Воєнний стан в Україні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

В Україні воєнний стан визначається як особливий правовий режим, що вводиться у разі загрози національній безпеці.

Запровадження воєнного стану пропонується РНБО, погоджується Президентом, і затверджується рішенням Верховної Ради України.

Воєнний стан був введений у 2018 році на 30 днів після першого відкритого акту агресії Росії під своїм прапором. Після початку повномасштабного вторгнення Україна запровадила воєнний стан по всій підконтрольній території.

Законодавча регламентація[ред. | ред. код]

Правовою основою введення воєнного стану в Україні є Конституція України, Закон України «Про правовий режим воєнного стану» (від 12.05.2015 № 389-VIII)[1] та указ Президента України про введення воєнного стану. Згідно з цим Законом порядок введення воєнного стану є таким:

 1. Пропозиції щодо введення воєнного стану подає Рада національної безпеки і оборони України.
 2. У разі прийняття рішення щодо необхідності введення воєнного стану Президент видає указ про введення воєнного стану.
 3. У разі оголошення указу Президента про введення воєнного стану Верховна Рада збирається на засідання у дводенний строк без скликання та розглядає питання щодо затвердження указу Президента (керівники органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності зобов'язані сприяти негайному прибуттю народних депутатів України на засідання Верховної Ради та здійсненню їхніх повноважень).
 4. Указ Президента України про введення воєнного стану, затверджений Верховною Радою України, підлягає негайному оголошенню через засоби масової інформації або оприлюдненню в інший спосіб. Цей указ офіційно оприлюднюється разом із законом щодо його та набирає чинності одночасно з набранням чинності таким законом.

Відповідно до чинного Законодавства України, воєнний стан — це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

«У зв'язку з введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачених статтями 30 — 34, 38, 39, 41 — 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах і обсязі, які необхідні для забезпечення можливості впровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, передбачені частиною першою статті 8 Закону України „Про правовий режим воєнного стану“». Серед цих прав і свобод — таємниця телефонних розмов і листування, недоторканність житла, свобода пересування і самовираження. Ці права можуть обмежуватися в межах і обсязі, обмежених ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»[2].

15 лютого 2022 року, у Верховній Раді України було зареєстровано законопроєкт № 7055, згідно якого пропонується внести зміни до закону "Про правовий режим воєнного стану" шляхом доповнення статті 10 новими частинами, якими передбачено перелік осіб, яким в умовах воєнного стану забороняється виїзд з України, та визначено, що зазначені особи зможуть виїжджати з України виключно для здійснення своїх повноважень на підставі розпорядження президента України. У період воєнного стану забороняється виїзд з України:

 • членів Кабміну, перших заступників та заступників міністрів;
 • депутатів парламенту;
 • голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників;
 • державних службовців, які обіймають посади державної служби категорії "А";
 • керівників центральних органів виконавчої влади, у тому числі центральних органів виконавчої влади зі спеціальним статусом та іншими центральними органами виконавчої влади;
 • військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до закону;
 • осіб рядового та начальницького складу правоохоронних органів України;
 • керівників підприємств, установ та організацій, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави;
 • керівників підприємств, установ та організацій, що здійснюють діяльність, пов'язану із забезпеченням безпеки та стійкості критичної інфраструктури[3].

Історія[ред. | ред. код]

Воєнний стан 1918 року[ред. | ред. код]

6 листопада 1918 року, Гетьман Української Держави Павло Скоропадський "по телеграфу" оголосив стан "надзвичайної охорони" у Волинській губернії, 7 листопада 1918 року – запровадив "надзвичайний стан" в Одесі. Воєнний стан у Миколаєві, Херсонській, Катеринославській, Подільській та північних повітах Таврійської губернії було запроваджено о 0 год. 5 хв. 9 листопада 1918 року. А в ніч з 11 на 12 листопада 1918 року воєнний стан було поширено на Чернігівську, Полтавську, Київську губернії та місто Київ[4].

