Прапор Грузії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прапор Грузії
груз. საქართველოს სახელმწიფო დროშა
Прапор Грузії
Використання
FIAV 110110.svg FIAV normal.svg
Пропорції 2:3
Затверджений 14 січня 2004 року
Кольори
червоний
білий
Тип Державний
Приналежність Грузія

CMNS: Прапор Грузії у Вікісховищі

Державним прапором Грузії є прапор «п'яти хрестів», який являє собою біле полотнище з п'ятьма червоними хрестами — один великий в центрі, який ділить прапор на чотири поля, в центрі кожного поля маленький хрест. Дата прийняття: 14 січня 2004 року.

Цей прапор відомий приблизно з XIII століття як прапор Грузинського царства. В його центрі — хрест святого Георгія (також присутній на національному прапорі Англії), який вважається покровителем Грузії. Наприкінці 1990-х років цей прапор використовувався опозиційною партією Об'єднаний національний рух на чолі з Міхеїлом Саакашвілі, після приходу до влади якого прапор «п'яти хрестів» проголошується державним прапором Грузії.

Історичні прапори[ред. | ред. код]

Під час існування незалежної Грузинської демократичної республіки (1917-1921 роки) була створена власна державна символіка. Виникнення тогочасного національного прапора Грузії датується 25 березня 1917 року, а його автором вважається Якоб Ніколадзе. На той час використовували прапор з трьох рівновеликих смуг: чорної, білої і кизилової. 26 травня 1918 року було проголошено Акт про незалежність Грузії і триколірний прапор піднято над Будинком уряду в Тбілісі як державний. Коли соціал-демократи (меншовики) спробували підняти замість триколірного свій партійний червоний прапор, то це викликало бурю протестів громадськості й тривалий час над урядовою будівлею майоріли два прапори. 21 лютого 1921 року Установчі збори прийняли Конституцію, в якій зазначалося, що «Державний прапор Грузинської Республіки кизилового кольору з чорною і білою смужкою».

У радянські часи ця символіка була замінена на радянську.

14 листопада 1990 року Верховна Рада Республіки Грузія ухвалила окремі закони про державний герб, прапор, гімн, а також про оголошення перехідного періоду в республіці, у зв'язку з чим було внесено поправки в кілька статей конституції.

Стаття 181 гласила: «Державний і національний прапор Грузії являє собою тканину кизилового кольору прямокутної форми, на якій збоку від древка, у верхньому куті, — чорна (вгорі) і біла (внизу) смужки. Співвідношення ширини прапора до його довжини — 3:5, ширина кожної смужки (чорної і білої) дорівнює 1/5 прапора, а довжина — 2/5 довжини прапора».

28 грудня 1990 року окремими законами затверджено положення про державні символи. Кизиловий колір інтерпретувався як символ славного минулого, чорний — трагічних сторінок в історії народу, білий — надії на світле щасливе майбутнє.

Після приходу до влади президента Міхо Саакашвілі ця символіка у 2004 році була замінена нинішньою.

Прапор Грузинської РСР

У складі Радянського Союзу країна мала офіційну назву Грузинська Радянська Соціалістична Республіка (Грузинська РСР), і використовувала радянську державну символіку.

Прапор Республіки Грузія[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]