Протистояння України та Росії в Азовському морі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Протистояння України та Росії в Азовському морі — конфлікт між Україною та Росією в акваторії Азовському морі, викликаний спробами Росії заблокувати українські морські порти та господарську діяльність на Азовському морі, складова російської збройної агресії проти Україн з 2014 року.

Перебіг подій[ред. | ред. код]

У квітні 2015 р. російські окупанти почали спорудження мосту через Керченську протоку до захопелного Криму, автомобільну частину зазначеного мосту відкрив особисто лідер агресора В.Путін 15 травня 2018 р. Зведення цього мосту значно утруднило, а іноді і унеможливило судноплавство для великотонажних суден, які направлялися до українськіх портів на Азовському морі — Маріуполя, Бердянська.

До того ж російські силовики здійснювали штучні перешкоди (прискипливі огляди, тривалі затримки) для суден, які прямували до азовських українських портів.

25 листопада 2018 року російськими прикордонними катерами та штурмовими вертольотами поблизу Моста через Керченську протоку було здійснено напад на 2 українські бронекатери і 1 буксир, які прямували з Одеси до Маріуполя; катери і буксир було обстріляно, пошкоджено і захоплено. В процесі захоплення було поранено, за різними даними, від 3 до 6 українських моряків. Катери і 24 моряки були захоплені в полон.

В зв'язку з вищевикладеним актом агресії, проти Збройних сил України, 25 листопада 2018 року відбулося засідання Ради національної безпеки і оборони України, на якому Президенту України було запропоновано ввести на території України воєнний стан на 60 діб та повідомити інші держави та міжнародні організації про акт агресії Росією щодо України. Президент України підтримав цю пропозицію та 26 листопада 2018 року видав відповідний указ[1]. Згодом Президент Порошенко заявив, що проситиме Верховну Раду запровадити воєнний стан з 9 год 00 хв 28 листопада 2018 року на всій території України терміном на 30 днів. В зв'язку з підписанням цього указу Президентом України, 26 листопада 2018 року відбулося екстренне засідання Верховної Ради України, за підсумками якого воєнний стан запроваджено в 10 областях України, зокрема й у внутрішніх водах керченської акваторії Азовського моря[2].

25 травня 2019 р. Міжнародний трибунал ООН з морського права в Гамбурзі вирішив, що Москва повинна повернути Україні кораблі і звільнити моряків, захоплених в Керченській протоці 25 листопада 2018 року. Росії було надано термін на виконання рішення суду до 25 червня, але Кремль затягував звільнення полонених.

21 серпня 2019 р. почалася офіційна фіксація невиконання Росією рішення суду.

6 вересня 2019 р. мав розпочатися процес введення санкцій і обмежень щодо Росії (російських суден) за невиконання рішення суду, однак 7 вересня Росія погодилась на обмін полонених у форматі 35х35, серед звільнених були політв'язні і 24 українські моряки — яких Росія згідно з рішенням суду ООН мала передати без будь-яких обмінів і умов.[3]

18 листопада Росія віддала Україні і захоплені 3 судна — але непридатними для експлуатації: там було знято зброю, все обладнання, навіть унітази, плафони і особисті речі членів екіпажу[4]

20 листопада суда були буксирами доставлені в Одесу.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]