Передумови[ред. | ред. код]

Закон «Про правовий режим воєнного стану» було прийнято у 2000 році за Президента України Леоніда Кучми[5][6]. Зміни у нього вносились у 2003, 2008, 2010, 2012 та 2014 роках[6].

У 2015 році Петро Порошенко вніс до парламенту законопроєкт № 2541. Його було прийнято Верховною Радою України 12 травня і повернуто з підписом Президента України 8 червня[7][8]. На виконання нового закону Кабінет Міністрів України затвердив типовий план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях[9]. У відповідь на тривалі військові дії у центральних органах виконавчої влади створені відповідні підрозділи. У Мінсоцполітики функціонує відділ соціальної адаптації учасників АТО та військовослужбовців звільнених у запас або у відставку[10], у Міністерстві охорони здоров'я України — відділ координації та забезпечення медичної допомоги під час антитерористичних операцій, надзвичайного і воєнного стану[11].

28 травня 2015 року, у програмі «Рік Порошенка» Президент повідомив, що указ про введення воєнного стану в Україні буде підписаний, якщо буде порушено перемир'я і відбудеться наступ на позиції Збройних сил України[8].

Воєнний стан 2018 року[ред. | ред. код]

Ввечері 25 листопада 2018 року, після агресії прикордонних кораблів РФ у Керченській протоці проти кораблів ВМСУ, було скликане екстрене засідання РНБО, на якому ухвалено рішення запропонувати Президенту Порошенку ввести воєнний стан на 60 діб[12][13]. Для запровадження воєнного стану в країні спікер Андрій Парубій скликав позачергове засідання ВРУ в понеділок 26 листопада о 16:00 (UTC+2)[14].

Петро Порошенко, після відповідного рішення РНБО України звернувся до Верховної Ради України з проханням зібратися на позачергове засідання та розглянути введення воєнного стану в Україні терміном на 60 днів[15][16][17][18].

26 листопада 2018 року, Президент України видав Указ про запровадження воєнного стану строком на 60 діб[19][20][21].

О 17:30, Президент України заявив, що буде просити Верховну Раду України запровадити воєнний стан з 9 год. 00 хв. 28 листопада 2018 року на всій території України терміном на 30 днів[22]. Він пояснив, що таким чином воєнний стан не накладатиметься на початок виборчої кампанії[23][24].

26 листопада 2018 року, Верховна Рада прийняла Рішення щодо запровадження в 10 областях України воєнного стану[25][26]. О 21:33 депутати затвердили Указ Президента 276 голосами[27]. Області, в яких запроваджено воєнний стан — це прикордонні області з РФ, невизнаним Придністров'ям, а також ті, що мають вихід до Чорного та Азовського морів — Вінницька, Донецька, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Чернігівська, Херсонська, Запорізька області, внутрішні води керченської акваторії Азовського моря[28].

Наступним же голосуванням Постановою Верховної Ради було призначено вибори Президента України на 31 березня 2019 року, за що проголосували 298 депутатів.

27 листопада 2018 року, РНБО офіційно проінформувала, що воєнний стан буде введено у 10 областях України (Вінницька, Луганська, Донецька, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Запорізька, Чернігівська, Херсонська) з 14:00 26 листопада 2018 року по 14:00 26 грудня 2018 року[29][30].

Петро Порошенко, також наголосив, що запровадження воєнного стану у цей час є необхідним, оскільки вперше з початку російської агресії російські сили діяли офіційно і під своїм прапором:[31]

Те, що відбулося 25 листопада – це надзвичайна подія вперше за 4,5 роки російської агресії. Офіційно, без будь-якого зривання шевронів, без «зелених чоловічків» російські військові кораблі у величезній кількості атакували кораблі ВМС ЗСУ
— Петро Порошенко, 28 листопада 2018.

