Погром у Єдвабному

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Погром у Єдвабне — масове вбивство євреїв у селі Єдвабне у Білостоцькій області БРСР (тепер Польща) під час Другої світової війни, в липні 1941 р. Довгий час вважалося, що погром вчинили німецькі карателі, проте тепер відомо, що основну масу погромників складали білоруси і поляки, які проживали в навколишніх районах.

Події[ред.ред. код]

Пам'ятник у Єдвабні
1941 atrocity in Jedwabne (map).jpg

До війни у селі Єдвабне жило 1600 євреїв, що становило більше половини його населення. У понеділок, 23 червня 1941 року в містечко увійшли німецькі війська, а 25 червня поляки приступили до єврейських погромів. Вони вбивали своїх сусідів сокирами, протикали вилами, вирізали їм язики, виколювали очі, топили в ставку, рубали голови.

Місцевий ксьондз відмовився зупинити кровопролиття, тому що вважав всіх євреїв комуністами. Поляки «погодили» погром з німецькими властями. Потім гітлерівці віддали наказ знищити всіх євреїв, що ще залишилися в живих. Виконали наказ поляки. Вони зігнали євреїв на центральну площу, потім повели їх у сарай на околиці містечка, куди раніше покидали тіла закатованих жертв. Там спалили їх разом — живих і мертвих. Відповідно до інших версій масового вбивства у селі Єдвабному, погром ініціювали та прийнали участь німці і в наслідок погрому було вбито значно менше євреїв від кількості, яка проживала у Єдвабне.[1] Згідно з висновками розслідування Інституту національної пам’яті Польщі (ІНП), 10 липня 1941 р. в селі Єдвабне група польського населення вчинила погром та вбила щонайменше 300 єврейських сусідів, а 40 було вбито раніше. Більшість із них – жінок, чоловіків і дітей – спалили живцем у сараї.[2] В заяві Інституту про остаточні висновки розслідування від липня 2002 р. повідомляється, що виконавцями злочину були щонайменше 40 польських жителів Єдвабного та околиць.[3]

Розслідування[ред.ред. код]

У 1949 році відбувся процес у справі погромників з Єдвабне. Він проходив у Ломжі. Велика частина обвинувачуваних була засуджена, і отримала від 8 до 15 років в'язниці. Процес в Ломжі проходив в обстановці секретності, у пресі про нього не повідомлялося і про суд мало хто знав. Погром у Єдвабне не був єдиним випадком знищення євреїв руками поляків.

До 2000 року вважалося, що це масове вбивство було здійснене німцями. Однак у 2001 р. американський історик Ян Томаш Ґросс (Jan Tomasz Gross) опублікував книгу «Neighbors: The Destruction of the Jewish community in Jedwabne», в якій показав що погром було вчинено місцевими мешканцями без німецької допомоги.

Ряд польських істориків, критикуючи книгу Яна Ґросса в упередженості та селективному підході до вибору вигідних фактів разом з замовчуванням протилежних, ставить під сумнів цифру 1,600 вбитих євреїв. Було ексгумовано останки приблизно не більше 400 жертв погрому та знайдено в останках німецькі кулі, що свідчить про участь німців в погромі.[4] Вважається, що німці ініціювали погром. Зовсім не виправдовуючи погромників, польські історики поділяють думку, що погром стався внаслідок реакції жителів Єдвабне на масове співробітництво польських євреїв з НКВД та іншими радянськими органами при ув'язнені та виселені поляків у Сибір.[5][6][7]

Пам'ять[ред.ред. код]

Частина пам'ятника жертвам погрому у Єдвабні

До недавнього часу на місці поховання євреїв стояв пам'ятник з написом, що тут поховані жертви, убиті німецькими фашистами. Зараз встановлено новий пам'ятник, на якому викарбувано напис: «Пам'яті євреїв вбитих і спалених».

У липні 2001 року Президент Польщі Александр Кваснєвський та польська католицька церква офіційно попросили вибачення у єврейського народу за вчинений злочин.


Примітки[ред.ред. код]

  1. [The Neighbors Respond: The Controversy over the Jedwabne Massacre in Poland Edited by Antony Polonsky & Joanna B. Michlic. Princeton University Press (December 14, 2003). ISBN: 9780691113067. 504 pp](англ.)
  2. 70 років погрому євреїв у польському Єдвабному
  3. Католицька церква Польщі вперше вибачилась за вбивства євреїв у Єдвабному
  4. [The Neighbors Respond: The Controversy over the Jedwabne Massacre in Poland Edited by Antony Polonsky & Joanna B. Michlic. Princeton University Press (December 14, 2003). ISBN: 9780691113067. 504 pp](англ.)
  5. Response to Sarasota Herald Tribune Prof. I. C. Pogonowski
  6. Ultimate debunking of Gross prof. Tomasz Strzembosz
  7. JEDWABNE. Spór historyków wokół książki Jana T. Grossa «Sąsiedzi» Wybór artykułów

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]