реакції жителів Єдвабне на масове співробітництво деякої частини польських євреїв з НКВД та іншими радянськими органами при ув'язнені та виселені поляків у Сибір.[6][7][8]

Пам'ять[ред.ред. код]

Частина пам'ятника жертвам погрому у Єдвабні

До недавнього часу на місці поховання євреїв стояв пам'ятник з написом, що тут поховані жертви, убиті німецькими фашистами. Зараз встановлено новий пам'ятник, на якому викарбувано напис: «Пам'яті євреїв вбитих і спалених». На урочистому заході його відкриття взяв участь Президент Польщі Александр Кваснєвський. Мешканці самого Єдвабного та офіційні представники польського костелу проігнорували захід; активним противником церемонії був місцевий парох[9]. Мер Єдвабного Криштоф Ґодлєвскій, який у свій час активно підтримував спорудження меморіального знаку, був звільнений місцевою радою, та через вороже ставлення, покинув містечко і виїхва із Польщі до США[10].

У липні 2001 року Президент Польщі Александр Кваснєвський та польська католицька церква офіційно попросили вибачення у єврейського народу за вчинений злочин[джерело?].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]