3 грудня 2018 року, начальник Генерального штабу Збройних Сил України Віктор Муженко заявив, що Росія значно збільшила кількість збройних сил на кордоні з Україною та в Азовському морі, і що характер їх дислокації вказує на підготовку до наступальних дій[32].

Інформаційна війна[ред. | ред. код]

27 листопада 2018 року, мешканці Сумської області почали отримувати фейкові СМС-повідомлення, що сповіщали про необхідність з'явитися до військкомату. Міноборони стверджує, що це провокація РФ[33].

До поляків приходили наступні повідомлення «Увага! Чоловіки у віці 18-65 років, що живуть на території волості Дукла, зобов'язані з'явитися в управління гміни 27.11.2018 о 10:00 в зв'язку з кризовою ситуацією в Україні. Просимо чекати наступних повідомлень»[2].

Деякі користувачі соцмереж поширювали інформацію про 12 літніх дітей, які риють окопи, хоча жодного підтвердженого випадку залучення населення до робіт в Україні не зафіксовано. Відомо лише про випадки добровільної ініціативи[2].

Дехто поширював наказ Міноборони № 129, в якому йшлося про те, що, нерозмитнені автомобілі на «євробляхах» можуть конфіскувати для потреб армії, хоча наказ № 129 за 21 листопада 2018 року на сайті Міноборони відсутній, а останній наказ під номером 555 датований 1 листопада[2].

Жарти[ред. | ред. код]

Після початку воєнного стану в мережі стали активно розміщувати жарти на цю тему. Аналітики пишуть, що навіть ці жарти в деяких співтовариствах набувають панічний відтінок. Один із користувачів Фейсбуку у власному пості спробував висміяти фейк про дзвінок полковнику. В результаті його більше 6000 разів зарепостили в групах і месенджерах як серйозну новину[2].

Заборона відвідання Криму іноземцями[ред. | ред. код]

29 листопада 2018 року в Державній прикордонній службі України заявили, що на час дії воєнного стану адміністративний кордон у окупованих Кримом зможуть перетинати тільки громадяни України. Іноземці, які вже перебувають у Криму і в'їхали туди законно, можуть вільно виїхати з Криму[34].

Заборона в'їзду чоловікам-росіянам віком від 16 до 60 років[ред. | ред. код]

30 листопада 2018 року Україна обмежила в'їзд росіянам чоловічої статі віком від 16 до 60 років. Дія заборони була встановлена на період воєнного стану — до 26 грудня[35][36].

Винятком для в'їзду чоловіків з громадянством Росії могла бути гуманітарна мета, наприклад, похорон. Також допускалися особи, які мали дипломатичний статус в Україні або ж були обслуговчим персоналом транспортних засобів[35][37]. Рух громадян України через держкордон - не обмежувався[38].

Воєнний стан 2022 року[ред. | ред. код]

Вночі 24 лютого, після звернення очільника РФ до своїх громадян, Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Російські регулярні війська атакували кордони в областях, які межують з РФ, Білоруссю та в околицях терористичних угрупувань Придністров'я, ОРДЛО. У відповідь в Україні запровадили воєнний стан з 05:30 24 лютого 2022 року по всій підконтрольній Україні території[39]. Президент України Володимир Зеленський, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановив ввести в Україні воєнний стан строком на 30 діб[40]. Указ Президента № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» підтримало 300 народних депутатів[39].

Продовження воєнного стану 2023 рік[ред. | ред. код]

6 лютого 2023 року, Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради України законопроєкти про затвердження Указів президента з продовження строку дії воєнного стану та про продовження строку проведення загальної мобілізації, проєкти законів від 6 лютого 8419[41] та 8420[42] відповідно.

