Гетто в період Другої світової війни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гетто і масові депортації в окупованій нацистами Європі
Стаття «Гетто в період Другої світової війни» — частина серії статей про

Категорії:

голокост · нацизм · геноцид

Друга світова війна

Ґетто в період Другої світової війни — це житлові зони на контрольованими нацистами і їх союзниками територіях, куди насильно переміщували євреїв з метою ізоляції їх від неєврейського населення. Ця ізоляція була частиною політики так званого «остаточного вирішення єврейського питання», в рамках якої було знищено близько 6 мільйонів євреїв.

Перше гетто в Польщі було засновано в місті Пйотркув-Трибунальський в жовтні 1939 року. Всього було створено за різними даними від 800 до понад 1000 гетто, в яких містилося не менше мільйона євреїв.[1][2]

Цілі створення[ред.ред. код]

Створюючи місця примусового ізольованого утримання євреїв, нацисти переслідували наступні цілі[3]:

 • Полегшення майбутньої ліквідації євреїв.
 • Запобігання потенційного опору.
 • Отримання безкоштовної робочої сили.
 • Отримати симпатію решти населення.

Опис і класифікація[ред.ред. код]

Всі гетто, на думку істориків, умовно можна розділити на два основних типи: «відкриті» і «закриті». Відкриті гетто, без фізичної ізоляції євреїв в окремому, що охоронявся, кварталі, існували тільки до знищення жителів, або їх переселення в «закриті» гетто, або депортації до таборів. У такому гетто в обов'язковому порядку створювалися юденрати або призначалися (обиралися) старости[3][4].

Створення «закритих» гетто здійснювалося з обов'язковим переселенням всіх євреїв в охоронюване місце (квартал, вулиця, окреме приміщення). Навколо закритого гетто силами в'язнів і за їх рахунок зводилася огорожа у вигляді колючого дроту або глухих стін і парканів. Вхід і вихід здійснювався через контрольно-пропускні пункти, які охоронялися з обох сторін[4].

Юденрати (нім. Judenrat — «єврейська рада»), або єврейські комітети, створювалися німецькими окупаційними властями як органи самоврядування єврейських гетто. Юденрату, на відміну від інших місцевих колабораціоністських органів, часто формувалися в примусовому порядку[5].

У повноваження юденрату входило забезпечення господарського життя і порядку в гетто, збір коштів та інших контрибуцій, відбір кандидатів для роботи в трудових таборах, а також виконання розпоряджень окупаційної влади. Юденрату формально підпорядковувалася єврейська поліція[6].

Кандидат історичних наук Євген Розенблат ділить єврейських колаборантів на дві великі групи[5]:

Перша група ототожнювала себе з усіма іншими жителями гетто і намагалася по можливості домогтися системи, при якій цілому ряду категорій єврейського населення надавалися додаткові шанси на виживання — наприклад, опіка юденрату над багатодітними сім'ями, незаможними, старими, самотніми людьми та інвалідами. Представники другої групи протиставляли себе іншим євреям і використовували всі засоби для особистого виживання, в тому числі ведуть до погіршення стану або загибелі інших.

Члени юденрату по-різному ставилися до опору і акцій збройного підпілля в гетто. У деяких випадках вони налагоджували зв'язок і співпрацю з підпіллям і партизанами, в інших — прагнули не допустити акцій опору, побоюючись, що німці будуть мстити всім жителям гетто[5]. Існували також активні пособники нацистів. Частина з них була вбита підпільниками і партизанами[7].

Найбільші гетто[ред.ред. код]

Колона в'язнів мінського гетто на вулиці. 1941

У першу чергу гетто були створені на території СРСР і окупованих нацистами країн Східної Європи. В них також примусово, під загрозою смерті, переселяли всіх євреїв, у тому числі євреїв з Західної Європи.

Найбільші гетто перебували на території Польщі. Це в першу чергу Варшавське гетто (450 тис. чол) і Лодзьке гетто (204 тис. чол.)

На території СРСР найбільшими гетто були у Львові (100 тисяч осіб, існувало з листопада 1941 по червень 1943 року), Чернівецьке (100 тисяч осіб існувало з червня 1943 по червень 1943 р.) і Мінську (близько 80 тисяч чоловік, ліквідовано 21 жовтня 1943).

Також було створено велике гетто в Терезіне (Чехія) і Будапешті.

З гетто поза Європою відомо Шанхайське гетто, де японські союзники Німеччини тримали євреїв Шанхая.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Гетто. Энциклопедия Холокоста. Американский мемориальный музей Холокоста. Архів оригіналу за 2011-08-20. Процитовано 9 августа 2009. 
 2. Гетто. Введение
 3. а б Каганович А. Вопросы и задачи исследования мест принудительного содержания евреев на территории Беларуси в 1941—1944 годах // Сост. и ред. Я. З. Басин. Актуальные вопросы изучения Холокоста на территории Беларуси в годы немецко-фашистской оккупации : Сборник научных работ. — Мн. : Ковчег, 2005. — Вып. 1.
 4. а б Альтман И. А. {{{Заголовок}}}. — ISBN 5-88636-007-7.
 5. а б в Розенблат Е. С. Юденраты в Беларуси: проблема еврейской коллаборации // Сост. Басин Я. З. Уроки Холокоста: история и современность : Сборник научных работ. — Мн. : Ковчег, 2009. — Вып. 1. — ISBN 978-985-6756-81-1.
 6. Задачи и полномочия юденратов. История антисемитизма и Катастрофа. Открытый университет Израиля. Архів оригіналу за 2011-08-20. Процитовано 2010-09-08. 
 7. Шаблон:Книга:Актуальные вопросы изучения Холокоста на территории Беларуси в годы немецко-фашистской оккупации

Див. також[ред.ред. код]