7 лютого 2023 року, Верховна Рада України схвалила проєкти законів № 8419 («за» — 348 голосів) та № 8420 («за» — 344 голосів). Таким чином, дія воєнного стану та загальної мобілізації в Україні була продовжена з 19 лютого 2023 року терміном на 90 днів[43].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Закон України «Про правовий режим воєнного стану»
 2. а б в г д Ольга Юркова (29 листопада 2018). Военное положение: обзор панических постов в соцсетях и мессенджерах. StopFake.org (ru-RU). Процитовано 30 листопада 2018. 
 3. У Раді запропонували заборонити депутатам та міністрам виїжджати з України у разі введення воєнного стану. 16.02.2022, 11:04
 4. Як Гетьман воєнний стан запроваджував. 26.11.2018
 5. Святослав Хоменко (02.03.2014). Що таке воєнний стан?. BBC Україна. Процитовано 06.01.2018. 
 6. а б Закон України «Про правовий режим воєнного стану». Сайт Верховної Ради України. 06.04.2000. Процитовано 06.01.2018. 
 7. Закон про правовий режим воєнного стану підписаний. UkrMedia. 08.06.2015. Процитовано 06.01.2018. 
 8. а б ПРЕЗИДЕНТ ПІДПИСАВ ЗАКОН ПРО РЕЖИМ ВОЄННОГО СТАНУ. 5 ФАКТІВ. Твоє Місто. 09.06.2015. Процитовано 06.01.2018. 
 9. Про затвердження типового плану запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Кабінет Міністрів України. 22.07.2015. Процитовано 06.04.2000. 
 10. Наказ Мінсоцполітики від 12 квітня 2018 року № 336 к «Про затвердження структури апарату Міністерства соціальної політики України»
 11. Анастасія Чабаненко (31.03.2018). Декларація працівника відділу координації та забезпечення медичної допомоги під час антитерористичних операцій, надзвичайного і воєнного стану. Національне агентство з питань запобігання корупції. Архів оригіналу за 13 квітня 2019. Процитовано 06.01.2018. 
 12. «СНБО предлагает Порошенко ввести военное положение сроком на 60 дней». censor.net.ua (рос.). Цензор.нет. 26 листопада 2018. Процитовано 26-11-2018. 
 13. «РНБО пропонує Президенту ввести воєнний стан строком на 60 діб». www.ukrinform.ua. Укрінформ. 26 листопада 2018. Процитовано 26-11-2018. 
 14. «Парубій сьогодні скликає позачергове засідання Ради.». www.ukrinform.ua. Укрінформ. 26 листопада 2018. Процитовано 26-11-2018. 
 15. Порошенко просить Раду розглянути введення воєнного стану. Українська правда (укр.). Процитовано 25 листопада 2018. 
 16. РНБО пропонує ввести воєнний стан на 60 днів. BBC News Україна (en-GB). 25 листопада 2018. Процитовано 26 листопада 2018. 
 17. «СНБО предлагает Порошенко ввести военное положение сроком на 60 дней». censor.net.ua (рос.). Цензор.нет. 26 листопада 2018. Процитовано 26-11-2018. 
 18. «РНБО пропонує Президенту ввести воєнний стан строком на 60 діб». www.ukrinform.ua. Укрінформ. 26 листопада 2018. Процитовано 26-11-2018. 
 19. Указ Президента України № 390/2018 від 26.11.2018
 20. Указ Порошенка щодо підготовки до воєнного стану – повний текст. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 26 листопада 2018. 
 21. «Порошенко підписав указ про запровадження в Україні воєнного стану.». www.dw.com. Deutsche Welle. 26 листопада 2018. Процитовано 26-11-2018. 
 22. Указ щодо введення воєнного стану в Україні. www.ukrmilitary.com. Процитовано 26 листопада 2018. 
 23. Порошенко запропонує Раді ввести воєнний стан на 30 днів. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 26 листопада 2018. 
 24. Воєнний стан в Україні триватиме 30 днів, – Петро Порошенко. zik.ua (ua). Архів оригіналу за 26 листопада 2018. Процитовано 26 листопада 2018. 
 25. (www.dw.com), Deutsche Welle. Верховна Рада підтримала введення воєнного стану у десяти областях | DW | 26.11.2018. DW.COM (укр.). Процитовано 26 листопада 2018. 
 26. Воєнний стан запровадили в 10 областях України (укр.). Процитовано 26 листопада 2018. 
 27. Дмитро Кропивницький (26 листопада 2018). Рада схвалила введення воєнного стану в Україні. https://www.unn.com.ua/. UNN. Процитовано 26 листопада 2018. 
 28. Рада затвердила воєнний стан: названо області. https://www.obozrevatel.com/. Обозреватель. 26 листопада 2018. Процитовано 26 листопада 2018. 
 29. Сайт РНБОУ, 27.11.2018
 30. Де введуть воєнний стан в Україні 2018 - список областей. 24 канал. Процитовано 3 грудня 2018. 
 31. Чому воєнний стан в Україні ввели лише зараз: пояснення Порошенка - 24 Канал. 24 канал. Процитовано 28 листопада 2018. 
 32. Муженко заявив, що Росія збільшила кількість військової техніки на кордоні з Україною // Гордон : інтернет-видання. — 2018. — 4 грудня.
 33. Андрій Товстиженко. Жителям Сумской области пришли фейковые сообщения о мобилизации - Минобороны. ZN.ua. Процитовано 27 листопада 2018. 
 34. Воєнний стан: Україна закрила в'їзд до окупованого Криму для іноземців, Українська правда, 29 листопада 2018
 35. а б Україна заборонила в'їзд чоловікам-росіянам віком від 16 до 60 років. Громадське. 30 листопада 2018. Архів оригіналу за 17 серпня 2021. Процитовано 30 березня 2022. 
 36. Заборона росіянам в’їзду в Україну: кого та в яких випадках не впускатимуть прикордонники - 24 Канал. 24 канал. Процитовано 3 грудня 2018. 
 37. Заборона росіянам в’їзду в Україну: кого та в яких випадках не впускатимуть прикордонники. 24 канал. Процитовано 4 січня 2019. 
 38. Порошенко схвалив закон про запровадження воєнного стану. РБК-Україна (рос.). Процитовано 4 січня 2019. 
 39. а б Оновлено. По всій підконтрольній території України воєнний стан – CRCMedia (укр.). Процитовано 26 лютого 2022. 
 40. Зеленський, Володимир (24 лютого 2022). Указ Президента України № 64/2022. https://www.president.gov.ua. Процитовано 26 лютого 2022. 
 41. Картка законопроекту - Законотворчість. itd.rada.gov.ua. Процитовано 6 лютого 2023. 
 42. Картка законопроекту - Законотворчість. itd.rada.gov.ua. Процитовано 6 лютого 2023. 
 43. Рада продовжила строк дії воєнного стану та загальної мобілізації на 90 діб. 07.02.23, 11:58

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Правові акти, які регулюють впровадження і реалізацію заходів в рамках правового режиму воєнного стануː

Правові акти, які регулювали впровадження і реалізацію заходів в рамках дії правового режиму воєнного стану у 2018 р.ː

Роз'яснення та коментарі щодо окремих аспектів дії правового режиму воєнного стануː

Заходи з реалізації правового режиму воєнного стану у 2018 р.ː

Оцінки правомірності і процедури запровадження і реалізації правового режиму воєнного стану у 2018 р.ː

Економічні аспекти дії правового режиму воєнного стану у 2018 р.ː

Економічні наслідки дії правового режиму воєнного стану у 2018 р.ː

Коментарі експертів щодо можливого функціонування держави за режиму воєнного стануː

Коментарі політичних оглядачів щодо запровадження воєнного стану у 2018 р.ː

Коментарі оглядачів щодо дії правового режиму воєнного стану у 2018 р.ː

Висвітлення воєнного стану у ЗМІː

Воєнний стан (інфографіка)ː